Marinport 330 - Mariner 5 hp

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tüm balık sevdalısı dostlara selamlar, saygılar...

Geçen ay aldığım Marinport 330 cm ahşap tabanlı botumu geçen hafta Didim'de test ettim ve kürekle dahi olsa gayet keyifli olduğunu gördüm.

http://www.spotbalik.com.tr/Ahsap-Tabanli-Sisme-Deniz-Botu-330m,PR-41182.html

Lakin dalga ve akıntı nedeniyle kürekle açılmanın ne kadar riskli olduğunu bildiğimden, eninde sonunda uygun bir motor edinmek gerektiğini düşünmekteydim. Nihayet bugün aşağıdaki motoru sipariş verdim.

http://www.denizmotorum.com/Urun/MARINER-5-HP-DENIZ-MOTORUDORT-ZAMANLI-KISA-SAFT-MANUEL-pmu119.html

Bakalım bu bot-motor seti nasıl performans verecek, göreceğiz... Tecrübeli arkadaşların yorumları ve uyarıları için şimdiden teşekkürler...

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bot/motor hakkında bir fikrim yok ancak hayırlı olsun diyeyim kardeşime. İnşallah kazasız belasız günlerde ve güzel gönlünce kullanmak nasip olur.;)

Bir nal bulmuş oldun böylece. Kaldı 3 nal ve bir de at.:) :p

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sağol varol Nuri ağabeyim. :) İnşaallah bir gün beraber kullanmak da nasip olur.

Kıyıdan ayrılmak büyük rahatlıkmış ancak motorsuz olacak iş değil. Hayırlısı bakalım...

4. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Oh oh oh oh.:p

Kazasız, sorunsuz ve çok güzel atmosferlerde kullanmanı, can-ı gönülden dilerim.:thumb: :thumb:

Darısı 15 m. liğine olsun. :p

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sağolun Tevfik ağabey. :) Yaz bitti, bot sefası yapılacak havalar geldi geçti, biz anca giriştik bu işlere. :eek: Bakalım artık önümüzdeki aylar ne getirecek...

6. enginköp

enginköp engin köprülü

Hayırlısı olsun öncelikle :)

GErçekten çok güzel bir duygu denizin üstünde bu şekilde özgür olabilmek.Bana da bot + motorumu ilk aldığım günleri hatırlattınız:)
    Hele birde motorla deneyin o zaman görün zevki:)Aslında tam mevsimi...
    Yazın gerçekten zor oluyor.
    Şimdi gidişat şöyle abi...
    Kıyıdan olta atıyorsun , biraz açıkta bir tekne var ah diyorsun 100 metre açılabilsem neler yaparım neler:)Motora gerek yok kürekle gider çapa atar dönerim diyorsun:D
    Alıyorsun botu bir - iki açılıyorsun ; 3.de yanından motor ile birileri gerçiyor vay anasını satim diyorsun işe bak hihi
    Yok abicim yok bir motor şart diyorsun...2.5 beygir olsun benim olsun diyorsun:)Başlıyorsun harıl harıl motor aramaya.
    2.5 mu olsa :rolleyes: 3.5 mu olsa :rolleyes: acaba 2 zamanlı mı 4 zamanlı mı olsa :rolleyes:
    yok onlar kesmez 5 hp olsun diyorsun :)
    bu işin sonu yok be abi :)

neyse fazla uzatmayım çenem düştü gene :)

Bana sorarsan nacizane fikrim 3-5 binmeden sonra o 5 hp motor kesinlikle seni kesmicek abi.Tek başına binince gayet yeterli gelir fakat 2. kişide dahi plane'e geçmekte zorlanır kanımca.Ha diceksin ki benim hızda gözüm yok ama öyle olmuyor işte:)İnsan oğlu bu hep dahasını istiyor...

http://www.denizmotorum.com/Urun/TO...SA-SAFT-MANUEL-DISTAN-TAKMA-MOTOR-pmu152.html

buna bakmadın mı abi ? ya da neden düşünmedin? fiyat olarakta aralarında pek birşey yok...;)

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    :) Güzel özetlemişsin, duygulara tercüman olmuşsun Engin. :) Sonu yok tabi ama bir noktada tatmin olmak ve ötesini düşünmeden o anı yaşamak lazım.

Beni kah at-çek veya yemli, kah zıpkın avı için belirli bir mesafeye götürecek, çoğu zaman tek kişi bineceğim bir bot-motor takımı olsun istedim. Bir de dört zamanlı tercih ettiğim için bunu seçtim.

Verdiğin linktekini de inceledim, sen evvelce önermiştin zaten, sağolasın. Neticede böyle bir takım kurduk, bakalım artık nasıl olacak...

Yardımların için teşekkürler...

8. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    İbrahim abi hayırlı uğurlu olsun :) Motoru da takınca performansı hakkında bilgi verirsen sevinirim. Eni sonu bir tane de ben alacağım sanırım :)

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Al al allll İnanım bot da al, motor da al... :) sen sen ol bir de çıpa al, sonra benim gibi dalgada sürüklenip kolun belin ağrıyana kadar kürek çekmek zorunda kalma, :D at-çek yapmaya başladığın yere dönmek için uğraşma. :D reeling

Hele bir motora kavuşalım, ilk denemenin neticesini paylaşacağız elbet..

10. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Hayırlı olsun. Güle güle kullan.

11. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sağolasın. :)

12. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    :laughing: :laughing:
    Allah iyiliğini versin abi. Alırım elbet madem tecrübe etmişsin hihi :D

13. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    hayırlı olsun kardeşim, 3.30 bot ahşap tabanlı botun yeterli ama motorun için maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 3 kişiyle sıkıntı yaşayacaksın, 2 kişiyle uçuşa geçemeyeceksin. O bota 8hp 2 zamanlı tam uyum sağlardı. Neyse sağlık olsun, güle güle kullanın.

14. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Teşekkür ederim.

Uçuşa geçmek değil zaten niyetim. Avlaklar yakın, topu topu bir iki kilometre götürüp getirecek, çoğunlukla yalnız, nadiren de iki kişi binilecek. 5hp 4 zamanlı motoru tercih etmemin sebebi budur.

Keyifli seyirler, bereketli avlar dilerim.

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Hayırlı olsun İbrahim,benim küçük bir sorum olacak,ahşap tabanlı derken,tabanın tahta olduğunumu kast ettin acaba,şu bakımdan sordum,benimde niyetim var bir tane almaya ama sabit taban olacak,benim niyetim aluminyum taban almak,senin fikrini alayım dedim,belki ahşap tabanlı daha kulanışlıdır...

16. Çim adam

Çim adam Aydın

ibrahim hayırlı olsun , kazasız belasız kullanmak nasip olsun, eğer denizde sorun yaşarsan beni ara hemen gelirim. :)

17. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    S.O.S. hizmetmizde oldu......................... :D :thumb:

Rotamız, Rodos.hihi

18. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Teşekkür ederim Selim ağabey. :)

Aynen dediğiniz gibi, tabanı su geçirmez özel boya kaplı tahta parçalardan oluşuyor.

Malum, şişme botlar fiber tabanlı, ahşap tabanlı, aluminyum tabanlı ve şişme tabanlı olarak üretiliyor.

Fiber tabanlılar katlanıp çantasına, bagaja konulabilen şekilde değil de çevresinde şişme tüpler olan fiber bir tekne şeklinde ve bizim kullandıklarımıza nazaran epeyce fiyatlı, profesyonel sayılabilecek botlar. Daha uygun fiyatlı, pratik ve portatif olanlar ise ahşap veya alüminyum tabanlı botlar.

Ahşap veya alüminyum tabanlı botlar arasında fazla fark yok. İkisi de fiber tabanlıdan çok daha ucuz, üstelik ondan daha pratik. Şişme tabanlıya kıyasla ise çok avantajlı tarafları var.

Şişme tabanlı botlar bildiğiniz çocuk botlarının büyüğü, tabanı da yanları ve burnu gibi şişme tüp olduğu için sudayken içinde ayağa kalkmak mümkün değil. Şişme tabanlı bot ile av olmaz yani. Belki gölde elektrik motoru ile olur ama denizde benzinli motorun ağırlığını taşımaz.

Uzun lafın kısası, olta avcılığı yapacak olan birisinin ahşap veya alüminyum tabanlı arasında karar vermesi lazım. Ben de öyle yaptım. İkisini de araştırdım, kullananlara sordum, neticesinde ahşap tabanlıya karar verdim.

Markaların genelinde ahşap tabanlı ile alüminyum tabanlı arasında çok az fiyat farkı oluyor. Aluminyum tabanlı biraz daha pahalı oluyor genelde. Kullananların genel kanısı şu ki aluminyum tabanlılar daha uzun ömürlü oluyor, fakat birkaç kilo daha ağır oluyor ve yazın en sıcak günlerde güneşten ısınıp insanın ayağını (terliksiz av olmaz zaten :)), elini kolunu yakabiliyor. Gerçi tabana bir bez sermek işi çözer herhalde.

Ahşap tabanlı ise en sıcak günlerde dahi ısınma sorunu yaşamıyor, biraz daha hafif ama alüminyum kadar uzun ömürlü olmayabilir, neticede ağaç ve su geçirmez koruyucu boya ile boyanmış olsa da metal gibi olmaz. Neticede ikisi de tercih edilebilir.

Gözünüzde canlandırmanız için söyleyeyim, benim ahşap tabanlı 330 cm botun tabanında dört adet ahşap tabla şeklinde birbirine kenarlarından geçmeli parça var. Bunları sırasını gözeterek botun zemininde birleştiriyoruz, tüpleri şişirdikçe taban parçaları iyice yerine oturuyor, onların altında da ilave karina var bota monte halde, o da şişince hiç bir parça oynamayacak şekilde sağlam bir tekne gibi oluyor. Suda hareket halinde ayağınızın altında sert bir zemin oluyor yani. :thumb:

Türkiye piyasasında en çok rağbet gören markalar; Kolibri, Sea Star, Brig, Orca, Wind, Moonstar, Cais, Remixon ve Marinport bildiğim kadarıyla. Orijinal Zodiac ve Quicksilver gibi baba markaların ise yanına yaklaşılmıyor, bence gerek de yok. Almanya'da farklı markaları uygun fyatlara bulabilirsiniz sanırım.

Ahşap veya alüminyum tabanlı, en az 300 cm boyunda bir bot ve ona uyumlu bir motor gerçekten keyifliymiş, tavsiye ederim.

Şimdiden hayırlı olsun ağabey. :)

19. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sağol Aydın ağabey, :) yaza kadar ne deniz ne de bot göreceğimiz yok gibi görünüyor. :eek: Sizlerin raporlarınızla avunuyoruz.

Bu arada makine işi ne oldu ağabey?

Tevfik ağabey, önümüzdeki yaz döneminde Didim'e bekleriz mutlaka. Benim botla olmazsa da Aydın ağabeyin teknesiyle yoklarız kofanaları. Rodos'a filan gitmeye gerek yok, sarıkuyrukların yeri belli, motor çalıştırmaya bile lüzum yok, kürek mesafesi. :) Yeter ki siz gelin. :)

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu detaylı açıklaman için çok teşekkür ederim İbrahim kardeşim,işime çok yarayacak,aluminyum tabanlı olanından alacağım,tekrardan teşekkür ederim sağolasın...