trol ve benzerlerinin marifeti

Konu, 'Genel Konular' kısmında cognitor tarafından paylaşıldı.

1. cognitor

cognitor

Favori Kamış:
    Sadece olta
  2. cognitor

cognitor

Favori Kamış:
    Sadece olta
    Real-player yüklü değilse izleyemezsiniz.

3. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    İNdirdim real player ve izledim ama görüntü pek net deildi...Fakat şunu söyleyebilim o video kapıların olduğu bölüm yanılmıyorsam...

Her durumda anlatmak istediğim bir kaç şey var dediğim gibi dipteki faunayı yane alışılagelmiş yaşamı tabikide etkilediği kaçınılmaz...Fakat neden balık tutarken sessiz olduğumuzu düşündünüz mü hiç arkadaşlar?Sizce 400-500 hp lik bir gemi ile çekilen kapıların çıkartacağı sesten orada balık kalma ihtimali nedir?

Ayrıca dipte trol nedeniyle yaşanan bu hengamede dibe çöken sediment ve detritus dediğimiz kısım tamamen havalanıyor ve dipte biriken ve normalde dağılması imkansız olan toksik maddeler bu sayede pelagosa çıkarak akıntı sayesinde dağılabiliyor alın size trol bir faydası...;)

Şimdi bazılarınız diyecek dipte olan diğer canlılar fotosentez yapıp oksijen miktarını arttıran bitkiler ve besin zincirinin premier basamağındakiler ne oluyor?Bu nu da sizlere şöyle anlatabilirim buradaki yeşil bitkiler ve diğer canlılardan bir kısmı ölüyor ve bunların ölüleriyle beslenen çok fazla canlı var su altında...;)

Şimdi tekrar söylüyorum Trol avcılığının denizlerimizde tür bitirme balık yumurtası yok etme gibi bir unsur teşkil etmediği yapılan araştırmalarca ıspatlanmıştır bu sebeple de yapılması yasak değildir...

Arzular şelale;)

4. cognitor

cognitor

Favori Kamış:
    Sadece olta
    Hocam siz trolle gönül bağı kurmuşsunuz, aşk yaşıyorsunuz:) bu durumda ben ne desem boş hem fazla bişey de diyemiyeceğim çünkü sizin gibi teknik bilgilere sahip değilim, mademki bu işin ilmiyle uğraşıyorsunuz siz haklısın demek istemesemde:) haklılığınızı kabullenip köşemize çekiliceğiz artık.Aksi durumda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya niyetlenmiş olurum bu da doğru olmaz. Şayet bu işin okulunu okumamış olsaydınız bu kadar kolay pes etmez, araştırırdım ama şimdi gerek görmüyorum. Ben görüntüleri izleyince denizin altı üstüne geliyor diye rahatsız olmuştum, yoksa size cevap hakkı doğurmayı amaçlamadım bilginiz olsun. Saygılar.

5. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Yorumsuz ......

1 Trol ve algarnayla yapılan avlanma da denizlerdeki tahribatın önemli bir nedeni. Trol ile kıyılardan üç deniz mili açığa kadar olan sahada avlanmak yasak. Ancak bu yasağa karşın özellikle geceleri avlanma sürüyor. Dipleri sürterek kazıyan trol ağları, binlerce yavru balığın ölmesine, nesillerinin tükenmesine ve balık yataklarının bozulmasına neden oluyor. 20 yıl kadar Marmara'da bulunan mercan, hani, pisi ve kalkan balıkların nesli azaldı, ıstakozlar da hemen hemen yok oldu. 1970'li yıllarda aylık üretimleri tonla gösterilen ıstakozlar şimdi kiloyla kayda geçiyor. Yine, kum motorların yaptığı tahribat, avlanma yasağı ihlali, dinamitçilik, bombacılık, zıpkıncılık, denizlerde trafiğin artması balık türlerinin yok olmasına neden olan diğer etkenler arasında yer alıyor.
    KAYNAK:http://www.su-dunyasi.com.tr/mart2004_8/denizkirliligi.htm

2-
    5- TROL
    Bir tür sürütme ağıdır. Dip ve orta su balıkçılığında kullanılır. Trol kökeni çok eskilere dayanan bir ağdır. Eskiden sandallarla çekilerek yapılan trol avcılığı, şimdi gırgır motorlarından yapılmaktadır. 25 metre uzunluğunda, kol, ana ağzı ve tordan oluşan bir ağ takımıdır. Trolun kollarına yakın bir mesafede iki adet büyük ve yassı tahta parçası vardır. Bunlar ana ağzını açık tutarlar. Çelik halatlarla deniz dibine kadar indirilen trol, motorla çekilerek deniz dibini tarar. Bu arada önüne çıkan tüm balıkları içine alır. Tabii ki yavru balıkları da. Trolla avcılığın, belli koşullarda ve belli denizlerde yapılması gerekmekte ise de, bu kurala uyulmadığından balık nesli için tehlikeli olmaya devam etmektedir.
    KAYNAK:http://www.avgunu.net/sayfalar/data/orta.asp?syf=balikmalzeme03

3-
    DENİZ BİTTİ Göltürkbükülü balıkçı 64 yaşındaki Nuri Asar, "20 yıl öncesine kadar bir günde 400- 500 kilo civarında balık avladığımız olurdu. Günde 16 saate yakın direk başında bekleyen avcılar, bazen eli boş bazen ise 3- 5 kilo balık ile evlerine dönmek zorunda kalıyorlar. Trata, trol ve gırgır yöntemiyle kaçak avlanan balıkçılar deniz dibinde canlı bırakmadılar" dedi.
    KAYNAK:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4191091&tarih=2006-04-03

4-
    C–9.
    Demersal balık türlerinin korunması amacıyla, Marmara Denizi’nde trolle avcılık tamamen yasaklanmıştır. Diğer denizlerde ise bazı koy ve körfezler ile bazı alanlarda trol ile avcılık yasaklanmıştır. Ek 2’ de bulunan 36/1 No’lu sirkülerin 3’üncü maddesinde buna ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Trol avcılığına izin verilen alanlarda kıyıdan itibaren mesafe yasakları uygulanmaktadır (36/1 No’ lu Sirkülerin 4/2/a, 4/2/b, 4/2/c maddeleri).
    Gırgır avcılığında ise derinlik yasağı uygulanmaktadır (36/1 No’ lu Sirküler, Madde 16/1).
    Bazı alanlarda gırgır avcılığı yasaklanmıştır.
    Trol ve gırgır avcılığına yasaklanan bu alanlarda sadece küçük ölçekli balıkçılığa izin verilmektedir.
    Her türlü avcılığa tamamen kapatılmış sahalar da mevcuttur. (36/1 No’ lu Sirküler, Madde 20)
    KAYNAK:http://66.249.93.104/search?q=cache...+trol+ile+balık+avı&hl=tr&gl=tr&ct=clnk&cd=11

5- Balıkçılar ve çevreciler trolle avlanmayı protesto etti
    Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü üyeleri, trol ile avlanan balıkçıları protesto ettiler. Trolle av yasağını delen onlarca balıkçı, denetim yapılmadığı ve ceza verilmediği için balık tarlası Marmara’nın geleceğine göz dikti. 30 tekne her akşam trolle ava çıkıyor.
    Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü ve Marmara’da avlanan bir grup balıkçı, onlarca balıkçı teknesinin “trolle av yasağını deldiği” gerekçesiyle eylem yaptı. Büyükçekmece Mimar Sinan Balıkçı Limanı’nda toplanan balıkçılar ve çevreciler, 1380 sayılı Kanun’un Marmara Denizi ve boğazlarda trolle avcılığı yasakladığı halde, Sahil Güvenlik ve denizcilik örgütlerinin bu işi yapanları engellemediğini söyledi. Limanda pankart açıp düdük ve sloganlarla trolle av yapan balıkçıların engellenmesini isteyen eylemciler, daha önce yakalanmış trol ağlarını yaktı. Balıkçıların verdiği bilgiye göre Yeşilyurt, Büyükçekmece, Mimar Sinan, Güzelce, Ambarlı, Selimpaşa ve Marmara Ereğli’sinde 30 kadar trol ağlarını atarak Marmara’ya açılıyor. Eyleme Büyükçekmece, Kumburgaz ve Mimar Sinan beldelerindeki çevre örgütü temsilcileri ve Mimar Sinan Belediye Başkanı Nail Öztürk destek verdi.
    Son bir yılda boğazlar ile Marmara Denizi’nde 22 kişinin trolle balık avladığı gerekçesiyle tutuklandığını ancak bir türlü sonuç alınamadığını söyleyen Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş, “Marmara Denizi’nde yakalanan trolcüler, “Aç mı kalalım hırsızlık mı yapalım?” deyip kamunun gözü önünde geleceğimizi çalıyor. Sahil Güvenlik botları veya yetkili kurumlar isteseler bir günde Marmara’da trol avcılığının kökünü kazırlar.” dedi. Anayasa’nın 56. maddesi uyarınca astıkları afiş ve sloganları nedeniyle savcıların haklarında soruşturma açtığını belirten Çetintaş, kanunu çiğneyip ‘küçük–büyük’ demeden balık avlayan, ağlarıyla diğer balıkçılara zarar veren trolcülere hiçbir şey yapılmadığından şikayet etti.
    Son günlerde trolle avcılık yapan balıkçıların denizlere verdikleri zararın dışında küçük balıkçı teknelerine de zarar verdiğini söyleyen Mimar Sinan Belediye Başkanı Öztürk, yasa dışı bu avcılığın önüne geçilmesi için seferberlik başlatılmasını istedi. Trolle avcılık yapan tekneler yüzünden ağları yırtılan bir balıkçı ise, “Bindiğimiz dalı biz balıkçılar kesiyoruz. Trol motorlarıyla dolu balıkçılar her akşam elini kolunu sallaya sallaya denize açılıyor. Marmara’daki son balıklar da bu yolla yok edilecek. Bıçak kemiğe dayandı, biz de mi trol çekip, denizin dibini süpürelim?” diyor.
    KAYNAK:http://arsiv.zaman.com.tr/2002/01/28/marmara/butun.htm

6-LÜTFEN İZLEYİN
    http://www.greenpeace.org/turkey/photosvideos/videos/trol-av-katliam-nas-l-yap-l

6. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
  7. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Sevgili yakamoz güzel güzel linkler bulmuş yazılar bulmuş ama ben zaten yasak şekilde avlananlar için trol zararsız demedim lütfen yazılarımı dikkatli okuyunuz...Kanunlar çerçevesinde yasalara uygun şekilde avlandıktan sonra trolün zararsız olduğunu söyledim söylüyorum söyleyeceğimde malesef....:D

Üye olduğumdan beri sayfalarca yazılarla açıklayama çalıştım şimdi benim bir sorum var o zaman...Madem zararlı bu olay neden hala kullanımına devam ediliyor ???

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Madem zararsız, neden gitgide kısıtlanıyor.?
    Göz açıklığı, kullanılabileceği alanlar vs.

35 no.lu sirkülerde (ağ gözü 18 mm.den küçük olamaz.)
    36 no.lu sirkülerde (ağ gözü 44 mm.den küçük olamaz.)

Ne oldu birdenbire bu masum avlanma tarzına da bu kadar sıkıntıya sokuluyor?

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Troll denen sistemin yurt dışında kullanımı var mı? Diğer ülkeler ne şelikde avlanıyor, bilgisi olan?.....

10. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    bir link atmıstım mesajımda trolle ilgili linke tıkla orada karides trolunun kullanıldığı yazıyor http://tr.wikipedia.org/wiki/Trol

11. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK

Reis amca öncelikle sizi de bu medeni olmayan tartışmaya tekrar aldığımız için üzgünüm....Ama soruya soruyla karşılık verilmez diye öğrettiler bana neden yasaklanmıyor madem kötü bir şey diye sormuştum herkese?

İkinci olarak da sizlere Balıkçılık yönetimi denen bir şeyden bahsettim....Zamanında trol komple yasaktı TR de...Norveç te komple balıkçılığı yasakladılar ama şimdi yine serbest bunları defalarca vurguladım burda tekrar vurguluyorum...Canlıların yaşadıkları ekosistemler birçok etmen altında kalıyorlar su altını da su üstü gibi düşünün lütfen bazen deprem oluyor mortalite artıyor su üstünde yada sel oluyor su altında da balık sayısını düşüren etmenler olabiliyor...Bunun sebebi Trol deildir...Bir ara gırgır da kullanılan yüksek lüxdeki ışıklar da çok tartışıldı balıkların kör edildiği ve bu şekilde avlandığı yüzünden hayvan severler ayaklanmıştı...Dediğim gibi fazla yazmıyacağım artık bir tek sorum var tekrar neden hala yasaklanmıyor cevap verebilecek birileri varsa bilgilenmek isterim hala lütfen?

12. Tamam ben kendime göre bir cevap vereyi..
    Bildiğiniz üzere TÜRKİYE CUMHURRİYETİNDE bir çok konuda olduğu gibi bu konudada yasal olarak bir çok eksiklik ve gerilik mevcut, yetkili dediğimiz kişiler dahi bu işten para kazanabiliyor, şöyleki mesela urla alman adsı ve skeriye önü dalışa yasak olmasına rağmen dalına biliyor nasılmı tabiki şöyle
    """ KİŞİ YAKİNİMDİR, GEREKEN YARDIMI GÖSTERİNİZ"""" gibi bir kart vizitle, trol kullanımı 1.5 mil olarak belirlensede bu belirtilen mesafeye kimse uymuyor nedeni açık ve net çünkü oraya gitmek masraf, balığı cekmek hengame ve en önemlisi balık belli dönemlerde kıyıya yaklaştığı içinde kıyıda avlanmak para kazanmak ,daha ucuza getirmek kadar güzel bir şey yok , yasayı koyacaklar veya uygulayacaklar içinde "paranın yüzü güzel gelince" kim yasaklar trolü mürolü ,
    Sizlere yakın zamanda olan bir olayı anlatayım..
    O resimlerini eklediğimiz bölgede İZMİR TEAM olarak avlanıyoruz sabah saatlerinde birden karşı tarafta üç kişi belirdi ellernde ağlar sanırım serpme yapıyorlar ama serpmenin boyu ev az 2.5 ,3 metre capında hemde iki tane adamlar ağı atıyorlar müthiş bir ses çıkıyor ŞIILLOOFFF, ne balık kalıyor nede nede başka birşey, ben hemen müdahale ettim ve tartışmaya başladım, jandarmayı arayacağım diye tehtit ettim adam bana ne desin "ara farketmez ondanda üslerini biz tanıyoruz" adamların korkusu yok ne jandarmadan nede başkasından ,eeeee şimdi ne oldu yasak? bir kişinin "YAKİNİMDİR" demesi ile hiç bir ceza gelmeyecek değilmi.. :mad: :mad: aynı şey trol içinde gecerli BENCE

13. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Tamam da Melih Reis bu benim sorumun cevabı değil gibi geldi bana...Eğer bu olay dediğiniz gibi kötü bir şeyse tamamen yasaklanması gerekmezmiydi diye soruyorum ben açıkça...Az önce serpmenin çıkarttığı sesten bahsederken Trol gemisinin ve kapıların çıkarttığı sesten balıkların kaçması da söz konusu olmaz mı sizce?

14. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın TAM35SARGOS
    1-Trol ile avcılık dediğiniz gibi masum hiç bir zararı yok ise neden Marmara Denizindeyasaklandı bunu izah edebilirmisiniz:confused:
    2-Trol ile avcılık diğerDenizlerimizde'de neden kısmi olarak yasaklandı bunun açıklamasını yaparsanız sevinirim
    3-Yazınızda eğer kötü bir şey ise neden tamamen yasaklanmadığından bahsediyorsunuz.Peki sigaranın kötü bir madde olduğunu herkes biliyor fakat neden yasaklanmıyor gibi bir şey olmuş sorunuz
    4-Trolun yaptığı tahribatın en güzel örnegi

15. YAKOMOZ BEY; elini sıkıyorum süper bir RESİM ve örnek "SİGARA" ,

16. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın Melih reis şunu içtenlikle söylemek istiyorum ki burada amacım kimsenin tezini çürütmek veya kimseyle polimik yapmak değil sadece yanlış olan birşeylerin doğru gibi gösterilerek savunulmasının karşısındayım
    Trol ile avcılık hakkında zamanım müsait olursa daha geniş bir araştırma yaparak ve daha farklı resimlerle örnekler vererek bir konu açmayı düşünüyorum eğer uygun görürseniz ondan sonra sabitliyelim
    Saygılarımla

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar,

Birbirimizi kırmadan, konuyu kişiselleştirmeden, biraz daha gerçekçi bakarak, şöyle bir toparlama yapabilir miyiz?
    Trolun hem yanında hem de karşısında olanların fikirlerini sergileyerek...
    ...
    Trol, bir avlanma aracıdır.Türkiye'den başka ülkelerde de kullanılmakta ve zararları görüldükçe kısıtlanmakta veya yasaklamalar getirilmektedir.Bunlar, yer, zaman ve tür açısından olabilmektedir. Her araç gibi iyi ve kötü yanları olabilir.Yine her araç gibi onu kullananlar tarafından iyi ya da kötü niyetle veya en azından bilinçsizce kullanılabilir.
    Yasadışı kullanım, trolun kötü bir araç olduğunu değil, kötüye kullanıldığını gösterir.
    Getirilen kısıtlama ve yasaklamalar da olumsuz kullanılışını, doğurduğu veya doğurabileceği olumsuzlukları ortadan kaldırmak için getirilmektedir.Bundan sonra da getirilmeye devam edebilir.
    Trol,ülkemiz denizlerinde de Marmara dışında, özellikle Ege ve Akdeniz'de su ürünleri üretimi açısından vazgeçilemeyecek bir araçtır.Ancak sıkı kontrol gereklidir.
    vs. vs.
    ....
    Nasıl?
    Bu şekilde bakarsak , giderek daha da kırıcı olmaya başlayan tartışmalara bir son verebilir miyiz?

Hepinize selam ve sevgiler.

18. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Yorumsuz......?

ORDU TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ORDU TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINDA AVLANMA VASITALARINA NEDEN YASAKLAR GETİRİLMİŞTİR

Balıkçılık yönetiminde esas amaç;balıkçılık kaynaklarının tahrip edilmeden,verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.Bakanlığımızca denizlerde ve iç sularda ticari ve sportif amaçlı su ürünleri avcılığına bazı sınırlamalar ve yasaklamalar getirilmektedir.Böylece avcılık bir disiplin altına alınarak balık ve diğer su ürünleri korunmaktadır.
    Balıkçılıkta her av malzemesi her yerde kullanılamaz.Bunlar içinde zaman,yer,ağ gözü açıklığı,kullanma derinliği ve tür kısıtlamaları getirilmiştir.Her balık türü için ayrı ayrı ağ gözü büyüklükleri tespit edilmiştir.
    İlimiz karasularında 35/1 numaralı SİRKÜLER ile yasaklama getirilen avlanma vasıtaları nelerdir?
    1. MANYAT : İlimiz karasularında manyat ağı ile avcılık yasaktır.Manyatlar,kurşun yaka ağırlığı,yüzdürücüleri su altına çekebilecek ağırlıkta hazırlandığından derin sulara bırakıldığında dip trolü görevi yapabilme özelliğine sahiptir.Normal boyutlarda bir sürütme ağı denize uzatılıp kıyı istikametinde çekildiğinde 40 dekar düzeyinde bir alan taraması yapar.Yapılan araştırmalarda;kıyı sürütme ağları ile yapılan avcılık sonunda yakalanan yavru balıkların av kompozisyonu içindeki oranı % 5-35 arasında değişmektedir.Bu oranın oldukça yüksek olması ülke balıkçılığımızın geleceği açısından önemlidir.Bu tespitte manyatın yasaklanan dönemde kullanılmasının ortaya çıkardığı mahsurları göstermektedir.
    2. ALGARNA : Tekneye alınan sürütme ağlarından olan algarna; deniz zeminini kazıyarak canlıların zeminden kaldırılmasını ve gemiye alınana kadar haznesi içinde depolanmasını sağlar.İlimizde deniz salyangozu avcılığında kullanılan algarnanın;1 Mayıs - 31 Ağustos tarihleri arasında deniz salyangozu avcılığında kullanılması yasaktır.Bu zamanın dışında ise ancak Sirküler’de belirtilen şartları taşımak ve izin almak suretiyle avcılıkta kullanılmasına müsaade edilir. Dalma yöntemi ile deniz salyangozu avcılığı yapacak olanların da İl Müdürlüğümüzden izin belgesi alması gerekmektedir.Yapılan araştırmalarda algarnaların; balıkçıların ağlarına zarar verdiği,balıkların bulunduğu ortamı terk etmelerine sebep olduğu, denizdeki diğer dip canlıları ve yavru balıkları da avlayarak ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara neden olduğu, tür seçiciliğinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
    3-TROL: Karadeniz de Samsun-Ordu il sınırından Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü Trol ile avcılık yasaklanmıştır. Dip trol ağları yasak yer ve zamanlarda denizde bulundurulamaz.Trol kapıları asılı vaziyette bulundurulamaz.Yasak yerlerden geçen gemilerin güvertesinde kuru toplanmış durumda ve mühürlü nakledilebilir.
    Dip trol ağları deniz zeminine temas ederek sürütülür ve dip balıklarının avcılığında kullanılır. Trol, kullanıldığı sahadaki tüm canlı materyali toplar ve kontrolsüz kullanıldığında faydasından çok zararı olmaktadır. Tür seçiciliği yoktur. Trol ağları kurala uygun çekilmediğinden, torba kısımdaki materyal ağ gözlerine blok etkisi yaparak tıkanmalara neden olur. Bu da çok küçük balıkların dahi ağda kalmasına sebep olmaktadır.
    4. ÇEVİRME AĞLARI : İlimiz karasularında 1 Mayıs -31 Ağustos tarihleri arasında mekanik güç kullanan veya kullanmayan çevirme ağları (Gırgır v.b.) ile her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır. Bütün karasularımızda mekanik güç kullanılan gırgır ağları ile 10 kulaç (18 m),mekanik güç kullanılmayan gırgır ağları ile 6 kulaç (11m) derinlikten daha sığ sularda avcılık yapılması yasaktır. Ancak; 12 kulaç derinliğine kadar olan fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen ve mekanik güç kullanmayan ağlarla avcılık dönem boyu serbesttir.

19. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    5 senelik eğitimimi burda 500 sayfada sizlere aktarmam mümkün deil malesef ama yanlış da anlamayın 5 sene boyunca trolün zararsız olduğunu öğretmediler okudğum okul Temel Bilimler , Avcılık ve işleme , Yetiştiricilik olmak üzere 3 opsiyona ayrılıyor...Ben temel Bilimler öğrencisiydim ve hem avcılığa hemde yetiştiriciliğe zıt olmam gerekli ama ben özel ilgimden dolayı avcılık derslerini de aldım sadece merakım dolayısıyla...Şöyle basitçe düşünmek gerekirse temel bilimler prof.larım bana ağ kafeslerinde trolünde gırgırında zararlarında bahsettiler sürekli ama gel gelelim avcılık hocalarım bunlara karşı sürekli mantıklı bir açıklamada bulundular...Bizim şu an burda yaşadıklarımızı ben 5 sene boyunca öğrenim hayatımda yaşadım...Velhasıl uzatmadan sizlere söylemek istediğim tek şey BALIKÇILIK YÖNETİMİ denen şeydir...Bunun anlamı belirli süreçlerde neleeeeerr yasaklanır nellleeeeerrr on numara av sistemi olur;)
    Bunun sebebi incelenen ekosistemin ihtiyaçları ve yaptığı zararlardır ona göre yönetilir tıpkı devletler gibi...

Ama Reis amcama sonunda konuyu sentezlediği için süper teşekkürlerimi sunuyorum ve kendimi de tebrik ediyorum ama hala daha medeniyet konusu yüzünden bana bir özür borçlu diye düşünüyorum nacizane...

Sigara örneği gerçekten on numara bir örnek umarım daha güncel olan sigara ve neden yasaklanmadığını düşünmeniz trolle eş değer olacaktır...

Bu kadar kaliteli ve sağlam düşüncelerle fikir alışverişi yapmak gerçekten çok hoştu katılan herkese gerçekten teşekkür ederim...

Saygılar Sevgiler....

20. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Sevgili Dostum ,

İstakoz ve pavuryayı sirkeli su ile kaynatip limonunu tuzunu koyup
    ceviz kıracağı ile catır catır kırıp yedin mi ? Barbunya yada tekir balığını bir bilenin elinden hic yedin mi ?

Senin trol ağların var oldugu sürece 5-10 sene sonra bunları ancak annenin yemek kitaplarında görebiliceksin. Yada ultra lüx yemek menülerinde... Malum senin gibiler yüzünden bu balıklar lüx oldu...

SAYENDE....