Kamışlar, surf atçek spin göl alabalık kamışları ve çeşitleri..

Konu, 'Kamışlar' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    KAMIŞ
    Cam elyafı,polyester,karbon grafit gibi ana malzemelerden çeşitli uzunluk,ağırlık ve özelliklerde tatlı su ve tuzlu su balık avında makinalı-makinasız kullanılan alete kamış denir.
    Kamışlar teleskopik,iki parçalı çok uçlu,fly,halkasız gibi çeşitlere ve çok hafif,hafif,orta,ağır gibi gruplara ayrılır.
    1-TELESKOPİK KAMIŞLAR
    Parçaları iç içe geçerek kapanan ve tersi yapılarak açılan kamışlara teleskopik kamış denir.
    Teleskopik kamışlar bu yönüyle diğer kamışlara nazaran daha az yer işgal ettiğinden amatör balıkçılık yapanlar tarafından en çok tercih edilen model denilebilir.
    Teleskopik kamış
    KULLANIM ALANI
    Teleskopik kamışlar daha çok tuzlu su balık avında kullanılmasına rağmen tatlı su balık avındada kullanılmaktadır.
    İKİ PARÇALI GEÇMELİ KAMIŞLAR
    Bu tip kamışlar iki parçadan oluşup birbirine geçirilerek monte edilerek kullanılan kamışlardır.İki parçalı kamışlar çok yer kaplaması nedeniyle taşınması muhafazası zordur
    İki parçalı kamış
    KULLANIM ALANI
    Daha çok göl ve akarsularda tatlı su balık avcılığında tercih edilmesine rağmen tuzlu su balık avındada kullanılmaktadır
    ÇOK UÇLU KAMIŞLAR
    Belirli bir kısmı teleskopik uç parçaları ise geçmeli yani teleskopik ve parçalı kamışların bir nevi kombinasyonudur
    Uçlarının farklı sertlikte olması yakalanması istenilen balığın çeşidine bağlıdır.
    Yer kaplaması nedeni ile taşınması ve korunması zordur.
    Çok uçlu kamış
    KULLANIM ALANI
    Tatlı su balık avcılı ile tuzlu su balık avcılığında kullanılmaktadır
    FLY KAMIŞLAR
    Tatlı su alabalık avında kullanılmak amaçlı üretilmiş iki veya üç parçadan oluşan parçaları birbirine geçirilerek monte edilen özel fly makinasıyla kullanılan kamıştır
    Fly kamış
    KULLANIM ALANLARI
    Tatlı su alabalık avında kullanılır
    HALKASIZ VE MOTORSUZ KAMIŞ
    Parçaları iç içe geçerek kapanan ve tersi yapılarak açılan klavuz halkaları olmayan sadece uç tarafına misina bağlanarak kullanılan kamışlardır
    Halkasız kamış
    KULLANIM ALANLARI
    Göl ve akarsu balık avında kullanılır
    KAMIŞ GRUPLARI
    Tatlı su ve tuzlu su balık avında kullanılan kamışlar kendi aralarında boyları ve ağırlık atma gücüne göre çok hafif,hafif,orta ve ağır olmak üzere sınıflara ayrılır
    1-TUZLU SU KAMIŞ GRUPLARI
    a-Hafif grup
    Boyu kısa ve hafiftir 10-50-gram arası ağırlık atma kapasitesi ve 0,500 gr ile 2 Kg arası çekme gücüne sahiptir.Bu tipteki kamışlar teknelerde ve dar alanlarda kullanım rahatlığı sağlar.Uzunlukları bulunduğu grupta 215cm veya 240 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
    b-Orta grup
    Boyu ve ağırlığı normal standartlardadır.60-90 gram arası ağırlık atma kapasitesi ve 2-4 Kg arası çekme gücüne sahiptir.Uzunlukları bulunduğu grup içerisinde kullanım alanına göre 240 cm ile 300 cm arasında farklılık gösterir
    c-Ağır grup
    Boyları genelde uzun ve ağır olur.100-150 gram arası atma kapasitesine ve 4-8 Kg çekme gücüne sahip olup Uzunluğu bulunduğu grupta 300 cm ile 400 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir.
    TATLI SU KAMIŞ GRUPLARI
    a-Çok hafif grup
    1-10 gr arası atma gücüne ve 0,500gr ile 1,5 kg çekme gücüne sahiptir Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 150-180 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
    b-Hafif grup
    10-20 gr arası atma kapasitesine ve 1,5-2 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 180-215 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
    c-Orta grup
    30-70 gr arası atma kapasitesine ve 2-3 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 220-300 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
    d-Ağır grup
    80-150 gr arası atma kapasitesine ve 3-6 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 300-400 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
    KAMIŞ REFLEKSLERİ
    Balıkların vurması,atış esnasındaki veya başka bir etkenden dolayı yapılan yüklenmeye bağlı olarak kamışın şekil değiştirme işlemine kamış refleks'i denir.
    Bunlar ağır,orta,hızlı olmak üzere üçe ayrılır.Hızlı refleksli kamış balığın en küçük vurma hareketine hızlı tepki gösterirken ağır refleksli kamışlar ise atış esnasında kullanılan yemin parçalanmamasını sağlar.
    KAMIŞTAKİ PARÇALAR
    1-Klavuz Halkaları
    Kamışta misinanın geçmesi için dışı metal (sert aliminyum,titanyum,paslanmaz çelik vb.) içleri porselen ve sert plastikten olan bölüme klavuz halkaları denir.Bu halkalar kamışın ucuna gittikçe küçülür.
    2-Makina Yatağı
    Kamışlarda makina ayaklarının dişler üzerinde bir nevi somun şeklindeki parçanın döndürülerek sıkıştırılmasıyla monte edilen bölüme makina yatağı denir
    3-Sap (Elcek) Bölümü
    Kamışların tutulması için mantar, plastik,sunger ve suni deriden yapılan bölümüdür.
    İYİ BİR KAMIŞ NASIL OLMALIDIR..?
    Tüm amatör balıkçılıkla ilgilenen herkesin ortak sorunu olan kamış seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.
    Herşeyden önce seçim için kamışın nerelerde ve hangi balık avlarında kullanılacağına göre seçilmelidir.
    Ayrıca kamış alırken metal parçalarının oksitlenmeye yani paslanmaya dayanıklı olması,cam elyafı ve grafit karbon karışımlı malzemeden imal edilmiş olması uzakdoğu ülkelerinin ürettiği kamışların tercih edilmemesi tanınmış firmaların çeşitli testleri yapılmış ve üzerinde bu testlerle ilgili yazı yazan kamışların tercih edilmesi uygun olur.
    NOT:
    Kamış kullanımlarında kamışın atarı yani atma kapasitesini geçen ağırlıkla atış yapılması veya çekerinden fazla agırlık çekilmesi kamışı kırarak çeşitli kazalara neden olur

Son düzenleme: 25 Nisan 2006
  2. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    karbon kamışlara dikkat

değerli dostlar malüm bahar yağmurları aniden bastırıyor eğer kamışlarınız karbonsa ve özelliklede teknede iseniz dikkat....ayrıca bu kamışlar 1 metre den ve üzerinden yüksek gerilim çekmekte ve birçok kazalar olmaktadır ..kazasız belasız bol balıklı günler dilerim.m.hoca.....kesikte özellikle camilide avlanan arkadaşlar dalyanın üzerinde yüksek gerilim hattı vardır hirfanlı dan inen su zaten yorgun su yani radyasyonlu sudur..biraz aşağılarda yani alabalık tesislerine doğru etkisi azalır..siz kendinizi zaten aşırı yorgun hissedersiniz bu suyun radyasyonundandır..saygılarımla.

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi bende bir tane karbon celik kamış var ilk aldıgımda yagmurda dikkat et yıldırım ceker dediler aksine ilk gittigimde sagnak yagmur yagdı korkudan kamışı kapattım diger kamışı kullandım ama merkezi yerlerde pratoner oldugu için pek korkulacak birşey yok ancak ormanlık alanlarda,ve göl kenarında dikkat!!!!!

4. Morfi

Morfi halis

bu kamış bulutlu hava yagmur yagmasa bile elinize alamazsınız zaten elinizi carpacak şekilde elektirklenir yavaş bir şekilde yere bırakıp sisteminizi yoplamalısınız acık bırakınız.

cimli bir alan a duz bir şekilde bırakın ve havanın düzelinceye kadar yanına 1,5 metre yaklaşmayın yerdeki ilk gelirim alanı o olacaıgından carpılmamak icin bu işlemi yapınız.

usta balıkcı bir abimin anlatıgı anısı var daha 3 ay olmadı anlatalı.

havalar bulutlu birgün balıga gitmişler 3arkadaşıda bu kamıştan kulanıyor kamışın üstündede zaten uyarısı mevcut ellerine alamamışlar zaten cok aşırı gelirim elde etmiş bu yuzden dikkatli olunması gerekiyor nekadar dayanıklı olursa olsun arkadaşlar siz eski sitilk kamışları kulanınız.

cin malı kamışlar cıktı bu arada 8 parca ufacık bir sistem haline geliyor kolay kulanım cok esnek felan ama bir okadarda adi sakın ha sakın cin malı almayınız.

D.A.M tafsiyemdir car bon olmasın esnek jilatin desajans kaplı olsun yeter 10 ile 30 kg ceker olsun 2,70 boyu olsun herkese yeter.

birkere gelişmiş teknelojide ava kacma hakkı tanınmaz oluyor av ile avcı arasında bir şans degimi gecmelidir nasip degimi ama görüyorumki gizli yemler olsun gizli kafesler avı mutlaka yakalamak amaclı eskiden bir agacın uzun dalı bir misina birde igne tamam dı av kacma şansı doguyordu şimdi eline birisi takım alsın ben balıkcıyım diyebilir ama desede avında kacma şansını dile getinin bu zevki ömür boyu surdurulmesi icin arkadaşlar.

10 balıktan 1 tanesini tutmak hepsinden zevklidir.

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Carbon kamışlar şimşekli havalarda kulanılmaz(Yıldırım çeker) zaten kaliteli olanların üzerlerinde bu detay yazar,yağmurlu ama şimşek çakmıyorsa hiç çekinmeden kulanabilirsiniz ben senelerdir şimşeksiz yağmurlu havalarda kulanırım bu güne kadar hiç bir zararını görmedim,birde her yerde yazılan şu kamışların 10 kg veya üstü olarak belirtilen çekeri olarak neyin kast edildiğini öğrenmek isterim,yani şimdi ben 10kg çekerli bir kamış alırsam 30 kg lık bir balığı yakalayamammı acaba.

6. çapari

çapari

Favori Kamış:
    olta,çapari
    En İyi Avı:
    10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
    abi valla iyi oldu buunu öğrendiğim bende karbon kamış almayı düşünüyordum kendime.gittim eminönü baktım falan bir tane dam beğendim çok güzel be abi. ama şimdi içimr bir korku düştü.ama anlamadığım bir şey var abi. şimdi benim arabamda karbon kaput varsa ne olcak? yagmurda dışarı çıkamayacakmıyım?:)
    saygılar...

7. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Mustafa' nın söylediklerine eklemek istediğim iki şey var.
    Birincisi şu; arkadaşlar kamışın atarı ile çekeri asla doğru orantılı değildir. Atarı küçük bir kamışla ağır bir balık çekilemez düşüncesi doğru değildir. Bir çok video izliyoruz ve resimlere bakıyoruz. İncecik kamışlarla ne kadar büyük balıklar yakalanabiliyor. Atarı küçük kamışlar daha çok rapala tarzında sahte yemlerin atılması ya da sadece yemli oltaların atılması için tasarlanmışlardır. Örneğin benim ugly stick kamışımın atarı 3.5 gram ile 17 gr dır. Ama 3.5 gramlık sahte yemi makarası büyük olduğu ve atarken makaraya misinanı takıldığı halde 10 metre civarında atabilmektedir. Ayrıca bu tip kamışlarla tekneden avlarda çok rahatlıkla daha ağır kurşunları sarkıtabilirsiniz. Dikkat edin sarkıtabilirsiniz diyorum tabii ki atamazsınız.
    İkinci nokta ise şu. Kamışların çekerleri genelde belirtilmez. Belirtilen ağırlıklar kamışın halkalarının taşıyabileceği yük miktarını gösterir. Başka bir deyişle kullanacağımız misinanın çekme kapasitesinin kamışın halkalarının çekme kapasitesinden büyük olmaması gerekir. Aksi halde halaklar zarar görecektir.
    Burada herkeze rahatlıkla tavsiye edebileceğim Ugly stick kamışların linkinide vermek isterim.Bu kamışları hem tatlı suda hemde tuzlu suda çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Benim kamışımın modeli "sp 1100 7'(210cm)"Fiyatı 75 ytl.

http://www.shakespeare-fishing.com/index.html
    http://www.shakespeare-fishing.com/products/ugly.shtml
    http://www.shakespeare-fishing.com/products/rods/ugly.shtml
    http://www.shakespeare-fishing.com/products/rods/popups/uglystiks.shtml
    http://www.shakespeare-fishing.com/products/rods/popups/howald.shtml
    http://www.shakespeare-fishing.com/products/rods/popups/ugly-lite-guide.shtml

8. TaTLı_rAmpA

TaTLı_rAmpA

LINEAEFFE TurnaFresh Çin Malı mıdır?

LINEAEFFE TurnaFresh kamışlar italyan malı değilmiydi...?
    Yoksa bunların hepside çin malı mı? :mad: :mad:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  9. TaTLı_rAmpA

TaTLı_rAmpA

Benim bugun aldıgım kamış çin malı cıktıda.Bunu degiştireyim mi?

10. TaTLı_rAmpA

TaTLı_rAmpA

Çin malı diye almadım..65 Ytl e aldım...

11. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    hepsi çin malı sahte değil italyan tasarımlı en pahalısıda aynı şekilde çin malı için rahat olsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  12. ergen

ergen

Üzülme Kardes, üzülme

Merhaba Sinan

Linea Effe'nin bütün mallari Cin kökenli:) Tasariminida Cinliler yapiyor, Üretiminide! Saadece üzerinde, Mal kime satilmis ise, o Sirketin Logosu var. Yani ayni mali bir kac Marka altinda görmek mümkün;) Saadece ara sira bir renk farki oluyor.:p Bir de su arkadaslarimizin Taklit diye tabir ettikleri Mallar varya, onlar hic de Taklit degil:) Cinliler bir Mal ürettikleri zaman, bu Mali cesitli Kalitede üretiyorlar. Yani ayni Kamistan veya Makinadan bir kac Kalite sinifi üretiyorlar. Fiyatlarida ayri ayri. Bazi uyanik Saticilar düsük Kaliteyi yüksek fiyata satmaya calisiyor:mad:

Rasgele

13. Efe

Efe

Favori Kamış:
    Banax SX5000, DAM Spezipower 3.50
    Eger Turnafresh i 65 ytl ye aldiysaniz bence zaten cin mali fiyatindan almissiniz demektir. Internet uzerinden 85 ila 110 ytl ye satiliyor, Kadikoyde ise 90-100 ytl arasi fiyatlar aldim. Hatta enteresan seylerle karsilastim abi bunu alma bu Cin mali sunu al bu Kore mali... Kore mali, Cin malina gore daha iyidir falan dediler.

14. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Çin malı olması kalitesiz olması anlamına gelmez genel anlamda.
    Dünyanın büyük firmaları artık işçilik ve enerji maliyetlerini düşürmek
    için Çinde üretim yapıyorlar.BAzısı fabrika kurup kendi üretiyor ,bazısı ise fason yaptırıyorlar.....Aslolan hangi firma hangi kalite şartlarında
    ürettiriyor.....
    Bir malın çinde üretilmiş olması kalitesizdir anlamına gelmez ,çok yüksek kalite standartlarında da çin malları vardır ama genelde TRye
    gelmez.Uyanık ithalatçımız 1 liraya al ,5 liraya sat yapabileceği dandik malları getirdiği için malesef memlekette çin mallarına karşı önyergı var....

Dostum bende aynı kamışı almayı düşünüyorum.Sen nerden aldın 65YTLye.Anladığım kadarıyla internetten almışsın.Hangi Web sitesinden aldın?

Son düzenleme: 6 Ekim 2006
  15. hobbytime

hobbytime

dizayn mühendislik ve üretim yeri

süren yazışmaları ilgiyle izliyorum.

lineaffe bir italyan markasıdır.
    bu markanın sorduğunuz ürünü fason olarak uzak doğuda üretilmiş olabilir.bunu barkoddaki bilgiler den ögrenebilirsiniz.ancak

tasarım ve mühendisliği avrupada yapılan ürünler iş gücü ve yatırım maliyetlerinin azlığı nedeniyle gelişemekte olan ülkelerde üretilebiliyor.
    globalleşen ekonomide son derece doğal hale gelen bu konu balıkçılık malzemesi sektörünede yansıdı.....
    Bir çok balıkavı malzemesi de ilgili firmanın arge labaratuarlarında geliştirilip uzakdoğu başta olmak üzere fason olarak imal ettiriliyor.gerekeli kalite kontrol işlemlerinden sonra piyasaya firma etiketi ile sürülüyor.
    Bu tür üretim tüketicide mevcut markaya güven konusunda tereddütler dogurabiliyor.

üretim aşamasında malzeme iş gücü ve imalat hatalarına karşı denetim yapıldığı konusunda duyumlarım var.kaliteli ürün elbette çıkıyor.ama bu tür üretimlerin birde hesaplanamayan yönleri var.

aynı modeli başka bir etiketle piyasada görebiliyorsunuz.
    bu oldukça şaşırtıcı bir durum

örneğin
    Geçen yıl dam green cross serisini 60-100 euro dan piyadasa pazarlarken
    aynı kamışı başka bir marka(alba) adı altında 30 ytl ye almak mümkün dü.
    Bence markadan ziyade ürün kalitesi-satınalma sonrası verilen hizmetler-yedekparca ve onarım desteği göz önünde bulundurarak alışveriş yapılmalı.

türkiye ye ithal edilen her malzemenin asgari tse standardında kalitesi olmalı
    asgari 2 yıl garantisi olmalı
    yetkili teknik servisi olmalı
    düzenlemeler bu sekilde
    uygulamada aksaklık oldugunu beyan edenler var dogrudur haklılar.
    bu durumda en iyi yöntem
    güvenilir satıcıdan fatura karşılığı mal almak kusurlu mal , garanti süresi içinde onarım gibi konularında sorun cıktıgında hak arayabilir konumda olmak gereklidir.

bu konuda 750 ytl ye kadar olan meblağlar için ilçe kaymakamlıklarındaki ilgili komisyon
    daha üstü bedeller için ilgili mahkemeler yetkili kılınmış durumda.
    aldığınız ürün faturaları hak aramak için mutlaka gerekli

hakkınızı aramak durumunda kalmamanızı diliyorum

Son düzenleme: 6 Ekim 2006
  16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir kaç hususu doğru bilmek gerekiyor. Bir kere, DAM müessesesinin (veya bir başkası) vizyonu vs. vardır. Süslü kağıtlarda bir şeyler yazar ama, işin arkasında bir tek şey vardır: Para kazanmak. Bir ticari müessesenin önceliği para kazanmaktır.

Ekonomi dersi vermek değil niyetim. Bazen bu firmalar fason üretim yapar diyoruz. Ama bazen bu firmalar, OEM alır, marka basıp satar. Bu bilgisayar pazarında çok yaygındır, ama hemen her firmanın başvurduğu bir yöntemdir. Yani üretim sürecinde hiç bir katkıları olmaz. Markasız olarak alırlar, marka basıp satarlar. Bunu çok sık görürsünüz. hiç ummayacağınız bir örnek: SONY, ilk VHS videolarını HITACHI'den alıp markalayıp satıyordu. Piyasadaki BROTHER yazıcılar, aslen GERICOM denen bir firmanın ürünüdür. Kangoo vs. gibi fransız araçları, Renault, Peugeot vs. markasıyla gezer ama, hepsi de Matra'da üretilir. Kısaca, bu durumda aynı ürünü aynı kalitede bir kaç farklı ve alakasız marka ile görmeniz mümkündür. Demekki, aynı ürünü belki daha uygun almak ihtimal dahilindeymiş.

Diğer yandan çinde üretimin büyük bir riski vardır. Çin, ucuz işçilik kadar mükemmel taklit kabiliyeti ile de iyi tanınır. NOKIA, çinde ürettirdiği telefonların, aynı tezgahta, aynı fabrikada kendinden habersiz olarak aynı kalitede üretilip pazara sürüldüğünü ilan etmişti. Tek sorun, bilinen NOKIA'lardan ucuz olmaları, garantilerinin olmamasıydı. Bu ilginç bir örnek. Ama daha önemli olan örnek ise şu. Çinde bir malın görünürde aynısı, aynı markayı taşıyacak şekilde üretiliyor. Yani, DAM makina mı. Aha sana makina. Kutusu, rengi vs. hepsi aynı. Bilyaları değil ama mesela.. Bu DAM üretimi, DAM kalitesi filan değil. DMA Diye alırsınız, üç gün sonra elinizde kalır.

İşte bu son gruptaki durum en endişe verici olanı. Böyle bir makina, taa avrupa üzerinden dolaşıp gelip malzemecide karşınıza çıkabilir. Çoğu zaman parayı kapan, avrupadaki aracı olur. Bizim malzemeci bilmez bile öyle olduğunu. Standart fiyattan alır. Sonra elinde patlar tabi. Elbette belki perakendecilerden de öyle yapan vardır, bilemeyiz..

İşte çin malı denince insanı ürperten asıl bu ikinci gruptakiler oluyor. Tecrübesiz, benim gibi birinin aradaki farkı anlması pek kolay değil. O yüzden, kesin çin malı olanı tercih ediyorum bazen. en azından ucuz oluyor, adi çıksada, atıyorum hurdalığa gidiyor. İçim cızzz etmiyor.. İyi bir yol mu? Değil, ama ben tembel adamım, öyle uzun uzun hangi makina orjinal vs. aramak zor geliyor..

17. TaTLı_rAmpA

TaTLı_rAmpA

Bugün kullandım kamışı..Ama yok hayır gelmez diyorum..Hiçbir çin malından hayır gelmez...İlk gününde daha yapışkan olan gözleri ve diger yapısmıs halka aksanları cıktı..Bu gidişle kacgün dayanır bilmem..O kadar da zorlamadım daha kamışı..10 ytl e aldığım ucuz kamış bile 2-3 sene idare etti beni.Tek farkı tasarımı vede fiyatının fazla oluşu bunun yanında kaliteden eser yok.Verdigim meblayı hakketmedi.

18. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Mert kardeş,
    Araba, uçak gibi taşıtlar ve binalar Faraday kafesi özelliği görürler. Yüksek frekanslı gerilimler, kafes şeklindeki iletkenlerin içine hiç ulaşmadan, dışından dolaşarak geçer. Faraday adlı bilimadamı da bunu kanıtlamak için kendi yaptığı kafesin içine oturup yüksek gerilim vermiştir. Yani, sen arabanın içindeyken arabanın tam tepesine bile yıldırım düşse hiçbirşey olmaz. Ama dışarıdan dokunuyorsan gidersin.

19. rüzgar2

rüzgar2

sen yalklarsın selim abi ben şahitim ..tabiki fotolardan...
    ayrıca uyarı için teşekkürler bende de carbon kamış var dikkat etmem lazım....;)

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yıldırımın düşme mekanizması önemli. Yıldırım tek bir noktaya düşecek bir anda diye bir şey yok. Paratonerler yükü toplar, sende yük alanı içinde kalırsın. Yıldırımın %80'i onlardan çıkar gider, ama kalan %20'si senden geçiverir mesela. Bu da seni bitirmeye yetebilir.

Dikkat etmen gereken, kıyıdaki en yüksek nokta olmamak, en yüksek noktanın yakınında olmamak. Biraz yıldırıma dikkat et, sık sık düşmeyi tercih ettiği bir yer varsa, sende o yere mesela 1 km vs. mesafedeysen, ondan kısa kalıyorsan, sorun olmaz. Ama 5 km mesafedeysen, onun paratoner alanının dışında kalırsın. 20m yakınındaysan gene sorun olur.

Karbon kamışlar bilhassa sakattırda, normal kamışlar daha az sakat değildir. Bilhassa denizde. Kamışı diktiğiniz sürece, yıldırım için cazip bir hedef olursunuz. Karbon kamışla çok fazla, ama her durumda cazip hedef. Aklınızdan çıkarmayın..

Eee, ne yapalım. Mümkün olduğunca kamış yatık ve yere yakın tutun.