BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Tekneden Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Tekneden Sepetle Balik Avciliği

25-12-2006, 10:20   #1
mahir türköz

mahir türköz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta.zıpkın
Arkadaşlar tekneden sepetle balık avcılığı konusunda fikirlerinizi merak ediyorum. bu avlanma şekli sizce etikmi ,kurallara uygunmu, sizbu konuda neler düşünüyosunuz.

Ben hiç sepetle balık avlamadım ancak bu yaz için böyle bir düşüncem var.Benim ğörüşüme göre sepet ile balık avı (ticari olarak avlanılmıyosa ) balıklar için de daha sağlıklı bir av şekli.
Bikere balıkları canlı olarak iğne ve başka cisimlerle yaralamadan yakaladığımız için küçüklerini atıp büyük olanlarını seçme şansımız bulunmakta.
Ve aralarından yiye bileceğimiz kadarını alıp geri kalanı hiç zarar vermedem tekrar suya salabilmek mümkün.
Sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum...
mahir türköz çevrimdışı  
25-12-2006, 11:45   #2
mahir türköz

Smile

Birazda sepetle balık avcılığı konusunda bilgi vermekte yarar var.
Sepetle gelincik avı yapmak için tabiki belli adetlerde (10,15 vb.)sepete ihtiyaç var.Ancak şimdi bu sepetleri bulmak çok zor.Hatta yapıp satan varmı bilmiyorum.Tuzlada eşkiden sepetle Pavurya,İstakoz ve Gelincik avı yapılırmış.Ve sepet yapmasını bilen tek kişi eşki balıkçılardan Mehmet amcadır.

Avlanma sepet pareketesi şeklinde yapılır.Belli uzunluktaki halatımızın iki ucuda taşlarla bağlanır.Aralara içleri çaganoz ve balık artıklarıyla yemlenmiş sepetler belli aralıklarla halata bağlanır.Daha sonra akşamüstü pareketemiz avlanılacak bölgeye bırakılır.Yeri belli olsundiye halatımızın bir ucuna yüzeye çıkacak uzunlukta şamandıra bağlanır.
Gelincik balığı gece avcısı oldugu için sepetle veya olta ile geçe avlanır.Etçil ve iyi bir avcıdır.Onedenle sepetler sabaha kadar kalıp sabah toplanırlar.

Görüntüsü çok çirkin olan gelincik balığının bence eti çok lezzetli.yememiş olan arkadaşlara mutlaka tavsiye ederim.
Herkese iyi avlar.

Konu mahir türköz tarafından (25-12-2006 Saat 11:47 ) değiştirilmiştir..
mahir türköz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
25-12-2006, 11:53   #3
ömer65

ömer65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: sazan 2 kg
paylaşımınız için teşekkürler
ömer65 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
25-12-2006, 20:39   #4
avcımurat
murat / kocaeli(balıkesır)

avcımurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: degışık oltalar
En İyi Avı: balıkta geçen butun anılar
arkadaşlar bu balık avı sepetlerı pınter gıbı bışey.degılmı?
avcımurat çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
25-12-2006, 20:55   #5
erdemyılmaz
ERDEM YILMAZ / İSTANBUL

erdemyılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
En İyi Avı: EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
avcımurat
arkadaşlar bu balık avı sepetlerı pınter gıbı bışey.degılmı?
benim bildigim sepet=pinter tatlısuda yasak ama gelincik vs..başka balıklarda serbestti galiba
erdemyılmaz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
25-12-2006, 21:01   #6
avcımurat
murat / kocaeli(balıkesır)

avcımurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: degışık oltalar
En İyi Avı: balıkta geçen butun anılar
pınter tatlısuda ozellıkle yeyın avı ıcın cok kullanılıyo.dogaya zararı oldugunu soyleyemem. ama avcılıklada alakası olmayan bı yontem.bence sepetle avlanacak arkadaşta olta kadar keyıf almaz .ne bıleyım o zevkı vermez gıbı gelıyo
avcımurat çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
26-12-2006, 13:13   #7
mahir türköz

Pinter in nasıl bir sepet oldugunu bilmiyorum.Hatta sepet mi onuda bilmiyorum.
O nedenle pinter hakkında bir yorum yapamıcam.
Biz gelincik sepetini tatlısuda değil denizde kullanıcağımız için orada da bir problem yok gibi.
Balık avcılığının spor olma amacının dışındaki bence asıl neden avladığımız hayvanı yemenin zevki.
Yani yemek için avlanıyoruz ve öldürüyoruz.Bence asıl amaç da budur.Ancak bizim hassaslıkla üzerinde durmamız gereken konu avlanırken kurallara uygun biçimde türlerin geleceğini tehtit etmeden av yapabilmektir.Böylece avın sürekliliği garanti olmuş olur.
Ben sürkülerinde insanların bilinçsizce olduğu bir ortamda hiç bir işe yarıcanı zannetmiyorum.Şuan bence ülkemizdeki durumla heralde örtüşmektedir.Deniz ve denizle alakalı diğer uğraşlar bence bir yaşam tarzıdır.Bu tarzı benimsemiş ve ondan vazgeçemeyen insanlar deniz i sahiplenerek onu korurlar ve bütün olarak zarar gelmesini istemezler.

Bu konuyla birlikte sepetle balık avcılığı, balığa ve denize zarar vermemek açısından gayet uygun bir siistem.Sepetlerinde sazlardan yapıldığını düşünürsek dogaya bir zarar ı olması asla düşünülemez.Benim edindiğim bilgilere göre sepetle Gelincik avında Gelincik balıgının daha büyükleri yakalanmaktadır.
Bu av tekniğinin de sonuçlarını ancak önümüz yaz size bildirebilecegim malesef.
Konuyla ilgili görüşleriniz için tekrar teşekür ederim.
26-12-2006, 13:28   #8
erdemyılmaz
ERDEM YILMAZ / İSTANBUL

pinter iki agzıda açık içeri dogru dışarı encek elle balık çıkamz dikdörtgen uzun resmi olsa yolayacaktım ama yok sonuçta gelincikte kullanılacak aslında bende gelincigin sepetle nasıl yakalndıgını mertak ediyorum bir ara reis amcaydı galiba bahsetmişti
26-12-2006, 14:25   #9
mahir türköz

pinter galiba telden yapılıyor.Yani metal.O durumda denizden alamamak durumunda da deniz kirliligi açısından iyi dil gibi.
Sepetle gelincik avinda kullanılan sepetler kamıştan.Hatta bu kamışları Tuzla lı eski balıkçılar AĞVA deresinden getirtirlermiş.20-25 cm. çapında 30 cm.yüksekliğinde kamıştan örülmüş bir vazo düşünelim.Bu vazonun üstü açık tabanı ise iple bağlanan kapaklıdır. (bu açılır kapanır kapaktan yem konup balık toplanır )Vazonun açık yerinden yine hasırdan huni biçiminde içeriye dogru giren bir ikinci kapak vardır ve oda bağlanarak sabitlenir.
Burada huniden balık girer ve girişi bidaha bulumaz.Bizde kapaktan balığı alırız.
Bu av seklini ticari olarak yapanlar (tabi şimdi Marmarada bu şekilde gelincik avı yapan varmı bilmiyorum ) eşkiden 25 li olarak gelincik sepetleri atarlarmış.
Zaten gelincik pek okadar yenen bir balıkmı oda tartışılır.Ben Musevi vatandaşlarımızında bu balığı özel günlerinde tükettiklerini bir kaç ay önce internette ögrendim.Adamlar bence azının tadını biliyomuş...nediyeyim
26-12-2006, 14:27   #10
erdemyılmaz
ERDEM YILMAZ / İSTANBUL

mahir türköz
pinter galiba telden yapılıyor.Yani metal.O durumda denizden alamamak durumunda da deniz kirliligi açısından iyi dil gibi.
Sepetle gelincik avinda kullanılan sepetler kamıştan.Hatta bu kamışları Tuzla lı eski balıkçılar AĞVA deresinden getirtirlermiş.20-25 cm. çapında 30 cm.yüksekliğinde kamıştan örülmüş bir vazo düşünelim.Bu vazonun üstü açık tabanı ise iple bağlanan kapaklıdır. (bu açılır kapanır kapaktan yem konup balık toplanır )Vazonun açık yerinden yine hasırdan huni biçiminde içeriye dogru giren bir ikinci kapak vardır ve oda bağlanarak sabitlenir.
Burada huniden balık girer ve girişi bidaha bulumaz.Bizde kapaktan balığı alırız.
Bu av seklini ticari olarak yapanlar (tabi şimdi Marmarada bu şekilde gelincik avı yapan varmı bilmiyorum ) eşkiden 25 li olarak gelincik sepetleri atarlarmış.
Zaten gelincik pek okadar yenen bir balıkmı oda tartışılır.Ben Musevi vatandaşlarımızında bu balığı özel günlerinde tükettiklerini bir kaç ay önce internette ögrendim.Adamlar bence azının tadını biliyomuş...nediyeyim
ben yerim her yıl iskorpite gittigmde onada bir olta atarım midyeyle sabaha kadar 10 tane felan alırım birde pişirme teknigi önemli ben ancak tulum tava bilmiyorum illaki daha güzel yolu vardır balıga lezzeti veren pişirme teknigi bence

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları