Balık Yağının Çocuğa Faydası

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Canazor tarafından paylaşıldı.

1. Bir araştırmaya göre yüksek dozda balık yağı alan hamile kadınların bebeklerinde el ve göz koordinasyonu diğerlerine kıyasla daha fazla oluyor. Avustralya'da 98 hamile kadını kapsayan küçük çaplı bir araştırmada doğumdan önceki 20 hafta boyunca katılımcıların bir kısmına hergün 4 gram balık yağı diğer kısmına ise 4 gram zeytin yağı içirildi.

Doğumdan sonra 72 bebek, 2.5 yaşına dek konuşma, davranış, pratik mantık ve el ve göz koordinasyonu açısınında testlerden geçirildi.

Balık yağı grubunda 33, zeytin yağı grubunda ise 39 bebek bulunuyordu.

Araştırmanın sonucunda balık yağı grubunun anlama, kavrama ve kelime haznesi bakımından biraz daha üstün olduğu ortaya çıktı.

Ancak en önemli fark, balık yağı grubunun çok yüksek puan aldığı el ve göz koordinasyonunda görüldü.

Emzirme ve annelerin yaşları gibi faktörler hesaba katıldığında bile, balık yağı grubunun büyük farkla önde olduğu görüldü.

Araştırmacılar "annelerin hamilelik sırasında aldığı balık yağı desteğinin hem fetus hem de bebeğe hiçbir zararı yok. Aksine bebeğin göz ve el koordinasonu açısından potansiyel faydası var" dedi.

Araştırma, Batı Avustralya Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Bölümü tarafından gerçekleştirildi.

(Metin Güneş / CNNTÜRK)

2. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Can bu konunun doğru olduğuna ben birebir şahidim, örneğin kızım şu anda 3,5 yaşında ve doğmadan önce evde sürekli yani haftada 3-4 gün balık tükedildi (özellikle zargana ve sardalya), bu balık yeme alışkanlığı şu anda kızımda da devam ediyor ve gelişmesine baktığımızda yaşıtlarından bariz farklılıklar ortaya koyuyor. Ben çocuğu olacak ve çocuğu olan herkese çok sık balık tüketmelerini tavsiye ederim. Herkese selamlar.;)

3. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    hmm

tadı cok kötü ama kemik gelisimminde baya etkisi var kendim den biliyorum buyuyene kadar 20 sise rahat içmişşimmdir

4. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Desenize benim çocuklar onun için emsallerinin iki katı oldular.:D Malum, anne ve baba balık tutma ve yeme hastası olunca çocuklar daha gelişkin oluyor demek:eek:

5. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Can bu süper bir bilgi.. Paylaştığın için teşekkürler. Hemen kızıma gönderiyorum.. Malum, Mart'ta dede olacağım inşallah..:):)

6. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Cihangir ağbiciğim şimdiden Allah analı babalı büyütsün, hayırlı bir evlat olur inşallah. Acaba bir gün biz de dede olduğumuzu görebilecekmiyiz, eminim çok güzel bir duygudur.

7. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Elbette olacaksınız Alper'cim.. Darısı hepinizin başına inşallah..:)

8. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    sadece balık yağımı ?

kızım 4 yaşına henüz girdi, eşimin hamile olduğunu öğrendiğimiz günden itibaren haftada en az 3 kez soframızı balık ile şenlendirdik, kızımız çok sağlıklı doğdu (allah ömür versin) Yaşıtlarından her yönde üstün özellikleri gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaya devam ediyor. Kaç tane bebek 8 aylıkken anlamlı cümleler kurarak derdini anlatabilirki ?

Balık her yaş gurubunda zekayı direkt olarak etkilemektedir. Dikkat ederseniz deniz ürünlerini sofrasından eksik etmeyenlerin diğer insanlara göre daha zeki olduklarını göreceksiniz.

Dün akşam kızım ile aramda geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

Bu aralar çizgi film sevdalısı oldu. Günün her anı çizgi film izlemek istiyor. E haliyle akşamları eve döndüğümüzde günün havadislerini tv kanalı ile bültenlerden takip etmek istiyorum. Yine dün akşam kızımla çizgi film - haberler polemiğine girdik. Ne kadar yumuşak anlatsamda çizgi film diye tutturdu bu sefer sinirler gerildi ve

-Babacım haberleri seyredicez
    *(ağlayarak) hayıııııır ben çizgi film seyretcem.
    -olmaz kızım bak ben babayım sen çocuksun şimdi benim istediğimi sonra senin istediğini seyredicez. babalar ne derse o olur
    *(ağlama devam ediyor). ama sende çocuksun
    - hayır ben babayım, sende çocuksun
    * ama gülseren (kayınvalidem) sana çocuğum diyo ya

- nutkum tutuldu...

sarıldım kızıma ve özür diledim. bu sözlerin ardından ne diyebilirdim ki?