Neden gece?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bambul tarafından paylaşıldı.

1. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Arkadaşlar,

Önce Namık, sonra Excalibur(Mehmet) sağolsunlar bana gece daha iyi av yapıldığını anlattılar. Ben de şu bayram 3 gün 3 gece Adrasan'da gece kıyıdan avlanmaya karar verdim, İzmir'den boru kurdu ve sülünes de getirttim. Tuna_Hunter'ın imzasında da gördüm, büyük balık gece avlanır diyor. Benim amacım büyük küçük çok farketmez muhabbe olsun ama merak ediyorum neden gece avı daha verimli olur? Balık denen mahlukat gündüz uyur gece mi avlanır? Yoksa yemi tırtıklayan yavrular gece mi uyur pek çözemedim, tecrübe de az.
    Bu konuda aydınlatacak arkadaşlara teşekkürler.

2. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    Valla bilgi vermek isterdik ama Antalyanın balıkları konusunda pek tecrübe sahibi degilim:)Antalya burası trizm in merkezi;) Belki ordaki balıklar gece alemine fazla takılıyodurlar.:p

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Öyle bir şey yok bence... sadece bazı avcılar gece iyi av verir. Lüfer, eşkina ve yayın bunların başında gelir.
    Gerisi sabah gün ışırken (zifiri karanlıkan saat 9:00 a kadar) ve akşam gün batarken (ikindiden sonra akşam ezanı 1 saat sonrasına kadar) daha iyi av verir.

Balık avı rüzgarla çok alakalıdır. Bazı rügarlarla balık kıyıya ya da avlağa gelir, bazılarında ise yanaşmaz. Genelde avcı balıklar yem balıklarının gelmesiyle avlağa inerler.
    Balık türü bildirilseydi daha geniş bir anlatım yapılabilirdi.
    Artık 1 hafta sonra görüşmek üzere, herkese iyi bayramlar ve yeni yıllar dilerim.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gece karanlık ile birlikte, dipteki balıklar daha yükseğe çıkarlar. Yani daha az derin olan yerlere. Bu yerlerde kıyıya yakındır. İşte odur temel sebep.. Ama bu her zaman, her cins, her koşulda geçerli değildir.. Bazı türler ışık nedeniyle yükseklere çıkar, kıyıya gelir. Bazıları onları takip eder, bazıları gece çıkan avcılardan kaçar vs. vs. Ama genel olarak gece kıyıya yakın yerlerde daha ziyade balık olur, bu sebeple.

Ha, gündüzde yeterince balık olan bir yerde gece/gündüz arası fark gözlemek pek mümkün olmaz.. Balıkların gündüz rağbet etmedikleri bir yere gece rağbet edecekleride pek bir şüphelidir. Bu tür, gece balık yapan yerler belli bazı bölgelerdir.. Yada belli bazı türlerdir, eşkina gibi mesela..

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Özellikle büyük balıklar gece yaylıma çıkarlar ve bu yüzden daha küçük balıklar güvenli yerlere girip saklanırlar.
    Ayrıca bir çok balık türü gece avcısıdır,gecenin karanlığı onlara daha iyi kamufle olanağı tanır.
    Bu demek değil ki gündüz büyük balık olmaz ,tamamen nasip meselesi.
    En azından ben öyle biliyorum

6. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Cevaplarınız için teşekkürler, herkese iyi bayramlar ve iyi yıllar.

Benden başka deli var mı yılbaşı gecesi balık avlayacak? :)

Sağolsun Namık kardeşim sırtıda arifeyi gösterdi bayramı göstermedi, başka organizasyon tertiplemedi :p ben de hevesimi böyle dizginleyeceğim artık.

7. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    olsun abi yeniyıla nasıl girersen bütün yıl öyle geçer.sende büyük bi balıkla girersen bütün yıl büyük balık yakalarsın artık:D :D

herkese rastgele.......

8. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Gündüz sığ bölgelerde küçük balık büyüğe kolay yem olacağı için açığa gider.Tabii avcı balıklarda peşinden .Akşam yemlenmeye tekrar yemlenmeye gelir.avcılarda peşinden.
    Mesela bizim yazlığın olduğu bölgede dip sığdır.500 Metre açılırsınız derinlik 20 Mtyi geçmez.İstavritler bu yüzden açığa giderler.Akşama
    doğru saat 5 civarı (yazın) kıyıya gelirler ve kıyıdan itibaren 500 metrelik açığa kadar avlak haline gelir ve istavrit tutarız ..sabah erken saatlerde keza öyle....
    Ama mesela Mırmır kum balığıdır ve gündüz-gece aynı alanda kıyıya yakındırlar...gündüz gece farketmez yakalarız Mırmırı...Gece nisbeten büyüklerine rastlıyoruz....

9. Spider

Spider Mert Eren

Duyusal Özellikler :
    bazı avcı balıkların görme duyuları zayıftır. koku ve titreşim ile avlanırlar.
    Dolayısıyla gece ya da gündüz görme duyularında değişiklik olmayacağından
    gece avlarına dezavantaj, kendilerine avantajdır.

Çevresel Etkiler :
    Özellikle kıyı avcılığında gece avlağınızda çok insan bulunmaz. Bu da balığı
    ürkütecek hareketlerin az olması demektir. Böylece şansınız artar.

Ay Durumu :
    Genellikle gün ışığı ağardığı zamanlarda avlanan bazı balık cinsleri dolunay
    zamanında yani gece ışığın maksimum olduğu zamanlarda avlanabilirler. Bu tür
    ay pozisyonları avantaj olabilir.

Avcı - Av İlişkisi :
    Özellikle küçük kabuklular ve diğer küçük yapılı canlılar iyi yemlerdir. Gündüz
    ışığında kamufle olmaları zordur. Bu nedenle de avcılara görünmeden
    beslenmek zorundadırlar. Bu türler gece beslenirler. Bu türler ile beslenen
    balıklar da gece avına çıkarlar.

Gel-Git :
    Suyun çekilmesi ya da yükselmesi de bazı cinsler için av zamanını etkileyebilir.
    Bu konuda bölgesel farklılıklar da mutlaka bilinmelidir.

Su Sıcaklığı :
    Aşırı sıcak mevsimlerde serin geceler de avcılar için avantaj olabildiği gibi tersi
    de geçerli olabilecektir.

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bu yazılanların tümüne katılıyorum. Benim tecrübelerimde bunları söylüyor.

Mesela ışık faktörü hava kararmaya yakın kıyı istavrit yapmaya başlar çünkü balık avlanabilmek için derin deniz diplerine nazaran daha aydınlık oln kıyı bölgelere akar.

Mesela av faktörü. Kimi balıklar avcıdır ve gece meydana çıkar av yaparlar. Mesela buna en güzel örneği ben kendim yaşadığımdan vereyim, lüfer. Bu sene çok iyi bir av yaptım saat saat yazayım ava saat 4 gibi gittim, saat 6da ilk lüfer geldiki hava yeni yeni kararmaya başlamıştı. Saat 8,9,10 ve 11 de 1er tane daha lüfer aldım kıyıdan 12 den sonra balık gitgide ufaldı. saat sabah 8 olduğunda livarda 5 lüfer 12 sarıkanat vardı. Yani o gün harbi iyi lüfer vardı. Belki tuttuğum kadar kaçırdım, amaşimdi bana sorsanız yemli lüfer için saat diye akşam 6 ile 12 arası derim çünkü bizzat yaşadım.Gündüz lüfer tecrübem yok.

11. _ARES_

_ARES_ gökçen

ustalar yazmıs zaten!ellerınıze sağlık hepınızın,sağolun!

12. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    yılbaşı gecesi balık avlayacak bi manyakta benim:)