Spin Kamış Halka Değişimi??

Konu, 'Kamışlar' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Herkese merhabalar...

Elimde bulunan shimano forcemaster spin kamışın en uç halkasının içindeki siyah kısmın düştüğünü gördüm.

Uzun uğraşlar beklemeler sonucunda orjinal parçayı bulamayınca shimano distribütörlüğünde çalışan Turgay Karaaslan abi ile konuştum ve sağolsun bana 2 tane orjinal halka yolladı.

İnternette araştırdım bi tane video buldum

http://www.youtube.com/watch?v=Hw6cjlEKcyc

Buradaki sistemi normal bir teleskopik kamışa uygulamışlar, acaba aynı yöntem ile kendi kamışımı yapmaya çalışsam mı yoksa macera aramayıp tamirciye elimdeki parçayı verip bunu takmasını mı istesem?

Soruyu sormamın sebebi hem kendim biraz uğraşmak istiyorum ama kamışa zarar vermekten korkuyorum hemde tamircinin olduğu yer bana çok uzak ve gitme imkanım pek olmuyor.

Bunlar da Turgay abinin bana yolladığı ürünler :)

Yorumlar ve öneriler için şimdiden teşekkürler

2. bearing

bearing erdal demir

videodaki uygulama doğrudur ancak yapıştırıcı olarak japon kullanılmaz.

her zaman kamışa zarar vermeden kolay sökülebilmesi ve kolayca halkanın hizalama ayarı yapılabilmesi için üreticiler sıcak silikon yapıştırıcı kullanır.

videodaki kamış teleskopik olduğu için halkanın hizalama ayarına gerek olmadığından düşüncesiyle japon yapıştırıcı kullanılmış. ancak japon çok hızlı donan bir yapıştırıcıdır ve yapıştırdığınız halkanın diğer halkalarla hizalamasının yapılmasına zaman yetmez.

ayrıca japonu kamıştan sökmekte zordur ve bıçakla kazırken kamışa zarar vermeniz halinde, gelecekte kamışın o kısımdan kırılma ihtimali mevcuttur.

çakmakla silikon yapıştırıcı ısıtılır ve uç bölümüne sürülür, sonra kamış halkası üzerine geçirilir, diğer halkalarla hizalama ayarlanır, kısa sürede yapıştırıcı donar ve işlem tamamlanır. sökülürken de çakmakla halka borusu ısıtılıp kolayca çıkarılabilir. kamış üzerindeki kalıntılarda kamışa zarar vermeden kolayca sökülebilir.

ayrıca silikonu kamışa sürdükten sonra donsa bile, uç halkayı donan silikonun üzerine geçirip, borusunu 5-10 saniye ısıtmanız, yapıştırıcının halka borusu içinde eriyip, kendiliğinden donması için yeterlidir.

kolay gelsin :)

Ekli Dosyalar:

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Erdal abi çok teşekkür ederim, iyi ki sormuşum soruyu yoksa elimde süper hızlı yapıştırıcılardan var onunla deneyecektim yapmayı :)

4. Plankton

Plankton Salih

Ben 2 kamışın en uç halkalarını japonla ve altına çok ince ip sararak yapıştırdım Yasin Abi :) Hiç bir sorunları yok.Önce atıl durumda bir parça varsa onda dene.

Silikon bulursan daha iyi olur tabiki :)

Ayriyetten ne ile yaparsan yap, ısıtma işlemine dikkat et, fazla tutma çakmağı :)

Kolay gelsin.

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Valla aslında biraz gözüm korkuyor zarar veririm diye ama :) yine de deneyeceğim kardeşim, silikon bulmada sıkıntı yok bulurum illa ki.

Aslında bu kamışı aldıktan sonra sadece 2 avda kullandım, satmaya karar vermiştim ki uçtaki porselen problemini görünce anlaştığımız arkadaşı arayıp durumu anlattım bu durumda satmam dedim ve vazgeçtik. Atıl durumda yani şu anda :) ben okuma alumina ile gayet memnunum şimdilik. Uyarı için teşekkürler bu arada

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Erdal bey gayet iyi açıklamış,sakın Japon yapıştırıcı veya başka yapıştırıcı kulanmayın,silikon yapıştırıcı bu iş için kulanılır,yanlız eski halkanın aynı hizasında kalın yoksa kamış uç bölümünden kırılır,ayrıca kamışı fazla ısıtmamak gerek,kamış karbon ve epoxyden oluşur fazla ısıtmada hemen yanar ve bozulur...

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ola ki bir kaç kez çıkarıp takmak gerekirse, halkayı kesinlikle metal bir şeyle çekmeyin. (Videoda pense kullanılmış ki yanlış uygulamadır) Isıtılan halkayı pamuklu bir bez parçası ile çıkarabilirsiniz.

Gönlündeki balıklara abim.:)

8. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Selim abi çok teşekkürler. Zaten silikonu bugün Özkan arkadaşıma söyledim aldırdım, pazartesi işe girişeceğim :)

9. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Uyarı için çok teşekkür ederim Nuri abim, iyi ki konuyu açmışım ve iyi ki konumu ziyaret etmişsiniz Allah razı olsun sizlerden :)

Bu gece yaklaşık 300-310 km yol yapacğım levrek uğruna gidiş dönüş. İnşallah gönlümdeki balığı orada denk getiririm :)

10. Plankton

Plankton Salih

Boşver levreği Yasin Abi, bırak hayvanlar kıyıda köşede sevişsinler 1 ay hihi
    Bu gece bende gideceğim bi aksilik çıkmazsa Yasin Abi, ama 300 km biraz fazla geldi :D D aynı yerse karşılarşırız belki :D Ben limitimi doldurdum sayılır gerçi bugün 12 den sonra sahalarda olurum :)

Rastgelsin :)

11. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Sizin taraf değil salih ters istikamet :) rahat bırakacağım bırakmasına da rüyalarıma girer oldular, durum çok vahim :D

Bu arada limiti dolduruyorsun da raporlar nerde :)

12. Plankton

Plankton Salih

Tamam o zaman Yasin Abi , avlakta bağırmayayım Yasin Abi nerdesin diye hihi

Bendekiler lüfer o yüzden raporlamıyorum, bir kaç çeşit olunca raporlarım :D

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Volkan abi duymasın kızar demedi deme :) ben levreği yakalayabilmiş olsam kesin bu akşam senin yanındaydım. Belki de haftaya orda olurum :)
    Rastgelsin kardeşim

14. Plankton

Plankton Salih

Bana yakın olan yere gittim gece 1 gibi, 1 araba vardı.Şaşırdım biraz :D
    Onlarda balık olmadığını söyleyince uyku moduna geçtik.3 gibi yarım saat yokladık 2 kişi , su üstünde hareket vardı ama kefaller :) keyiften zıplıyorlardı.Lüfere geri döndük. :) Lüfer durumunu cuma günü falan haber veririm gelecek olursanız :)

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Valla bu hafta cumartesi gece belki sizin o tarafa geliriz kardeşim, dün 320 km yol yaptık yine havamızı alıp döndük :(
    Lüfer var mıydı din sende? Eğer haftaya devam ediyor olursa haberleşelim de sizin o tarafa gelelim :)

16. Plankton

Plankton Salih

Lüfer çoktu 3 gündür.Dün akşam bana bıkkınlık geldi lüferden artık, o yüzden oltaları dahi götürmedim.Misafirler vardı onların skorunu tuttum arkada :D
    Kepçe kullanmadan kepçecilik yaptım hihi

Gün batımı şu sıralar 1 haftadır orkinoslar geliyor.Nerdeyse sahteyi attığın noktalara kadar yaklaştıkları oluyor bazen.Okinos takımlarınıda getirmeyi ihmal etmeyin gelecek olursanız :D

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Hiç şaşırma!!! :D Sen böyle orkinos falan yazmaya devam et, bak ilerki zamanlarda kaç araba, kaç tekne olacak? :D
    Orkinos dediğin palamut büyüklüğünde yazılı orkinos mu? Yoksa 40-50 kiloluk yazısız :D orkinoslardan mı? Hayır, takımı ona göre yapacam da ondan soruyorum. :D
    Şaka bi yana bu sene lüfer açısından çok ilginç geçiyor verdiğin haberlere göre. Bitti dediğimiz lüfer 2. akını yapıyor gibi.

320 km ??? Az da değil ya. Sorun avlakta değil, sorun zamanlamada.
    C.tesi bi yere gittim, gitmeden de 2 gündür pek balık çıkmadığını bilerek gittim.
    12-13 kişi vardı akşam suyunda. Başka bölgeye geçtim, süpürge çeken biri vardı, onda da tek balık yoktu. Hiç atçek yapmadım, 2 yemli takım attım mırmıra. 1 isparozdan başka bişey vurmadı. Onu da bırakma yaptım, ona da mığri vurdu. 21:30 civarı da avı bitirip döndüm. Hava aldım, avlağın durumunu gördüm geldim.

18. Plankton

Plankton Salih

Ben atacak yer bile bulamayız bakar döneriz diye düşünüyordum, cumartesi akşamı olduğu için, bom boştu :D

Orkinoslar yunus kadar olanlardan Volkan Abi yazısız :D Teknelere yakın yerdeler, tekneler falan görüyor fakat onlarda lüfer peşinde onlarla uğraşan yok :D hoplayıp zıplayıp duruyorlar sardalyelerin peşinde.

Lüferler ilkine göre daha fazla.Özellikle zargana ile uzun olta yapan tekneler var, dakka başı çekiyorlar bazen, izliyorum kenardan.

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Palamutlarla uğraşan pek olmadığını biliyorum ama o bölgede orkinos pek rastlanan bir balık değil esasen. Lüfer akını olması çok ilginç.
    Bölgede zargana ile pek uzun olta yapan yoktu eskiden onu da yeni keşfetmişler sanırım. Yahut palamut çaparisi çekenleri mi gördün acaba?

Neyse, hayırlısı artık. hihi Cumaya kadar devam ederse, Yasinleri de alıp gelirim, gelmek isterlerse...:rolleyes:
    Levrekte mutlu olamadı, bari lüfer neyin tutsun, bu arada bende kıyıdan hiç tutmadım lüfer. hihi

20. Plankton

Plankton Salih

Geçen senede orkinos görüyordum ben ama o zamanlar spin yapmadığım pek balıkla uğraşmadığım zamanlar :)

İlk önce ipekle kalem zargana tutuyorlar bütün gün :) ordan biliyorum.

Duruma göre haber veririm Volkan Abi.Havalar bu şekilde rüzgarsız ve sıcak olursa lüfer devam eder diye düşünüyorum.Soğuk ve rüzgar oldumu özellikle poyraz olunca kıyılamıyorlar. :)