Gökova'da kıyı balıkçılığı - balık avı

Konu, 'Bölgeler' kısmında crazy_fısher tarafından paylaşıldı.

1. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    arkadaşlar;
    herkes gökova hakkında yazıyo.büyüklerimden özür dileyerek başlıyorum.
    ilk önce büyük bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum.
    GÖKOVADA KEFAL HAMUR YEMEEZ.Gökovada kfal tutacaksan en taze ekmeği alıp içini hiç ezmeden yaptığın iki iğneli yüzey oltasına takarsın.en ince misina,8yada9 numara sarı yada siyah çelik olta.mustad'ın bu oltaları var.ve en hafif kurşun ve şamandra.kurşun oltadan yukarıda.birazda sabır.balık oltada.ve yavaş yavaş çekeceksin balık yarım kilodan iriyse.
    KEFAL AVLAKLARI;
    Azmaktaki eski köprünün yukarı kısmından başlayarak aşağı doğru inin.şu anda o köprü bulunmamaktadır.bence iyide oldu.köprü varken balıklar yumurtaya çıkamıyodu yukarıya.mendireğin azmağa bakan kısımlarında ve en ucuna kadar iri kefal bulunur.daha sonra küçülmeye başlar.seyrek olsada diğer kıyıların tamamında da kefal tutulur ama lezzeti ve kalitesi düşüktür.
    LEVREK AVLAKLARI;
    Levrek gerçekten usta işidir burda.levrek genelde azmak ve yakınlarından çıkar.orman dinlenme yeride levreklerin uğrak yeridir.akçapınar azmağının döküldüğü yerdede irir levrekler bulunur.LEVREK TAKIMI;yemli olta için benim kullandığım iki yöntem var.birincisi yine ince misina(20).olta ortalama 7 numara.daha büyüğüde olabilir.ve yine kurşun oltadan yukarıda.özellikle kurşun serbest olmalı.dibe oturduğunda misina arasında gidip gelmeli.
    İkinci yöntem ise bu benim bulduğum bi yöntem.kıyıdan paragadi.yani dibe çok iğneli bırakma.gövde kalın misina.kösteklerse yine ince.10-15 iğneli bir takım.ben birinci yöntemde hiç başarılı olamadım:eek: ikinci yöntemde 1 kilo ile 250 gr arasında değişen çok sayıda levrek aldım:cool: yem ise kalamar kolu yada dilimlenmiş sardalyaydı.
    diğer yöntemler ise balık şeklinde oltaya taktığım kalamar koluyla sırtı.çok başarılı oluyo;) ve silikonlu beyaz tek oltalı fosforlu sırtı.takip ediyo.yediren yediriyo ama ben yediremedim
    MIRMIR VE ÇUPRA AVLAKLARI;
    Azmağın solundaki sahil,mendireğin denize bakan kıyısı made iskelesi,akçapınar azmağı başta olmak üzere bütün kumluk kıyılarda avlanır.klasik dip oltası kullanılır.genelde mamun denilen yemle avlanır.sebep;burada sülüna ve kum midyesi bulmak zor.kendi deneyimlerim ışığında yengeç,kum midyesivesülüna yemlerine mamundan daha çok rağbet ediyolar.gelirken yanınızda getirin.burda bulamazsınız.kaalık bölgelerin tamamındada aynı yemler ve aynı oltayla iri karagöz avlanabilir.;) ayrıca dikkatli olun.dragonya ve iğneli vatos kumlu yerlerde oltaya cok takılır.aman elinizi sürmeyin.:eek:
    DİĞER AVCI BALIKLAR;
    LAOS AVI;
    Dibe yapılan bırakmayla sübye kalamar,ahtapot kolu,sardalya vs gibi yemlerle özellikle kayalık bölgelerde avlanılabilir.aman dikkat aldımı kayaya girer.açığa bırakmada yapılır fakat ben tekne alana kadar kıyı avcısıyım:p
    AKYA AVI;
    Bu konuda şunları söyleyebilirim.çünkü hiç tutamadım.azmağın döküldüğü bölgede 1-2 kiloluk kefallere saldırıyolardı.ama tutanı göremedim.orman dinlenme yerindede kefal avladığım sırada ina ortalama 1 kiloluk bir kefali gözümün önünde parçaladılar.ben heycandan sadece izledim:eek: Ve maden iskelesinde dalarken birkaçkez akya sürüsü gördüm(20 30kadar).beni takip ederlerken.arkamı dönünce kaçıyolardı.ve bu bölgede yine 1 kiloluk kuyruğu olmayan bir kefa vurmuştum.yani 1 kilo ve üstü kefaller menülerini oluşturuyo.ve yüzeye olta bırakmak gerekiyo.
    ;) ŞİMDİLİK BUKADAR.AKLIMA GELDİKÇE YAZARIM.GÖKOVAYLA İLGİLİ SORUSU :confused: OLAN SORSUN LÜTFEN.ELİMDEN GELDİĞİNCE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM.:rolleyes:

Son düzenleme: 5 Ocak 2007
  2. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Bu arada reıs abi okursa o köprünün altında çakan balıklar genelde sappa abi.İnanılmaz sarpalar oluyo orda.kefal için inçe misinayla gidiyorum.bazı kefaller kara yosunu sever.yosun takıyorum.salıyorum akıntıya.kefal beklerken 18lik misinama koca dişleriyle kiloluk bi sarpa asılıyor.boşlasam kurtulacak.çekiyorum bende olanca hızımla.misinamı kesmede alayım diye.kıyıya getiriyorum tam yukarı almak için hazırlanıyorum.1 metre kala çırrrt.misina tiftiklenip geliyor.balık attaaaa.çekebildiklerim en fazla 300 gr.daha büyüğü yok.

3. ozan

ozan Ozan

:D hala öğrenecek çok şey var değilmi :D sen antalyaya gel boş ver gökovayı burda buluruz bişeyler tekne işide yaza oradayım inşallah senin almana gerek yok :cool:

4. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Gökova nın Levrekleri yüzünden balık avını bırakıyordum az kalsın :mad: Deli etmişti hayvanlar bizi. Hala sinirleniyorum hatırladıkça.

5. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    ozan 3.5 ytl ye tekne var alıyoruz.
    AMCAN

6. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Buralarda balık avlamak kurnazlık ve sabır gerektirir ablacım.ilk kefali yada levreği tuttunmu gerisi gelir.ama o ilk balığı tutana kadar oturup ağlarsın.uyuz eder adamı.

7. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    Bilgiler Için Teşekkürler...
    Ellerine Kalemine Sağlik...

8. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Sabır varda, işte kurnazlık için vakit kalmadı sanırım:).. deli oldum ama. ruh hastası ettilewr beni.. Bir bilen olmazsa orda levrek mevrek denemem ben bir daha.

9. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    eğer tekrar gelecek olursan haberim olsun ablacım.eylül ayının başından kasım sonuna kadar kefal ve levrek ziyafeti veririm sana.hatta temmuz ortaları bile olur:p

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Burak, sağol

Çok güzel bilgiler derlemişsin.
    Doğrusu iyi bir paylaşım olmuş, kutlarım.
    Benim köprünün altında gördüğüm balıklar(İddia etmeyeyim ama) sarpadan çok çupraya benziyordu, şekil ve renk olarak.
    sarpanın sarı çizgileri o berrak suda görülmez mi bilmiyorum.
    Bunlar pırıl pırıl gümüş gibi parlıyordu.

11. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    abi genelde sarpa oluyo.bende ilk gördüğümde tutana kadar öyle sanmıştım.ama derinlik az görünsede 4 metre civarı bu yüzden renkler kırılıyo.yinede çupra değil ama lidaki olbilir.çünkü orada 10cm e kadar lidakiler bulunuyo.ama daha büyüğü yok.

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yok Burak
    bunlar büyüktü, 10 cm değil.
    O zaman sarpaymış diyeceğiz demek ki.:),
    Balık olsun da...

13. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    öyle abi.azmakta avlanan balık insana zevki tattırır sonuna kadar.cinsi ne olursa.tek sorun tutana kadar

14. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    Gökova çok Güzel Bir Yer,azmak Muazzam Güzel.içinde Baliklar Kipir Kipir.şimdi Insanin Orada Olasi Geliyor.arkadaş Bahsetmiş Gözüm Korktu Bu Akyalardan Vallahi:)

15. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Bunu söz kabul edyorum ;) :D

Şaka elbet. Tekrar yolumuz düşünce tanışmak için görüşürüz. Zaten av mevzuunu ben çözdüm. El bombası, bazuka Azmakta kullanacağım yeni av malzemelerim :D :D

16. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    bak bu bazuka işi iyi fikir ama acemi işi.usta balıkçı ince misina büyük balık felsefesini uygular.bu arada sözüm söz.:)

17. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    dediğin gibi murat.o gözümün önünde parcalanan kefali görünce bir ana orada olsam ne olurdu diye düşündüm.neredeyse 1 metre boyunda 4-5 akya arasında kalmak.bide gözü dönmüşse.amman

18. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    biz gene alalımda tekneyi.ne olur ne olmaz.:)hanımın köyüne giderken amcamızın yanınada bi uğrarız.hehe(amcan)

19. türkay

türkay

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    kalkan kaç kg olduğunu bilemiyorum
    Burak merhaba bende orada tatil amaçlı bulundum albay koyunun oralarda çadırda kaldık arkadaşlarla bende çocuklara hergün balık yiyeceksiniz diye söz verdim gider gitmez zıpkını aldım daldım oltayıda yemledim attım ama anladımki albay koyunda ve diğerlerinde ben başarılı olamıycam ve olamadımda nitekim rezil olduk orada nasıl balık tutacaz kefaller bi görünüyo sonra derin suya arazi.2 tane balık vurduk gerisi hava gazı odu abi ya :) kısmetse yine gelicem oraya.saygılar selamlar

20. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    ben akyalarıda o koydan bir sonraki koyda görmüştüm.gökovada zıpkınla av zordur.sadece laos ve çütre(yasemin)kolay vurulur.hele kefal vurmak ayrı derttir.benim rekorum 1 kiloluk bir kefaldi zıpkında.onunda bi gözü kördü:)