BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Karagöz avı teknikleri

01-05-2006, 09:55   #1
SİNAN
Aziz / Bursa

SİNAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Surf casting olta
En İyi Avı: 900Gr - Mırmır
Smile Karagöz avı teknikleri

Tüm balıkçı dostlara iyi haftalar

Kayıktan ;
Arkadaşlar 'El oltasıyla karagöz' tutanlardan rica ediyorum ;
Yem olarak teke veya boru kurdu kullanarak hangi takımla nasıl karagöz avlanır ?

Saygılar
SİNAN çevrimdışı  
01-05-2006, 18:40   #2
balikci
Murat / Kuzey Ege

balikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba sevgili Sinan bey,

Karagöz, ısparoz, mırmır tipi balıkların avcılığı zor değildir, bunun için benim sıkça kullandığım çift köstekli dip oltasını öneriyorum, hazırlanacak oltamızın misina kalınlıgı 0.30mm dir. Eger daha kalın yaparsak daha buyuk ve iri karagozleri avlamamız dahada imkansız hale gelir, misinamızı sardıktan sonra ucuna bir adet ufakboy fırdondu baglıyoruz , bagladıktan sonra beden'e gelelim bedende aynı 0.30mm kalınlıkta ve 1.5 , 2 metre arasındadır.. ve bu beden'e 2 adet 5 numara sinek igne baglıyoruz... kostek aralıkları 20cm , kostek boyları : 15 , 20cm arası... ve agırlık olarak iskandil kursun 50 , 75gr arası su derinligine gore ayarlanabilir.. oltamız tamamlandı, yem e gelince ozellikle: boru kurdu , sulunes , mamun , ekmek içi , toprak solucanı , teke gibi bir cok yemle bu balıgı avlayabilirsiniz...

karagöz yemi kendiliğinden bulan bir balık değildir, suyun içinde yemi hareketlendirmek çok önemli, özellikle dalgalı, akıntılı sularda avcılığı daha verimli olur, durgun çarşaf gibi suda karagöz avı zordur. saygılar, sevgiler.
balikci çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-05-2006, 00:52   #3
SİNAN
Aziz / Bursa

Dostum ilgine sağol
Yaklaşık 30m derinlik, liman girişi - taşlık zemin, durgun deniz ortamında bu hafta sonu kayıkla balığa çıktık.
Tamda tarif ettiğiniz oltayı kullandım,yem olarak boru kurdu ve teke taktım.
Sadece teke'ye spari vurdu. 5m yanımdaki kayıkçı patır patır karagözleri çekti, içime oturdu.
Bir müddet izledim balığı bırakıp, hakkaden eline yakışıyor Allah için.
Görebildiğim ;
25cm uzunluğunda çift köstekli bir el oltası kullanıyor.

İlginç olan sanırım sadece kıstırma kurşun kullanıyor veya hiç kurşun kullanmıyor.
Anlayamadığım konu yaklaşık 30m derinlikte o takım dibe nasıl ulaşır ?
Takım dibe inince balıkla oynuyor yanlız, yemi hareketlendiriyor veya tasma atıyor sanırım.
Lütfen kafa yoralım
Siz nerede karagöz avlarsınız ?

Ha kapanışı da ben yaptım bu arada, dehşet bir mırmır çektim ancak ökaragözcü çıkmıştı o arada, şahit olamadı
Saygılar dostum
SİNAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-05-2006, 04:28   #4
balikci
Murat / Kuzey Ege

SİNAN
Dostum ilgine sağol
Yaklaşık 30m derinlik, liman girişi - taşlık zemin, durgun deniz ortamında bu hafta sonu kayıkla balığa çıktık.
Tamda tarif ettiğiniz oltayı kullandım,yem olarak boru kurdu ve teke taktım.
Sadece teke'ye spari vurdu. 5m yanımdaki kayıkçı patır patır karagözleri çekti, içime oturdu.
Bir müddet izledim balığı bırakıp, hakkaden eline yakışıyor Allah için.
Görebildiğim ;
25cm uzunluğunda çift köstekli bir el oltası kullanıyor.

İlginç olan sanırım sadece kıstırma kurşun kullanıyor veya hiç kurşun kullanmıyor.
Anlayamadığım konu yaklaşık 30m derinlikte o takım dibe nasıl ulaşır ?
Takım dibe inince balıkla oynuyor yanlız, yemi hareketlendiriyor veya tasma atıyor sanırım.
Lütfen kafa yoralım
Siz nerede karagöz avlarsınız ?

Ha kapanışı da ben yaptım bu arada, dehşet bir mırmır çektim ancak ökaragözcü çıkmıştı o arada, şahit olamadı
Saygılar dostum
Sevgili sinan bey tekrardan merhaba,

Teknede avlanırken yemi suda hareketlendirmenin en büyük püf noktası hafif kurşun kullanmaktır, izlenimleriniz doğru kıstırma kurşun hafiftir ve su altında kolayca yemler hareketlendirilir, ancak bu sadece durgun su için geçerli akıntılı, dalgalı suda kıstırma kurşun dibe inmesi çok zor, sürekli havada gezer. Çarşaf gibi suda kıstırma kullanabilirsiniz, akıntılı, dalgalı suda iskandiller daha uygun olur.

birde misina inceliği çok önemli, eğer kaliteli bir misina alırsanız 0,20mm, 0,25mm misinalar kullanmak çok daha mantıklı olacaktır, karagöz mücadeleci bir balık olmadığı için en ince misinayı kullanın, ben yukardaki mesajımda 0,30mm olarak belirttim ama bu normal kalite misinalar için, üst kalite misina kullanılırsa 0,15mm inceliğe kadar inilebilir ve avınız daha verimli olur tavsiye ederim, özellikle yozuri serisinin 0,15 - 0,20, 0.25 modelleri çok uygun. Saygılar, sevgiler.
02-05-2006, 13:38   #5
SİNAN
Aziz / Bursa

Thumbs up balikci'ye saygılarla

Merhaba dostum
Tavsiyelerinize katılıyorum haddim olmasa da ;
Trabucconun misinelerini kullanıyorum ben, güzel
İlk fırsatta da denicem inşallah tavsiyelerini
Tekeler çok büyük olduğu için kancanın dışında kalan kısımlarını kesmek zorunda kaldım, bu sefer de yem ölüyor aksi durumda da spariler malum kafadan saldırıp yemi parçalıyor
Saygılar Bursa'dan
04-05-2006, 07:30   #6
balikci
Murat / Kuzey Ege

maalesef aynı sorunu mamunda bende yaşıyorum, bazıları büyük oluyor kafa iğnenin dışında kalıncada bir ısırıkta iğneden çekip alıyorlar, özellikle ısparozlar bu konuda uzman olmuş

izmirden sevgiler.
06-05-2006, 00:33   #7
SİNAN
Aziz / Bursa

Balıkçı dostum yeterince kafanı ağırttım sanırım
Son bir soru ?

Yemli takımı tamamen dibe indirmelimi yoksa zeminden yukarıda mı avlanmalıyız ?

Saygılar
06-05-2006, 00:47   #8
ıskarmoz35

Favori Kamışı: rapala ,dip oltası
En İyi Avı: ıskarmoz(barakuda) 2.170 kg çipura 860gr
SİNAN
Son bir soru ?

Saygılar
sinan arkadaşım selam şimdi yemli talım da dibe indirelimmi indirmiyelimmi diye bi soru sormuşsun ben genelde karaburun veya çeşmeden balığa çıkıyorum eğer bulunduğun yerde çipura veya karagöz türü balıklar varsa kurşunu dibe yatırmanı tafsiye edrim ilk vuruşlarda kesinlikle oltanı hareket ettirme üçüncü ve daha sonrakilerde tasmayı atmaya bak derim buherzaman deyişe bilir hergün aynı yerde bile balığa çıksan herzaman dip av vermeyebilir bunun nedenide aşşaadaki harami balıklardan dır örnek kupez mandagöz hanos bunun ustalıını hep aynı yere bile gitsende oltanı ortasu ve dipte devamlı gezeceksin neresi av veriyor orda sabitlen cen yani herşey sana kalmış balıkçılıkta ustalık diye birşey yoktur tecrübe ve nasip vardır haydi bakalım rasgelsin
ıskarmoz35 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-05-2006, 03:59   #9
balikci
Murat / Kuzey Ege

SİNAN
Son bir soru ?

Saygılar
Sevgili sinan bey,

Öncelike size yardımcı olmaktan ve bilgilerimi paylaşmaktan zevk duyduğumu belirtmek isterim.

Karagöz, mırmır, ısparoz, çipura gibi balıkların avında mutlaka oltanın dibe kadar indirilmesini tavsiye ederim, çünkü karagöz balığı sürekli dipte yüzer hatta 2-3 kulaç yukarısına iştah açıcı bir yemde yapsanız bakmadığını söyleyebilirim.

Oltanın kurşunu dibe indikten sonra misina hafif salınarak yemlerin dibe deymesi sağlanır ve belirli aralıklarla tekrar normal seviyeye çekilirse, balığın yemi farketme şansı olur, böylece avınız daha verimli olur.

ıskarmoz35'inde yazılarınada aynen katılıyorum.
05-08-2007, 16:03   #10
murat ulusay

herkese selamlar
köprüde avlanmak için mırmır takımı nasıl olmalı ?
cevaplarsanız memnun olurum
murat ulusay çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları