Tırıvırı

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

1. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Arkadaşlar herkese merhaba.Sürdürülebilir amatör balık avcılığının gelişmesi adına foruma tekrar gelmiş bulunmaktayım.Tüm arkadaşlarında aynı düşünceleri paylaştığına eminim ilk mücadelemiz tırıvırı olsun arkadaşlar avlaklarda tırıvırıyla avlanan insanlar gördüğümüzde tırıvırının su canlıları için çok tehlikeli bir materyal olduğunu sularda takılıp bırakılan tırıvırıların en az 15-20 sene boyunca suda hiç bozulmadan kalacağını ve bu süre içerinde binlerce su canlısınıda katledeceğini insanlara en güzel avın olta ile yapılacağını örnekleriyle anlatalım.Yazık ya nereye gitsem tırıvırı ve tırıvırıyla yapılan avı amatör avcılık olan gören zihniyet hep karşıma çıkıyor.İş tırıvırıyı satan dükkanları şikayet etmekle bitmiyor artık insanlar aşmış bu illeti kendi evlerinde
    imal etmeye başlamışlar.Çok geç olmadan belli bir zaman sonra su kenarlarda suda takılıp kalmış olan tırıvırı atıklarına yakalanıp ölmüş su canlılarının çürümüş iskeletlerini görmemek için her şeyden önce çocuklarımızın torunlarımızında bizler gibi balık avlayabilmesi için sürdürülebilir avcılık için mücadeleye davet ediyorum işim özü eğitim duyarsız kalmayalım herkese saygılar sevgiler......

2. balikci

balikci

Sevgili hakan bey,

Benim bu konuda desteğim sonsuzdur, en önemlisi çevremizde bu tırıvırıyı kullananları gördüğümüzde kendilerini uyarmamız gerekir, bu malzeme elbet satılıyor ve satılacakta ama bizler duyarlı olursak bu malzemelere tenezzül bile etmeyiz.

Tırıvırının zararları saymakla bitmez, sualtıda çok ciddi tahribatlara yol açıyor.. takılıp kaldığı yerdeki hayatı resmen öldürüyor, balıkların yuva yaptıkları ve bir çok deniz canlısının barındığı ve yumurtalarını bıraktığı yerleri yokediyor.

Benim tavsiyem burdan tüm balıkçı dostlarımıza, bu tırıvırı denen malzemeyi satın almayınız, alanları, kullananları bizzat uyarınız. Biz doğaya sahip çıkmazsak gelecekte doğada bize niğmetlerinden faydalanmamıza izin vermeyecektir.

Balık avı zevkini gelecektede yaşamak için lütfen daha duyarlı olalım.

3. simendifer

simendifer Sennur

arkadaşlar, cadayl arkadaşımızın daha önce göndermiş olduğu tırıvırı fotoğrafını tekrar yayınlıyorum. Kendisi bu fotoğrafı 22.03.2006 tarihinde forumumuza eklemişti.. Teşekkür ediyoruz...

4. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    tırıvırı kullanmıyoruz-doğayı seviyoruz!

Herkese merhaba.Az önce sitenin genel konularında tırıvırı üzerine görüşleri okudum.Bu illetin karşısında olan sizleri görünce biraz ferahladım inanın.Evet bizler elimizden geleni yapmalıyız-yapacağız da. Ancak şunudan tam olarak emin değilim; Bildiğim kadarıyla tırıvırı ile avlanmak yasak!? Peki satışı serbest mi? Bulunduğum yerdeki av malzemeleri satıcılarının hepsinde bunlardan satılıyor.Bu kişilere karşı yasal bir engelleme yapılamaz mı? Bence sorunun kaynağı burada başlıyor!Bu konuda neler yapabiliriz,birlikte hareketten kuvvet doğar değil mi?

5. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    arkadaşlar sonuna kadar arkanızdayım.kesinlikle bu tırıvırı kullanan insanları uyarmalı satan yerleride şikayet etmeliyiz diye düşünüyorum...

tırıvırıya son...........

6. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hakan abi ben bu malzemeyi ilk defa siz yayinladiginizda gordum malzemecilerde rastlamadim ama rastlarsamda bir daha o malzemeciden alis veris bile yapmayacagimdan emin olabilirsiniz ancak bu elimden gelebiliyor suan :(

7. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Arkadaşlar bu tırıvırı denilen malzemenin kullanılmasının ve satışının engellenebilmesi herşeyden önce bir süreçtir.İş sadece satışının engellenmesi ile bitmiyor.Yasa koyucu zaten yasaklamış durumda.Malzemecilerin büyük çoğunluğu zaten satmıyor ancak küçük yerleşim yerlerinde hala satılıyor ve kullanılıyor.Her şeyden önce işin başı eğitim gittiğimiz avlaklarda bu aleti kullananları gördüğümüzde kişisel olarak fikirlerimizi iyi niyetler ölçüsünde aktarmaya çalışalım.Bu materyalın doğa düşmanı olduğunu özellikle işin vijdani boyutunu üstüne basa basa anlatalımki karşımızdaki insanı düşünceye itebilsin.Ayrıca satan yerler gördüğümüzde mutlaka zabıtaya ihbar edelim.Satan malzemecilerden alışveriş yapmayarak protesto edelim.Dediğim gibi bu bir süreç ve eğitim işi.Zamanla insanlar bilinçlendikçe bu illetinde kökü kuruyacaktır.Zaten rastgeleder başta olmak üzere bazı dernekler bu işin takibi ni yapıyorlar ve gerekli makamlara girişimlerde bulunuyorlar.Gelişmeler güzel merak etmeyin bu tırıvırınında bir gün kökü kuruyacak....

8. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN

internetten bulduğum bu yazıyı arkadaşlar ile paylaşmak istedim.RASTGELE

9. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :(
    SEMthecarpist hassasiyeetinden dolayı tebrik ederim. Umarım bu tırıvırı olayı biter. Çünkü hala Amasya'da ırmak ve göl kenarlarında görüyorum.:mad:

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşım, teşekkürler.

Şimdi bize de bir görev düşüyor galiba.
    Bu yazıyı yazarak konuya olan hassasiyetlerini gösterenlere, birer mesaj atarak desteğimizi belirtmek, bunun gibi kanayan yaralarımıza merhem sürecek ellerin şevkini artırmak.
    Selam ve sevgiler herkese.

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben tırıvırı gecen sene kullandım ama yasakoldugunu bukadar zararlı oldugunu sonra ogrendim bu meret yasak tamamda bunu sirkecide malzemecilerden temin edebilirsiniz aynı şekilde kasım,aralık,ocak,şubat aylarında galata koprusunde orta yerde satılıyor bu iş sadece yazıyla denetlenmezki satana vereceksin cezayı gerekirse kullanana yoksa biz burda istedigimiz kadar soyleyelim umarım bu yazıyı koprude amator olta ruhsatı yok diye insanları kopruden kovan goravliler okuyordur ruhsat yerine bunları kontrol etsinler

Son düzenleme: 4 Mayıs 2006
  12. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Sayın erol hocam yarınlar adına mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz, bu işin peşini bırakmayacağız... rastgele

13. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum ,düşüncenize tüm kalbimle katılıyorum .Saygılar sevgiler

14. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Tırıvırı kullanmayalım kullananları uyaralım

15. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    sayın ''erdemyılmaz'' dostum öncelikle tırıvırı kullanmış olmana üzüldüm ama sonrasında senin deyiminle ''bu meret'' gerçekten de tam bir doğa düşmanı anlatmaya kalksam sayfalar sürer herhalde , işte maalesef insanlarımız bir işe başlamadan önce araştırma yapmadıkları için sonrasındaki yanlışları bazen insanlık ve doğa adına geri dönüşümü olmayan çok ağır faturalara sebeb verebiliyor, bize düşen görev bu acı gerçeği çevremizdeki tüm insanlara açık açık anlatmak olsun.(uzattım kusura bakma kendimi alamıyorum) ilgine teşekkürler .Yarınlar adına bir şeyler yapabilirsek ne mutlu bize.....sevgiler saygılar

16. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    aynen katılıyorum:)

17. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Merhaba arkadaşım hassasiyetinden ötürü seni kutlarım. saygılar rastgele

18. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Bu konu gerçekten de çok önemli, ilgine teşekkürler.;)

19. yetkin

yetkin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer-800gr
    Bu aracı satanlara Türkiye genelinde büyük bir ceza verilirse satışı engellenir..Şunuda unutmamak gerekir deniz,tatlısuda ağ ile avcılık yapanlar bilirler ağlar bir yerlere takılıp parcalandığında aynı tırıvırı durumunda olacağından ağ kullanan arkadaşların daha dikkatli olması gerekmektedir..

20. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hocam dogru diyorsun bu aglar tiriviridanda beter serpme cok kullaniliyor her yerde parayi bastiran aliyor serpmeyi eline... dogru kullanamayincada sokuluyor bozuluyor atip birakiyor denize.