Kadife - Tinca tinca

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Kadife

Familyası: Cyprinidae
    Bilinen adı: Tinca tinca
    Uzunluk: 20-70 cm
    Ağırlık: 500 gr - 4 kg
    Yumurtlama dönemi: mayıs, haziran, temmuz

Açıklama: Vücudu oldukça kalın ve yüksektir. Kuyruk sapı kısa ve yüksek, ağız küçük ve yukarı doğru, alt dudak ucu gözün alt kenarı veya orta hizasındadır. Bir çift kısa bıyıkların uzunlukları göz çapından küçüktür. Çok küçük olan pulların yarıdan fazlası vücut içine gömülüdür. Yüzgeçlerin hepsi yuvarlaktır. Erkeklerde karın yüzgecinin ikinci dallanmamış şuası kalınlaşmıştır. Dişilerde ise karın yüzgeçleri göğüs yüzgeçlerinden daha kısadır. Vücut rengi bulunduğu ortama göre değişir. Yan taraflar koyu kahverengi, yeşilimsi-kahve veya parlak yeşilimsi-sarıdır. Akıntılı sularda açık renkli, küçük göllerle gölgelik bölgelerde siyaha yakın renktedirler. Bütün yüzgeçler koyu renkli, sırtta koyu yeşildir.

kaynak ve resimler: water crop university, kkgm.

2. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    dip oltası ve bol bol solucan:)
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    Kadife

Tatlı suyun en kurnaz balıklarından olan kadifenin sevdiği yemler arasında 1. sırayı solucan alır.en iyi avlanma tekniği ise dip oltasıdır.kesinlikle ve kesinlikle yosunluk alanlarda olduğu için vede misinalarınızı yosunluk bölgeye atmak zorunda olduğunuz için misinanızı 0.60 ve üzeri seçiniz.misinalarınızı suya attıktan sonra ve tabikide zil ile kurmuş olduğunuz düzeneğe dikkat etmeniz gerekiyor.çabuk yem çalabilen bu balık;yemin tadını aldığından 3-5 saniye içinde tekrar yeme saldırır.zilin yukarıya kalkmasına mütakip tasmalamak gerekiyor.ve sonuç balık oltada !!!!

Önemli not:yosunlu bölgede iğne yosunlara takılırsa çok ağır ağır çekin.!!!!

3. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ...ben bölümü çok seviyorum bence herkeste seviyor ve yararlı bilgiler var ama mesela nerede avlanır en çok ne yemi etkilidir olta ne kullanılmalıdır gibi yazılar olsa daha iyi olur bence...burda bi arkadaşımız yazmış ama diğerlerinde yok...

4. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    burdan da her balık farklı avlanır anlaşılıyor...

5. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    Kuzey bölgelerimizin bol bitkili durgun veya yavaş akıntılı sularında yaşar. Genelde 30 - 40 cm. en çok 60 - 70 cm. olur. Planktonlar, küçük balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Gündüzlerini dipte geçirip geceleri avlanır. Mayıs - Haziran arası üreme yapar. Eti lezzetlidir. Sazan yetiştiriciliğinde yardımcı olarak düşünülen bir balıktır. Sportif yönü zevklidir. Çok zeki ve kurnazdır.Dip balığı olduğu için dip balığı av teknikleri yararlı olur.

Tamam herhalde...;)

6. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    Gündüz Avı

Arkadaşlar ben yaklaşık olarak kadife balığını 15 yıldır avlıyorum.ben bu gece işine inanmıyorum.kadife % 90 05:00 ile 11:00 arası iyi av verir. gece avcılığında seyrek olarak gelir ve gelen balıklar bayağı iri olur.

7. isyankar06

isyankar06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7,5 kilo turna
    peki hocam genelde nereden tutarsınız kadife balıgını

8. c.balıkcılar

c.balıkcılar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2.5 kg
    katılıyorum kadifeyi nereden avlıyorsunuz gerci kadife en iyi canlı yeme geliyor degilmi en sevdigi yem solucan

9. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ..nasıl nereden...
    bölge mi mesela sakarya nehrinde bolca var....

10. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    Arkadaşlar ben genelde kızılırmakve bayındır barajından avlanıyorum.

11. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    kızılırmakta kadifeyle ne uğraşıyon hocam at yayına.....

12. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ..kızılırmakta akıntının hafiflediği yerlerden birinde canlı kurbağa atarsan ve de tokmak stiliyle yayın beklersen bir canavarı kucağına almaman için hiçbir neden olmaz......

...kadife kızılırmakta çok mu ?

Son düzenleme: 23 Ocak 2007
  13. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Anakara/ Sincana en yakın ve en verimli, kadife ve sazan avlağı sizce neresi?

14. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    çanıllı göleti verimli diye duydum ama hiç olta atmak nasip olmadı:cool:

15. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    abi hiç deneme bile. çanıllıda balık falan kalmadı. Ora benim çok sık gitiğim bir yer. Baraja köylüler kooperatif adı altında ağ atıyorlar. Az bir balık var onuda yok ediyorlar.

16. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    inanırım kardeş.işte bu yüzden balık kalmadıya ankarada. yakında balık tutmaya ankara çevresindeki illere gitmek zorunda kalıcaz.:mad: :confused:

17. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    abi ben onuda denedim. Çanıllıda balık azalmaya başladıktan sonra Yozgat Gelingüllü barajına gidiyordum. Çok büyük sazanlar yakaladım. Ançak orasınıda sağolsunlar katlettiler. Orayoda başkası kiralayıp balıkları yok etti. Birde üstüne akvaryum balığı atmışlar. Ne yapacağımı şaşırdım. Balık sezonunda boş boş evde oturmak canımı çık sıkıyor.

18. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    inanır mısınız insan balık tuttuğu verimli yerleri söylemeye çekiniyor.birisi çıkıp illede orayı kurutmak için elinden gelen çabayı gösteriyor.:(
    biliyorum çok ama çok yakında hiç bir verimli yer kalmıycak.son bir balık kalana kadar.......

19. c.balıkcılar

c.balıkcılar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2.5 kg
    katılıyorum size arkadaşlar bende polatlılıyım civarımızda dogru düzgün balıga gidipte avlancagımız yer kalmıyor yavaş yavaş insanlar balıklara karşı katliam yapmaktan ne zevk alıyorlarki anlayamadımadamlar kocaman sakarya nehrini kuruttularki nedemezsin zamnın en iyi yayınını veren nehir koca sezonda 1 tane yayın göremiyoruz iyimi sazan dahi cok nadiren binde bir böyle birşey olamaz gidipte böyle şeylerle karşışlaştıyan kahroluyoruz inanınki bu sezon nerelere gidecez balıga hic bilmiyorum arkadaşlar fikir verirseniz sevinirim

Son düzenleme: 24 Ocak 2007
  20. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Aynı bende bilmiyorum nereye gidicemizi. Kesikköprü barajına gitmeyi düşünüyorum. orada ağ atmak kesinlikle yasakmış. onun için iyi diyorlar. denicem. siz nerelere gitmeyi düşünüyosunu?