şıpşıp

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında bülenttok tarafından paylaşıldı.

1. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    şıpşıp ( her balık için )

================================================================================

evet arkadaşlar size bir yöntemde benden.ben bu yöntemi 6 yıl önce gökçeada balıkçılarından öğrendim. Gerçi bu takımın yakalamdığı balık yok gibi.
    size önce neler yakaladığımı sıralayacağım.
    levrek,sinarit,melenur,zargana,istavrit,akya yavrusu,kolyos,uskumru,lüfer,palamut, gerçekten tüm bu balıkları bizzat yakaladım.Yanlız bu sistem tekne için mükemmel.kıyıdan da atabilirseniz iş yapar.

Takıma gelince bildiğiniz çocukların sevdiği topitop bunun beyaz içi boş sapını kullanacaksınız misineyi içinden geçirdikten sonra üçlü iğneyi bağlayıp hiç bir ağırlık kullanmadan su üstünden çekeceksiniz.maliyeti yok denecek kadar az.ama avı muhteşem bu takımız gerçek adıda şıpşıp. beyaz sap kısmı ölçüsü çok önemli değil 7-10 cm yeterli iğne rapala iğnelerini düşünün çok büyük olmasın.mutlaka deneyin.

2. sevgili bülent gerçekten de denemeğe değer gibi görünüyor.. elinde bir numune varsa fotoğrafınıda ekleyebilirmisin. gerçi tarif olmuş ama yinede mümkünse. rastgelsin..

3. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    anladığım kadarıyla rapala yerine topitop çubuğu kullanıyoruz.güzel yöntem abi sağol..:)

4. tastas01

tastas01

Favori Kamış:
    olta
    bülent abi paylaşımın için teşekkür ederiz, fakat bunu ağırlıksız kullanmak biraz zor olmazmı.:confused: yani hem su yüzeyinde olması hemde ileri atamamak biraz problem olur gibime geliyor?:confused:

5. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Bülent bey zaten açıklamasında belirtmiş,gözünüzden kaçtı sanırım,öncelikle tekneden yapılabilecek bir av tekniği bu anladığım kadarıyla...

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar bu sistem de zaten arka taraftaki 3'lü kanca nın agırlıgı nispeten çubugu suya batırır. ama tekne seyir halindeyken ve de arkasından 15/20 m de geriden bu takım gelirken suyun üstünde yarı/ zıplama yarı /dalma gibi hareketlerle tahminim ufak bir zargana yavrusunun görüntüsünü verir. etçil balıklar da saldırır..
    bu sistem mantıklıdır..

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Benimde aklıma yattı kıyıdan at çek yapma konusunu zargana topuylada halledebiliriz belki. aynı zargana takımı gibi düşünün. Şamandırabirbuçuk metre beden lolipop ve iğne.
    İlk yapacağı denemeler arasında.
    Zarganada atlayabilir bu takıma dğeil mi.

8. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
  9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

bi şey söylemek için namık abiden izin almadan resmi buraya taşıdım.

Şimdi burda aklıma gelen bi kaç şey var.

1. iğne kamışın altında duruyorya peki iğnenin sap kısmı tamamen kamışın içine girerse problem olurmu, olmaz gibi görünüyor ama yani iğne ile kamışın arasına küçük bi boncuk gibi bişeye gerek varmı acaba bu bir. (hatta bu boluk iğnenin biraz daha serbest kalıp balığın kuyruğu gibi hareket etmesini de sağlayabilir aynı rapoalalrdaki gibi)

2. Bu tüp yada kamış lolipop sapı ne dersek diyelim iğne tarafına değilde diğer ucuna şu dışarıda satılan yapıştırma şeklinde gözlerden yağpıştırırsak bi etkisi olurmu acaba.

bu kadAR :d

10. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Sevgili Emre,
    Öncelikle küçük bir detayı hatırlatmak isterim. Orada ki sap lolipop sapı değil, tükenmez kalem içi. Ha ne fark eder diyeceksin doğru çok farketmez ikisi de çok benzer şeyler zaten. Diğer belirtmek istediğim nokta ise foto Namık'a değil bana ait, (gerçi bizim aramızda bir fotonun lafı olmaz lakin doğru kaynak açısından belirtmekte fayda var :D:D:D )

Hatta bu konuya ben Lambuka Av Malzemeleri konu başlığı altında değinmiştim.
    İlgilenen için : http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2551&page=3

Şimdi senin fikrine gelecek olursak, vallaha ne o üçlü kancanın sapının plastiğin içine girmesi ne de plastiğin baş tarafının yanına göz şeklinde noktalar koymanın çok ta sonucu değiştireceğini sanmıyorum. Neden diyecek olursan, o avdan hatırladığım kadarıyla bunu bizim tekneci kullanıyordu ve her defasında bir palamutu garantiydi... Yani kısacası diyeceğim şu: Bence gayet etkili bir av aracı. En pahalı rapalalara bile taş çıkartır. Maliyeti mi? Max: 50 kuruş :D:D:D

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Resim hakkını iade ediyorum ;) saolasın.
    Ben şimdi gidip 3-5 tane lolipop alıcamda kime gediricem onları diye düşünüyorum :D
    olmazsa kaynar suya atarım. ufakken yeyipta attığım lolipoplrı toplasaydım şimdi bayağı bi olurdu elimde ama genelde ben lolipopu ısıra ısıra yerdim bu saplarınıda düşlerimde kemirirdim. hatta sapın iç kısmında kalan şekeride sapı ısıra ısıra çıkarır onlarıda yerdim :D

şu büyük kamışlar değilde.
    küçük karton meyva suları üzerine yapışık kamışlarda aynı bunlar gibi hatta onların üstünde kırmızı pembe çizgilerde var :D amma detaya girdim yahu deneyip göreyim bari :D

12. labas

labas

Favori Kamış:
    Silstar multimesh 3.50, silstar GXB 70 makina
    En İyi Avı:
    olacak birgün mutlaka :)
    Selam Bülent paylaşım için teşekkürler ilk fırsatta denicem.
    Tekrar sağol.

13. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Dene Emre kesinlikle dene....
    Yok yok bu av işinde... Ben bir defasında da bu tükenmez kalemin dış tarafını kullananları görmüştüm. Hani şu saydam olan tükenmez kalemler vardır ya onlardan işte.

En İyi Model bence: Faber Castel 0.7 Saydam Renk :D:D:D

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yalnız ben çok pis gaza geldim bürodaki bütün yazmayan tükenmez kalmleri topladım bakın şimdi bişiler yapıp resim koyucam belki işe yarar yalnız takımların yanımda olmadığımdan iğneyi falan çizerek oyucam bak neler yapıcam şimdi :D
    az sora

==========

her yer mürekkep oldu:s

Son düzenleme: 16 Şubat 2007
  15. Matchbox

Matchbox

Bu şıpşıp (kurşunsuz anlatıldığı gibi) la sinarit tutana bir sinaritte benden hediye...:)

16. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Kesinlikle denemeye değer, zargana takımıyla kıyıdan da atılabilir, çok mantıklı.
    Fikir babasını tebrik ediyorum.
    Ayrıca geliştirilebilir bir yöntem gibi geliyor bana, yani pipet şekli rengi gibi husularda da oynama yapılabilir.
    Gözlerimi kapayıp kocaman palamutları tuttuğumu düşünüyorum.:D :D

17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bahar yaz gelsin geliştiririz bunu ;)

18. hobbytime

hobbytime

şıp-şıp

aynısı 250 ml meşrubat süt kutularına yapışık verilen pipetle ;telefon kablosu(içindeki telleri çıkarmayın agırlık oluyor ince kabloları saçaklandırın verim artıyor.) yapılıyor.
    levrek için denediğim gördüğüm bir yöntem.telefon kablosu yada cat5e kablo ile yaparsanız atışınızda kolay oluyor.pipetle yaptığınızda igneye yakın kısmındaki bölümü makasla saçaklandırın saçak uzunlukları 2 cm civarında olmalı.pipetle yaparsanız yeşilbeyaz mavi mavi beyaz deneyin igneyi sacaklar arasına gizleyin.
    yalnız sinarite olmaz olursa tesadüf olur gelen balığı iyi incelemek lazım.psikolojik sorunlu olabilir:)

19. tastas01

tastas01

Favori Kamış:
    olta
    Kablo gerçektende güzel bi yöntemmiş. Denemek lazım, içindeki renkli teller hem iğneyi gizler hemde daha çekici bir hal alır. Teşekkürler...:)

20. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Arkadaslar bahsedilen yöntemler bence yıllar öncesine dayanan yöntemler oldugunu düşünüyorum.Ve bunların günümüze kadar
    hurafe şeklinde yayıldığı kanısındayım.

Niye diyeceksiniz ? Neden mi ? Çünkü eskiden balık vardı benim çocukluğumda ortaokula giderken yakaladığım lüferin haddi hesabı yoktu
    krace yaklar gibi lüfer yakalıyordum. Hayvan yem ayırt etmezdi çapariyi hızlı sardığın zaman bile ya , balıklar yarım gelirdi yada çapariye takılmıs olarak gelirdi. Bu kadar saldırgan olan bir balığa bırakın topitop plastiği
    kullanmayı şıp şıp denilen o tırnak makasına bile 3 lü iğne bağlayın onun ile bile yakalardınız.

Ama artık malesef balık azaldı ve bitiyor. balık olmayan bir yerde istediğiniz icadı yapın hic bir sey değişmeyecektir.
    Balık var ise yakalanır. :)