BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Tatlı SU Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Yayin Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

14-04-2006, 14:30   #1
amateur01

amateur01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: yayın
Exclamation Yayin Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

arkadaşlar yayın avlamayı balıkçılar çok seviyor.Benim bir keresinde yemim bitmişti.Çevreye baktım hani şu teyyare gibi uçan böcekler var ya ondan yakaladım iğneye taktım.Akıl almaz şekilde vuruyor, dellenmiş gibi.Eğer avlakta bu böceklerden varsa yakalayıp deneyin.Yakalaması da o kadar zor değil.Ben elimle şapkamla falan yakalayabiliyorum.Yakalama yöntemi size kalmış bir şey.Size bu böceğin resmini de gönderiyorum.Bazı kaynaklarda kız böceği bazı kaynaklarda yusufcuk böceği olarak geçiyor.hadi rasgele arkadaşlar

amateur01 çevrimdışı  
15-06-2006, 21:47   #2
s@z@ncı

Favori Kamışı: Olta harici hiçbirşey...
En İyi Avı: Sazan 14 kg, yayın 11 kg
Değerli arkadaşlar,
Yayın avı başlı başına bir ustalık ister. Çeşitli şekillerde olta dizebilir ve farklı mekanlarda kullanabilirsiniz. Yayın avı tekniklerine öncelikle yem olabileceklerle başlayalım.
Yayın tam bir çöpçüdür. Bulduğu her şeyi yer. Canlı yemler asla hayır demez. Avlakta avlayacagınız balıklar ( en az 15-20 cm olması şayanı tavsiyedir.), sülük,irice toprak solucanları, kurbağa, iğrenmez iseniz fındık faresi,dalak, işkembe, koyun bağırsağı, kesilmiş tavuk kafası, civciv v.s. bunlar doğal olanları

15 cmlik kırmızı renkli,sarı ve yeşil renkli tercihan iki parçalı rapala. (Rapalanın iğnelerinin oldukça sağlam olması lazım.)

TARAYICIM OLMADIĞINDAN MECBUREN SİTELERDEN RESİM VERİYORUM KUSURA BAKMAYIN.

Yaşadıkları ortamlar ve zaman-sıcaklık ilşkisini açıklar resimler

Buda cinsleri ayırmanız için

Yemlemede solucan takılması

En sevdiği balık, yılan balığıdır arkadaşlar.

Devam edecek.(Resimler çıkar inşallah,ilk defa deniyorumda.)

Konu s@z@ncı tarafından (15-06-2006 Saat 22:16 ) değiştirilmiştir..
s@z@ncı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-06-2006, 22:01   #3
s@z@ncı

Yayın avını denemeyenler bir deneyin. Ona Karanlık suların sessiz şovalyesi derler. Mücadele arıyorsanız onunla mücadele yaşarsınız.
Neyse devam:

Balıkların yem olarak canlı takılması

Tatlı su midyesi de iyi bir yemdir.

Danaburnunuda sever, bayılır. Resmini bulamadım maalesef.

Birde işkembe dedik ya; Biraz bekletin koksun, sonra şerit şerit kesip iğneye bolca dizin. Kurbaga medodunu arkadaş yazmış zaten.

Teknikler de geliyor takip edin.
15-06-2006, 22:15   #4
s@z@ncı

Evet yayın avında olta ve teknik konusunada gireyim yavaştan yavaştan.

Resim gayet açıklayıcı,50-300 gram arası kurşun,önünde tespih boncuğu yada abaküslerin boncuğu olabilir ondan var. Klipsli fırdöndü 40-50 kg ağırlığa dayanacak sağlam bir şey olmalı. Köstek 1-1.5 metre boyunda 0.70 veya 0.75 lik misina & kevlar 100 kg çekerli olmalı. İğne numarası zaten belli, tek söyleyebileceğim döğme çelik sağlam iğneler kullanın.

Buda üçlü fırdöndülü dip oltası. Kursun ağır olmalı.200-300 gram ki akıntı ile sürüklenmesin.

Bunlar da şamandralı takımlar

Devam edecek tabiiki. Yorumlarınızı bekliyorum.
19-06-2006, 00:37   #5
s@z@ncı

İlk önce yayın daha çok nerelerde bulunur. Nehirlerin kıvrım yerlerine yatarlar.

Eğer tekneden at çek yapabilirim diyorsanız,

Tekneyi demirlemeli ve at çeki öyle yapmalısınız. Gerçi bu ülkemizde sık kullanılan bir yöntem değil ama kullanılabilirliği mevcut. Bir de clonk denilen bir alet mevcut ki bunu ayrı bir başlıkta işleyeceğim. Araştırmalarıma göre bunu daha çok rus ve romen balıkçılar kullanıyormuş ama geçen bir arkadaş bunun bizim balıkçıların icat ettiğini söyledi. Tartışılır tabii.
Clonk kullanımı:

Rapala kullanacaklara

19-06-2006, 00:57   #6
s@z@ncı

Kullanacağımız oltaların kurşunları çok ağır olmamalı balık huylanmasın. Hırsız olta kullanımı tavsiye edilir.

Kıyıdan orta suda yemi yüzdürebilmek için bir metod. Büyük şamandralı bir olta düzeneği. Avlağınızın takanağı çoksa bu düzen iyidir.

Yavru balıkları Albert Drachkovitch metodu ile hazırlayıp kıyıdan at çek yapabilirsiniz.

1- Balığı sabitleyen çelik tel düzeneği
2- Denge kurşunu
3- Çelik halka birleştirici görevi görüyor.
4 ve 5- Sağlam üçlü iğne çelik tel ile monteli
6- Sabitleyici bakır tel.(Bobinaj teli en uygunu)

Balık suda biraz çekilmeli sonra kısa bir süre durulmalıki balık düşüşe geçsin. Sonra tekrar çekin yükselsin, böylece suda aşağı yukarı süzülerek gelir.

Yılan balığı kullanılacaksa yöntem

Misina 0.50, Şamandra 200 gramı kaldırabilecek bir şamandra ve stoperlere dikkat. Kurşun 100 gram. Arada görünen tüp serum hortumu. İğne, 3/0 veya 4/0 sağlam iğne olmalı

Şamandra 200 gram kaldırmalı, kurşun zeytin kurşun ve 75 gram. İğne ebadı aynı. Stoperler ve serum hortumuna dikkat. Takımı dibe yatırıyoruz, şamandra yüzer olmalı. Balık yemi yutunca gerisini biliyorsunuz zaten.

Teleferik yöntemi

Kurşunumuz ağır, belli bir aralık stoperler ile belirlenmiş. Fırdöndü ile canlı balık aşağı ve yukarı hareket ederek yayını kışkırtır. Yayın sudaki hareketleri vücudundaki sensörler vasıtası ile algılayabilir.

Hırsız oltaya örnek

Otluklarda kullanılabilir bir yöntem. Ben sazan içinde kullanıyorum bu yöntemi.

Oltanın yakın plan görünümü

19-06-2006, 01:16   #7
s@z@ncı

Yüzerli ortadan telli şamandra yapımı için oyuncakcılarda satılan lastik toplar var. Elma kadar küçük ve sert lastikten mamul olan toplar. Bunlardan bir tane alınır ve ortadan boydan boya delinir ve balon takılan soketlerin plastik boruları var ondan içine yerleştirilir ve geri çıkartılır (Sonra montaj sonunda takılacak.. Sonra delik taraftan değil, ortadan kesilir.

Firdöndüye tel misina takılır ve üzerine makaron geçirilir. Makaron tel misinanın belli bir yerine kadar gelmelidir.

Resimdeki gibi belli bir yere kadar sert plastik bir boru takılmalıdır ki oltayı belli bir noktada açıkta tutmaya yarar.

Sonra boydan ayarladığımız plastik boruyu geri takarız ama takarken hazırladığımız fırdöndünün bu boruya takılmasına dikkat etmeliyiz. Sonra silikon köpüklü tutkallarla kesik parçaları birbirine yapıştırırız.

Yemin havada kalmasını sağlamak için iğnenin üstüne bir miktar köpük takabiliriz ancak bunu sülüklerin arasına gizlemeye çalışmalıyız.

Yabancıların kullandığı bir teknik. Balsa ağacından yapılma vantilatöre benzer aparat akıntı vasıtası ile döndükçe çıkan tıkırtılara balık geliyormuş. Yayının meraklı bir hayvan olduğunu bildiğimden bana enteresan geldi. Resimi aşağıda.

26-10-2006, 10:49   #8
GÜRKAN

GÜRKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta,Tüfek
En İyi Avı: Sazan 1,3 kg

http://www.haberler.com/haber_532675.asp

Kayseri: Kızılırmak'ta Dev Yayın Balığı Bulundu

Kayserili Balıkçılar Tarafından Kızılırmak'ta Yakalanan Dev Yayın Balığı, Görenleri Hayrete Düşürüyor.Kayserili balıkçılar tarafından Kızılırmak'ta yakalanan dev yayın balığı, görenleri hayrete düşürüyor.

Edinilen bilgiye göre; Kızılırmak nehrine balık tutmaya giden balıkçılar, dev bir yayın balığı ile karşılaştı. Balığı güçlükle nehirden çıkardıklarını söyleyen balıkçılar, balığın yaklaşık 250 kişiyi doyurabileceğini ifade ettiler. Sivas caddesinde sergiye çıkarılan yayın balığı 4 metre 106 kilo ağırlığa sahip. Ağzının genişliği yarım metreyi bulan yayın balığını gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Yayın balığını yakalarken çok heyecanlandıklarını söyleyen balıkçı İsmail Evgötüren, "Dev yayın balığını yakalamamız çok zor oldu. Yaklaşık 2 saat sonunda yakaladık. Daha öncede büyük balık yakalamaştık ancak bu kadar büyüğünü görmedik. Bu balığın bize bayram hediyesi olduğunu düşünüyorum" dedi. (İhlas Haber Ajansı)

Ah Ah,Allah hepimize böyle bir av nasip etsin...

Konu GÜRKAN tarafından (26-10-2006 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir..
GÜRKAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
11-12-2006, 23:27   #9
avcımurat
murat / kocaeli(balıkesır)

avcımurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: degışık oltalar
En İyi Avı: balıkta geçen butun anılar
arkadaşlar sıteye yenı uye oldum.ancak konuları uzun suredır takıp edıyorum.bırcok arkadasımız tecrubelerını buraya cok guzel bır sekılde aktarıyorlar.ben suyun cok bol oldugu bır memlekette buyudugum ıcın bırcok cesıt balık avcılıgı yaptım.bence yayın avını hıcbırseye degışmem.bu balık hakkında daha oncede bagzı yazılar gordum vıdeolar ızledım.bende bır ıkı kelıme yazayım dedım.ama bu balıgı avlamak ısteyenler yada avlayamayanlar bunları lütfen okusun.
Yayın balıgı gece avlanır.her ne kadar bagzı yabancı ulkede cekılmış vıdeolarda gunduz avlandıgını gorsekte ben hıc ulkemızde gunduz tutanını gormedım.cunku bu balık gonduz kendı acmış oldugu oylarda yada kaya altlarında bulunur.eşse genelde eşide yanınıdadır.eşler genelde aynı boylarda olur.arkadaslar.bu balıgı avlamak ıcın akarsularda derın yerlerın agzına olta atmakta fayda vardır.cunku balık avlanmak ıcın gece derınde suyun agzına dogru gelır.bu iş icin dıp oltası yada sıva akıntılarda şamandıra kullanılır.tabı ıyı bır kanca ve tavsıyem 40 lık mısıne .bu mısıne kalıtelıyse ortalama 4-5 kg lık balıgı ceker.oltaya yem olarak kalın solucan ,toprak sulugu,canlı kurbaga takmak tavsıyemdır.olta suya atıldıktan sonra mısınayı hıc bırakmadan elınızde tutun .balık oltaya geldıgı zaman cok nadır alıp gıder .genelde lastık gıbı asılır.bırkac defa boyle ceker bagzen yemı tam yutması 15-20 dk surer.yada oynayıp bırakır.mısınayı elınde tutmassan gece zıl ottugunde yayın zannedıp yakalanmadan cekebılırsın.geneldede bu ya kefal olur yada ışe yaramaz başka bı balık .cok nadır balık kendı kendınede yakalanabılır.bırden kamışını suda gıderken gorebılırsın.balıgı yakalarken cok ama cok sessız olmalısın.ışık yakmak yok.balık vurdu dıye koşmak yok.balıgı almak icin kepce kullanmak tavsıye edılır.cekmesı cok zevklıdır.düşünmesı bıle guzel.ay olan gunlerde yakalamayı unut.ay olmayan geceler uygun.hazıran,kasım arası ıdaal avlanmak ıcın.etı muhtesem.bıraz uzun oldu ama merak ettıklerınız varsa cevaplarım.bu harıka balıgı yakalamanın dıger yollarını daha sonra anlatırım.
avcımurat çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-12-2006, 00:16   #10
Tuana

Tuana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: dip oltası,el oltası,sallama,kaşık.
En İyi Avı: yayın-5kg sazan-7,250gr
Değerli Avcımurat,öncelikle "sazan ustası" ağabeyime katıldığımı belirtmeliyim. Yayın balığının bu zamana kadar dip oltasından başka bir yöntemle tutulduğunu görmedim. Kendi tecrübelerime dayanarak ; karanlık ve sakin gecelerde bıyıkları vasıtası ile hissedebildiği için, diğer canlılar açısından büyük tehlike oluşturur, bunu bilen Yayın balığı bu tip gecelerde hacim olarak daha fazla besin almaya gayret eder.
Ancak avcı,yayın balığının daha az av bulabildiği gündüz saatlerinde veya mehtaplı parlak gecelerde daha fazla şanslıdır.Bu nedenle gündüz ve gece avında fark yoktur. Ayrıca Çipura balığı yakalar gibi misinayı takip etmek tam aksi bir sonuç doğurur. Yayın balığı tutulacak bölgede azami sessizlik olmalı ve olta kendi başına bırakılmalıdır. Zira yayın balığı yapı olarak yırtıcı yada saldırgan bir tavır sergiler.Yemi bulduğunda ondan nazik bir davranış beklemek yanlış olur. Akarsuda yayın avlama tekniği ile durgun suda yayın avlama tekniği arasında çok belirgin farklar vardır. Suda çözünen yem çeşitleri akarsuda kullanılmaz. Avlak bölgenizde küçük balık popülasyanu fazla ise yumuşak yemler kullanmak sonuç vermez. Solucan gibi.Yayın balığı su sıcaklığının 6-8 ºC altına düşmesi ile aktivitesini çok azaltır.En aktif olduğu dönem 14-18 ºC arası su sıcaklığıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda aktivasyonu göreceli olarak düşer. Tavsiye edebileceğim en iyi yemler "Tabak midyesi,kan sülüğü ve sümüklü böcek"tir. Tüm arkadaş ve ağabeylerime saygılarımla.
Tuana çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları