BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

15-04-2006, 20:58   #1
mehmetc
memo / Bedok - SG

mehmetc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
Favori Makinası: Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
En İyi Avı: Ironfish
Cool Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

Selam arkadaslar cipura baligi avi hakkinda bilgilerimizi burda paylasabiliriz ben bildiklerimi sizinle paylasiyorum simdi.

cipura dip baligi oldugu icin genelde klasik dip takimi kullanirim 2-3 igneli. olta malzemeleri: 035mm misina, 2 tane igne, iskandil kursun ve firdondu.

hazirlanisi iskandil bedenin en uca baglanir igneler kostekler 10 cm uzunlugunda olusturulur ve igneler bu kosteklere baglanir ve beden kesilip ucuna firdondu baglanir. firdondunun diger ucuna asil oltayi olusturan misina baglanir ve olta tamamlanir

bu oltaya canli mamun kullanirim kuyrugundan igneyi takar kafa bolgesine kadar saplarim istah acici bir yem olur boylece aslinda cokta fazla batirmasaniz igneyi iyi olur cunku ölürse ise yaramaz.

yemleri takar oltayi atariz kamis kullaniyorsak ucuna birde zil takar bekleriz.

zil çalınca hemen kamisa sarilmayin cipura saglam bi vurus yapinca genelde yakalandi gibi oluyo aldanmayin.. zil surekli calmaya baslarsa ozaman yavas yavas oltanizi cekmeye baslayin kiyiya getirdiginizde kepce (varsa) yoksa misinayi germeden hizli bir sekilde karaya atin..

daha anlaticam ama sizinde bilgilerinizi ogrenmek isterim ona gore paylasimi artiririz hadi bakalim cipuracilar
mehmetc çevrimdışı  
16-04-2006, 00:12   #2
Burhaniyeli

Favori Kamışı: olta ve zıpkın
En İyi Avı: akya 28kg

çıpra için en ideal yem tuzlanmış salamura sardalyadır onun dışında teke mamun ve sülünde kullanılır.

Konu simendifer tarafından (08-01-2008 Saat 13:12 ) değiştirilmiştir..
Burhaniyeli çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
16-04-2006, 05:09   #3
mehmetc
memo / Bedok - SG

Favori Kamışı: Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
hocam burhaniyeli arkadasimiz tam benim takimi vermis sagolsun bende cizmistim ama koyayim yinede:

2 kostekli dip oltasi bu benim kullandigim canli mamunla kullanirim varsa sardalya suluneste is goruyor kostekler nekadar fazla olursa sansiniz okadar fazla ama bu sefer beden uzun oluyo oltayi atarken sorun.
mehmetc çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
16-04-2006, 10:12   #4
amateur01

amateur01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: yayın
burhaniyeli, mehmetc sağolun peki mantar yani şamandıra yokmu bu düzenekte benim avlak toprak kanal fazla da derin değil bacak seviyesinde diyeyim su da akıntılı değil.Ben hep şamandıralı takımla avlanırım da hoş pek başarılı sayılmam ama şamandırasız takımla hiç tutmadım yöntemini de bilmiyorum daha doğrusu. Yardııııııım bir de yem olarak solucan kullanıyorum.
amateur01 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
16-04-2006, 12:51   #5
Burhaniyeli

buda sana şamandıralı takım

Konu simendifer tarafından (08-01-2008 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir..
16-04-2006, 14:01   #6
mehmetc
memo / Bedok - SG

samandirali takimi ben kullanmadim hic bizim avlaklar biraz derin o yuzden genelde dip atiyoruz ama sizinkisi sığ yer ise zokali takimda kullanabilirsiniz bence daha kullanisli olur.. ornek resim icin:

zokanin ucu parlak olmasi onemli etkenlerden biri bunu civa ile yapiyorlar ama siz yapmayin... sagliga zararlidir. Ben aliminyum folyo ile kapliyorum zokanin kursun olan yerini boylece ayni sekilde parlaklik ediyorum haa gumus cilasida kullanabilirsiniz ama gereksiz bence.

bu arada mamunu ufak baliklar tirtikliyor hemen ama pes etmeyip surekli denersen mutlaka cipura denk geliyor elinde sonunda.

ama daha sert yemlerde var cipura icin mesela ahtapot bacagi kullanabilirsiniz bacaklari igneye gore kesip takiyorsunuz isterseniz vantuzlarinida ayiklayabilirsiniz ama gereksiz. ahtapot bacagini ufak baliklar yiyemiyor denesede alamiyor igneden ama cipura bi asildimi tek sefer aliyor haaa mirmir sargoz ve iri karagozlerde yakalanabiliyor.

kalamar var bide bilirsiniz murekkep baligi oda kesilip kesilip kullaniliyor kalamalarlada cok cipura aldim denizden hatta ahtapottan daha cok sevdigini soyleyebilirim tek kotu yani pahali olmasi. ahtapotu oltayla avlayabilme sansiniz var en azindan.. saygilar sevgiler
16-04-2006, 14:52   #7
ilhanmania
Çağdaş Özmen / Kocaeli

ilhanmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: shimano
Favori Makinası: shimano catana
En İyi Avı: 1200 gr barakuda
çipura yı çok defa mamunla avladım,,sardalye cok denememe ragmen hiç sonuç alamadım tabi bunda benımde eksıklerım vardır sardalye konusunda çok iyi değilim ama flato sekılde takmayı denıcem bu yol kafama yattı dogrusu..Bİr de çipura için madya yı öven çok kişi duydum sizce madya etkılımı çipura avında???
ilhanmania çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
16-04-2006, 15:03   #8
mehmetc
memo / Bedok - SG

ilhanmania dostum mamun ve sardalya kadar olmasada madyada iyi is yapar bizim izmirde bolca bulunur heryerde.. sert yemdir balik kolay kolay koparamaz yiyemez ama cipura aldimi bi seferde yutar haa buyuk sargoz ve karagozde oldumu hic şaşmaz madyayida bulabilenler icin tavsiye edebiliriz.
16-04-2006, 22:43   #9
Burhaniyeli

ilhanmania yemleme bölümünde balıkçıyla birlikte çok güzel sardalya tuzlaması anlattık eğer bunlar denersen başırılı olursun sardalyalı levrekte flato şeklinde takarsan olur çıpra yemin biçimine pek bakmaz daha çok kokusuna duyarlıdır
sardalya.JPG
ama bu şekilde iğnenin boyutuna göre kesip takarsan başarılı olacağına inanıyorum
17-04-2006, 12:35   #10
obivan

obivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: zoka
En İyi Avı: 5,5 çipura
can kardeşlerim
çipura avında izmir de kullandığımız mevsimsel yemler şöyle:

gündüz 1-0 zoka yengeç (sirke) HAZIRAN 15 DEN SONRA
GÜNDÜZ uzatma olta 2 lı boru kurdu
gece 1n temmuz 1 kasım her türlü takımda mamun (mamun u gece kullanın gunduz kucuk balık rahat vermez)
1 kasım uzatma olta gezer kursun madya (çeşme ıldırı ve balıklıova)
madya yı eskı rumların deyısıyle "kayanın uzerıne oturduğunuzda kıcınız üşüyünce" kullanmanızı tavsiye ederim.
obivan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları