BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Raporlar & Fotoğraflar > Denizlerimizden Güncel Av Raporları
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


BARRACUDA AVI 04.03.07 Antalya

Cevapla
06-03-2007, 02:04   #1
MGB
GOKHAN / AYT - DUBAI
 
MGB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.014
Favori Kamışı: Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
En İyi Avı: Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
Cool BARRACUDA AVI 04.03.07 Antalya

Bu Pazar yine sırtıya çıkmaya karar vermiştik.
Ekip aynıydı ben, Can ve Gökhan. Amacımız bu sefer daha erken çıkarak gece karanlığından faydalanmak ve bu sayede harami balıklardan nasibimizi almaktı. Gideceğimiz ilk yerin Boğaçay ağzı olması (tatlı suyun denize döküldüğü yer) aklımıza farklı türden balıkların gelmesine neden oluyordu. 3-4 kiloluk bir levrek ya da buraya kadar geçilen taşlık alanda iri bir sinağrit olmaması için bence hiçbir neden yoktu. Gece 04:00’te Can ile buluştuk ve sonra uyuyakalan Gökhan’ı aldık. Saat 05:00 ve biz sudayız:

Gece özenerek yaptığım:
20 gram gezer kurşun + fırdöndü + 4 silikon balık (toplam uzunlukları iki kulaç) bunlardan iki kulaç arkada da 9 cm yozuri sahte balık (benim katil olduğunu düşündüğüm sahtem)’ tan oluşan takımım daha limanı çıkar çıkmaz kayaların dibinden sırtı çekerken küt diye takıldı. (Bu takımı barracudaların sürü halinde gezeceğini düşündüğüm için yapmıştım ve eğer planım tutarsa aynı anda iki-üç adet almayı düşünüyordum) Tekne ile takılan yere doğru gittik, takım teknenin tam altında lakin çıkmasına imkan yok, daha fazla uğraşıp vakit kaybetmenin alemi yok deyip 0.35 asso double strenght misinaya son bir hamle daha yaptım, o da ne çattt diye bir ses, boş misina aynen elimde kaldı. Oooo geceye kötü başlamıştım, o kadar özenerek yaptığım ve çay ağızında büyük iş yapacağına inandığım takımım bir anda suyun dibini boyladı. Neyse vakit kaybetmeden ikinci sırtı takımını yapmak için işe koyuldum, çantada uzun zamandır kullanmadığım bir makine ve kamışın olduğu takıma yeni rapalayı bağlamaya karar verdim. Bu rapalayı bayağı araştırarak almıştım ve çok hoşuma gitmişti. İyi iş yapacağına inanıyordum. Tıpkı rahmetli olan katil gibi….

Vee çayın ağzına nihayet vardık, o da ne CIRRRRrrrrrrrrr….. Can’ın çıkrık gecenin sessizliğini öyle bir deldi ki çıkardığı ses, bir anda hepimizin uykusunu açmaya yetti. Bir anlık şaşkınlıktan sonra hemen herkes yerini aldı ve ilk avı karşılamaya hazırlandı. Can çıkrığın ucunda kocaman bir şey geliyor, öyle bir asılıyor ki bu kesinlikle barracuda değil dedi, levrek vuruşu gibi geliyor deyince bütün dikkatler bir anda kesildi ve gelen şeye odaklandı. Ben hemen kepçeyi aldım, Gökhan fotoğraf makinesini, çünkü bu anı mutlaka görüntülemeliydik. Gecenin karanlığı hepimizi daha bir merak içinde bırakıyordu, hele ben bükülen kamışın ucunu gördükçe heyecandan yerimde duramıyordum. Ve o beklenen an geldi avımız teknenin hemen yanında ilk parlamasını yaptı, Can’ın levrek bu sesleri bir anda barracudaya döndü, ben şoku atlattım ve hemen kepçeyi daldırdım, o da ne! Ne kadar ağırdı, bu adeta yerinden kalkmıyor derken bir anda şoku atlattım ve hemen arkada ki rapalada da bir adet barracuda daha olduğunu gördüm. Kepçeyi kaldıramamamın nedeni buydu. İkinci bir kepçe olmadığından bunu da elimle yakalamak zorunda kaldım ve her ikisini de tekneye aldım. O anda hepimiz birbirimize baktık ve bir kahkaha patlattık. Zafer çığlıklarına bir son verip hemen yeni sırtıları suya bıraktık. Ha bu arada Can’ın takım iki sahteden oluşuyordu. Altta plastik balık, üstede slikon sahte vardı. Her ikisi de başarılı olmuş ve aynı anda balığı almışlardı. Derken 3. balık Gökhan’a geldi. Bu iyiye haberdi. Çok geçmeden bir balıkta benim yeni aldığım rapalaya atladı, o da ne bu oldukça büyük bir şeydi. Öyle ki benim makine saramaz hale geldi. Tam o arada aklımda misinayı elime alıp sarmak vardı ki bir anda çat diye bir ses, balık benim takımı kopardı ve ağzında rapala ile alacakaranlıkta kayboldu gitti. Bense kalakaldım. Bir saatin içinde bu giden ikinci rapalamdı ve benim artık katil sayılan rapalalardan kalmamıştı.Sanıyorum bu defa birilerinin kötü ahını almıştım. Takım çantasından bir üçüncüsünü çıkardım ve bundan sonra bunu kullandım, lakin iş yapmadı Çok geçmeden bir balık daha Gökhan’a atladı ve biz bir saatin içinde buradan toplam 4 barracuda aldık.

Ya burada sırtı çekmeye devam edecek barracuda yakalayacaktık, ya da farklı balıklara deneyecek ve Kemer tarafına doğru kıyıdan sırtı çekerek gidecek, dönüşte de açıktan sırtıya ağır takımlar ile devam edecektik. Karar verildi ve biz Boğaçayı terk ederek Kemer’e doğru sırtı çekmek için yola koyulduk. Benim nedense mendireklerden hep umudum olmuştur, o koca kayaların arasında büyük balıklar hayal ederim hep, lakin onlarca sırtı çektik fakat her defasında hayal kırıklığına uğradım. Tıpkı bugünkü sırtıda olduğu gibi. Beldibi’ne gelene kadar tek tük cırrrr seslerini maalesef gol ile sonuçlandıramadık. Haa bana gelen bir adet ufak barracuda (o da zaten çekerken suyu boyladı) ve Can’a gelen yine aynı boyutlarda ki barracudayı saymazsak bir daha açıkta dahil olmak üzere ve sonrasında dönüşte yine Boğaçay’da çektiğimiz sırtıdan da maalesef boş dönüldü ve sabahın bereketi ile aldığımız barracudalar ile yetinmek zorunda kaldık.

Sabahın 07:00 sinde içilmeye başlanan ateş suyu güne ayrı bir renk kattı. Hatta benim kafa bir ara bayağı bir güzel oldu hani Neyse sonrasında açık hava ve deniz kendime getirdi. Muhabbete diyecek yoktu… Ah bir de onca yol boyunca bir iki daha balık alsaydık çok daha güzel olacaktı ama olmadı. Saat 14:30 gibi limana geldik ve bir av günüde böylece bol adrenalin, bol heyecan, bol umutla geride kaldı.

Takım arkadaşlarıma can-ı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Böyle güzel bir gün geçirdiğimiz için…. Can sana da ayrıca bir teşekkür daha etmek istiyorum; çok uzun zamandır (Kasım’da Adrasan’da yaşadığım kuzu avı heyecanından sonra) yaşamadığım büyük balık heyecanını yaptığın başarılı sırtı ile tekrar bana yaşattığın için.

Tüm okuyanlardan beni affetmelerini diliyorum, oldukça uzun bir yazı olduğu için ve sıkılmadan okuduğunuz içinde teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Gökhan (MGB)


İşte Can'ın sırtısına aynı anda gelen iki barracuda.
Büyüğü 72 cm ve yaklaşık 1500 gram....
MGB çevrimdışı  
06-03-2007, 02:04   #2
MGB
GOKHAN / AYT - DUBAI
 
MGB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.014
Favori Kamışı: Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
En İyi Avı: Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
72 cm uzunluğunda....


Açıkta sırtı çekerken.


Denizde Jack keyfinede diyecek yok hani...
Bu haftanın rekoru. 72 cm - 1500 gr.
İşte toplam hasılat. 5 adet ve neredeyse 4-4,5 kg civarında barracuda....


Her av sonrasında balıklar aramızda kardeş payı yapılıyor.
İşte bunlarda bu hafta ki benim nasibime düşenler.
Bu defa tava değil biraz has Ayvalık zeytinyağ, üstüne hafif köy tereyağ ile kiremitte fırına atılmayı bekliyorlar.
Afiyet olsun...
MGB çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 02:16   #3
avcı_55
Alaattin ışık / İstanbul /Dudullu
 
avcı_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 295
Favori Kamışı: Olta.
Güzel bir gün geçirmen çok güzel,fakat şu son resim ayıp oluyor kardeş !milletin canı çeker falan.
Tebrikler çok güzel bir av olmuş.
avcı_55 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 02:16   #4
ufukkula
ufuk / İzmir
 
ufukkula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.560
En İyi Avı: Henüz yakalamamış olduğum
Hocam çok güzel av olmuş.Hikayen de bahsettiğin gibi sıkıcı falan değil aksine sanki o sabah suyunu yaşarmışçasına güzel.Ellerinize oltazına yüreğinize sağlık.Gerçi senin sahteler pek sağlıklı kalamamış ama Umarım bir daha ki sefere 1500 değil 2500 lük baracuda rastgelir!!
ufukkula çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 02:36   #5
tommasi
evrim ertik / muğla-izmir-milas
 
tommasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 685
Favori Kamışı: olta,Yengeç
En İyi Avı: Çipura 3.2kg
tebrikler ..Baraküdalar çok güzel..Gökhan abi Kalite çıtanızı haftalar ilerledikçe yükseğe çıkartıyonuz..Vodka gitmiş JACK gelmiş..Ne diyeyim
tommasi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 03:12   #6
çinekolog
Gökhan / istanbul-Pendik
 
Mesajlar: 203
süper av olmuş hepinizi tebrik ederim! o kadar gerçekçi ve yaşıyarak anlatmışsın ki benim üsküdar sahilde kopardığım yo-zuri rapalanın kopmasına bile bu kadar üzülmedim
çinekolog çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 08:32   #7
siyahca
 
Mesajlar: n/a
Smile mükemmel

bence süper bir av olmuş.Daha ne olsun keyifler yerinde av güzel.Zaten antalyanın falezleri doğası yeter.Şansınızın daim olması dileğiyle...
  Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 08:38   #8
Eczacı
 
Eczacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.241
Favori Kamışı: olta
Arkadaşlar gene müthiş bir av macerası yaşamışsınız,sizler olmasanız bunlara şahit olamayacağız, bu arada güveçteki baracudalar lokum gibi görünüyor afiyetşeker olsun
Eczacı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 08:58   #9
Salihreis
Salih Günerergin / İZMİR
 
Salihreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 321
Favori Kamışı: sadece olta
Favori Makinası: okuma salina SA-65
En İyi Avı: kaçan balık :-)
Arkadaşlar tebrikler,
güzel av olmuş... afiyet olsun...

2.li ya da 3 lü sırtı uygulama resminiz varmı,
birbirine karışmasını nasıl engelliyorsunuz. resimlerseniz bilgi sahibi oluruz diye düşünüyorum.

şansınız bol olsun...
Salihreis çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-03-2007, 09:26   #10
Canazor
 
Mesajlar: n/a
Rapor budur,av budur,keyif budur

Tebrikler Antalya ekibi,yine 10 numarasınız
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:47 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net