BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

levrek avı teknikleri, ispendek vs.

08-04-2006, 13:22   #1
ist balıkcısı

ist balıkcısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: şeyan olta -surf kamış
En İyi Avı: daha öğrenecek çok şey var
kıyıdan levrek avı ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. ne gibi takımlar kullanmalı? canlı yem olarak ispari uygunmu tam olarak mevsimi nezan vb.
şimdiden teşekkürler
ist balıkcısı çevrimdışı  
08-04-2006, 23:50   #2
balikci
Murat / Kuzey Ege

balikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

merhaba sevgili ist balıkcısı,

benim levrek avında kullandığım ve hiç beni yarı yolda bırakmayan tek bir olta kullanıyorum ( tekne hariç).

levrek okadar kurnaz bir balıkki kefalden bile kurnaz diyebilirim kesinlikle büyük yara almış, aksayan, kanı akan balıklara yanaşmıyor bunu gözlerimle gördüm.

benim tavsiyem levrek avında sitemdede anlattığım gibi kıyıdan avlanıcaksanız bırakma takımı kullanmak. Bunun için şiddetle canlı yavru kefal öneririm, onun haricinde ısparoz ve sarpa yavrusuda olabilir.

Herzaman dediğim gibi hiç birşey doğal yemin yerini tutamaz.

Takıma canlı yavru kefal takılacaksa, kefali yakaladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden iğneyi sırtıntan bir kere geçirip, ardından balığın kuyruğuna aynı misina ile ters kilit yapmak. Burdaki ters kilidin kefalin iğneden kurtulmasını önlemek, bu kilidi aranızda bilmeyenler olabilir yakın bi zamanda resmini yapıp yollarım buraya.

olta kıyıdan yaklaşık 40-50 metre ile atılmalıdır, fazla uzağa atmanıza gerek yok levrek avlanmak için herzaman kıyıya gelir zaten. Olta suya atıldıktan sonra misinayı germeden ucuna ufak taş dolarız, bu taş levrek yakalandığında kendiliğinden misinadan uçar.. bizde yakalandığını anlarız.

Yannız burda bi ip ucu vereyim hemen; taşı doladıktan sonra arka planda en az 4- 5 metre misinayı boşta bırakın, çünkü levrek balığı alır gider hemen yutmaz.. giderken misina gerilirse oda tuzak olduğunu anlar ve balığı geri kusar, bu yüzden buna çok dikkat edin.

oltanın resminlerinide veriyorum daha detaylı bilgi almak isteyenler bakabilir;

Konu balikci tarafından (18-06-2011 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir..
balikci çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-04-2006, 00:29   #3
balikci
Murat / Kuzey Ege

Tekrar Merhaba,

Bir yukarıdaki mesajımda levrek avı için bırakma takımını anlatmıştım. Şimdi ise kilit bağını anlatacağım kısaca;

Kefalin kuyruğuna kilit bağının yapılmasının nedeni, kefalin sırtına taktığımız iğnenin oltayı atarken çıkmaması için, hemde atış sırasında balığın bütün yükünü sırtından alıp kuyruğuna vermek.

Bu şekilde denize attığımız canlı kefal sualtında ölmeden uzun süreler dayanabilmektedir, balığın kuyruğuna attığınız kilit bağı sualtında kendiliğinden çözülür ve balık bayılmadan denize girer girmez eski canlılığıyla yüzer.

Kilit bağı olmazsa oltayı denize atarken balık iğneden kopar, balık bir yana olta biryana uçar gider bazı durumlarda kopmasa bile balık okadar acı yüzünden sualtına girince bayılıp ölüyor. Buda bizim işimize gelmez.

Aşağıda örnek bir resim koyuyorum canlı kefalin kuyruğuna kilit bağı için;

umarım açıklayıcı olur, görüşmek üzere.

Konu balikci tarafından (18-06-2011 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir..
09-04-2006, 14:12   #4
sazancı
ibrahim / balıkesir

sazancı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: 2.5 kilo sazan
abi levrek açıklaması için sağol.peki hangi ayda başlıyo çıkmaya.
sazancı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-04-2006, 20:46   #5
muratben

Nerelerden levrek avlıyabiliriz?Bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler.
muratben çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-04-2006, 21:17   #6
balikci
Murat / Kuzey Ege

merhaba sazancı,

levrek avını yılın bütün ayları yapabilirsin ama tavsiyem bu aylardan itibaren başlaman ve soh bahara kadar devam etmen.. en verimli şekilde levrek avını yapabilirsin. Soğuk havada balıklar derin sulara çekileceğinden balık avı pekte keyifli geçmez.

sevgili muratben,

aramıza hoş geldiniz, nereden katılıyorsunuz? ona göre bilen arkadaşlarda size yardımcı olacaklarından eminim.
09-04-2006, 21:31   #7
sazancı
ibrahim / balıkesir

sazancı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: 2.5 kilo sazan
çok sağol abi teşekkür ederim
sazancı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-04-2006, 23:49   #8
arm59

arm59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta:Dam,daiwa,banax
En İyi Avı: Sazan 4,5 kg.(1994)
Balıkçı arkadaş 12 kg. Akya'yı nerden ve nasıl yakaladın bizimle paylaşabilirimisin?
arm59 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-04-2006, 00:06   #9
balikci
Murat / Kuzey Ege

Merhaba arm59,

12 kiloluk akya avım çeşme çiftlikköyde oldu, yukarıda anlattığım bırakma takımıyla levrek beklerken bu kuzuyu avladık çiftlikköyde bu balığı görenler çok şaşırdı, akya çok nadir görülüyor o bölgede çünkü.

Bırakma takımına takıpta herzamanki gibi bıraktığım 10-15cm uzunluğunda canlı kefal bunu gerçekleştirdi, ve öğle saatleriydi.

Akya avlamanın farklı teknikleri var tabiki onuda önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşabilirim.
10-04-2006, 01:08   #10
Burhaniyeli

Favori Kamışı: olta ve zıpkın
En İyi Avı: akya 28kg
levrek en sevdiğim balıktır tutmasınıda yemesinide çok severim levreğin en iyi yemi canlı kefal yavrusu ve canlı kaya balığıdır takıldığın bölgede levrek varsa mutlaka başarılı olursun ve levreği mutlaka küçük derelerin denize bağlandığı yerlerde tutmaya çalış mutlaka başarılı olursun çünkü kefal yavruları bu tür yerlerde çok bulunurlar ve levreklerin vazgeçilmez mekanları olurlar
Burhaniyeli çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları