oltamı uzağa atamıyorum

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında risale tarafından paylaşıldı.

1. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    arkadaşlar ben kayseri merkezde oturuyorum
    balık avlama işine geçen sene başladım oltanın en iyisini aldım 5 6 hafta bahçacik barajına gittim hiç balık yakalıyamadım aklıma sapanla yapay balığı atmak geldi onuda denedim oda fazla uzağa gitmedi yapay balığı uzağa atabilecem bir fikriniz varmı mesala 200metre uzaklığa

2. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    abi sapan fikri çok güzel:D :D balığın 1 karış yukarısına yada klipse kurşun takarsan belki bir gelişme olabilir:)

3. Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
    Profilinizde bulunan İmza Ayarlarından gerekli ayarlarımızı yapmanızı ve Tanışma bölümünden yeni bir konu açıp kendinizi tanıtmanızı rica edeğiz.

4. niyetin hangi balık avı ?;)

5. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    turna balığı

6. Peki niyette imza ayarı varmı:)

7. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    (Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
    Profilinizde bulunan İmza Ayarlarından gerekli ayarlarımızı yapmanızı ve Tanışma bölümünden yeni bir konu açıp kendinizi tanıtmanızı rica edeğiz.)

arkadaşım ben internetin yabancısıyım birşeyler yaptım ama oldumu bilmiyorum

8. işte,o kısmı yöneticilerimiz çok iyi bilir;)

buyrun;)

9. Devas yazmış olduğunuz yere, Adınızı Soyaadınızı(soyad mecburi değil) DoğumTarihi,Yaşadığınız/Bulunduğunuz yer Kan grubunuzu yazarsanız işlem tamamdır.

10. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    birahas yardımın için soğol arkadaş teşekkür ederim

11. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    (abi sapan fikri çok güzel balığın 1 karış yukarısına yada klipse kurşun takarsan belki bir gelişme olabilir) bunuda denedim olmadı en fazla 20 metre kadar gidiyor

12. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    :D :D :D
    eeee bu işler böyledir işte

senin durum yine iyiymiş, ben ilk oltamı komple denize fırlatmıştım:D

gel görki zaman geçti şimdi kova kova yakalıyoruz:cool:

13. risale

risale

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    300gr turna
    abi kimsenin fikri yokmu derken yanlış anlaşılmasın oltayı uzağa fırlatma açısından
    soruyorum

14. Slm murat uzaktan kastettiğin mesafe nedir bilemiyorum ama uygun mesafeye atmak için
    1:uygun kamış sahte balıklar için genelde maksimum 40gr atarlı
    2:uygun misına 018-025 arası sağlam olmalı
    3:uygun makina
    4:geliştirilmiş atış tekniği bunu zamanla kazanabilirsin
    bunların detayları forumlarda bulabilirsin

15. Ben dip oltamı istediğim uzaklığa atabiliyorum. Hatta misina ve makara yeterse 500 metre bile uzağa gidebiliyor.
    Mekanizma basit;
    sadece bir arkadaş gerekiyor.
    Dalışa çıkarken oltamı da indiriyorum. Oltanın makarasını açıyorum, arkadaşın eline tutuşturuyorum. Sonra da bir elime zıpkını diğer elime de kurşunu alıp başlıyorum yüzmeğe :) istediğim here oltamı bırakıp yüzeydeki arkadaşa işaret ediyorum, o da makarayı kapatıp boşluğunu alıyor :)
    Tavsiye ederim ;) :D

16. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Murat bu detayları sitede bulabilirsin arkadaşımızın söylediği gibi ama oltayıda 200 metre uzağa atamazsın :) atarsan helal olsun sana derim benki yıllardır uğraşır dururum kıyıdan en uzağa atmak için ama 100 metrelik misinanın boşaldığını hiç görmedim ama kolayını bulduk tekne ile açılıyoruz hemde istediğimiz uzaklığa kadar :D :D

17. LehimpompasI

LehimpompasI

Eğer yapay balık hafifse ki çoğu y. balık çok hafif oluyor, çok düşük atarlı kamış kullanmak gerekir(10-30 gr gibi). Ayrıca kullanılan kamışın boyu da biraz uzun olmalı 3- 3.5 metre civarı olmalı.

Kamışın atarı yüksekse, daha ağır balıkları tercih etmek gerekir.
    Balığın önüne kurşun taktığınızda(ne kadar sağlıklıdır tartışılır) yine 20 metreyi geçmediğini söylemişsiniz.Bu durumda da aklıma gelen tek şey kullandığınız ağırlığı balığın çok gerisine takmış olma ihtimaliniz. ağırlık da kamışın ucundan ne kadar uzakta olursa o kadar iyi bir atış elde edilir.

balık olsa 10 gr, taksanız gerisine 15 gr, kamış da 3 metre civarı düşük atarlı bir kamış olsa, 40-50 metre civarında atabilmeniz gerekir:confused: 200 metre at çek için abartıdır bence, 60-70 metreye ulaşabilmek gayet başarılıdır bu durumda...

18. uzağa atma tekniklerini buradan inceleyebilirsin arkadaşım;)

19. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    200m uzaklara yapay balık kamışla atmak imkamsız gibi birşeydir. Fakat bunun için başka yöntemler mevcuttur.

1- Uçurtma Tekniği
    2-Strafordan yelkenli tekniği
    3-Uzaktan kumandalı Oyuncak Tekneler.

Forumda bu 3 teknik hakkında gerekli açıklamaları bulabilirsin. Ben strafordan yelkenli yapıp o şekilde uzam mesafelere ulaşabiliyorum.200-250m gibi. Forumdan arattırıp bu teknikler hakkında gerekli açıklamaları bulmanı tavsiye ederim. Yapay balığı kurşunsuz en fazla 30-40 m atabilirsin.150g kurşunla bile 100-150 m ye ulaşabilirsin en fazla.

20. Ati

Ati atilla

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 88 cm.
    selam uzağa atmak için ben genelde çelik telden önce 5 gramlık kurşun takıyorum misinaya ortası delik kurşunlardan sabit olmuyor ve çok güzel verim alıyorum.birde boy çizmesi giyip uygun yerlerde açılabildiğim kadar açılıyorum tabi bu yöntemde çok dikkatli olmak gerekir.rasgele... birde sezon açılmadan önce rasgele av bayiyinde iki asansörcü arkadaşla tanışmıştık o sizmiydiniz birinizin adı uğurdu balığa gidecektik ama kismet olmadıydı.