BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Kefal avı teknikleri

23-05-2006, 09:23   #1
mcaglar
Mehmet ÇAĞLAR / Ankara, (Samsun)

mcaglar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta, Kaşık, Meps, Rapala
En İyi Avı: Turna, 6 kg
Herkese selam. Arkadaşlar ben Samsunluyum ve her yaz Samsunun Çarşamba tarafında Costal diye bir yer var oraya giderim. Daha önce hiç deniz avcılığı yapmadım ama Temmuz sonları ve Ağustos aylarında denizde kıyıya yakın yüzerken gördüğüm bir manzara beni baya bi şaşırttı. Yaklaşık 2 veya 3 m derinlikte kıyıya doğru gelen dalgaların içinden sürüyle balık geliyo, ben kefal diye tahmin ediyorum, yaklaşık 25-30 cm boyunda balıklar. Tam yanımıza kadar geliyolar ve sonra da iç kısımlara kaçıyolar, Şimdi size sormak itediğim bir kaç soru var. 1. si bu balıklar kefal mi? 2. si neden kıyıya bu kadar yanaşıyolar, 3. sü o aylarda (yani Temmuz sonu Ağustos ayları) o balıkları tutmak yasak mı? ve son soru da o balıkları nasıl yakalayabilirim

Konu mcaglar tarafından (23-05-2006 Saat 10:21 ) değiştirilmiştir..
mcaglar çevrimdışı  
23-05-2006, 09:53   #2
UMİTKARACA

sayın mehmet bey gecen gün ufuk arkdaşımıza kısa bir bilgi yazmıştım başka bir forumda onun aynısını buraya kopyalıyorum umarım işinize yarar..

ilk oncelikle mavraki avcılığında denizin durgun veya dalgalı olması cok bir şey değiştirmiyor zaten mavraki deniz tabanına yakın bir yerde gezdiği için denizin dalgalı yada durgun olması önemli değil..

ilk once avlanacağın yerin yemlemesini yani mazmuzlamasını yapman gerekir kefal avclılığın da bu bu önemli bütün balıklar için gecerli de kefal biraz uyanık balık olduğu önemi biraz daha öne cıkıyor..avlanacağın bölgenin yemlemesini yaptıktan sonra ister mantarlı isterse da dip yaparak kıbrıs yaparak bölgeyi kendi hakmiyetine almış olursun..

avlanacağın bölge de en fazla 10-15 metre lik bölgeye yemleme yapman yeterli daha sonra takımını orya sabitleyip orada verim alırsın.. balığı oraya çektik cünkü

manatarlı avlanacaksan dipten ilk once bölgenin derinliğini ölçüp ona göre dibin 1,5-2 kulaç üstüne iğne mantar ayalarması yapman gerekiyor.eğer duruma göre tıklama yada mantarda hareket yoksamantarın kulac mesafesi ile oyna taki balığı hissedeseye kadar daha sonra hissetiğin yeri sabitlemen yeterli..ondan sonrası mantarlıda kefalle senin aranda kalıyor...: ) kıbrısı biliyorsundur zaten
benden bu kadar umarım bu şekilde iyi av yaparsın..
UMİTKARACA çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2006, 10:08   #3
mcaglar

Ümit arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkürler ama benim dediğim yer kumsal olduğu için mantarlının pek işime yarayacağını zannetmiyorum, ya da olursa nasıl olur? Doğrusu pek bi fikrim yok Ve söylediğim yer genelde dalgalı oluyo. bunları böyle at-çek yöntemiyle falan yakalyamazmıyız acaba
söylediğim yer aşağıdaki resim gibi bir yer (bu arada MGB arkadaşımızın resmini kullanıyorum ama kusura bakmaz inşallah )

mcaglar çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2006, 10:08   #4
UMİTKARACA

sunu da es geçmeden bellirteyim belirli mesafede kıyıda yüzen kefal balığı ise büyük ihtimal odur carpan kefaldir kefallerin içinde en beğenilmeyen gruba girer ama sen ilk once ordakilerin hangi grup kefal olduğunu öğren gerçi orası temiz bölge olduğu için carpan kefal olması cok bir şeyi değiştirmez.b burda izmirde biz genelede carpan kefal türünü yemeyiz .. cünkü kordonun her bölgesinde gezdiği için neyse konumuza gelelim...
kefal eğer denizin üst seviyesine yakın yerde kıyıda geziyorsa bence yapacağın en pratik iş burda çarpma ile almak biz genelde bu şekilde yapıyoruz burda ..sürü halinde dolaşan kıyıda gezinen kafal için en ideal yakalama yöntemidir.

Onuda su şekilde belirteyim çarpmayı alıp balığın gezindii bölgenin arkasına atıp mesafe boyuna ulaştığında kamışı uygun şekilde bu yan olur mesafe ayarlaması size kalmış, hızlıca kamşı balığın olduğu bölgeye çekin balıklı bölgeye hızlı ve ser bir şekilde sürünün içine karıştırın gelirken kesinlikle bir balıkla gelecektir... saygılarım la iyi avlarr...
23-05-2006, 10:20   #5
mcaglar

Valla Ümit kardeş ben balığın yemesinde değilim, nasıl olsa yiyecek birilerini bulurum önce bi tutalım da yemesi kolay. Bu senin bahsettiğin çarpma olayı biraz şans işi olmuyo mu kardeş, yoksa balık hareket eden kancaya doğru mu yöneliyo??? ben daha önce bir kaç kere çarpma kullanan arkadaşlar gördüm ama çarpmayla nasıl balık tutulduğu hakkında pek bir bilgim yoktu. Bu çarpma 3 lü kancadan oluşuyo ve misinaya başka hiç bişey takılmıyo bildiğim kadarıyla, yanlışmıyım ???

Konu simendifer tarafından (20-06-2007 Saat 12:48 ) değiştirilmiştir..
23-05-2006, 10:32   #6
UMİTKARACA

mcaglar
***** Ümit kardeş ben balığın yemesinde değilim, nasıl olsa yiyecek birilerini bulurum önce bi tutalım da yemesi kolay. Bu senin bahsettiğin çarpma olayı biraz şans işi olmuyo mu kardeş, yoksa balık hareket eden kancaya doğru mu yöneliyo??? ben daha önce bir kaç kere çarpma kullanan arkadaşlar gördüm ama çarpmayla nasıl balık tutulduğu hakkında pek bir bilgim yoktu. Bu çarpma 3 lü kanadan oluşuyo ve misinaya başka hiç bişey takılmıyo bildiğim kadarıyla, yanlışmıyım ???
mehmet bey sizde hakılısınız..

yok kesinlikle şans işi değil siz kıyıdan avlanıyorsunuz balığın gitti bölgeye görüyorsunuz, suda ve balığın gittiği bölgenin arkasına çarpmayı atıyorsunuz ve öne doğru kamışı yan tutarak arkadan öne doğru çekiyorsunuz. sürünün içine giren çarpma o hızla sürüdeki bir balığı alıp geliyor. çarpmanın tarfini güzel yapmışsın.. bir kaç pratikten sonra elin alışır daha kolay yakalarsın.. önemli olan sürünün arkasına atıp sert ve hızlı bir şekilde sürüye doğru cekmen hızlı gelen çarpma sürüdeki bir balığı her türlü alıp geiriyor.. rast gele
23-05-2006, 13:16   #7
djemr

djemr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta, Zıpkın
En İyi Avı: Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
Bende kefal ile ilgili nacizene fikirlerimi belirtmek istiyorum. Kefal için genellikle arkadaşlarında daha önceden belirttikleri gibi kıbrıs oltası(dip ve şamandıralı) tercih edilmektedir. Ancak normal boyut üzerinde adam akıllı bir balık yakalama şansın çok fazla değil. Kefal bana göre denizin en akıllı ve bir o kadar da sert olan balıklarından birisidir. Bu nedenle misina boyutu, kullanacağınız şamandıra vb. çok önemlidir. Ben size sağlam olmak koşuluyla 0,18 - 0,20 misina kullanmanızı önereceğim. Şamandıra olarak alışılagelmiş şamandıralar yerine su kabarcığına benzeyen şeffaf şamandıra deneyin derim. Şamandırayı direkt olarak misinanıza bağlayın ve şamandıradan sonra yaklaşık 1 - 1,5m kadar bir kol yapın. Yaptığınız takımda fırdöndü, kurşun kesinlikle kullanmayın. Kola siyah, çapraz uç ve uzun saplı uygun bir iğne ekleyin(takımınız tek iğneli olacak). Yem olarak taze ekmek kullanmak gerekiyor bu takımda. Ekmeği takarken fazla sıkmadan takıyoruz ki ekmeğimiz batıp ispari vb. gibi istenmeyen balıklara yem olmasın. Bu yöntem ile 3-4 kiloya varan kefaller yakalamışımdır.
djemr çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2006, 13:48   #8
mcaglar

djemr kardeş bu senin dediğin şamandıralı sistemi kumsaldan nasıl halledebiliriz ki? İskele yada herhangi bir yükseklik yok bu balıklar kumsala doğru geliyolar, sığ yerlere kadar geliyolar ve deniz de dalgalı. Ama balıkların bir gelişi var göreceksiniz boyuma kadar olan yerlere kadar geliyolar bu sene inşallah fotoğraf çekeceğim dalganın içinden bana doğru gelirlerken

Konu simendifer tarafından (20-06-2007 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir..
23-05-2006, 14:03   #9
djemr

djemr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta, Zıpkın
En İyi Avı: Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
Sevgili mcaglar, balıkların size doğru yaklaşması avantaj zaten. Kıyıdan uygun bir kamışla uzun mesafeli atışlar yapılabilir bu sistem ile. Bahsettiğim şamandıralara su koyularak gerekli ağırlık ayarlanabiliyor. Ayrıca bende genellikle kumsalda avlanırdım.

Rastgele.
djemr çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-05-2006, 12:40   #10
Ronder

Ronder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta
En İyi Avı: 3 kg civarında
mcaglar
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar, bu yöntemi deneyeceğim, inşallah birşeyler yakalarım, herkese bol şanşlar..
Kefal avcılıgı amatör balık avcılıgın en zevkli ve yakalanması zor olan balıklar arasında sayılır..Kefal avında bir kac yöntem vardır..

1)Mantarlı olta :İskele kayalık gibi dibi derin olan yerlede kullanılır genelde yem olarakta emek takılır..Olta kamısın ucuna misine ve misinanın ortasına mantar mantarın altında ufak bir kursum kursumdan sonra kanca takılarak yapılan takımdır bu takım yapmak kolaydır ve kullanmakta genelde kefalın surekli alısmıs oldugu yerlerde randıman verir (kumluk yerlerde kullanılır genelde )

2)Dip oltası:Genelde deniz dalgalı ve kapalı havalar da kullanılan bi takımdır 30 no ana bedene 2 köstek takılır bedenin ucuna gezer kursum takılır ..Kursuna yakın kösetgin boyu mumkunse kursumla aynı hizada olmalı randıman artacaktır bu takımda genelde kefalın en cok sevdigi yem yani kokmuss balık içi tercih edilmeli dir...Yem olarak kefalin kendi eti içi veya tatlı alabalık turlerinin cigeri cok randıman vermektedir..

3)Yüzey takımı:Genelde sarı kulak kefali için kullandıgım bir takımdır ana bedenin ucuna v seklinde baglanmıs 2 köstekten olusur ve bedenle köstekler arasında da kagıt kursun takılarak yapılır..Beden 25 nolu misina yeterlidir..Yem olarak yine balık eti..

Benim kullandıgım yöntemler bunlar kefal için en cok balıgı yuzey takımıyla yakalamısstım genelde iç limanlar da alısmıs kefaller için gecerli olta atacagınız yeri yemledikkten sonra kullanılırsa cok randıman vericek yuzey kullanılınca cok sanıımız artacak cunku kayabalıgı veya istenmeyen diger tur balıklardan uzak olucak yemleriniz ve istarvit gibi diger balıkların da oltayı yoklama sansı olabiliyoo ben bu yüzey oltasıyla maximum 60 tane yakalamıstım sarı kulak kefal
yani en kötü avım 10 dan asagıya dusmemistir..

Kıyaya ne kadar yaklasır demissiniz kefal kıyının 1 2 m önüne kadar yaklasabilir genelde yosunlu kayaların içindeki böcekleri ve yosunları yer veya kıyı kumlarını taramak için yaklasır...Saygılarımla

Konu simendifer tarafından (15-08-2010 Saat 01:28 ) değiştirilmiştir..
Ronder çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları