tıral?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında hocca tarafından paylaşıldı.

1. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Şu sıralar taşucunda ne çıkıyor bilmiyorum.Sanırım bu aylarda yöresel ismi tıral diye bir balık çıkmasılazım.Yanılıyormuyum?Bu balıgın gerçek adı nedir?Nisan aylarında ızgarası iyi olur.Yöreden bir arkadaş söylemişti.Tüylü çapari ile tutuyorlarmış.

Son düzenleme: 17 Nisan 2007
  2. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    hocam
    şimdi ben taşucundayım
    hiçbir şey çıkmıyor denizde dalga var kenardan balık oltaya vurmaya henüz başlamadı sırtıya turna (baracüda) geliyor ama tekne riskli dalgadan
    tıral denilen balık ekim ayından sonra başlıyor bildiğim kadarıyla şu anda yok duymadım tutanıda

3. bafralı

bafralı

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    9 kg. yayın
    Tıral ne hocam nasıl bir balık anlatırmısınız.

4. ozan

ozan Ozan

kuzu yavrusu

5. serhatcenk

serhatcenk

Hangi kuzunun yavrusu:confused: Akya falan mı:confused:

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Tıral balığının diğer adı mersinbalığı değilmi yoksa benmi yanlış biliyorum:confused:

Son düzenleme: 18 Nisan 2007
  7. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    bafralı

Litaratürdeki adını bilmiyorum.Ama Silifke yöresin de TIRAL diyorlar. Eti palamut etine yakın mart ,nisan aylarında yağlı oluyor.ızgarası iyi.Diger zamanlarda yavan oluyor.Yazları hiç görmedim. Balıkçılar da dahi yoktu.Palamutun cupra gibi yanlardan basıkhalini düşünün veya yöresel adı çıplak olan yeldema gibi bir şey.Şubat ayında Alaçamda idim .hiç balık tutamadım.kalkana attım sabah yemleri geri aldım,derbente gittim.Kıyıya agları döşemişler olta atacak yer kalmamış.Zorda olsa boş bir yerbulup attık ama gene boş döndük.

8. serhatcenk

serhatcenk

Mersin balığının fotoğraflarını koyuyorum, dediğiniz balık buna benziyor mu?

9. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    suates

Demek ki balıklar kıyıya yavru balıklar meydana gelice geliyor.Halbuki ben bogsak tarafında taşucu çışındaki kayalıklarda balık alınır sanıyordum.Tıral da gezgin yani göçer birbalık galiba.Kayıkla avlayanlar bir oltada 7-8 tane aldıklarını söylemişlerdi ,çekerken zorlandıklarını belirtiyorlardı.

10. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    serhatcenk

Mersin balıgını biliyorum .Karadenizde bafra'da kızıl ırmagın denize döküldügü yerde zaman zaman görüdüğü olurmuş.Tıral bir başka balık.Hiç bir yerde görmedim.Sadece silifkede gördüm.yakalamadım.Yeldema gibi bir balık etide belirttigim gibi palamuta benziyor.Suates belirtmiş ,ekim ayında başlıyormuş.

11. serhatcenk

serhatcenk

O zman merakla yakalamanızı ve bize fotoğrafını göstermenizi bekleyeceğiz... Kolay gelsin...:)

12. ozan

ozan Ozan

sarı kuzunun yavrusu (akya) ona tral denir 3-5 balık bi seferde kıyıdan at çekte yakalanır, yem alır vs. 250-400 gr arası veya daha ufakları sürüler halinde kıyıdaki balık yavrularına saldırır. bu sırada oltayada saldırır(tüy-plastik balık yem vb hareketli ne varsa yer)

13. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Eğer bu balık benim duyduğum balık ise, şu sıralar Antalya kıyılarında görülmeye başlamış... Geçen benim malzemecide konuşuyorlardı.

14. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    tral resmi

[​IMG] arkadaşlar benim bildiğim tral resimde üstte duran iki barbunun cevresindeki dört balıktır.Resim bu arada Muhittin arkadaşımıza aittir izin almadan koydum ama maksat bilgi amaçlı.Hepinize rastgele

15. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Dediğiniz balık çıplak yani yeldema.

16. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Silifkeliyim...Balık avını mersin ile antalya arasında kalan kıyıda öğrendim.

Benim bildiğim Tral budur...

17. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    Becerebilirsem TRAL balığının resmi aşağıdadır.Cinsi İstavrit cinsidir.Ama birazda Kuzu(Akya) balığına benzediği için Akdeniz balıkçıları onun iki balığın karışımı olduğunu söylerler.Güney Akdenizden Hatay kıyılarına,oradanda takiple batı akdenize doğru yol alırlar.Beslenmeleri yavru balık üzerinedir.Bu nedenle yavru balık zannettikleri her şeye saldırırlar.Alanyada oltası şöylerdir.7-8 santimlik beyaz yada yeşil silikon zarganaya uygun iğnesi takıldıktan sonra 0.20 lik SİGLON mesinaya bağlanarak orta hızdaki tekneyle sırtı çekilir.Vuruşu sert olduğundan dikkat etmek lazımdır,misinayı koparabilir.Nisan gibi gelir.Geldiği kıyılarda fazla takılmaz.En çok 1 hafta kalıp batıya doğru giderler.Sayıları çok olupta yavru balıkta azsa tüy çapariyede gelir.Lüfer olan kıyıları pek sevmez,açığında takılır.Alanyada kıyıya yaklaştığı halde(Kleopatra plajının yarımadayla yaptığı koy) Taşucunda açıkta kalır.Taşucunda tekneyle gece ışıkla topllayıp,tüy çapariyle avlanmıştım.Aylardan heralde hazirandı...Herkeze rastgele..

Son düzenleme: 28 Nisan 2007
  18. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu genc akya(learfish)degil mi? ki, bazilari kuzuyla(Seriola dumerili,amberjack) karistiriyor..

19. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Teşekkürler çok iyi anlatmışsınız.Ben de bu balıgı ilk nisan ayında tatmıştım.Yörenin avlanan insanları da tüylü çapari ile açıkta tuttuklarını söylemişlerdi.Fakat nisan ayından sonra sanırım yagını kaybediyor .lezzeti kaçıyor yavan oluyor.

20. mersinli

mersinli Nuri

Favori Kamış:
    speedmaster surf ve spin
    Favori Makine:
    shimano exsence ve ultegra
    En İyi Avı:
    2,8KG BARAKÜDA
    Doğru cevap.Tral istavrite hem tat olarak hemde şekil olarak çok benzer.Biraz daha kalın olabilir.