01/06/2008 ozdere raporu...fehmi kaptan'dan mercan+fangri show:)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    gecen hafta tadi damagimda kalan ozdere fangri ve mercanlarini bir daha ziyaret etmek niyetindeydim. bu sefer esim de gelecekti. bonus olarak da, son dakikada her zamanki balik ekurilerimden koray'in da gelecegi belli oldu.
    cumartesi gecesi bir programimiz oldugu icin, gece 1 gibi eve dondukten sonra yatmadim, sardalyalari tuzladim, takimlari duzenledim. sabah 3'te yola cikmak uzere esimi uyandirdigimda kendini iyi hissetmedigini, gelmeyecegini soyleyince, koray'la bulusup yola koyulduk.
    yoldan yemciyi aradigimda gecen konusmamiz su sekildeydi:
    -birader iyi sabahlar, mamun geldi mi?
    -birazdan gelir...
    -ne kadar birazdan gelir, bende birazdan ordayim da, beklemeyelim
    -10 dakka icinde gelir abi... bi dur bakayim, aaa kamyonet kapida geldi bile...
    - eyvallah.

boylece taptaze, capcanli mamunlarla ava cikacagimiz garantilenmis oldu. yanina bol miktrar sulunes ve tuzladigim sardalyalari da ekleyince yem isi hallolmustu.

gerci, mamun, ozdere icin olmazsa olmaz bir yem degil, bunu da bir dip not olarak belirteyim. ozdere sularinda pek de bulunmadigindan olsa gerek, her yeme atlayan haramiler disinda, benim gozledigim, ozellikle avina niyetlendigimiz mercan, karagoz ve cipura gibi baliklar mamundan cok sardalya ve sulunese itibar ediyor ozdere'de...

saat 4:30 gibi eve varir varmaz, ilk isim cayi koyup, kahvaltiyi hazirladiktan sonra fehmi kaptan'i uyandirmak oldu...her zamanki gibi, gunaydin ya da hosgeldin demeden once ilk sozu "cay hazir mi" oldu:D

klasik bir ozdere avi olacagi belli olmustu bile:)

kahvalti faslindan sonra 5:30 gibi teknemize bindik, hazirliktan sonra yola koyulduk...

puslu, ruzgarsiz bir sabah, dalgasiz denizle gokyuzu birlesmis gibiydi...

bu doyumsuz guzelligi izlerken, dumduz ve griye calan mavi suda parlayan simsiyah bir sirt ucumuzun de dikkatini cekti. once yunus zannetsek de, yakinlastigimizda sirt yuzgecinin olmadigini ve bunun bir yunus olmadigini anladik. daha gecen hafta televizyonda meshur akdeniz foku "badem" hakkinda bir haber izlerken babam, eskiden ozdere sularinda da sikca akdeniz foku gordugunu, sican adasinda zamaninda yuvalandiklarini anlatirken, gercek bir akdeniz foku karsimizdaydi... bu guzellige sahit oldugum, nadir bulunan bu canliyi bu sularda gorebildigim icin inanilmaz mutlu oldum.

fotografini cekemeden, motorun sesinden rahatsiz oldugundan olsa gerek, derine dalmisti bile. umarim, yakindan goruntuleme firsatini da bir gun bulurum...

artik hedefimiz belli... hem ag hem paragat hem de tur tekneleriyle "keyifci" getiren balikcilarin agir baskisi sonucunda uzun zamandir dogru durust av alamadigimiz avlaklarin yerine yenilerini koymak...

uzun zamandir bu sularda avlanan babamin, teorik ve tahmini bilgilerini balik bulucuyla destekleyerek taslik ve topuk arayarak, baligi buldugumuz yerlerin de hem klasik yontemlerle hem de gps ile kerterizini alarak kendimize yeni avlaklar yaratmak.

bu yuzden, eski balikcilarin taslik oldugunu anlattiklari derinliklerde bir hat belirleyerek ilerlemeye basladik, gozum balikbulucuda, gerekli ayarlari yapmis, dip yapisini tariyorken, dibe yakin balik suruleri de gorunce motoru durdurup, kayigi akintiya birakarak denemeler yapmaya basladik.

Ilk gelen balik, benim oltama gelen orta boy bir fangriydi, koray da aynisindan bir tane alinca demir atip burada avlanmaya basladik.

ancak, bu ikisinden baska bir kac hanos disinda bir balik olmayinca demir alip ayni yontemle belirledigimiz hatta devam ettik.

ayni sey bir kac defa daha gerceklesti. balikbulucuda uygun gordugum yerde motoru durdur, oltalari salla, iki balik, demir at, arkasi yok...

martilar gene av boyunca bizi yalniz birakmadilar:

82 metre ile 75 metre arasinda degisen derinliklerde birkac defa daha ayni seyi yasadiktan sonra, demir attigimiz noktada bu sefer fehmi kaptanin oltasi konusmaya basladi ve gercek bir mercan + fangri resitali izledik:)

artik birer avdas olan Koray ve babamin birbirleriyle cekismeleri izlemeye degerdi.. bizler birer birer mercan ve fangri alirken babamin bos geciyor olmasi uzerine Koray ince ince dalga geciyor, babam da ona surekli laf yetistiriyordu. Bir anda babam susup oltasini toplamaya basladi. 35 yillik oglu 30 senelik de avdasi oldugum icin ben olayin farkina vardim elbette. Ama Koray, Fehmi kaptan’la ugrasmaya devam ediyor, “hayirdir Fehmi amca, kursun baligi mi cekiyorsun” diye egleniyordu. Ben oltami birakip makineyi hazirladim, ama bu sefer ilk kez fotograf yerine video cekmeye karar verdim, digerleri beni fotograf cekmek icin baliklari bekliyor zannederken basladim cekime ancak youtube kapali, google video saatlerce videoyu aktive etmiyor ben de metacafe'ye koydum ama o da burada goruntulenmiyor, linkinden izleyebilirsiniz: http://www.metacafe.com/watch/1357237 , google'da aktive olunca degistiririm)

Videoda da izlediginiz uzere, uc baligin 80 metreden gelirken su yuzeyine yaklastiklarinda iyice panikleyerek oltayi alip dolasmasi ve benim misinami almalari her zaman oldugu gibi benim basima patladi :D:D:D eee, ustayla avlanmanin cilveleri deyip geciyoruz;)

verimi dusuk bir avda bu iki guzel balik bizi de oldukca heyecanlandirmisti ve resital devam etti…

Fehmi kaptan mercan ve fangrinin arasindaki fark hakkinda ders verirken:)

oglen oldugunda yer degistirsek de vuruslar kesilmis, biz de oltalar suda, hafif hafif kestirmeye baslamistik ki, telefonum caldi ve ablam, halamin rahatsizlanip hastaneye kaldirildigini haber verdi. Detaylari ogrenemedigimiz icin elbette acele toplanip demir aldik ve limana donduk…
    Tekneyi baglayip eve dondugumuzde, merak edilecek birsey olmadigini ogrendigimizde icimiz rahatlamis, ama avi erken kestigimiz icin de birazcik uzulmustuk. Kismette ogleden sonra bir onceki uykusuz gecenin uykusunu telafi etmek varmis

Artik, onumuzdeki avlara bakiyoruz:D

Herkese rastgele

2. sedatk

sedatk Sedat

onur hadi yine iyisin:) ama resim fazla yok:) hakkikatten resimle raporlar daha bi zevkle okunuyormuş.ellerine sağlık o havayı koklamış ve bizlerle paylaşmış olduğun için.

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Mükemmel bir anlatım olmuş.Tebrik ederim.

4. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    tebrikler güzel av

5. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    tebrikler güzel bir av olmuş

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Onur tebrikler kısa da sürse güzel bir av olmuş, mercan ve fangiri ler sardalyaya mı geldi ?

Bu arada halaya geçmiş olsun,

7. RainboW

RainboW Sertan

Anlatımınız akıcı ve çok güzel. Sizinle gelmiş kadar olduk :) Tebrikler...

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    cok tesekkur ederim, sizlere daha iyi avlar dilerim

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Serdar,

raporumda da belirttigim uzere, en verimsiz yem mamun oldu, o kadar taze olmalarina ragmen. sardalya ve sulunes esit is yapti. iriler, ozellikle fangriler genelde hirsiza geldi ve hirsizlarda hep sardalya vardi.