10-15-20 cm balıklar için Kaç numara iğne almalıyım?

Konu, 'İğneler' kısmında Phiuse tarafından paylaşıldı.

1. Phiuse

Phiuse Ömer Gündüz

Arkadaşlar 10-15-20 cm lik balıkların bol bulunduğu, diğer büyük türlerin az olduğu dicle nehrine avlanmaya gidiyorum. Bazı gölet bölümler 1 kğ lik sazanlarda var ama hiç yakalayamadım.Diğer küçük türlerin isimlerini bilmiyorum ama tatlısu levregi ve gümüş balığı olduklarını düşünüyorum.

Owner marka iğne almayı düşünüyorum.
    Bu boyutta balıklar için kaç numara ve hangi model iğneler almalıyım.
    10 cm yide 15 cm yide 20 cm yide yakalamak istiyorum. Bu boylarda balıkları yakalayabilecek iğne lazım.Tava seviyorum ve boy ayrımı yapmıyorum. :)

Linkteki iğnelerden birkaç model önerirseniz çok sevinirim.
    http://www.avmarketi.com/asp/group/6/Owner-igne

Öneri yapacak arkadaşlara çok teşekkürler.

Son düzenleme: 16 Şubat 2011
  2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Ömer Bey Merhaba.

Amatör balıkçılığımızı düzenleyen tebliğe göre

(zaman yasakları dışında)
    Alt sınırlar

Sazan 40 cm. 10 adet (israil sazanı hariç)
    Kadife 26 cm. 10 adet
    Sudak 26 cm 10 adet
    Tatlısu levreği 18 cm.
    Tatlısu kefali 20 cm.
    Turna 40 cm. 10 adet
    Yayın 90 cm. 1 adet

olarak belirlenmiştir.

Sürdürülebilir balıkçılığın devamı için bu sınırlar dahilinde avlanmanızı rica ediyoruz.

3. Phiuse

Phiuse Ömer Gündüz

Avlandığım yerde bu boylarda balık yokki. Avlandığım yerde en bol bulunan balık, Sizin yem olarak kullandığınız gümüş türü bir balık, oda 18 cm değil.

Bu durumda balığa gidemeyecez.

4. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    levrek de var demişsiniz,

18 cm nin üstündekileri alırsınız, tavası güzel olur yine..

gümüşün yendiğini bilmiyorum, hiç denemedim, duymadım..

amaç kimseyi balık zevkinden mahrum etmek değil, sürdürülebilir balıkçılık için bilinçlendirmek..

hevesinizi kırmayın, limitlere duyarlı olun, avınız hepimizi mutlu etsin.. rastgele..;)

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Ömer bey Gümüş derken hangi balık kastediliyor bilemiyorum (yöresel olarak değişebiliyor) ama sanırım herhangi bir boy limitine tabi değil. Günlük 5 kg sınırı var.

Bunun dışında İsrail sazanı çıkıyorsa o da herhangi bir boy zaman limitine tabi değil. Bunun dışında verilen limitler sürdürülebilir balıkçılığın devamı içindir.

Zaten bu limitlerde balık kalmadıysa sürdürülemeyen noktalara gelmişiz demektir. Geçmişler olsun.....

Asıl konu, balık yakalayamak değil; çocuklarımız - torunlarımız onlara yakalamaya değer balık bırakmadığımız için bize hakkını helal edecekler mi diye düşünmek ve endişelenmek lazım sanırım.

6. Phiuse

Phiuse Ömer Gündüz

Sabah konuyu açmadan önce bizim yörenin yerli balıkları ile ilgili bilgi arıyordum. Sırf türleri söyliyimde ona göre iğne önerisi yapasınız diye.
    Google'da yaptığım "Diyarbakırdaki balık türleri" adındaki aramada, karşıma bizim buranın balık türlerinden çok, Diyarbakırda balık türlerinin yokolduğu ile ilgili bilgi verilen konular çıktı. Dolayısı ile bizim burdaki balık türleri hakkında bilgi alamadım.

Aslında burdaki türlerin adını biliyor ve kendilerinide yakından tanıyorum. Ama türlerin Türkçe isimlerini bilmiyorum. Zazaça ( Faran, berat, zul, peğno, harver ) diye adlandırdığımız türler var.

Yakında bu türlerde yokolur gider. Geçenlerde bir köyde ikiyüz kilogram balık yakaladıklarından bahseden bir gruba yakalama tekniklerini sordum.
    Jeneratörle tabiki dediler. Bir taraftan barajlar, bir taraftan katliama neden olan yöntemler burdaki balık türlerini çok ciddi şekilde olumsuz etkilediler. Hatırlıyorumda Babamlar serpme ile boyum kadar balıklar yakalıyorlardı dicle nehrinde.

Emniyet birimlerininde denetlediği yok. Suç oranı burda çok fazla olduğundan, zavallı balıklara karşı işlenen suçlar hiç ciddiye alınmıyor.

İnşallah gün gelir doğamıza karşı işlenen suçlarda ciddiye alınır. "Tabi o zamana kadar korunacak bir doğa kalırsa"

İğne konusuna gelince.
    Doğru boy ve abatları bilmediğim için 212 tl lik iğne alışverişi yapmak zorunda kaldım. Mecburen birçok model ve bu modellerin farklı numaralarını aldım.
    İşime yarayacak olanları kullanır diğerleriylede koleksiyon yaparım. :D

Son düzenleme: 16 Şubat 2011
  7. Mr.Chaos

Mr.Chaos Mustafa BURGAZ

Favori Kamış:
    Alpha
    Favori Makine:
    MagdaPro çıkrık ve Osprey 4 bilyeli makinalar
    En İyi Avı:
    5kg~ Sazan ve 10kg~ Yayın
    sazan dudaklı balık olduğundan çaprazlı iğne kullanmalısın.. levrek için uzun bedenli bir iğne gerekli.. aslında iğne boyu çok önemli değildir büyük iğne iyidir herzaman ;) 1kg balık için ========- şu boy iğne yeterlidir sazan için mesela ama ==- şu boy bir iğneylede alabilirsin ============== şu boylada.. iğneyi parmağna dokundurduğunda batsın yani sivri olsun..