10 kasım 2013 turnaları

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında kovboy tarafından paylaşıldı.

1. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    Yer:İst.
    Hava:Açık ,güneşli
    Yem:turna yavrusu silikon,cleo kaşık,
    Av saati:14:45-17:30

Av Hikayesi

Sezon sonu yaklaşırken h.sonu güneşli güzel havayı görünce bu fırsatı kaçırmayayım dedim.
    Turna lafını duyunca adeta yanıma ışınlanan arkadaşımla beraber öğleden sonra 14:00 gibi düştük yollara.
    saat 14:30 gibi avlak alanına ulaştık seri hareketlerle oltaları hazırlayıp 14:45 gibi ilk atışlara başladık.
    Gölün giriş kısmından yaptığımız ilk atışlardan genelde olduğu gibi pek sonuç alamadık.
    Bölge değiştirip, ilerledik ikinci bölgede de birkaç cılız takip dışında aksiyon olmadı.Zaman kaybetmeden diğer bölgeye geçtik ilk vuruşu burada aldım cılız kafa vuruşlarından ufak bir turna olduğunu anladığım balık zaten kıyıya yakın bir yerde kendini kurtararak kaçtı.Bu bölgede birkaç takip alsakta istediğimiz vuruşlar burada da gelmedi.
    Dahada ileriye giderek gölün son kısmına ulaştık fakat genelde sesiz sakin olduğu için çok balık aldığımız bu bölgeden de elimiz boş döndük bırakın balığı tek bir takip bile alamadık.
    Bu arada güneşte yavaş yavaş batmaya başladığı için aynı bölgeleri tarayarak dönüşe geçtik ve beklenen vuruş tam bu sırada geldi.Sığ bir bölgeye yanlamasına paralel attığım turna yavrusu silikona otluğun içinden adeta şimşek hızıyla bir turna hamle yaptı.Turnanın hamlesiyle suyun üzerine doğru fırlayan silikon tekrar suya düştü yavaş hareketlerle aksiyonuna devam ettirdiğim silikona İlk hamlesi boşa giden turna büyük bir süratle tekrar dönerek ikinci hamleyi yaptı.
    Ve evet artık oltanın ucundaydı sert kafa darbeleriyle kendini kurtarıp otluk bölgeye girmeye çalışsa da buna izin vermeyerek kıyıya almayı başardım 50 cm boyunda bir balıktı.
    Bu balıkla düzelen moralle aynı bölgede atışlara devam ettim ve günün ikinci turnası sadece birkaç dakika sonra silikona yapıştı kafa darbeleriyle kendini kurtarmaya çalışsa da bu turnayı da kıyıya almayı başardım
    zaten istese de kaçamazmış çünkü silikonu çok kötü yutmuştu çıkarmak zor oldu 45 cm bir balıktı.
    Bu bölgeden 2 turna alınca hızlı adımlarla diğer bölgeye geçtim burada da açığa attığım ilk silikona atar atmaz bir turna yapıştı kolayca kıyıya aldığım balık limit altı olduğu için geldiği gibi göle iade edildi.Daha sonraki birkaç atıştan da sonuç alamayınca hava iyice kararmadan son bölgede birkaç atışlık vaktimiz kalsın diye hemen bölgeyi değiştirdim.
    Hava artık iyice kararmaya başlamış gölle beraber gökyüzünün alaca görüntüsü enfes bir manzara vermeye başlamıştı.Bu manzara eşiliğinde açığa attığım silikona kıyıya birkaç metre kala bir vuruş oldu turna ilk vuruşta silikonu alamayınca çok seri bir hareketle ikinci saldırıyı yaptı ve hemen birkaç metre önümde büyük bir şapırtıyla ortalığı toza dumana katarak silikonu kaptı.
    Mesafe çok yakın olduğu için kıyıya almak zor olmadı bu balıkta ilk balığın adeta kopyası gibiydi 50 cm geldi .
    Yani anlayacağınız yaklaşık 3 saatlik avımız da ilk 2 saatinde doğru düzgün vuruş olmazken yakalanan tüm balıklar son 45 dakikalık periyotta geldi.
    Bu balıkla kapanışı yaparak eve doğru yola koyulduk.

Limitaltı turna video

[youtube]CvPtvxMnBvI&feature[/youtube]

Av fotoğrafları

2. fztosman

fztosman osman

En İyi Avı:
    4500 gr
    tebrikler güzel av

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mesut

Turnalar tamamen yumurta dökme aşamasınagelmek üzere.Zaten yasaksezonunada az bir zaman kaldı.

Bir duyarlı tatlısu avcısı bence artık turna avını bırakmalı ve kendi çapında o avlağa fayda sağlamalıdır.

Bilmem katılırmısın.

Sevgimle kal.

4. cakbas

cakbas çağdaş

En İyi Avı:
    50 cm Turna
    güzel balıklar almışsınız.
    elinize sağlık.

önümüzdeki sezona daha niceleri rastgelsin...

5. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    Teşekkürler sağolun

Aynen katılıyorum Vedat abi
    Zaten ikisinin içinden dediğin gibi azda olsa havyar çıktı bu beni bayağı üzdü.cyrr cyrr
    İnan içinde havyar olduğunu bilsem alıkoymaz hepsini salardımbanghead banghead

Teşekkürler
    Önümüzdeki sezon tüm turnacılara bol şans

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Çok güzel fotoğraflar eşliğinde güzel avcılık için tebrik ve teşekkür ederim. Nice güzel avların olsun. :)

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çifte tabanca yerine su sişeleri. Bir ara fötr şapka da kullanıyordun. Sana yeni nick buldum Mesut; "Tatlısu Kovboyu":p

Güzel balıklar, tebrik ederim. Gelecek sezon daha güzellerine kardeşim.:)