2/2 Tebliğ Yayinlandi Hayirli Olsun

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Arkadaşlar bu gün itibarıyla Denizde ve İç sularımızda Amatör Olta Balıkçılığını düzenleyen 2/2 tebliğ yayınlanmıştır....Tebliğde bir takım değişiklerde söz konusu
    En göze çarpanlar Alabalık avında canlı yem kullanılmasının yasaklanması,Küspeli oltanın yasaklanması,vede 4 yıllık bir süre için çıkarılmasıdır...
    Aşağıdaki linkten 2/2 tebliği inceleyebilirsiniz...Hayırlı olmasını dilerim....

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/08/20080821-6.htm

2. simendifer

simendifer Sennur

Hakan sağolasın, ben de şimdi bununla uğraşacaktım. :) Okuyalım bakalım beklediklerimizde değişiklik var mı? Neler yapmışlar.

3. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Henuz okumadım..

Hayırlı olsun inşallah..:)

ama ben çok ümitli degilim..:eek:

4. simendifer

simendifer Sennur

Tatlı suda limitler değişmiş öncelikle...

Karagöz balığı 15 cm. den 21 cm. e çıkmış...

Ama lanet olsun ki hala lambukaya limit yok, eşkinaya limit yok... Levrek hala 18 cm.

Küspe kullanmak yasaklanmış.

Akarsularda canlı yemle alabalık avlamak da yasaklanmış.

Daha okuyorum...

Bu arada tebliğ 4 yıl sonra değişecek.... 31.08.2012'de yani.

Yani 4 yıl boyunca, ek düzenlemeler yapılmaz ise, lambukaya limit yok, eşkinaya limit yok, tatlı su kefali yemlik olarak kullanılamayacak, deniz turnasının latince adı hala yanlış yazılı olacak v.s. v.s. v.s...

Son düzenleme: 21 Ağustos 2008
  5. simendifer

simendifer Sennur

Ayrıca, iç sularda amatör balıkçılık ve denizlerde amatör balıkçılık bölümlerinin yanına bir de orman içi sularda amatör balıkçılık eklenmiş. Maddeleri aşağıda. 2. maddeye ayrıca dikkat edin.

Orman içi sularda avcılık

MADDE 16 – (1) Orman içi sularda amatör avcılık için, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli birimlerinden "Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma İzin Belgesi" veya "Günlük Avlanma Fişi" alınması zorunludur.

(2) Günlük Avlanma Fişi verme yetkisi, Çevre ve Orman Bakanlığınca belirlenecek esas ve usuller kapsamında, kendi mülki hudutları ile sınırlı olmak üzere, köy tüzel kişiliklerine devredilebilir. Bu tür alanlarda Gökkuşağı alabalığının bulunması durumunda, bu tür için zaman yasağı uygulanmaz.

(3) Gökkuşağı alabalığı avcılığında doğal alabalıklara uygulanan zaman yasağı geçerlidir.

(4) Tatlısu kefali avcılığında Çizelge-6’daki, orman içi suyun bulunduğu ilin yer aldığı bölgeye ait zaman yasağı uygulanır.

(5) Çevre ve Orman Bakanlığınca, özel avlanma izni ile avlanılan orman içi sularda gün içinde avlanma saati ve avcı sayısına sınırlama getirilebilir

6. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Sazan da limit değişmiş 40 cm bir de yasak dönem 1 temmuzdan 15 hazirana çekilmiş.

7. simendifer

simendifer Sennur

Sadece sazanda değil, başka türlerde de limit değişimi var.

Ama sazan için il bazında zaman yasağı var. Her yerde 15 Haziran değil... Aşağıdaki türler için il bazında zaman yasakları ;

Sazan ( C. Carpio), Kadife ( Tinca tinca), Şiraz ( Capoeta.sp), Yayın ( Silurus glanis), Tatlısu kefali ( Leuciscus cephalus), (Orman içi sular ve akarsular dışındaki iç sular), Diğer türler

1 Mart - 1 Haziran

Adana, Antalya, Aydın, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Manisa, Mersin, Muğla, Osmaniye

15 Mart - 15 Haziran

Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak

1 Nisan - 1 Temmuz

Adıyaman, Artvin, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Malatya, Mardin, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yozgat

15 Mayıs - 15 Ağustos

Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Van

8. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Diğer vakitleri de gördümde beni bağlayan bölgelerde yasak zamanı geri gelmiş. :) Hayırlısı olsun. İnşallah daha iyi olacaktır.

9. aslanhan

aslanhan Oğuzhan Özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    SazaN 5,650 kg
    Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır... Burada Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı serbes olmuş olmuyor mu??

10. simendifer

simendifer Sennur

Haklısın yanlış anlamaya çok müsait bir cümle ama orada dışında diye bahsettiği, yemlik uzatma ağı dışında kalan ağlar.

11. aslanhan

aslanhan Oğuzhan Özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    SazaN 5,650 kg
    kafam karıştı yine:) Küspe yasak mı serbes mi?

12. simendifer

simendifer Sennur

:):)

Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter, sepet yasak...

ve ayrıca yemlik uzatma ağı dışındaki her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) da yasak. ;)

13. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Sennur, denizlerde parekete konusuna benzer bir durum söz konusu. Yeni tebliğ ile denizlerde parekete ile amatör balık avcılığı tamamen yasaklanmış durumda. hatırlarsın bu konuyla ilgili eskiden açılmış başlıkları. Ancak artık üzerinde konuşulacak bir şey kalmamış. Yassah hemşerim denmiş:D

İç sularda zıpkınla balık avlanamayacağı daha önceki tebliğde net olarak ifade edilmişti. Ancak yeni tebliğde bu net ifade çıkarılmış, yerine nereye çekersen oraya çekilebilecek bu madde gelmiş. Denizlerde parekete konusundan kurtulduk ancak iç sularda zıpkın yasak mı değil mi konusuna takılacağız gibi. Sanıyorum burada en net değerlendirmeyi hukukçular yapacaktır. Ancak okunduğunda kesinlikle serbest bırakıldığı anlamı çıkıyor. Her ne kadar bizler yasak olduğunu düşünsek ve bunu vurgulasak ta.

14. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    tam olarak okumadım ama güzel olmuş gibi görünüyor sazan 40cm yayın 90cm:) olmuş güzel olmuş ama kurallara uyanlar için güzel olmuş uymayanlar için zaten fark etmiyor:(:mad:

15. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Unutmadan Sennur, Kılıç balığı listeden çıkarılmış ve diğer balıklar sınıfına alınmış. Artık kılıç balığının limitlerinde "diğer balıklar" için geçerli olan limitler sözkonusu olacak.

16. Gelibolu_1915

Gelibolu_1915 İsmail Adanalı

Favori Kamış:
    Oyster 420 cast, Placton Hummer 300
    En İyi Avı:
    Eşkina, Gelincik, İspari, bolca İstavrit. 2008 hedefi: Lüfer
    Önceki durum nasıldır bilmiyorum ama lüfer için 14 cm limit var. 14 cm az değil mi?

17. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    14 cm lüfer için az bir limit olsa çinekop avlayamayız o zaman :) gerçi çinekop 11cm-13cm arası lüfere verilen isim. Bu durumda 14cm-16cm lüfere verilen isim olan kaba çinekop avlayabilecez. Yani çinekop yok artık kaba çinekop var :p ;)

1- 10 cm ye kadar yaprak
    11-13 cm arası çinekop
    14-16 cm arası kaba çinekop
    17-20 cm arası sarı kanat
    21-30 cm arası lüfer
    31-35 cm arası kaba lüfer
    35 cm den büyük kofana

diye biliyorum ben.

18. simendifer

simendifer Sennur

Mehmet, yazılı bir ifade olmasa da, KKGM aylık toplantılar yapılacağını söylüyor. Bu toplantılar neticesinde 6 aylık periyodlarla düzeltmeler yapılabileceğini söylüyorlar. Ama gel gör ki, hakikaten böyle olacak mı bilemiyorum. Ayrıca toplantıların olduğunu varsayalım, iki senede bir düzenlenen tebliğ için dahi, oturup adam gibi çalışmamış olan ve şu ana kadar amatör balıkçıları ya da dernekleri dinlememiş olan KKGM, aylık toplantılarında bizleri ne kadar dikkate alacak bilemiyorum. Denetim yok, hala adam gibi bir su ürünleri araştırması ellerinde yok. En basit düzeltme olan deniz turnasının latincesi bile hala aynı, değiştirmemişler. Daha ne demeli bilmiyorum.

Kılıç balığının çıkarıldığını farketmemiştim ve senden duyunca şimdi çok üzüldüm. Tam anlamıyla bakamadım tebliğe, akşam oturup rahatça karşılaştırma yapacağım, bakalım daha neler çıkacak. Her tebliğ yayınlandığında sinirlerim hopluyor yemin ediyorum.

19. Gelibolu_1915

Gelibolu_1915 İsmail Adanalı

Favori Kamış:
    Oyster 420 cast, Placton Hummer 300
    En İyi Avı:
    Eşkina, Gelincik, İspari, bolca İstavrit. 2008 hedefi: Lüfer
    bir internet sitesinde baktım şimdi ölçü olarak farklı yazıyor. Ben buna rağmen daha büyük olarak düşünüyordum. :)

10 cm'ye kadar olanlar defneyaprağı
    15 - 18 cm'ye kadar olanlar çinekop
    18 - 25 cm'ye kadar olanlar sarıkanat
    28 - 35 cm'ye kadar olanlar lüfer
    35 cm'den fazla olanları da kofana

20. simendifer

simendifer Sennur

Hatta Mehmet, öyle ki, benim bu sene gönderdiğim raporda, lambuka için limit koyulması gerektiği yazıyordu. Bu konu gündeme gelmiş toplantıda. Demişler ki, limit verelim de nasıl verelim? Limit vermek için elimizde veri yok, araştırma yapılmış değil. Ama 36/2'ye bakarsak, orada lambuka 40 cm. ve 3 adetle limitli. O zamanki de kafadan sallanmış yani. Sonra yanlışlık eseri tamamen yasakladılar. Akabinde tebliğ ile birlikte limitsiz olarak serbest bırakıldı hala da öyle devam ediyor. Yok ki işte araştırma yok. Hiç değilse 36/2 deki limitleri verselerdi. Of ya çok sinirliyim bugün gerçekten.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.