20 Mayıs 2008 Kefal avı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında koray07 tarafından paylaşıldı.

1. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    Ryobi 60, Virax Long Ranger
    tarih : 19 mayıs 2008
    yer : antalya kundu bölgesi,
    takım : hassas şamandralı takım (7 mt göl kamışı, 16 mm misina, 13 no mustad iğne, ekmek içi)

gençlik ve spor bayramından kaynaklanan tatili fırsat bilerek kendimi hemen Kunduya attım. 3 tane yayın sazan için dip oltasını salladıktan sonra aldım elime kamışı. sonuç fotoğraflarda :) avlak yerini antalyalılar bilir, sormak istediğim şu bu suda sazan yayın olmaması mümkün değil gibi geliyor bana her türlü yemi takıyorum dip oltasına ama tık yok. bilen biri varsa cevaplarsa sevinirim.

2. özgür14

özgür14 özgür

Favori Kamış:
    lineaeffe s-cruve spiral carbon
    En İyi Avı:
    sazan-9,5kg ve 38.5 cm mercan ( doğal alabalık)
    abi tebliğlere ve sirkülere bakmanı tavsiye ederim

Son düzenleme: 20 Mayıs 2008
  3. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Koray bey merhabalar,
    Resimlerini bizlerle paylaşmış olduğunuz avınız, aşağıda alıntısını yaptığım Tebliğ1/2 ye göre değerlendirilerek balıkları üzerine koyduğunuz gazetenin 40 cm eninde olduğu farzedildiğinde Kefal de alt limit olan 20 cm den küçüktür.. Ayrıca Sazan avcılığı yine Tebliğ1/2 ye göre Antalya ili içinde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında yasaktır.

Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğ

Yayımlandığı R.Gazete: 19.10.2007-26675

Tebliğ No: 2007/4

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar

İçsularda avlanabilecek türler ve zamanlar

MADDE 7- (1) İçsularda amatör balıkçılar tarafından avlanabilecek günlük limit bilgileri çizelge-4’te, zaman yasakları çizelge-5’te yer almaktadır.

Çizelge-4 İçsu Balıkları

Türler Latince adı Boy Limiti
    (en az) Miktar Limiti
    (en fazla)**** Kapalı sezon
    Doğal alabalık (Bütün türler) 20 cm. 3 adet 01 Ekim-31 Mart
    Gökkuşağı alabalığı O. mykiss Yok 10 adet *
    Sazan C. carpio 30 cm. 10 adet **
    Kadife Tinca tinca 22 cm. 10 adet **
    Sudak S. lucioperca 22 cm 10 adet 15 Mart - 30 Nisan
    Tatlısu levreği P. fluviatilis 18 cm. kg 15 Mart - 30 Nisan
    Tatlısu kefali Leuciscus cephalus 20 cm. kg ***
    Şiraz Capoeta.sp 20 cm. kg **
    Turna Esox lucius 40 cm. 10 adet 15 Aralık-31 Mart
    Yayın Silurus glanis 70 cm. 1 adet **
    Diğer türler ====- Yok kg **

Çizelge-5 İçsularda Zaman Yasakları

İLLER YASAK DÖNEM
    Adana, Adıyaman, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak 15 Mart –15 Haziran

Denizlerde avlanabilecek türler

MADDE 8- (1) Denizlerde amatör balıkçılar tarafından avlanabilecek bazı türlere ilişkin bilgiler aşağıdaki çizelgede yer almaktadır:

Çizelge-6 Deniz Balıkları

Türler Latince adı Boy limiti (cm) (en az) Miktar limiti (en fazla)
    Akya Lichia amia 30 3 adet
    Barbunya -Tekir Mullus sp. 13 Kg
    Çipura Sparus aurata 15 Kg
    Deniz turnası Scomberesox saurus 60 1 adet
    Gobene (Tombik) Auxis thazard 40 3 adet
    İstavrit Trachurus trachurus 13 Kg
    Kalkan Scopthalmus sp. 40 2 adet
    Karagöz Diplodus vulgaris 15 Kg
    Kefal Mugil sp. 20cm Kg

Tebliğ1/2 yi incelemeniz için size aşağıda vermiş olduğum linke tıklayınız lütfen.

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php

4. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    arkadaşlar teorik olarak haklısınız ancak bu balığın 20 cm olanını burada bulamazsınız 4 yıldır aynı yerde avlanıyorum ben hiç rastlamadım. Sazan avı konusunda tebliği şimdi okudum 15 haziranı bekleyeceğiz ki beklesek de değişmez çünkü sazan yok. yanlız bu avlandığım yerde 30-40 kişi yol üzerinde avlanıyor ve 15 dakikada bir jandarma devriye atıyor. yani belki özellikle bu yer için yasak olmayabilir emin değilim. (yasak olsa jandarmanın müdahale etmemesi düşünülez heralde). uzun süredir antalyada oturan varsa forumda belki biliyordur.

5. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Koray bey, fotoğraflarda yer alan, diğerlerine göre iri olan balıklar başka bir cins mi ?

6. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    Sevgili Namık abi birinci teorime gülüyosun gülüyosun da sen hiç kundu da (köprünün altında) büyük kefal gördün mü? İkinci teoriye de kızmışsın ama pazar günleri olta atacak yer bulunmayan bir yerde jandarma nasıl olurda müdahale etmez bunu nasıl açıklayacağız?

balıkların hepsi aynı cins kardeşim.

7. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Demek ki büyüme yetileri var :) O bölgede dediğiniz gibi iri balıklara rastlanmadığı doğru olabilir belki, lakin bunun sorumlusu malumunuz balıklar değiller. Yasa ve nizamlara uymayan ve uydurmayanlarda olsa gerek...

8. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    1- Israr etmiyorum avım yasak kabul ancak bu yasağa Antalyada uyan yok karışan da yok.
    2- Sarmayı dibe attığın anda mavi mavi büyük yengeçler anında yemini bitirir rahat vermez.
    3- oradakine mendik diyolar evet ekmeğe geldi
    4- Bu sitenin elit olduğuna şüphe yok.
    5- ISRARLA SÖYLÜYORUM KUNDUDA 4 YILDIR ŞÖYLE KOL GİBİ KEFAL GÖRMEDİM DUYMADIM.

9. hey26

hey26 hasan erol yetilmezer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2,400 gr sazan ve 1,700gr fangri
    Sevgili koray kardeşim,kefalleri avlamayıver be ,herhalde o kadar aç kalmamışsındır değilmi?selamlar:D .

10. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    evet tatlı suda mendik biz de inanamadık ama oldu işte yolunu şaşırmış. linklere baktım 1 balık hariç diğerleri sirkülere uymuyor :p

11. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    antalyada denize açılacak şöyle sağlam bir ekip bulsam mesela Namık abi bi :D kefale falan bakmayacağım.
    Aç kalma konusuna gelince balıkların çoğunu çoğu zaman orda avlananlara vermişliğim vardır. ;)

12. themad2

themad2 Serdar

Bu balık tuttuğunuza göre acemi değilsiniz .Hadi ben acemiyim ufak istarvitleri tutuyorum siz hiç mi sirkülere bakmadınız :
    Böyle balıkları utmaya devam ettikçe o kol gibi balıklar hayal olur zaten:)

Son düzenleme: 20 Mayıs 2008
  13. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Serdar...Bakmamış, bilmemiş, görmemiş olması normal. Artık haberdar önemli olan bu ;)

Sen kendine dikkat et, boyundan büyük laf etme, azcık yumuşak başlı ol başka bişey istemiyoruz abicim.

14. ozan

ozan Ozan

koray olur böyle boşver. kefalle ekim ayından sonra uğraşırsan boyu büyük olur birde derelerde değil denize at sarmayı hem lezzetli hem büyük yakalama şansın olur rastgele

15. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    :eek: yaktın beni sirküler

16. koray07

koray07 Koray

Favori Kamış:
    tavsiyen için teşekkür ederim Ozan. fırsat bulursam uygularım inşallah

17. özgür14

özgür14 özgür

Favori Kamış:
    lineaeffe s-cruve spiral carbon
    En İyi Avı:
    sazan-9,5kg ve 38.5 cm mercan ( doğal alabalık)
    arkadaşlar işi uzatmanın daha mantığı yok.Koray arkadaşımıza gerekli uyarıları duyarlı arkadaşlarımız abilerimiz yaptı.Koray abimizde bundan sonra daha dikkatli olacağından şüphemiz yok zaten herkese ilgisinden ve duyarlılığından dolayı teşekkürler ve KORAY abimizede anlayışından teşekkürler.Rastgele

18. erhan41

erhan41 Erhan ALKAN

Arkadaşlar niye birbirimizle didişiyoruz,limitlerin altında balık tutmayalım tamam ama el oltasıyla bu balığın nesli tükenmez bir,şuan balıkların büyük çoğunluğu yumurta dökme zamanında ve onun içinde av yasağı var,varda kim takıyor adamlar şakır şakır ağ atıp balık avlıyor,sahil güvenlikmiş yetkililermiş neredeler bizi uyaran elit tabakada kim varsa güçleri yetiyorsa şu an yasak olan avlanmayı önlesinler çünkü heran binlece balık doğamadan yok ediliyor.Yoksa elit olsan ne olur olmasan ne olur, adam seni beni ne tanır şu an belki ağ atmakla meşkul.Bunları önlemedikçe balık nesli bitmeye mahkumdur.Hadi hoşçakalın,herkese rastgele.:)

19. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Erhan bey birbirimizle didşmiyoruzki :) Sadece birbirimize fikirlerimizi söyleyip açıklamalarda bulunuyoruz.

Şimdi bizlere düşen el oltası ile tutabilecek balıkların varlığını sürdürebilmelerine yardımcı olmak, olta ile nesil tikenir mi tükenmez mi tartışmasına girmeyeceğim elbette...Lakin birileri yapıyor, birileri ediyor, birilerinin umurunda değil gibi ifadeler eşliğinde bizlerin de bu işi savsaklamasına karşıyım. Karşı olmaz ve bu doğrultuda davranmazsam onları uyarma, şikayet etme, yanlış yaptıklarını söyleme hakkını nasıl elde edeceğim ?

20. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    slm

yahu ben deniz kefalinide sevmem en son 5 yıl önce sarıkulak (açıkdeniz kefali)dediler onuda sevmedim derelerde durgun sayılabilecek sulardaki ni hiç yiyemem
    diğer konuya gelince bilmemek ayıp değil öğrenince iş biter bitmiş zaten sonuçta biz akıllı uslu vatansever (bu vatanın tüm varlıkları yengeçleri-akrepleri yılanları ağaçları herşeyi seven koruyan) insanlarız