200 gr kurşun şoksuz olarak hangi iple atılır

Konu, 'Misinalar' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Arkadaşlar, 200 grama kadar çıkabilecek ağırlıkları şok kullanmadan atmam için ipin çekeri ne olması gerekir, bir fikri olan var mı?

2. doctor

doctor Ferdi

Favori Kamış:
    Italcanna futura
    Favori Makine:
    shimano twen power 8000 Pg
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kilo 300 gr
    Selam*

Bence hiç atma uygun değil..şoklu atman daha yerinde olur..ummadığın arızalar çıkar.. Rast Gelsin..

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Teşekkür ederim.
    Bu gün şokun düğümü bir türlü tutmadı; tuttuğunda da balık varken ki zamanımı çaldı. İp biraz daha kalın olsa da 10 metre daha kısa düşse ne olur ki diye düşündüm :)
    Sonunda 20 librelik iple şoksuz olarak 100-125 gram attım; çok rahattı :)

Aksilikler peş peşe gelip takım kesilince (geçen motorlar vs) takımı yeniden kurması kısa sürsün istiyorum.

4. skostekli

skostekli Şinasi

Favori Kamış:
    Manager effe 420 100-200 atarlı /despina 2105 40-80 atarlı/Remixon pandora 100-150 atarlı 3,60 m
    Favori Makine:
    STINGER ST60 7 BİLYELİ / BABY 20 TEK BİLYELİ/Mirage MR 60 7 BİLYELİ
    En İyi Avı:
    KEFAL+İSTAVRİT
    Abi konuya yabancıyım da şok dügümü ne oluyor :D nasıl bir olay bu acaba :D

5. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Öyle smile benzeri işaretleri koyduğuna göre şaka yapıyorsun ve ciddi ciddi cevap vermek gerekmiyor, değil mi?

6. anton

anton Adnan

Favori Kamış:
    Vega Potenza 4.20, Lineaffe Exteme 4.40, Okuma Salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    Shimano PA Fliegen TD, Daiwa Emble pro 5000, Shimano spinjoy XT Surf
    En İyi Avı:
    Kova dolusu sarıkanatlar.
    0,25 ip misina yeterli. komple sar 250m. şok vs istemez. 200-220 rahat atar.

7. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sağol Adnan, sen öyle kullanıyor musun?
    Bir de mm değil de libre ya da kg olarak kaçlık ip kullanıyorsun?
    (Bu arada ekipman çok benziyor. Bende Potenza Supercore, Okuma Salina 3 Parça ve Daiwa Emblem Pro var. İlave olarak Okuma Raw 55 ve Daiwa Legalis)

8. dember11

dember11 berkay

Favori Kamış:
    okuma helios 2.40-okuma trio rex 425
    Favori Makine:
    helios hgx-35 - okuma trio wt 55
    hocam ben 0.20 30 lb kullanıyorum cokta memnunum. 180 gr kurşunu rahatlıkla sallıyorum.

9. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    Adil bey bende 0.20 kendo'nun 8x ipini kullanıyorum. Şok kullanmadan 175 gr korkmadan atıyorum. 200-220 denemedim ama atacak güveni veriyor. 13 kg çekeri olması lazım emin değilim.

10. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler arkadaşlar.
    Bu ipler 0.20 fena değil aslında.
    Ama 0.17-0.18 ile o ağırlığı güvenerek atabilsem bir daha hiç şok kullanmayacağım.

11. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Boğaz'da önemli olan uzak atabilmek. Yani ince örgü şart. 0,25-0,26mm 10m örgü kullanıyorum şok için. Şimdi siz şoksuz atmak istediğinizde bu ölçülerden ince olan örgüler her atışta klavuzlar tarafından hasar görür ve sonunda kopar. Makinanın hepsine 0,25mm sarmak biz çözüm mü? atış yaparsınız ama isteğiniz uzaklığa ulaşamazsınız.

12. onat

onat turhan onat

Ceyhun bey,0,16 ip için ideal leader ölçüsü nedir. ( 150 gr kurşun için ) Bende 0,46 mm %100 FC berckley var. uygun mudur?

13. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet haklısın, uzak atmak için ipin kalınlığı önemli. Ama sen de biliyorsun, her zaman uzak atmak o kadar hayati olmuyor. Geçenlerde ip beni deli ettiğinde balık hep ikinci indirmede yakalanıyordu.
    Yani mesela 0.17-0.18 kurtarır olsaydı makaralardan birine onu sarar, şoksuz kullanırdım. Benim bu mevsimde gördüğüm; balık geliyor, sonra yarım saat bir saat içinde yok oluyor. O kısa sürede ne aldıysan aldın. Sonrasında iki kat sürede ancak yarısını alabiliyorsun.

14. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Turhan bey,

150gr kurşun atıyorsanız Boğaz'da 0,35 0,38mm arası yeterli ama fc kaplama veya normal misina için. FC çeker değeri daha düşük olduğu için mecburen daha kalın kullanacaksınız. Fakat burada bir sorun çıkıyor, DÜĞÜM. FG knot harici farklı bir düğüm ile bağlarsanız her atışta 0,46mm klavuzlara takılma yapar. 0,16mm örgüye FC misinanızı FG knot ile bağlayın. Rastgelsin.

15. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Adil bey,

yakında her zaman ufaklıklar dolaşıyor. Neden şoksuz atmak istediğinizi anlayamıyorum. Örgü sonuna 10m 0,25mm örgü bağlayın istediğiniz kurşunu kullanın. Double uni knot ile atışta takılma da olmaz.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İpin olması gerken maksimum, kabaca bir hesapla, 30 x Kamış_atarı. Yani kamış 200 gr atıyorsa, 30 x 200 = 6 kg çekeri olmalı en azından. Buna düğüm payı, yıpranma vs bir yarısı daha ekle, eder 8-9 kg, o da 20 lb gibi bir misina yeter demek, teorik olarak.

Atışta bir diğer sorunda, ince misinanın parmaktan kaçması, kesmeye zorlaması, tutulamaması olur. Eldiven vs. kullanılabilir tabi. Ama bunuda nazara alınca, 0.25 vs. gibi %100 Dyneema veya muadili sağlamlıkta bir ip lazım olacaktır.

Fakat, tüm oltayı bu kalınlıkta sarmaktansa, iki kamış boyu kadar bir şok kullanmak, hatta şoku yumuşak FC veya mono ile yapmak çok daha verimli olacaktır.

17. onat

onat turhan onat

Bilgi için teşekkürler. Şimdi FG knot düğüm videolarını inceledim, bir hayli zahmetli ancak ip-misina geçişi için oldukça güzel.Bu arada boğaz da değil kıyıda av yapıyorum.Bu av metodu tanımladığınız uygulamayı etkilemez sanırım.

18. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çünkü YGK 20 librelik ip üzerine ucuz olsun diye aldığım Alba Star'ın 0.25'lik Dyna Tex örgü ipi (30 lb) şok olarak (Albright ile) bağlamaya çalıştım; defalarca kayıp çıktı, düğüm tutmadı. Bu sırada yarım saat kaybettim, elimi kestim, sinirlerim bozuldu ve balık da gitti :)

Ben de en azından makine yedek kafasında şoksuz kullanabileceğim bir ip olsa ne güzel olurdu diye düşündüm. Bu ip en ince ne kadar olabilir diye öğrenmek istedim.

19. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    ipi kalin sararsan bu sefer de takim takilinca onu cikarmasi cok zor olur.Shock leader kullaniminin bir de bu avantaji var.Takilma oldumu biraz zorlarsin ya soktan patlar yada ince orgun patlar ve yoluna devam edersin.

20. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Şoktan pek patlamıyor Hasan; çok daha güçlü bir ip olduğu için genellikle ana misinadan patlıyor. Yani şok yapmazsan zaten patlayacağı yerden.