25.09.-02.10.2008_Av_Raporu

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında FoxCarp tarafından paylaşıldı.

1. FoxCarp

FoxCarp Erdinc

Favori Kamış:
    Sadece olta! Ağcıları ihbar ederim!
    En İyi Avı:
    SAZAN !
    Sabırsızlıkla beklediğimiz Bayram tatili ve bununla birlikte planlanan Sazan Avı nihayet geldi çattı. Önceden konuştuğumuz üzere ben, Mehmet (Carp911), İlhan (Carpmaniac), Nihat (NCavus) ve Coşkun (kumpir) Sazan avını hep birlikte gerçekleştirmek için anlaşıp avlağı belirledik. Daha sonra avımıza bazı diğer arkadaşlar da katıldı, eksik olmasınlar.
    Avımız 26.09.2008 Cuma akşamı başlayacaktı, fakat son anda İlo amcasıyla birlikte Perşembe gününden avlağa gitti ve ilk yemlemeyi yaptı. Cuma akşamı, daha doğrusu biz avlağa varıncaya kadar gece yarısı oldu. Göle vardığımızda yağmur yeniden başladı. Zaten araçla giremeyeceğimiz kamp yerine kadar ulaşmak daha da zorlaştı (Niva almak lazımdır!). Eşyaları 250 metre kadar taşımak zorunda kaldık, fakat hiçbirimiz bundan şikâyetçi olmadı, olamazdı. Önümüzde 1 haftalık Sazan avı vardı!
    Hemen çadırlarımızı kurup eşyaları güvene aldık. Av başlamıştı ve o tatlı heyecanın herkesi sardığını gördüm. Asıl adrenalin bizleri önümüzdeki günlerde bekliyordu. Mehmet sonraki gün çalışmak zorunda olduğundan o gece kampta kalamadı ve eve döndü. Biz oltalarımızı atıp ava katıldık. Sabaha kadar oltalarımızda herhangi bir ses çıkmadı. Sabah yemlememizi yapıp beklemeye devam ettik. Gün boyuca yağan yağmur kamp koşullarını zorlamaya başlamasına rağmen hiçbirimizin gözlerinde en ufak bir şikâyet görünmedi. Akşam saat 17:00 civarında alarmlarımdan biri bip-bi-i-i-i-i-i-i-i-i-p bir sesle bizi alarma geçirdi. Oltaya ilk önce İlo ulaştı ve ilk hareketi yaptı. Daha sonra bana devrettiğinde oltanın diğer ucunda ufak olmayan bir şey olduğunu fark ettim. Kepçeye aldıktan sonra da muhteşem bir Aynalı (mirror carp) olduğunu gördük. Türünün 9,5 kiloluk muhteşem ve tombik örneklerinden biriydi.

Balığı carpsack (özel Sazan livarı)’a attıktan sonra adrenalimizin yatışmasını bekledik. Özellikle Coşkun dostum uzun zamandır böyle balık görmediğinden epey heyecanlıydı ve bunu gizlemiyordu. Ufak bir yemlemeden sonra oltalardaki yemlerimizi de değiştirdik ve daha da önem kazanan gece avını beklemeye başladık. Yağmur yine yağıyordu. Mehmet ve Nihat Pazar günü geleceğinden İlhan, Coşkun ve ben aynı çadıra toplanarak eski avları, arabaları ve tabii ki de askerliği içeren tatlı bir muhabbet yaptık. Saat gece yarısını geçtiğini gösterdiğinde ben kendi çadırıma gidip yattım. Yağmur altında, bilen bilir, şıpır şıpırlı çadırdaki uyku hiçbir şeye benzemez. Adamı yepyeni eder. Bende doğal olarak hemen uykuya dalmışım. Yağmur yağsa bile alarmların telsizi beni uyandıracağından emindim. Ne kadar zaman geçtiğini bilemiyorum, telsiz tekli bip dedi, sonra kesintisiz bi-i-i-i-p diye beni uyandırdı. Ben şimşek hızıyla çadırdan çıkarak ‘İlooo’ diye seslenerek oltalara koştum. Bu arada İlo zaten alarm sesini duymuş çadırın fermuarını açıyordu. Oltayı elime aldığımda ucunda yine kolay olmayan bir rakip olduğunu fark ettim. Bu daha güçlü bir rakipti ve hemen teslim olmaya niyetli değildi. Sağa-sola epey gezdikten sonra İlo balığı kepçeledi. Kepçemi Mehmet ve İlhan’la biraz modifiye etmiş ve yeni, büyük gözlü ağı takmıştık. Bu büyük gözler kepçenin suda daha rahat hareket edeceğini düşünmüştük. Ki eski ağı da epey yıpranmış ve yer yer yırtılmaya başlamıştı.
    Bu kez pullu bir rakip gelmişti ve gece ışığında pulları harika pırıldıyordu. Tam 8 kg geldi.
    Gecenin üçüydü, yağmur atıştırıyordu ve oldukça soğuktu. Çadırdan çorapça çıktığımdan ayaklarımın ciddi donduğunu fark ettim. Hatta sadece ayaklar değil, her tarafım donmuştu. İlo’nun sesi çıkmıyordu, fakat en azından benim kadar donduğundan emindim. Balığı hızlı bir şekilde carpsack’a atıp çadırlara yöneldik. Çadıra vardığımda fermuarları sadece yarıya kadar açtığımı fark ettim ve bu şekilde nasıl çıktığımı gülümseyerek merak ettim. Yılan gibi çadırdan süzülmüştüm! Sazan Avı’nın güzelliklerinden biri de budur. Ne zaman oltaya geleceğini kimse bilemez. Hatta en az beklediğin saatlerde gelir.
    Sonraki gün sadece yağmur ve çamur vardı. Akşamüzeri Nihat ve bacanağı da aramıza katıldı. O da oltalarını atarak ava katıldı. Olduk 3 çadırlık kamp. Pazartesi öğleye kadar çalışacağımızdan akşamüzeri oltalarımı sudan çıkararak kenara çektim ve gölü dolaşmaya gelen Mehmet adında başka bir arkadaşla eve döndüm.
    Pazartesi akşamüzeri Mehmet ile tekrar göle döndük. Akşamüzeri benim alarmlardan biri yine bizi koşturdu. Bu kez oltaya ilk önce Mehmet davrandı. Yine kolay olmayan bir sazan vardı karşımızda. Yine pullu, yine 8 kiloluk bir güzel caprsack’ta yerini aldı. Hepimizin yüzü gülüyordu. Önümüzde daha 3 gün vardı ve emeklerimiz sonuç vermeye başlamıştı. Fakat sonraki günler umduğumuz gibi asla olmadı. Her dakika başka avcılar geldi, avlak avlak olmaktan çıktı. Her grup balıkçı yüksek sesle muhabbete koyulmuş sazan avının en önemli gayretini unutmuştu. Doğal olarak da hiçbir Sazan oltaya vurmadı, yakalanmadı.
    Son günler göle çok sayıda balıkçı geldi. Her taraf oltayla donatıldı. Fakat kimseye vuruş olmadı. Gölde balık olduğunu, fakat resmen ‘olta profesörü’ olduğunu görüyorduk. Bu nedenle daha fazla gölde kalmaya gerek olmadığını anladık. Ben zaten Cuma günü çalışacaktım. Bu nedenlerle Perşembe akşamı kampı sonlandırmaya karar verdik. Perşembe günü Gebze’den arkadaşımız İbrahim Battal ve arkadaşları da göle Sazan avına geldi. Yan tarafa grubuyla yerleşti. Daha sonra da balıklarla foto seansımızda gerek çekim, gerekse fotoğrafları çekerek sağ olsun çok yardımcı oldular. Aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi fotoğraf çekme süresince etrafta tanıdık, tanımadık herkes toplandı. Maalesef Mehmet tekrar işe dönmüştü ve fotoğraflarda yerini alamadı. Güneş varken daha kaliteli fotoğraflar edebilmek için çekimleri önceden yaptık.
    Toplanan kalabalık biz balıkları suya iade ederken gözlerine inanamadı. Bazıları olumsuz sözlerle söylendi. Fakat biz Türkiye’de balıkları suya iade edilmesine öncülük edenlerden olduğumuz için son derece memnun ve mutluyduk. Dolayısıyla kimsenin ne dediği önemli değildi.

Avımızda Kullanılan malzemeler :
    Makinalar – Shimano Super Ultegra XSA 10000
    Kamışlar – FOX Warrior XT, 3,25 lb
    Alarmlar – Delkim Tx-i Plus
    Swingerlar – FOX Illuminated Swinger
    Rodpod – FOX Quattro Pod
    Misinalar – Power Pro 0,28 mm, Berkley Whiplash 0,10 mm, Shimano Technium 0,35 mm
    İğneler – FOX SSC No. 7 ve 8
    Montaj – saffety clips ve stiff rig
    Hooklink – FOX Coretex 15 ve 20 lb, Kryston Mantis Gold 20 lb.
    Kurşunlar – FOX Kling on leads,Swivel; Karp System’in Eccentric, Ultracast ve Extra heavy modelleri
    Yemler – boili, pellet, mısır çeşitleri

Kamp süresince yanımıza gelerek kampa renk katan Metin ( carp-istanbul), Ali ve Ayhan (carpangler-ist), Mehmet, Mehmet Abi ve ‘Pıyık’ lakaplı arkadaşlarımıza buradan teşekkür etmek isteriz.

Ayrıca kampımızda, reklam gibi algılanmasın, fakat sadece kamp çevresinden 5 adet büyük boy çöp torbası çöp topladık.

Böylece kampımız temiz bir ortamda gerçekleşti. Biz çöpleri toplarken bizi gören bazı balıkçılar şaşkın gözlerle bizlere baktı.
    Umarız bu davranışımız diğer göl ziyaretçilerine bir örnek olur.
    Sağlıcakla kalın ve keyifli seyirler :

Avın videosu :

http://www.vimeo.com/1882555

.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ekim 2008
  2. daytone1

daytone1 abdullah

Bilinç düzeyi en yüksek mertebelere erişmiş amatörlüğü kavramış sizleri,
    YÜREKTEN KUYLUYORUM
    Sizlerin gibi çevre,doğa dostu biliçli kişilerin artması en büyük hayalimiz.

İyiki sizler gibileri var.

3. İstinyeli

İstinyeli Uğraş

Balıklar süper. Tebrikler

4. emrah_şen

emrah_şen mercan_amca

Favori Kamış:
    bilmem ki :)
    En İyi Avı:
    tabiki hastalık :)
    Vallahi Mahşerin Üç Silahşörü Gibisisiniz :D :D Tebrikler Güzel av olmuş

5. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    tebrikler!!!

İşte amatör ruhun ve doğaya olan saygının göstergesi böyle birşey. :) Tebrik ediyorum sizleri.... İşte avcılık bu.....:) :) :) :)

6. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Her yönüyle olması gereken şekilde en üst seviyede gerçekleşmiş süper bir av olmuş. Tebrikler. Hele hele o sazanları sanki yün bir döşek gibi duran o malzemeye uzatmışsınızya, salmak kadar salmadan öncede korumaya verdiğiniz değer beni inanılmaz mutlu etti. Övgülerin tamamı sizin için beyler, harikasınız. Çevre bilinci var, doğaya saygı, kendine saygı var. Canlılara saygı var, var da var.. Süpersiniz...:D

Bu arada avın videosunu da lütfen atlamayın ve izleyin...Ha-ri-ka

Son düzenleme: 9 Ekim 2008
  7. Gelibolu_1915

Gelibolu_1915 İsmail Adanalı

Favori Kamış:
    Oyster 420 cast, Placton Hummer 300
    En İyi Avı:
    Eşkina, Gelincik, İspari, bolca İstavrit. 2008 hedefi: Lüfer
    Tebrikler. Bu göleti iyi biliyorum. 17 senedir o bölgedeyim çünkü. Çevreye duyarlılığınızdan dolayıda ayrıca teşekkür ederim.

8. filinta_35

filinta_35 haşim özkamalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    YOĞURTÇUYU DENİZE ATACAM:))
    çok tebrik ederim herşey mükemmel üstü olmuş:) :) :) :) :) :)

:cool: :cool: :cool:

9. flyfishing

flyfishing Taner

Örnek davranış .. tesekkurler

10. synax123

synax123

Dostluk , çevreye saygı ve balıklar mükemmel ama en büyük alkış çevre için yaptıklarınız.Bizim merada dönerken bütün çer çöpü yakıp temizlemeye çalışıyoruz ama geldiğimizde 2 katı çöp :( Yinede emeğinize yüreğinize sağlık, balıklar mükemmel görünüyor.Saygılarımla...

11. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Arkadaşlarıma katılmamak mümkün değil YÜREKTEN KUTLUYORUM HEPİNİZİ, işte sportmence yapılan GERÇEK AVCILIK ve AVCILAR'sınız;
    Rast gele...

12. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Üstad tebrikler.Umarım ders alanlar olur benim gibi...

13. orhanav1

orhanav1 ORHAN GÜLER

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 21KG
    Selam

Sevgılı Erdinç agacım.
    Hepınızı canı gönülden kutlarım.:)
    Kendımı yabancı bır sıtedeymış gıbı hıssetım.
    Harıka bır örnek davranış sergılemışsınız.:)
    Böyle güzel avlarınız hıç eksık olmasın.Masanızdan grozdovo da eksık kalmasın.;)
    Saygılar.:)

14. akın usta

akın usta

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    USTALAR...!
    Tüm takımı kutluyorum...
    Sizlere teşekkür ederim böyle güzel bir avı bizlerle paylaştığınız için...
    Uzun zamandır böyle av raporu görmemiştik...

15. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Tebrik ederim.Bilinçli bir avcı olduğunuz için.Balıklardan daha önemli olan konuda bu değilmi;)Son günler bölümü gerçekten pek hoş olmamış sizin adınıza.Ama ne yapalım.Bazılarıda av yapmayı böyle birşey sanıyor:eek:

16. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    tek kelime ile mükemmel :)
    hepinizi ava doğaya insana saygınızdan dolayı kutlarım :)
    düşünün balıklar bile sizi nasıl sevmiş son saldığınız sazan sizden ayrılmak istememiş:D:D:D

raporunuzu resimleri videoyu zevkle izledim tekrardan teşekkürler:)

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    süper tek kelime harika tebrik ederim...

18. gurbetteki kasabali

gurbetteki kasabali garip

tüm ekibi kutluyorum harika anlatim ve suya geri iade davranisiniz takdire sayan tekrar tebrikler.

19. Bro

Bro şenol

Favori Kamış:
    olta
    işte modern sazan avı !!!

tebrikler.

20. ÇERİ

ÇERİ Murat YENİÇERİ

En İyi Avı:
    95 CM TURNA (6 KG)
    Harika av ve paylaşım olmuş,tebrikler.Elinize sağlık..