2km karelik gölde bot yasağı olur mu ?

Konu, 'Tebliğler' kısmında achilleus52 tarafından paylaşıldı.

1. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Herkese merhabalar.
    Tebliğe göre 1km kare ve üstü sulama barajlarında, bot ile YAKITSIZ motor ve ağ germeden avlanmak serbet görünüyor. Bolu'da gölün girişinde "Botla avlanmak yasaktır" yazıyor lakin göl 2km kare ve biz bunu araştırmak istiyoruz, ayrıca "güya" sazan avında botla yemlemek için girip çıkanlar oluyor. Sanırım keyfe keder yazılmış bir yazı yada böyle bir yazı yazma hakları varmı?
    Gıda ve Tarım bakanlığını aradım, saolsunlar ciddi anlamda yardım ettiler lakin onlarda bu iş ile ilgili gerekli mevzuatları bulamadılar. Ben bu işin yasal olarak gerçekliliğini nereden araştırıp öğrenebilirim.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. mehmet sarıkaya

mehmet sarıkaya Mehmet Sarıkaya

Merhaba Erkin üstüne alınma ama şahsi kanaatim sulama barajlarına motorlu veya motorsuz hiç bot alınmaması dediğin gibi zaten çok büyük değiller olta ile avlanan arkadaşlarımız istedikleri şekilde avlanabiliyorlar keza Bolu'da bahsettiğin gölden daha büyükleri mevcut bizzat kendim de avlandım ancak bazı kendini bilmez balıkçı arkadaşlarımız 20-30 oltayı suya attığı yetmiyormuş gibi birde ağ atıyorlar bence o yazıyı asanı ve buna uyulmasını sağlayanı tebrik etmek düşer helal olsun adamlara.

3. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Keşke o yazı yazıldığı gibi uygulansa. Gece botla açılıp ağ gerenler hala var. Ve mesai saatleri içinde denetleme yapılıyor. Bizim gibi at-çek yakala-bırakçılar madur oluyorlar. Benim burada istediğim şey bunun resmi bir dayanağı olabilirmi varsa nereden araştırabiliriz

4. mehmet sarıkaya

o bölgenin sü ürünlerine net cevabı onlar verir sana

5. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Ah bide bölgedeki su ürünlerinin kendine hayrı olsa :(

6. mehmet sarıkaya

:) o zaman her şey serbest

7. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    3/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Yöntem ve Sınırlamalar
    İçsularda amatör avcılık
    MADDE 13 (8) 1 km2’den daha küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasaktır.

Genel kuralı yukarıya aktardım.

Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, özellikle özel avlanma izni ile avlanılan orman içi sularda (Abant gibi) farklı uygulamalar yapılabildiği gibi, Valilik kararı ile can emniyeti gözetilerek suya her türlü girişte (motorlu ya da motorsuz botla, tekne ile, hatta yüzerek) yasaklanabilir.

Bolu KÖROĞLU-DER Köroğlu Doğa ve Amatör Olta Balıkçıları Derneği Başkanı sevgili kardeşim Ömer Fatin YERLİKAYA'yı özelinize attığım mesajımdaki telefon numarasından arayabilirseniz size nereden ve kimi ararsanız bilgi alabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

RASTGELSİN.

8. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Tarık Abi öncelikle ilgi ve alakan için tekrardan teşekkür ederim. Ömer beyi aradım onunda size çok çok selamı var, saolsun sabırla dinledi ve ilgilendi, durum şu:
    "Tebliğde özel yasak av alanı olarak geçmediği için size kesinlikle ceza kesemezler, girişteki "Botla avlanmak yasaktır 1"' yazısının hiç bir geçerliliği yoktur. Ceza kesseler dahi aynı gün savçılık aracılığı ile cezayı iptal edebilirsin" diye içime su serpen açıklamada bulundu. Benimde araştırıp öğrendiğim kadarı ile, barajın tahliye kanalına (tüm barajlar için geçerli) 300m uzak durmak şartı ile avlanılabilir. Bundan sonrası bize kalmış. Yakın zamanda Derneğe üye olacağım inşallah.
    Zaten saçmalık şu yönde, yemlemek serbest avlanmak yasak ! böyle bir kanun ne tebliğde nede bakanlıktaki yasada mevcut.

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Ben yine de Valilikce can emniyetinin sağlanması amacıyla bu gibi yasaklamaların yapılabileceğini unutmayın derim.
    Balık avcılığına yasak getirmek başka, botla göle giriş başka.

Bolu'ya sıkça gelirim. Umarım bir gün karşılaşırız.