3.80 Bot ve 9.9 Uzun Şaft Motor Kombinasyonu ?

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında theman35 tarafından paylaşıldı.

1. theman35

theman35 Huseyin Boyaci

Merhaba arkadaşlar, ben aranıza İzmirden yeni katılıyorum.

Bot konularında yeni olmamdan dolayı fazla bilgim yok. Arkadaşımın 2 kişilik bir botu vardı ondan heveslenerek 3.80 bot ve 9.9 uzun şaft motor aldım. Doğru mu yalnış mı yaptım bilmiyorum. Bana kısa şaft önerende oldu uzun şaft önerende oldu, sonunda uzun şaft aldım. Uzun şaftın avantajı bildiğim kadarı ile ileride fiber sandal felan alırsam ondada bu motoru kullanabilmem.

Geçen ilk defa botu kullanma fırsatı oldu 5 kişi çıktık güzel geçti. Gazı biraz fazla verince motorla botun arasından yukarı doğru su yükseliyor ve yükselen suyun bir kısmı botun içine girebiliyor, sizce bu neden oluyor? Motorun uzun şaft olmasından mı yoksa bu normal birşey mi? Yani asıl merak ettiğim motor kısa şaft olsaydı gaza yüklenince su gene botun içine girermiydi girmezmiydi?

Botla 2 kişide çıktık, bu sefer gaza yüklendiğimde arkadan daha fazla su girdi içeriye, buda tahminim önü 5 kişiye kıyasla daha fazla kalktığından. Sizlerin bu konudaki düşüncelerini almak istiyorum.

Şimdiden hepinize teşekkürler.

2. 56562

56562 xxx xxxxx

Hayırlı Olsun

Sorun büyük ölçüde motorunuzun uzun şaft olmasından kaynaklanıyor. Birde anladığım kadar " trim " ayarını tam yapamamışsınız. Motorun kuyruğu tekneden fazla uzak duruyor gibime geldi. Trim ayarını bot içerisinde kimse yokken suya girip yandan bakarak gözle anlayabilirsiniz. Motorun pervaneye uzanan kuyruk kısmının, denize 90 derece açı yaparak girmesi gerekiyor. Aksi durumlarda arkadan aşırı su sıçratma yada botun burnunu dibe bastırma gibi sorunlar çıkar. Ama temel sorununuz motorun uzun şaft olması. Botu ( fiber tekne ile ) yada motoru değiştirmek dışında en mantıklı çözüm botun aynasını sağlam bir uzatma parçası ile yükseltmeniz olacaktır. Bu konuda bot servisleri size yardımcı olacaktır.

Bu şekilde kalsın kullanırım diyorsanız çok sıkıntı çekersiniz.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hakan Bey gerekli aciklamalari yapmis ancak kucuk bir uyarida bulunayim. Aynaya aparat taktirmazsanizi ruzgarda yada dalgada botu devirirsiniz.

4. theman35

theman35 Huseyin Boyaci

Cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Bot aynasınada aparat takılıyor mu? Botu aldığım yere sordum onlar takılmaz dediler, belki kendileri takmadığından öyle dediler bilmiyorum. Nerden taktırabilirim acaba bilginiz var mı? Yada kendim alıp takabileceğim tarzda birşey var mı acaba?

5. 56562

56562 xxx xxxxx

Bu parçayı kendiniz takabilirmisiniz sorusu tamamen sizin el beceriniz ile ilgili. Yapılan işlem şu, botun aynası ile aynı malzemeden ve aynı kalınlıkta bir ahşap parça hazırlanıp bot aynasının üstüne sabitleniyor. Daha sonra sağlamlaştırmak için U şeklinde ve sonradan takılan parçayı tamamen kapatıp aynanında yaklaşık yarısına kadar inen metal bir parça somun-civata ile bot aynasına içeriden ve dışarıdan sabitleniyor. Eğer bu işlem profesyonelde yapılmazsa, motor yüke bindiği an uzatma parçasını kırıp motoru denize düşürme ihtimaliniz oldukça fazla.

Bu arada botun ayna ölçülerine göre ufak tefek bazı modifikasyonlarda yapmak gerekebilir. En sağlıklısı bu işi bir servise yaptırmanız gibi görünüyor.

Son düzenleme: 9 Haziran 2009
  6. theman35

theman35 Huseyin Boyaci

Teşekkür ederim, sağolun.

7. onur1872

onur1872

bu aparatlar sağlam oluyormu?atıyorum büyük motorları vs 50 60 kg rahatlıkla taşıyabilirmi?

8. theman35

theman35 Huseyin Boyaci

Bende ondan çekiniyorum çünkü benim motorda 45 kilonun üstünde, inşallah birşey olmaz. Bağlantıyı çok iyi yapmak lazım anladığım kadarı ile.

9. 56562

56562 xxx xxxxx

Ne kadar sağlam olduğu bir noktadan sonra meçhul. Sağlamlığını denemenin tek yolu seyir sırasında kuyruğu biryerlere vurmak :( ( Allah korusun ). Motor hala yerinde duruyorsa sağlam olmuş demektir.

Birde, bu aparatı taktırdıktan sonra gaz kolu 30 cm civarı yükseldiği için botunuz " chopper " motorsiklet havasına bürünecektir.

Son düzenleme: 10 Haziran 2009
  10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sanırım en mantıklısı gerçek bir servise yaptırıp faturasını da istemek. Bir sorun olurda motor fırlar giderse bir hak iddia edilebilir.

Ben bu işlere karşıyım. Sonuçta denizdesiniz. 3-4 kişi açıldınız havada birden patladı. Her ne hikmettir bu tür aksilikler böyle zamanlarda olurya birden aparat sukoyuverdi. motor düştü ıslandı vsvs. Aksilik ya, sağa çekip servisi arayamazsın ki. Yada teknestop (otostop) çekip tamirci de getiremezsin. Nedense böyle durumlarda kimse benim cep telefonum ıslanmasın diye yanına da almaz ya da olanında şarzı kalmaz:) Sonra akşam haberlerde konuşulursun Allah korusun.

11. mailhakanyuksel

mailhakanyuksel hakan

Uzun şaft ya da kısa şaft, kullanma klavuzundaki önerilerden özetle, antikavitasyon plakası (motorun altında pervanenin hemen üstündeki köpek balığı yüzgecine benzeyen şey) tekne tabanının 0-5 cm altında olması gereklidir. buna göre tekne şaftı yükseltilmelidir. Ayrıca antikavitasyon plakası yaklaşık 10 cm suyun içinde olmalıdır. Pervanenin merkezi ile suda gidilen güzergah paralel olmalıdır. Aksi takdirde motor ısınması, tekneye su alma, fazla yakıt vs. yaşanabilir.

12. capo

capo oktay

yanliş motor seçim

*** hakan bey konuyu güzel anlatmışsınız ama yinede size bir sorum olacak müsadenizle

bende 3,80 sea master bot ve uzun şaft yamaha 8 bg motor var. sorunum konuyu açan arkadaşla hemen hemen aynı . şimdi 1-biz botu alırken motoru uzun şaft olarak almamız yanlış seçimmi? 2- eğer motor bota uzun geliyorsa takacağımız ilave aparat aynadan kaç cm yüksek olmalıdır? teşekkürler.

13. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Bendede 3.90 alaminyum taban bot ve 9.8 uzun şaft tohatsu motor var..Yaklaşık 1senedir böyle kullanıyoruz.Kullanımda çok büyük fark oldugunu düşünmüyorum..Tabi bir miktar dezavantajı vardır ama yükseltme aparatının riskini daha fazla buluyorum açıkcası.Trim ayarını ve botta ağırlık ve oturma düzenini ayarlayarak bu dezavantaj minumuma indirilebilir.

..Uzun şaftla kısa şaft arasında öyle 30 cm gibi bir fark yok şuan aklımda değil ama motorunuzun uzun ve kısa şaft arasındaki ölçü farkını servisden yada internetten bakarak öğrenebilirsiniz yükseltme aparatı bu farkı kapatacak kadar tükseklik sağlıyor zaten hazır olarak satılanlarıda var.
    ...Birde birara nette görmüştüm bir aparat vardı pervanenin etrafını saran yani pervane böyle çember içinde dönüyordu bu şekilde..Bu hem pervaneyi çarpmaya vs karşı koruyor hemde su sıçratma ihtimalini azaltıyor sanırım bana biraz pahalı gelmişti o yüzden çok araştırmadım ama fikir güzeldi..

...Bence ağırlık dağılımını ve trim ayarını iyi yapıp kullanmaya devam edin

14. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Şöyle bir baktım netten..Uzun şaft ve kısa şaft ölçüsü olarak şunu gördüm.
    ...Şaft Uzunluğu 44,00 cm - 56,80 cm....

Yani ikisi arasındaki ölçü farkı yaklaşık olarak 13 cm.Bu hesapla aparatında bu ölçüde yükseltme sağlaması gerekiyor.

15. enginköp

enginköp engin köprülü

Bende 320 botta uzun şaft kullanıyorum.tam 12 cm yükseltme yaptım 5-6 senedir bu şekilde kullanıyorum ve hiçbir sorun olmadı.Aparatsız kullandığım zaman baya farkediyor.

Bu işin özü aslında arkadaki parçayı sabit bir şekilde krom parçadan yapmak.Ben zamanında baya araştırma yapıp fiyat almıştım ve açıkçası çok uçuk rakamlar çıkınca karşıma sinir olmuştum.

Demirciye gittim 30 x 40 profilden aparat yaptırdım 40 mm yanları üstü üste getirince 12 cm yükseltiyi yakaladım.Bu aparatı 3 kat sprey boya ile boyadım.
    Hatta 2 tane yaptırdım biri yedek oldu :)

krom , karşılıklı paslanmaz vida ile kullanıyorum ve her avdan sonra söküp ayrı yerde muhafaza ediyorum.

alternatif olarak aklınızda bulunsun...

Ama bana sorarsanız mutlaka yükseltme yapın.Performans gercekten farkediyor.Yok illa uzun şaft motor alacağım diyenler varsa botu alırken firmadan orjinal yüksek aynalı bot alın...

benim yaptığım aparat özetle aşağıdaki gibi