3 metrelik gümüş ağı yasaklandı mı ?? hem ağımı aldılar hemde para cezası =(=(

Konu, 'Tebliğler' kısmında turna91 tarafından paylaşıldı.

1. turna91

turna91 Furkan

En İyi Avı:
    sazan 6.5kg
    Öncelikle sirkülerde okuduklarıma göre 3 metrelik gümüş ağının serbest olduğunu öğrenmiştim ve cumartesi günü zaman geçirmek amaçlı imrahor göletlerine gittim. Yemlik 3-5 gümüş balığı tutup turnaya canlı olarak atıyım diye 3 metrelik ağımı gererken, 2 tane (hafif sarhoş) orman bakanlığınca denetim yapan görevli geldi ağımı aldılar üstüne avcı belgem yok diye para cezası kestiler ve oltama el koydular bu kadar hakları varmı sayın abilerim amcalarım yakınımda olan bir aile beni zor sakinleştirdiler ama benim yaptığım suç ise kendileri görev başında hem alkollü hem ukala hemde kum ocaklarının göletlerine karışmaya hakları varmı ?? 3 metre değil 1 metre bile ağ yasak dedi lütfen acil yardımınızı bekliyorum

2. emre692

emre692 EMRE

Favori Kamış:
    Shimano Beastmaster 4.30
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000
    benden oltamı alacak herif anasının karnından doğmamıştır.zaten hafif şarhoş diyosun.tam dayaklık varyaaa... bi an canlandırdımda gözümün önünde... kardeşim yasakmı değilmi bilmem ama kralı gelse oltamı alamaz.ağ mağ umrumda olmazda oltamı isterse obama gelsin vermem yani :D

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Delikanlılık buudur.

Sevgiler

4. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Haytt:) Kardeşime bak be:D

5. 06TK06

06TK06 Kadir AKAR TK

Favori Kamış:
    Shimano
    Favori Makine:
    Okuma Trio 30s
    Bu mudur oltacıya yardımınız arkadaşlar bravo sizlere kardeşim benden haber bekle sen ....

6. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Carp 360 Shimano Catana CX 2.40
    Favori Makine:
    OKUMA MAX-4 Shimano Exage 4000FC
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Ağ konusunda yorum yapamayacağım fakat avlanma belgisi şart değil. Ama siz yine de 15-20 lira verip amatör balıkçı belgenizi alın. Ayrıca yetkili birine sormanızı tavsiye ederim, ceza konusunda cezayı nereye ödeyeceğinizi ve kişilerin isimlerini sorsaydınız keşke. Geçmiş olsun

7. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhabalar. Ağ konusunda kesin bilgiyi tarım il müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Ama olta konusunda el koymaya hakları yok! Kamış, makine yada misinaya karışamazlar ama ucundaki iğneleri yani bedeni alma hakları var. (Oltaya el koyma yetkisi olmadığını tarım il müdürlüğü çalışanından aldım)

8. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Furkan kendilerini sahte kimlikle tanıtarak dolandırılmış olmayasın hafif sarhoş diyorsun günde 3-5 kişinin oltasını malzemesini alsalar çıktı işte içki parası yeğen laf aramızda tırstınmı yoksa oltayı vereceğine kamışla kafa göz dalsaydın keşke:(

9. mağripli

mağripli Ali

En İyi Avı:
    32 istavrit :)
    Arkadaşlar eminim ki furkanda uygun anı bulsa kafa göz dalardı ama genel anlamda bilgi sıkıntısı sebebiyle yaşanmış bir terslik var gibi. Bende daha önce sitede sordum; boğazda herkese ceza kesmişler diye balıkçıda konuşuyorlar aslı varmı? Amatörce balık tutmak için bir karta ihtiyacımız var mı diye ama cevap alamamıştım. İsterseniz konuya hakim bir üstadımız genel çizgileri ile bir derleme yapıp amatörlere sunum yaparsa verimli olur kanısındayım.

Dostça

10. RainboW

RainboW Sertan

Merhaba,
    Bahsettiğiniz gibi yemlik uzatma ağı 3 metre uzunluğunda 1 metre yüksekliğinde ve göz açıklığı 28 mm fanyasız ağ ise herhangi yasak bulunmuyor. Aynı şekilde amatör avcılık yapmak için herhangi bir belge de zorunlu değil. Yasak bir bölgede de avlanmadığınıza göre keyfi bir uygulama ile karşılaşmışsınız, tabi gelenler gerçekten resmi denetim ile yetkili olan kişiler ise...

El konulan malzemeler için için tutanak tutulması ve imzalanması gerekiyor. Tabi ki amatör avcılığa aykırı durumlarda yapılan denetlemelerde. Sizin yerinizde olmak ve o gelen kişilere ( denetimle yetkili iseler ) bir güzel görevlerini nasıl yapacaklarını öğretirdim. Ne malzemeleri verir ne de herhangi bir evrak imzalardım.

Tabi bizimki şu anda "iş işten geçtikten sonra akıl veren çok olur " gibi olsa da ben dahil bir çok kişinin başına bu tür iş bilmezler yüzünden bu olaylar geldiği için yorum yapmak istedim.

-Gelen kişiler gerçekten bahsettiğiniz gibi orman bakanlığı görevlileri mi?
    -Cezaya ve el konulan malzemelere ait tutanak düzenlendi mi?
    -Düzenlendi ise içeriğini okuyup imzalandınız mı ?

Biraz daha detay verirseniz ne yapmanız gerektiği hakkında yardımda bulunabiliriz...

Boğazda kesildiği söylenen cezalara gelince;

2/2 tebiğde de değinildiği üzere,

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl beş yıl (Değişiklik RG-10/07/20¬10-27637) geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Ancak bunu biz biliyoruz ve denetim yapanların bu belgenin alınmasının zorunlu olmadığından ve yanımızda bulundurmamız gerekmediğinden haberleri olmayabilir! Bu yüzden almak ve yanımızda bulundurmak strese ve münakaşaya girmemek bakımından faydalı olabilir.

Bahsettiğiniz ceza boğazda kıyı balıkçılarına nasıl kesilir?

- Kıyıdan olta ile avlananın belgesi yoktur ( belgeden bihaberdir ) denetleyen kişi de yukarıda değindiğim gibi üstelemişse ceza keser itiraz da gelmez.. ( Haksız yere )

- Kıyıdan olta ile avlananın kovasına bakılır. İstavritte boy limiti 13 cm dir. 8-9 cm lik kıraçalar görülür, ceza kesilir. ( Haklı sebep )

- Kıyıdan olta ile avlananın kovalarına bakılır. Günlük kişi başı limit 5 kg dır. Oysa 2 kova dolusu irili ufaklı istavrit vardır hem boy limiti hem kilo limitinden ceza kesilir. ( Haklı sebep )

- Amatör olarak tutulan balığın satışı yasaktır. Saksı altlıklarına papatya gibi dizilmiş ve satışa çıkarılıp müşteri bekleyen balıklar görülür, ceza kesilir. ( Haklı sebep )

Böyle uzar gider...

11. 06TK06

06TK06 Kadir AKAR TK

Favori Kamış:
    Shimano
    Favori Makine:
    Okuma Trio 30s
    Furkan kardeşimizin sorunu halolmuştur arkadaşlar..

12. RainboW

RainboW Sertan

Nasıl hallolduğunu öğrenebilir miyiz mümkünse ?

13. BALIKÇI_ÇAĞDAŞ

BALIKÇI_ÇAĞDAŞ Çağdaş

Ahhh ahh keşke bana denk gelseydi o adamlar dayak yerim gerekirse yinede dalarım.

14. halit

halit HALİT DEBBAĞ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm
    Favori Makine:
    spro dxi 430
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan 4,5 kilo turna
    arkadaşlar ben bizzat bu konu üzerinde ciddi ciddi tereddütlerimi gidermek adına Ankara D.S.İ. Genel Müdürlüğüne gidip ilgili Müdürle bizzat görüştüm. hatta kendisi balıkavı.net i gayet iyi tanıyor. derken gelelim konuya;
    kısacası kimse gelip sana av tezkeresi soramaz gerekirse telefondan internete gir göster zorunlu değil. yaptığın amatör balıkçılık ve tatlı sularda av tezkeresi şartı yok dedi alacakken aldırmadı bana.
    bilginize.