3 ü alabalık olmak üzere 4 yeni balık türü keşfedildi

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut TURAN ve araştırma ekibi tarafından dünya faunası için 3 ü alabalık olmak üzere 4 yeni balık türü keşfedildi.

KAYNAK: http://haber.rize.edu.tr/?p=7142

DOÇ. DR. DAVUT TURAN VE ARAŞTIRMA EKİBİNİN YENİ KEŞFİ

Basın Yayın, Enformasyon ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 28 Kasım 2012 09:00
    Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut TURAN ve araştırma ekibi tarafından dünya faunası için 3 ü alabalık olmak üzere 4 yeni balık türü keşfedildi.

Doç. Dr. Davut TURAN, Dr. Maurice KOTTELAT ve Doç. Dr. Semih ENGİN in bilimsel çalışmaları neticesinde Türkiye de bulunan ancak bu güne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 3 alabalık türü ortaya çıkartılırken, Doç. Dr. Davut TURAN, Prof. Dr. F. Güler EKMEKÇİ, Dr. Vera LUSKOVA ve Jan MENDEL den oluşan diğer bir araştırma ekibi de yeni bir sazan türü keşfetti.

Yeni türler, Salmo chilo, Salmo labecula, Salmo opimus ve Gobio sakaryaensis olarak isimlendirildi. Alabalıklar isimlendirilirken en karakteristik özellikleri dikkate alındı.

chilo = dudaklı
    labecula=Mürekkep benekli
    opimus= şişman
    Sazan balığı ise ilk tespit edildiği bölge olan Sakarya Nehri ne atfedildi.

Salmo chilo: Ceyhan Nehri nin bir kolu olan Akdere de tespit edilen Salmo chilo türü Türkiye ve yakın havzalarda dağılım gösteren alabalıklardan. Başının üst tarafının oldukça dışbükey, burnunun küt, ağzının belirgin subterminal ve erkek bireylerinin alt dudağının belirgin bir şekilde etli olması ile ayrılır. Özellikle erkek bireylerde alt çenenin etli dudaklara sahip olması, bu türü dünyadaki bütün alabalıklardan ayırır.

Salmo labecula: Ceyhan Nehri nin bir kolu olan Ecemiş Çayında ve Köprüçayına dökülen Kartoz ve Zindan Çaylarında tespit edilen bu tür. 70 mm. den büyük bireylerde kırmızı beneklerinin olmaması bunun yanı sıra vücudun yanlarında birçok siyah beneğin bulunması ile kolaylıkla ayırt edilir.

Salmo opimus: Ceyhan Nehrinin kolları olan Tekir, Fırnız ve Göçüksu Çaylarının yanı sıra bir sahil drenajı olan Alara Çayında da tespit edilen bu türün en karakteristik özelliği. 170 mm. den büyük bireylerde predorsal bölgenin (sırt yüzgecinin önünde kalan kısım) belirgin bir şekilde dışbükey olmasıdır.

Sakarya Nehrinde keşfedilen ve fotoğraf altına ismi yanlış yazılmış olan Gobio sakaryaensis.

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    HES ler, çiftlikler, ilgisizlik ve en önemlisi DENETİMSİZLİK uğruna ya Rab ne endemik türler yok oluyor. :mad:

Akdere, Ecemiş Çayı, Kartoz Çayı, Zindan Çayı, Tekir Çayı, Fırnız Çayı, Göçüksu Çayı ve Alara Çayı.

Bunların hemen hemen tamamını biliyoruz ve hatta çoğunda da avlandık.
    Her biri birinci sınıf içme suyu kaynağı.
    Her birinin üzerinde gerçek anlamda denetlenmeyen ya HES ya da alabalık çiftlikleri var. Hatta bazılarında her ikisi de mevcut.

Ecemiş Cayı daha geçen sene, tam da bu zamanlarda akarsu islah çalışması yapılıyor diye dozerlerle girilerek tahrip edildi.
    Diğer her çayın benzer bir hikayesi var.

Bir yandan da bu akarsularımızda yeni türler keşfediliyor. :D
    Bu güne kadar acımasızca tahrip edilegelen bu kaynaklar acaba bu keşifler sayesinde olsun sırtındaki kenelerden arındırılabilecek mi?

Keşfeden bilim adamlarımızın ellerine sağlık.
    Keşke fırsat bulabilsem de çantacılıklarını olsun yapabilsem.
    Keşkelerle geçiyor ömrümüz. idk

Bir diğer yandan da diyorum ki, devlet eliyle doğal ortamdan alınıp, çiftlik ortamında, sağılarak, insan eliyle üretildikten sonra yine orijini olan kaynağına salınan doğal türlerimiz eğer alındıkları kaynaklara salınmazsa.

Başka kaynaklara salınanlar olur da bu türlerin de salınan kaynakta var olanlarla çiftleşen melezleri ortaya çıkarsa.

Acaba onlar da yeni birer tür olarak keşfedilmeyi gerektirir mi?

Benim yaptığıma şom ağızlılık deniyor. Biliyorum. Ama düşünmeden de edemiyorum. idk

3. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!
    Tarık abi bende link verdiğin sitedeki fotoğrafları ekleyeyim sana yardım olarak :)

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Sağol kardeş.
    Eline sağlık.

5. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!
    bulunulurluk durumu nasıl acaba. lezzet de önemli tabi. çok enteresan bir rengi var. sütlü gibi :)

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Allah esirgesin, sen de formaldehit içinde bir süre kalırsan aynı renge bürünürsün. :D

Ayrıca bu türlerin araştırılan kaynaklardaki popülasyonu, başka kaynaklardaki varlığı hakkında hiç bir bilgim yok.

Yayınlanacak olan araştırma makalesini bende merak ediyorum. :thumb:

7. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Tarık Bey öncellikle tespitlerinizin çok güzel olduğunu söylemek istiyorum. Bir düzeltme yapmam gerekecek. 4. resimin altında yazan tür ismi "Salmo sakaryaensis" üniversitenin sitesinde yanlış yazılmış. Uyardık ama düzeltilmemiş. Doğru olanı, metindede geçen "Gobio sakaryaensis". Biliyorsunuz Salmo doğal alabalıkların cins ismi. Gobio sakaryaensis ise dere kayası olarakta bilinen bir sazan türü.
    Farklı türlerin çiftleşmesi sonucu oluşan türlerin, yani hibrit türlerin tür sayılıp sayılmayacağını merak etmişsiniz. Bu hibrit türler eğer zaman içinde stok oluşturup neslini devam ettirecek düzeye gelirlerse yeni tür olarak verilebilir, aksi taktirde verilemez. Örneğin, Squalius (tatlı su kefali) ve Alburnus (inci balığı) cinslerine ait türlerin hibritlerine birçok kez rastladık. Ama akarsudaki sayıları çok azdır. Bu yüzden yeni tür olarak verilemezler. Ve bundan ötürü bir yeni tür verileceği zaman en az 20-30 örnekle çalışmak gerekir. Yani yukarıdaki türlerden hiçbirinde böyle bir durum olmadığını söyleyebiliriz.
    Canar Beyin sorusuna gelecek olursak, 4 türün de bulunurlukları yanı stokdurumları iyi. Yalnız son birkaç yılda bahsi geçen derelerin başlarına kötü şeyler gelmediyse. Zaten Davut Hoca stok durumundan emin olmadıkça yeni tür vermez.
    Bu arada makale yayınlandı. bu linkten ulaşabilirsiniz.
    http://www.pfeil-verlag.de/04biol/e9902d23.php
    "Volume 23 Number 3"

8. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Cüneyt bey,

İlginize ve düzeltmenize teşekkür ediyorum.
    İlk mesajımdaki Gobio sakaryaensis in fotoğrafının üstündeki satırıma bakarsanız yanlış yazmış olduğunu yazmıştım. :)

Sakarya Nehrinde keşfedilen ve fotoğraf altına ismi yanlış yazılmış olan Gobio sakaryaensis.

Ben de yanlışlığı hatırlatmak için Üniversitenin webinde iletişime geçeceğim bir adres aradım ama bulamadım.

Verdiğiniz bilgiler ve makale linki için çok teşekkür ediyorum.
    http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief23_3_03.pdf

Bir Amatör Balıçı ve bir alabalık sevdalısı olarak benim de en büyük endişem iyi niyetle devlet eliyle yapılan balıklandırma faaliyetlerinin aynen ifade ettiğiniz gibi hibrit türleri yaratması.

Bizim ülkemizin doğal alalarının bence insan eliyle üretilmesine hiç ihtiyacı yok. Bence en büyük ihtiyaçlarımız aynen yapıldığı gibi gerektiği kadar ARAŞTIRMAK, tüm insanlarımızın BİLİNÇLENMESİ ve en önemlisi DENETLENMEK.

Umarım doğal türlerimizin tüm dünyayı kıskandıran bu özellikleri yok olmadan bilinçlenir ve gerektiği gibi denetleniriz.

Saygılarımla.

RASTGELSİN.

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Cüneyt bey,

Ayrıca, Fırnız Çayı üzerine kurulan HES ve çiftliklerin tahribatı nedeniyle çok zor durumda olup, sanki zarar veren bizlermişiz gibi, 2012 Eylülünden itibaren Amatör Balık Avcılığına yasaklandı.

Tekir Çayı deseniz hemen kaynağın dibine kurulu olan çiftliğin tahribatı ile içler acısı bir durumda ve gökkuşağı alabalık baskısı altında.

Niğde, Çamaradı Ecemiş Çayı geçen sene tam da bu zamanlarda dere islah çalışması yapılıyor denerek büyük bir kısmı tahrip edildi ve yeni bir HES planlanmakta.

Beş dakikaya kadar mesaiden çıkacağım.

Gerekirse gerisini de yazabilirim.

Ne yazık ki durum bu. idk

10. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    Kahramanmaraş - Elbistanda oturduğum 4 yıl içinde alabalık avı ile tanıştım ve bu suların tamamında bu cinslerin hepsinden en az bir örnek yakaladım. bu bölge öyle bir yer ki birkaç km. uzaklıkta bulunan derelerdeki alabalık türleri birbirinden çok farklı. hatta ağdere ( yöresel adı Ağdere )deki alabalık ile aynı suyun 5-10 km aşağısındaki alabalık da birbirinden farklı. avlandığım her suda bu farklılık, özellik, güzellik dikkatimi çekmiş olsa da o zamanlarda bugünkü fotoğraf ve video çekme imkanlarına sahip olmayışım, bu türleri resimleyememiş olmamam beni çok üzüyor. özellikle nurhak dağları - tatar deresi ve ekinözü alabalıkları görsel olarak çok güzel hayvanlardır.

bu türlerin bilimsel olarak yeni keşfedilmiş olması çok üzücü, çünkü bazıları, serpme, elektrik ve patlayıcı ile avlanmaktan, bazıları HES'lerden, bazıları da yaşadıkları yere yapılan Afşin - Elbistan termik santralinden etkilendi ve neredeyse tükendi.

11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Bilge bey,

K.Maraş ve özellikle Göksun çevresini iyi bilirim.
    Adını verdiğiniz tüm akarsularımızda avlanma imkanı buldum.

Haberde yeni keşfedilen tür olarak adı geçen Salmo chilo sizin Ağ Dere olarak örnek verdiğiniz Akdere de tespit edilmiş durumda.

Yöresel olarak Ağ Dere adıyla anılmakla birlikte Ceyhan nehrinin bir kolu olan bu derenin gerçek adı Ak Deredir.

Ak Derede de doğal alabalıkların yanı sıra çok iri gökkuşağı alalar da avlama imkanı bulmuştum.

12. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    Ak dereyi biliyorum abi :) yöresel adı diye özellikle belirttim. bir yerde bir süre yaşayınca oradaki insanlarla anlaşmak, kaynaşmak için doğrusunu bilsek de mecburen onların lisanına dönüyoruz :)

Elbistan'da 4 yıl, Kahramanmaraş'ta 3 yıl oturdum. şu an iş imkanım olsa yine gidip yaşayacağım yerler. Elbistan'da evim ceyhan ırmağının 30 m. yakınındaydı, sabah işe gitmeden ve akşam iş çıkışında 10 dakika bile olsa gökkuşağı alalarına meps atardım, o günleri çok özlüyorum :rolleyes:

13. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Tarık Bey, gecikme için ve Gobio sakaryaensis için yaptığınız düzeltmeyi göremediğim içinde kusura bakmayın, malesef Cuma gününden beri nete bakma şansım olmadı.
    Bahsettiğiniz akarsular üzerinde yapılan (balıkların yaşam alanlarını daraltan veya tahrip eden) çalışmalar gerçekten üzücü. Ben bu yeni türlerin akarsuları koruma için ilgili kişilere yardımları olacağı kanatindeyim. Çünkü sizin de bahsettiğiniz gibi bu türlerin endemik olma şansı yüksek. Birkaç yıl öncesine kadar Dicle'deki Salmo tigridis,Doğu Karadeniz'in yukarı kısımlarında yaşayan Salmo rizeensis ve Fırat Havzası ve Akdeniz havzasındaki alabalıkların tümü Salmo macrostigma olarak biliniyordu. Artık akarsulardaki çalışmaları denetleyen yetkililerin bu yeni türleride dikkate alması gerekmektedir.
    Saygılarımla

14. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Cüneyt bey,

Bir doğal alabalık sevdalısı olarak onlarla ilgili her türlü bilgiyi elimden geldiğince takip etmekte olan bir amatör balıkçıyım.

Nelerden mahrum kalacağını gören yöre insanları gerekli gördüğünde HES'lerle hukuki yollardan mücadelesini vermekte. Umarım yaşamı yok eden hiç bir HES'in kurulumuna izin verilmez. Umarım yaşamı yok ettiği tespit edilenlerin faaliyetleri durdurulur.
    Soruyorum. Ekte fotoğrafta yer alan HES'te yaşam mümkün olabilir mi?

İçme suyu kaynaklarına kurulum izni verilen ve ne yazık ki yeterince denetlenmeyen balık üretim çiftliklerine gelince.
    Bir çok çiftliğin kuruluşundan en fazla 3-5 yıl sonra o kaynağın çiftlikten sonraki kısmında her sade vatandaşın dahi görebileceği şekilde doğal yaşam yok olmakta.
    Geçtiğimiz ay bir haber yayınlandı. Umarım o kararlar eskileri gibi kağıt üzerinde kalmazlar.

Doğal Göller Ve İçme, Kullanma Suyu Kaynaklarında Balık Yetiştirilemeyecek

KAYNAK: http://www.haberciniz.biz/dogal-gol...larinda-balik-yetistirilemeyecek-1673393h.htm

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
  15. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Mesaj ekine koymayı unuttuğum örnek fotoğraf aşağıdadır.

16. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Ayrıca hazır konu ile ilgili bir kişi olan sizi bulmuşken merak ettiğim bir konuyu danışmak isterim.

Bilmem bilginiz var mı, bahsedeceğim kişinin, yine bahsedeceğim kitabını okudunuz mu?
    Kişi James PROSEK.
    Kitabın adı Trout Of The Word
    Kitap hakkında bilgi edinmek isterseniz http://www.amazon.co.uk/Trout-World-James-Prosek/dp/1584791527 Tıklayarak sipariş de verebiliyor.

Kitap incelenince görüleceği gibi bizim Van Çatak ın kendine has bir doğal alabalığı da yer almaktadır.

OUTDOORS; Seeking God's Fish, a l a Tigris Trout By JAMES PROSEK Published: March 23, 2003

The little-known trout of the headwaters of the Tigris and Euphrates Rivers in eastern Turkey present a fascinating evolutionary puzzle for trout biologists. Both of these rivers flow to the Persian Gulf, where trout were never native. It is generally accepted that trout evolved from ocean-going relatives, so if they did not get to the headwaters from the sea then where did they come from?

Yazıda adı geçen Tigris ile 2008 de Çatak Alabalığı olarak keşfedilen Salmo tigridis aynı türmüdür?

Bilgi verebilir ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

17. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Tarık Bey, Gecikme için tekrar kusura bakmayın. Fakültede tadilat var. İnternet kesik.
    Malesef kitabı okumadım fakat başka bir forumdan biliyorum kitabı. Evet bahsi geçen tür kesinlikle Salmo tigridis. Bu tür Vanın Çatak ve Bahçesaray ilçelerindeki kaynak sularında dağılım göstermektedir. Yalnız paylaştığınız ingilizce metinde Dicle ve Fırat'ın kaynak sularındaki alabalıklardan bahsediyor. "headwaters of the Tigris and Euphrates Rivers" Fakat Fırattaki alabalıklar Salmo tigiridis değil, Orada henüz yayınlanmamış (büyük ihtimalle 2013'te yayınlanacak) 2 yeni tür daha var.

18. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Ne diyeyim?

Bu tür bolluğuna, bu türlerin bu güne kadar keşfedilmemişliğine, hasbel kader keşfedilip, korunması gereği anlaşılıncaya kadar belki de hem yaşam alanlarının, hem de kendilerinin yok olabileceğine karar diyecek o kadar çok şey var ki. :mad:

Ancak aciz bir amatör oltacı olarak ben desem ne oluuuur, yine ben yazsam ne olur?

İlginize çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

19. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Bence sizlerin burada söyledikleriniz oldukça ses getiriyor, ses getirmese bile olayı tam manasıyla idrak edemeyenlerde bilinç uyandırıyor. Bende sizlerin ilgilerinizden dolay teşekkür ederim. Saygılarımla..

20. barracuda53

barracuda53 oguz

Favori Kamış:
    lıneaeffe ferrari power
    Favori Makine:
    daiwa opus bull
    En İyi Avı:
    yayın 4.250 gr
    bu balıklar cinsi bozuğa benziyor sanki alabalıkla başka balık cinsi birleşmiş enteresan
    :(