5 Haziran 2016 Mogan Gölü Turna Av Denemesi

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında AhmetKurt29 tarafından paylaşıldı.

1. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Öncelikle forumdaki abilerime, kardeşlerime, ustalarıma saygılarımı sunuyorum. Bundan yaklaşık 1 hafta önce abim, kardeşim ve 1 arkadaşımla Mogan Gölü'ne turna balığını hedefleyerek gittik. Saat sabah 9:00 da olta atmaya başladık. Ben thunderbolt kaşığımı denerken arkadaşımda cannibal shad ile at-çek yapıyordu reeling Arada bir yemlerimiz yosunlara takılsa da 1 saat boyunca at-çek yapmaya devam ettik.
    Daha sonra başka bir yere geçelim diye düşündük ve 10:30 da farklı bir yere geçip burada da at çek yapmaya başladık. Aksiyonunu çok beğendiğim thunderbolt kaşığımı çekerken suda arkasında bir takip gördüm o da ne :D ''Bahri'' adıyla bilinen Mogan Gölünde yaygın görülen şu dalgıç kuş kaşığa göz dikmiş geliyor :) Hemen kamışı çektim ve Allah'tan kuş beni fark etti ve kaçtı. Neyse dedim devam edeyim. 15 dakika sonra bir bahri daha oltama saldırmaya yeltendi :) Vay arkadaş dedim kuşlarla uğraşıyoruz. İlginçtir yaklaşık yine 15 dakika sonra bir bahri daha kaşığa saldırdı ama bu neredeyse kapıyordu :laughing: Kaşığı kapmasına gerçekten ramak kalmıştı zor kurtardım :) Sonra 3 no blue fox dönerkaşığımı kullanayım dedim. Onunla da at-çek yapmaya başladım ama tık yok.
    Saat 11:30 olduğunda ava ara verdik. Kolamızı içerken, poğaça, sandviç tarzı şeyler yeyip 1:30 gibi avımıza devam etmeye başladık.
    Bu sefer yine farklı bir yere gelmiştik ve 4:00 a kadar burada at-çek yaptık. Arkadaşım ve kardeşlerimle birlikte Blue Fox dönerkaşık, acme thunderbolt ve albastarın kastmaster çakması kaşıkları, savage gear cannibal shad, çeşit çeşit silikonlar neyimiz var neyimiz yoksa kullandık ve sonuç fiyasko banghead
    3 no dönerkaşığıma vuran, işaret parmağımın boyundaki çılgın gümüş balığını saymazsak hiç vuruş alamadık. Haklı olarak diyeceksiniz ki belki de sizin acemiliğinizden dolayı bu verimsizlik olmuştur. Tabi ki buda bir etken. Ama 7 saat durduğumuz bu avlakta 150-200 aktif olta balıkçısı görmüşüzdür ve turna tutabilen 2 kişiye rastladık. Bir abi 2 tane yakalamıştı. Yani 150-200 balıkçının kısmetine 3 turna banghead Güler misiniz ağlar mısınız işte durum bu. Normalde bunu yazmayacaktım ama gitmeyi düşünenler olursa okumalarını istedim. Hedefinizde Mogan varsa turna vehameti işte böyle.

Hepimize rastgele, sağlıcakla kalın...

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mogan'dan düzgün bir av raporu geldiğini hiç hatırlamıyorum. Eskiye dair iyi şeyler söyleniyordu gerçi ama şimdilerde pek verimli bir yer değil galiba.

Neyse sağlık olsun yine de. Maksat oltalar ıslansın.:)

3. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Ağcıların gazabından kendini kurtaramayan bir avlak. Neyse abicim dediğin gibi hiç olmazsa oltalar ıslandı bu da bir keyif :)

4. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Mogan da yıllar önce koca koca sazanlar vardı Turnayı hatırlamıyorum ama bir ara gölde hiç birşey kalmayınca bırakmışlardı sanırım . Ama o gölün yanındaki restorantlar yüzünden ağcılar gölü kuruttu .

Ankarada eskiden Eymir gölünde de turna vardı ama orasıda kurudu gitti zaten mogana bir kanalla bağlı olduğunu hatırlıyorum ODTÜ ormanı içinden .

Sağlık olsun ayrıca av avdır önemli olan birazda olsa heycan yaşamaktır. İnşallah ilerki avlarında nasip olur Ahmet .

5. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Tabi ki keyif aldım ama insan eli boş dönünce morali bozuluyor tabi. İnşallah banada tutmak nasip olur :)

6. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Arkdaşlar moganda balık var.kısmetiniz olmayabilir.konya yolu tarafında iskeleli olab yerler var ordaki sazlıkları deneyin !.

7. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Yani sadece ben değilde o avlandığım civarda hiç kimse başarılı olamadı. Diyorum ya sabahtan akşama kadar tutulan toplamda 3 turna gördüm :) Ama dediğin yeri bir denesem mi diye merak etmedim değil heyecanlandım şuan sağol abi :)