ABİLERİM 400 TL lik DENİZ İÇİN BOT ÖNERİSİ :(

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında 38380 tarafından paylaşıldı.

1. 38380

38380

Favori Kamış:
    Daiwa Tournament Basiar 45 QD Makine
    Favori Makine:
    Daiwa Tournament Tele Surf 420 cm (70-150)
    Öncelik ile uzun süren bir sınav sürecinden sonra herkese selamlar. Arkadaşlar ben 400 tl lik bir bütçe ile bot almayı düşünüyorum tek kişi binilecek hep büyüklüğü önemli değil dalgaya dayanıklı olsun beni yani 60 Kg mı taşısın yeter :). Genelde denizde kullanacağım Adana/Karataş denizinde. Çok dalga var mı dır bilmiyorum ama biz olduğunu hesaba katalım çünkü canımdan olmak istemiyorum. Amacım sadece kıyıdan uzaklaşıp kamışımı atıp rızkımı beklemek olacak. İleride elektirikli motorda takarım. Bu fiyattaki bir ürün için kıyıdan normal bir havada kaç metre uzaklaşa bilirim? Sizlerin önereceği bot ve motor seti nedir (400 tl içine motor dahil değil) Yardım eder iseniz çok minnettar olurum saygılarım ile hayırlı günler dilerim.

2. orkfey

orkfey Orkun

En İyi Avı:
    Levrek 3,5 kilo
    biraz daha para biriktirip en azından zodiac tarzı bir bot almanı tavsiye ederim.
    DENİZİN ŞAKASI OLMAZ.

3. alişan

alişan Alişan

En İyi Avı:
    eh işte Allah ne verdiyse
    Şakası şöyle olmaz;
    Durup dururken hafif dalga çıkar. Yani göl dalgası gibi düşün. Çırpıntı.
    O çırpıntıda küreklere asılırsın, çekersin çekersin arpa boyu yol gidemezsin.
    Çekmesen deniz seni daha açığa götürür. Maazallah. Ha şunu yapacaksan.
    Mesela bir liman boyunca açıl açılabildiğin kadar. Limanın ayaklarına yanaşırsın. orada merdivenlerden çıkarsın. Canını kurtarırsın. Böyle olacaksa olur. Fakat güvenlikçilere rezil olursun filan işte.
    Ha bir de şu var. Küreğin birini mesela, ortadan sıkmayı unutmuşsundur, yarısı yuvasından çıkar kopar küreğin. zaten kolun kopmuş kürek çekmekten. Panik yaparsın. Yanında yönünde bir tane tekne geçmez. Lazım olmadıkları zaman yüz tane geçer. Lazım olunca bir tane canını kurtaracak bulamazsın. ondan sonra tekneciler sana laf atar. Zoruna gider adamları dövemezsin. Yetişemezsin. Cevap veremezsin. Mesela biz açıldık. Bir tekneye 50 metre kadar yaklaştık. Sonra içlerinden biri birine: Neci lan bunlar ? diye iyi hatırlıyorum sordu. Duymazdan geldik. Zorumuza gitti. 5 kişilerdi. Teknedelerdi. Motorları vardı. Yani iki balık için madara olduk canımızdan da olabilirdik velhasıl. Neyse. Kıyıya çıkınca aradım adamları da, henüz dönmemişlerdi herhalde. Nereden açıldıklarını bilmiyorum. Bucuyuz lan biz. Diyecektim, diyemedim içimde kaldı.
    Ne bileyim ya, aksilik olacak ya işte. Botuna iğne batsa bile limana yüzersin filan. Ama mesela 500 m mesafeyi hafif dalgada kıyıya kadar kulaçlayamayabilirsin belki. risk yani. Mesela 200. metreden itibaren mikro deniz anaları güneşleniyor olacak görürsün. Onların arasında yüzemezsin. Tenini cıbartır, Allah korusun bayıltır acısından.

Tabi bunların tümünü, güvenli/kaliteli bir can yeleğin olduğunu varsayarak konuşuyorum.

4. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Bu aralar kendim içinde araştıran biri olarak, 400 tl'ye sizi riske atmayacak bir şey bulmanız imkansız diyebilirim. :) Ben ekstralarıyla 1.500 lirayı gözden çıkardım. İkinci el bulabilirmisiniz bilmiyorum ama sıfır bir şey istiyorsanız bütçeyi epey bir yükseltmeniz gerekiyor... :)

5. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!

Abi neler anlatmışsın :) arkadaş denize açılmaktan vazgeçecek bence artık :)

şaka bir yana deniz bu. 300-500 TL değil 300 - 500 milyon dolarları vs dinlemez. para geçmez denizde. o nedenle ÖNCE TEDBİR, SONRA TEKBİR.

6. 38380

38380

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Size hak veriyorum iyice gidip sordum soruşturdum bu bütçe ile canımı tehlikeye atmak istemiyorum. Peki arkadaşlar işlerim yolunda gider ise 4 bin TL lik bütçe ile benzinli motoru ile en az 4 kişilik ve üstünde gölgelik çadırı olan bir şey varmıdır? bu bütce yeterlimi? Alacağım bu ürün ile en fazla ne kadar açılabilirim ? Adana/Karataş kıyısında öyle dalga pek yoktur Hatta öğrendiğime göre kışın ve kışa yakın mevsimler dışında su gölet suyu gibi dediler pek öyle heybetli dalgaları yook muş. Sizler ne dersiniz?

7. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Motoru da sıfır almayı düşünüyorsan yeteceğini zannetmiyorum, anca 5 HP'ye kadar bir motor olursa olabilir..
    Bir de canyeleğin oldu mu korkma, canyeleğin de olsun ama mutlaka.. motorun stop düğmesine takılan kablo sürüş esnasında bileğine de takılı olsun, böylece olur da denize düşersen kablo düğmeden çıkar, motor stop eder, bot kafasına göre kaçıp gitmez..

8. demir01

demir01 gürsel demir

En İyi Avı:
    70cm minekop
    selam yakup
    madem çok açılmadan kıyıya yakın olacaksın, bot işinden vazgeç güzel bir surf takım yap.kıyıdan güzel avlar yapabileceğine emin ol

9. 38380

38380

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abi ben vazgeçtim atamam adana karataşa olur ise artık para biriktirip tekne alırım çidden içime sinmedi ne olur ne olmaz abi 2 yıl geç alırım 15.000 tl güzel bi tekne kendime ayarlar onun içinde yaşarım

10. amatorbalıkcı28

amatorbalıkcı28 Furkan

Bence vazgeçmeyin derim. Ama tabiki size kalmış birşey. Kıyıdan çok uzaklaşmadan ve üzerinizde canyeleği bulundurarak açılabilirsiniz diye düşünüyorum. Güneşli ve dalgasız havalar da kıyıdan çok uzaklaşmadan açılınabilir diye düşünüyorum.
    http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=1300223&Productid=sporvoy500
    bu botu tavsiye eden çok arkadaşım var. Bende almayı düşünüyorum.
    hem fiyatıda bence gayet uygun.

11. TuruncuKafa

TuruncuKafa Atakan Berberoglu

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim Tele 3,60
    En İyi Avı:
    Battal boy çöp poşeti
    400-500 liralık botun içinde taban yapısından dolayı doğru düzgün ayağa kalkamazsınız. Hem de bot hafif olduğu için sürekli sürüklenirsiniz. Bazen öyle oluyor ki balık bulucuda sürüklenme uyarısını açmazsak yer değiştirdiğimizi bile anlamıyoruz :D

Göl için düşünseniz nispeten anlarım, en fazla kapalı mekan bir yerde illaki kıyıya çıkacaksınız. Ama diğer türlüsü tehlikeli. Şahsen tecrübe edindik; geçen yaz hemen yan tarafımızda balık tutan elemanlardan biri şişme tırt bir botla (hepsiburada 'da 400 küsür lira olan turuncu bot) oltanın ucunu daha da açığa götürmek için kürek çekerek açıldı. Suda hiç dalga olmamasına rağmen akıntı onu bir hayli açığa çekti. Adam gözden kayboldu, sahil güvenliği aradık (bir türlü gelmek bilmediler) Uzun mesafeli fenerimi çakar duruma getirdim gece karanlığında kıyıyı sayemizde buldu. Güç bela ancak 750 metre öteye yanaşıp gelebildi. (yukarda bir arkadaşımızın söylediği durum da aynen başına gelmiş elemanın, küreğin tekini suya düşürmüştü o aceleyle) Hiç korkmadım diyordu ama kupkuru botta nedense şortu ıslaktı :laughing:

Denizin şakası olmaz. Öyle ki; 15 beygir motora ve küreklere ek olarak, bu yaz 5-6 beygirlik ufak bir elektrikli motor daha alıp bota takıcaz.