Acemiler için doğru sahte seçimi

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında MuratAlp tarafından paylaşıldı.

1. MuratAlp

MuratAlp Murat Alp Aslan

Öncelikle herkese Selamın Aleykum,

Forumda yeniyim, gerçi balıkçılık sporunda da yeniyim :) Çocukluğumdan beri giderim ama ciddi ciddi ilgilenmek istiyorum artık aşırı keyif alıyorum ve bütün stresimi atıyorum.

Hemen konuya geçeyim; ilk olarak başlangıç için Decathlon'dan, Winox-1 240 mh spin olta takımı aldım. Boyu 2.40 atarım 10-30. Araştırma yaptım fiyatına göre başlangıç için fiyatı uygun geldi. Neyse spin oltası çok çabuk bulabildim ama bu sahte olaya tamamen koca bir delik gibi.

Nasıl bu kadar gelişmiş bu spor ve nasıl bu kadar çeşit olabilir gerçekten çok şaşırdım. Neyi seçeceğim şuan bilemiyorum. Ben İstanbul anadolu yakasındayım, kuleli tarafında çinekop, lüfer, sarıkanat gb. balıklarla avlanmak istiyorum. Büyük balık kovalamak bana daha zevkli geliyor, en azından uğraştığıma değsin diyorum.

Sonuç olarak; ustalardan sahte yem ile alakalı tavsiyeler rica ediyorum. Hangi marka hangi model almayalıyım, çünkü bir iki tane aldım yanlış almışım, verim de alamadım böyle giderse baya param boşa gidecek :)

2. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Aleyküm selam...

...özetle doğru sahte yoktur...

Biraz araştırma ve deneyimle gecesinde gündüzünde soğukta sıcakta mevsiminde suyun berraklığında bulanıklığında farklı sahteler tercih edilir.

Bu bağlamda size tavsıye edilen sahte tavsıye eden için ne kadar doğru ise (kendi için hangi şarta hangi balığa hangi avlakta uygun olduğu tercübe ile sabit) sizin için o kadar yalnış bir tavsiyedir...

benim için tavsiyenin doğrusu avlanacağınız bölgede biraz gözlem yapmak ve o doğrultuda tercube kazanmak... Şans bir yana tercübe kazanıldıktan sonra en kötü malzeme ile bile harıkalar ...

rastgele

3. 54808

54808

Murat merhaba,
    decathlondaki o kamışı bilmiyorum,2,40 iyi boy.MH yani sert bir kamış demek.halkaları fuji ise fena değil. iş görür.
    şu an istanbulda dişli sülalesi yok.Mayıs sonuna doğru gelecekler.Şu an sadece sabah ve akşam üzeri istavrite çapari çalışabilirsin.ayrı bir çapari seti alman lazım..bulundugun yerler akıntılı ,100 gr dan az atmayacagın için elindeki kamış bu agırlığı kaldıramaz,atamazsın.yerine göre boğazda 200 gr hatta 230 a gr çıkılıyor çaparide.

bugünlerde ve her zaman akşam hava karardımı sakin,akıntısız yerlerde 10-30 atar ile o kamışla lrf yede dönebilirsin.5 veya 10 gr kurşun arkası meraya göre biraz misina ve 5 cm silikon atabilirsin.çalışan renkler pembe glow,beyaz glow,şimli yeşil glow.benim kullandıklarım piyasada yok.Tavsiye edilen muadillerine bak.glow olsunlar ama..
    resim ekledim,takımlar bunlar
    10 gr kurşun arkası 2 metre 0,22 misina (meraya göre uzunluk ayarla) ve ucuna düz igne,silikonu tak.
    5 gr kurşun arkası yarım metre 0,22 misina lrf klips ve 0,5 gr jighead üzerine silikon tak.
    kurşunda 20- 30 gr a çıkabilirsin.meraya göre ayarla.
    doğru kombinasyonu yakalarsan, lrf ciyim diyenler yanına gelir sorar ,abi sen ne atıyon diye?

IMG_20200219_170349.jpg
    İstanbulda dişli zamanı sizin oralarda çogu zaman,surf takımla kurşun arkası 9 cm sahte atılır.gündüz natürel renkler,gece limon,gibi.
    çapari takımınla gündüz natürel renkleri at.unutma atacagın gram 100-120 -200-230 olacak.
    gece sakin yerlerde spin kamışla 10-20-30 gr kurşun arkası biraz bedenle 9 cm rapalaların limon ,glow , renklerini atabilirsin.

IMG_20200219_173245.jpg

IMG_20200219_173305.jpg fiyatları pek pahalı değil.bu renkleri ve muadlillerini Spot balıkta bulabilirsin.

Direk Spin olarak atacagın sahtelere gelirsek ,
    spinde en çok balık alan ve olması gerekenler minunum bunlar
    Kendo blade minnow 125f 19 gr. Kendonun Slim tipi bunlar.
    şişman olan seabass serisinin aynı renklerine dişli şeçiyor oluyor, pek vurmuyor. Mutlaka slim tip yani blade minnow bul.
    bir de olmazsa olmaz sasuke 120 Limon.fiyatı biraz pahalı ama skorerdir. IMG_20200219_173347.jpg IMG_20200219_173405.jpg Konular daha geliştirilebilir.ikinci bir spin kamış al.15-45 olsun.hem yedek olur hem 40 gr.jig atabilirisin bazı meralarda gibi.
    yada shore jig kamışı al.boğazda 80 gr -100 gr- 120 gr jig çalış gibi ama.oralara ilerleyince girersin.
    yukarda yazdıklarımı edinirsen,elindeki kamışa göre hem lrfye dönüş hem iyi bir dişli sti yapmış olursun istanbul için.Başka yerlerde örnegin saroz dişlisi için eklentileri sorarsan sonra yazarım..
    makina ne var sende ? ip ? leader baglıyormusun ? bunlarda önemli konular

4. Hako

Hako Salih Hakan Şahin

Turna avı için hansen night light blue iyi midir?

Ekli Dosyalar: