AMATÖR DENİZCİ BELGESİ NASIL ALINIR? 2020

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında bearing tarafından paylaşıldı.

1. bearing

bearing erdal demir

bu süreçte yaşadığım tecrübeleri aktarmak için amatör denizci belgesi'nin nasıl alınacağını 2020 yılı güncel sisteme göre anlatacağım. bir arkadaşımla yat almaya karar verdiğimizden bu belgeyi almak için bir süreç yaşadım.

1. https://ades.uab.gov.tr/ sitesine e-devlet şifrenizle giriş yapıyorsunuz.

2. Yukarıdaki Amatör denizcilik eğitim sistemine giriş yaptıktan sonra, 23 üniteden oluşan (adb) amatör denizcilik belgesi eğitiminizi online olarak tamamlamanız gerekiyor.

3. Amatör denizcilik eğitiminizi tamamladıktan sonra sistem tarafından size özel seri numaralı Kurs Bitirme Belgesi veriliyor. bu belgeyi yazıcıdan çıktı alın.

4. Bünyesinde K.B.B ve GÖZ hastalıkları doktoru çalıştıran herhangi bir sağlık kuruluşundan (tıp merkezi, hastane vs.) sağlık raporu almanız gerekiyor. K.B.B. için sağlam raporu, GÖZ için renk körlüğü ve gece körlüğü yoktur ibaresi olacak. Rapor sonucunda "Amatör denizci belgesi alabilir" ibaresi yazılacak. Bu raporun sınavdan en çok 4 ay önce düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu raporu tarayıcıdan tarattırın.

5. Vesikalık fotoğraf. (1 adet, dilekçe üzerine yapıştırılacak) Sisteme yüklenecek fotoğraf boyutları sisteme girdikten sonra görebilirsiniz. Yükleme yapılacak fotoğrafı tarayıcıdan tarattırın.

6. http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 50TL olan amatör denizci sınav harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın. makbuzu tarayıcıdan tarattırın. (2018 yılı itibariyle sınav ücreti alınmadığından bu bölümde yazılanları uygulamanıza gerek yoktur.)

7. https://adbs.uab.gov.tr/ adresine e-devlet şifrenizle girerek Sınav Başvurusu menüsüne girin. Bu sayfada fotoğrafınızı, sizden istenen bilgileri eksiksiz tamamlayıp, iletişim bilgilerinizi düzenleyin.

8. Bağlı olduğunuz liman başkanlığı 2 gün içinde başvurunuzu onaylayacak. Başvurunuz onaylandığında size eposta yollanıyor. Eğer başvurunuz bu sürede onaylanmaz ise bağlı olduğunuz liman başkanlığını telefonla arayarak başvurunuzun onaylanmasını talep edin. Telefon numaralarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/GSSMerkezleri.aspx (2020 yılı itibariyle artık başvuru, sınav tarihi ve diğer işlemlerin tamamı çevrimiçi gerçekleştiğinden bu bölümde yazılanları uygulamanıza gerek yoktur.)

9. Başvurunuz onaylandıktan sonra http://gss.gasm.gov.tr/ adresine tekrar girerek Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsünden "Başvuru ve Randevu Alma" kısmından SINAV'a girmek istediğiniz tarih ve saati seçin. Randevu tarihlerine şu linkten bakabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/RandevuTarihleri.aspx (2020 yılı itibariyle artık sınav tarihi seçimi başvuru esnasında seçildiğinden bu bölümde yazılanları uygulamanıza gerek yoktur.)

10. Seçtiğiniz gün ve saatte nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili liman başkanlığı tarafından sınavın yapılacağı merkeze gidin. Sınavlar bilgisayar ortamında, gözetmen eşliğinde, her bilgisayarda kameralı ve çevrimiçi olarak yapılıyor.

11. Amatör denizcilik sınavı için toplamda 50 soru soruluyor. Geçme notu 100 üzerinden 60. Soruları cevaplamak için 60 dakikanız var. Benim sınav 28 dakikada bitti. Sınav sırasında ekranda ne kadar sürenizin kaldığını görebiliyorsunuz. Hesaplama gerektiren soruları en sona bırakıp, daha sonra cevaplayabiliyorsunuz. Cevapsız soru bırakmışsanız onuda görebiliyorsunuz. Yanlış cevaplarınız doğruları götürmediği için boş soru bırakmamanız sizin yararınıza.

Sınav oturumu biter bitmez sınav sonucunuzu öğreniyorsunuz. Bu yüzden sınava giderken kazanacağınızı düşünerek;

a) yarım kapaklı pembe dosya
    b) 1 adet vesikalık fotoğraf
    c) sağlık raporunuz
    d) sınav harcı dekontunuz
    e) kurs bitirme belgesi

yanınızda olsun.

Sınav sonrası, (muhtemelen aynı binada) gemi adamları işlemleri masasından dilekçe örneği temin edin. Dilekçeyi doldurarak vesikalık fotoğrafınızı ilgili yere yapıştırın.

Sınava girdikten sonra, cep telefonunuza sms mesajı veya eposta adresinize amatör denizci belgesi harcını ödemeniz gerektiğine dair bir mesaj veya bildirim gelmeden kesinlikle ödeme yapmayınız.

SMS veya E-POSTA ile belge harcınızı yatırabileceğinize dair size bildirim geldikten sonra, http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 2020 yılı için 48,60₺ olan amatör denizci belgesi harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın.

Artık elinizdeki şu evrakları "Gemi adamı işlemleri" masasına teslim ederek, amatör denizci belgenizin düzenlenmesini talep edebilirsiniz:

a) yarım kapaklı pembe dosya
    b) fotoğraflı dilekçe
    c) sağlık raporunuz
    d) sınav harcı dekontunuz
    e) belge harcı dekontunuz
    f) kurs bitirme belgesi

hayırlı olsun :)

NOT: benden diploma veya adli sicil belgesi alınmadı. sanırım 2016 yılındaki uygulama bu şekildeydi.

amatör denizci belgesinin (adb) bana maliyeti şöyleydi (2016 yılı):

1. sağlık raporu (göz 35TL - k.b.b 35TL muayene ücreti) 70TL
    2. sınav harcı 50TL
    3. belge harcı 26,10
    4. vesikalık fotoğraf 5TL
    5. yarım kapaklı pembe dosya 0,50krş

toplam = 151,60TL

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Haziran 2020
    hsn bunu beğendi.
  2. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Formaliteye bak sen...Bence bu sistem ehliyet vermeme sistemi alt tarafı 4.5 metrelik bir tekne için senden yat yelkenli bilgi ve sınavı istiyorlar.Gidin de venedikteki küçük tekne sahipleri nasıl kendi kara sularında özgürce dolaştıklarını görün.Alt tarafı kıyıda 2 km saga,2 km sola gideceksin.

dreamceng bunu beğendi.
  3. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Paylaşım için teşekkürler

4. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Biraz da sınavda çıkan sorular hakkında bilgi verseniz.Online eğitimdeki soruların aynısımı çıkıyor.Ayrıca kısa mesafe telsiz sınavına da girmekte fayda var.yatlar da genelde telsiz bulundurmak gerekiyor çünkü

5. bearing

bearing erdal demir

online eğitimdeki sorulardan da çıkıyor fakat fazla değil.

diğer kalanlar çoktan seçmeli ve bazıları grafiksel sorular.

grafiksel sorulardan aklımda kalanlar;

1) şamandıra resmi ve hakiki kerteriz hesaplaması sorusu
    2) borda fenerlerini gösteren resim ve sancak-iskele yönü sorusu,
    3) iki kırmızı silyon feneri resmi, manevrası kısıtlı gemi sorusu,
    4) denize yarı batmış gemi resmi, su üzerinde görünen batık sorusu,

normal sorulardan aklımda kalanlar;

1) doğudan esen rüzgarın adı
    2) sivri uçları birbirine dönük kardinal şamandıra sorusu
    3) çakarlı fener sorusu
    4) solunum yolu açıklığı kontrolü nasıl yapılır sorusu
    5) koma halindeki kişiye ilk yapılması gerekenler
    6) gemi nasıl terk edilir sorusu
    7) halatın en ince parçası
    8) katı atıklar denizden kaç mil öteye atılabilir sorusu
    9) motor bölmesi yangınlarında hangi tip söndürücü kullanılır sorusu
    10) yapay sapma doğal sapma sorusu

KMT düşünmüyorum değil, özellikle mevcut sağlık raporu 4 ayı geçmeden başvurmak lazım çünkü 4 ayı geçerse yeniden sağlık raporu isteniyor. Fakat bizim alacağımız yat balık avlamak için olacak, daha çok manevra kabiliyeti yüksek ve kapsamlı bir şey istemiyoruz. Bu yüzden alacağımız yatta telsiz olmayabilir.

Bildiğim kadarıyla teknede telsiz bulunabilir ama onu kullanabilmek için KMT lazım ama KMT olmaması, telsiz bulunan tekneyi kullanamayız anlamına gelmiyor.

6. Bordor

Bordor CAN BUGRA

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance 270 MH
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 40
    En İyi Avı:
    Lambuka,Yayın,Sudak limit üstü :)
    Üstad ben Ankarada yaşıyorum. Bu sene Mersinde 5mt altı bir tekne alacağım. Belgeyi de temin edeyim diyorum ama Ankaradan belgeyi alabilmem/sınava girmem mümkün oluyor mu?

7. bearing

bearing erdal demir

evet. ankaradan da alabilirsin. sınav tarihleri şu linkte var:

https://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/RandevuSinavTarihleri.aspx

sınav yeri ankarayı seçip, sınav türü olarak ADS seçip, en yakın tarihteki amatör denizci sınavını görebilirsin.

sınav yeri ve irtibat bilgileri aşağıda.

Ankara Sınav Salonu
    TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Hakkı Turayliç Caddesi No:5 C-Blok EMEK
    ÇANKAYA / ANKARA
    Telefon : 0 312 203 10 00 / 3406

8. Bordor

Bordor CAN BUGRA

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance 270 MH
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 40
    En İyi Avı:
    Lambuka,Yayın,Sudak limit üstü :)
    Teşekkür ederim.

Sıkça Sorunlan Sorulara bakmıştım olmadığı için buraya yazdım, sizi de zahmete soktum.

9. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Bilgiler için teşekkürlet çok işe yarar bilgiler

10. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Aslında 4.5 metrelik bir tekne için senden ADB istemiyorlar zaten. ADB'nin zorunlu olduğu durumlar 5 metreden 24 metreye kadar olan tekneleri kapsıyor. Motorunuz da 10 beygirden yukarı ise zorunluluğu bulunuyor. Biz kendi ihtiyacımıza göre değerlendiriyoruz ama verilen eğitimler gerçekten işimize yarayacak şeyler. Bence formalite olarak görmeyelim ve gerçekten öğrenmek için bu belgeye çaba verelim.
    Benim 9.9 motorlu 5 metre teknem var. Normalde zorunlu olmamasına rağmen ben almak için kursu tamamlamak üzereyim. Yaklaşık 1 aydır kur kur devam ediyorum. Bazı arkadaşlar da cevapları bulmuşlar internetten ordan bakarak çözüp ilerliyorlar. Ama Sınavda da bunlar ve benzeri sorular çıkacağı için bence hata yapıyorlar.

Selam ve saygılar.

11. Zndmrtp

Zndmrtp OZen

Merhaba Erdal bey

Sağlık raporunu nereden aldınız? İzmirdesiniz sanırım. Ben de alacağım. Veren kurum isimleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

12. bearing

bearing erdal demir

merhaba, bünyesinde kulak burun boğaz ve göz doktoru çalıştıran tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler ile tıp merkezlerinden alabilirsiniz.

özel hastaneler veya özel tıp merkezlerinden aynı gün muayene olup raporunuzu alabilirsiniz.

yalnızca dikkat etmeniz gereken:

1. göz için; renk körlüğü ve gece körlüğü yoktur ibaresi ile iki gözün görme testi sonucuna mutlaka raporda yer verilmesi,

2. kulak burun boğaz için test sonucuna raporda "Sağlam" yazılması,

3. Rapor sonucuna "amatör denizci belgesi alabilir" ibaresine mutlaka yer verilmesi,

hususlarına dikkat etmeniz ve ilgili hekime bunlara raporda yer vermesini rica etmenizdir.

rapora fotoğraf yapıştırılacağından vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayın.

13. Zndmrtp

Zndmrtp OZen

Merhaba

Belgeniz ne kadar sürede elinize geçti herşey bittikten sonra? Sınavı geçtiğiniz gün geçici bir belge falan veriyorlar mı?
    Ben de hayırlısıyla bugün sınavlara giriyorum hem telsiz hem adb

14. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Geçici belge yok.Ben Ankara'da 1 haftada aldım.Belgelerimi almaya gittiğimde KMT yi unutmuşlar 10 sn içinde onu da bastılar.

15. bearing

bearing erdal demir

herhalde belgelerinizi almışsınızdır :) Atilla beyin dediği gibi geçici belge yok. Benim ADB'nin verilmesi 15 gün, KMT'nin ise 10 gün sürdü. Sanırım bu basılma süresi değil de daha çok yoğunluktan veya dosyalar biriktirilip, haftanın belirli günleri toplu olarak basıma gönderildiği için bu kadar zaman aldı.

16. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    20.Dersteyim az kaldı. Lakin benim bir teknem yok. İleride inşallah olacak. Şimdiden alayım belgeyi cebime koyayım diyorum. Verdiğin bilgiler için teşekkürler

17. bearing

bearing erdal demir

umarım faydası olmuştur konunun.. başarılar dilerim. not: kısa mesafe telsiz (kmt) ehliyeti düşünürsen aynı sağlık raporunun süresi geçmeden aradan onuda çıkar derim, 12 kişi kapasiteli ve üstü tekneler de telsiz bulunması ve kmt ehliyetli biri olması şart. kmt için detaylar: http://www.balikavi.net/konu/kmt-ki...elgesi-nasil-alinir-2016-guncel-sistem.63740/

18. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Henüz teknem veya botum yok. Sistemdeki soruların cevaplarını bulup yarım saat içinde bitirip kurs belgesinin çıktısını aldım. Sonrasında sınav tarihi seçip, bir gün öncesinde çıkan soruları şöyle tekrar edip sınava girdim ve belgemi aldım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar :D

befalcon bunu beğendi.
  19. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Sen bir dahisin dostum :D

İnan01 bunu beğendi.
  20. İnan01