Akarsularda Av Yasağı Yok

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında custlook tarafından paylaşıldı.

1. custlook

custlook Hasan

Ben Karabükte yaşıyorum ve dün akşam tebliği incelediğimde http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php linkten sizde inceleyiniz ve çizelge 6 da en altta Akarsularda zaman yasağı yok yazıyor.(Tatlı su kefali için geçerli). Ve Karabük üzerinden geçen akarsuları aşağı sıraladım acaba ben 15Mart-15 Haziran tarihleri arasında bu akarsularda tatlı su kefali(kasna) tutmaya çalışsam jandarma açısından yada balıklar açısından bir sorun teşkil edermi saygılarımla. Şimdiden herkeze teşekkürler.reeling

Filyos Irmağı: Karabük İlinin en önemli akarsuyu Filyos Irmağı’dır. Bu ırmağın iki önemli kolu olan Araç ve Soğanlı Çayları il topraklarındaki önemli akarsulardır. Filyos ırmağı kaynaklandığı yerden denize dökülünceye kadar değişik isimler almaktadır. Kaynaklandığı yerde Ulusu ismiyle bilinen akarsu, Gerede yakınlarında Gerede Suyu, Eskipazar yakınlarında Soğanlı Çayı, Araç Çayı ile birleştikten sonra Yenice Irmağı adını alır. Devrek Çayı’nıda alan ırmak, Filyos Irmağı adıyla Karadeniz’e dökülür. Irmak, 288 km. uzunluğundadır.

Soğanlı Çayı: Gerede’nin güneybatısından kaynaklanarak Eskipazar’ın güney kesimini sulayan Gerede Suyu ile Çerkeş’ten gelen Çerkeş Çayı birleşerek Soğanlı Çayı’nı oluşturur. Hamamlı Köyü’nün güneyinden itibaren Ovacık’ın doğusunda ve kuzeyinde bir müddet akar. Önce Bağırsak Deresini, daha sonrada Karabük yakınlarında Eskipazar Çayını alır. Karabük’te Araç Çayı ile birleşerek Yenice Irmağı adını alır.

Eskipazar Çayı : Eskipazar’ın batısındaki Eleman dağından doğar. Doğu ve kuzey yönlerinde bir müddet aktıktan sonra Karabük yakınlarındaki Cemal Ovası’nda (Hamzalar) Soğanlı Çayına karışır.

Araç Çayı:
    Ilgaz Dağlarının kuzey yamaçlarından kaynaklanır. Çok sayıda dere ile beslenir. Eflani çevresindeki en önemli akarsu olan Taşçıdeğirmen Çayı ile birleşir. Safranbolu’nun güneyinden batıya doğru akarken Ovacuma Deresi’ni alır. Safranbolu’dan geçen Gümüş, Akçasu, Tabakhane ve Bulak derelerini de alarak Karabük’te Soğanlı Çayı ile birleşir.

Yenice Irmağı:
    Araç ve Soğanlı Çaylarının birleşmesiyle oluşan bu ırmak dar ve derin vadiler içinde akar. Bolkuş Boğazı’nı geçer. Balıkısık mevkiinden sonra vadisi genişler. Pirinçlik yakınlarından Kel tepe’den gelen Değirmen deresini alır. Kelemen, Kızılkaya, Karakaya, Şeker Çayını alarak ilerleyen akarsu Devrek Çayı ile birleşir. Filyos Irmağı adını alarak Karadeniz’e dökülür.

2. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Doğrudur. Tatlı su kefali (kasna) için akarsularda zaman yasağı yoktur. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

3. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Hayır hiç bir sorun olmaz.Ben her sene şehrimizin içinden geçen akarsuda balık tutarım .Şimdiye kadar karışan görüşen olmadı .bırakın beni en kötü 10 kişilik grub oluruz .Kasna zaten serbest arada bir tuttuğumuz sazanlarıda atarız suya zaten amaç sportif balıkçılık tatlı su balığının lezzeti eksik olduğundan hangisinin ekonomik değeri yüksekki.

4. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Orman içi akarsu olmasın yanlız.

5. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
  6. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Ufuk, tabloya bakarsan kefalin yasak dönemi için

"Orman içi sular ve akarsular dışındaki iç sular" açıklaması var.

Amman dikkat;)

7. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Akarsular dbenmi yanlış okuyorum tebliğdemi sorun var benim gördüğüm bu :)

8. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Zaman yasağı yok yazısını sanırım ben göremedim.Bence böyle bi yasak olmaması saçma olur.Üreme dönemindeki balığın avının yapılmasına neden izin verilsinki ??

9. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Orman içi olmayan akarsularda zaman yasağı yok.
    Göllerde ve orman içi akarsularda zaman yasağı var...

Üstteki mesajda kırmızı ile işaretlediğim yere bak tebliğde...

10. uflentibaba

uflentibaba Caner

Üstad selamun aleyküm konuyu hortlayorum ama karabüğe gelicem üniversiteye. Av durumu nasıl şuan