Alabalık ağzındaki kurtçuklar

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında asiruzgar70 tarafından paylaşıldı.

1. asiruzgar70

asiruzgar70 Serkan

En İyi Avı:
    Gökkuşağı alabalık 45 cm, Aynalı sazan 5,6 Kg
    Merhabalar, balikavi neti dışardan çokça takip eden bir olta meraklısıydım; fakat bugün anladım ki bazı şeyleri öğrenmek için sisteme dahil olmak şartmış :) Forumdaki ustalardan bir konu hakkında yardım istiyorum:
    Bugün her zaman gittiğim yayla avlağından (baraj gölü) 2 adet gökkuşağı alası aldım. Serin havalarda hep yaptığım gibi balıkları toprağın üstüne attım. Orda yarım saat kırk beş dakika kadar durduktan sonra almak için yanlarına gittim ki, ne göreyim! Bir tanesinin üzerinde kırmızı kırmızı, ince 1-2 cm boyunda kurtçuklar geziyor. İlk önce acaba sinek işi mi diye düşündüm; fakat mümkün değil. Ortalıkta benden başka canlı bile yok, hava soğuk çünkü... Daha sonra nerden aklıma geldiyse hayvanın ağzını açtım ki, alt çenesinden bastırınca kafalarını çıkaran; bırakınca dilin altına inen kırmızı kurtçukların devamı orda! Hemen kafasını kestim attım, balığın pulunu bile temizlemeden içini açtım, temizledim. Çıkan organların arasında bir kaç tane de ölü kırmızı kurtçuk gözüme çarptı yine. Bu defa tuttum derisini yüzdüm ki, acaba et kısmına yerleşme var mı diye; ancak et kısmında hiç bir şey bulamadım. Ha balığı ne yaptın derseniz, yemedim tabi.
    Ustalara sorum şu olacak:
    Her zaman gittiğim avlakta bu başıma gelen şey nedir? Bu kırmızı kurtçuklar nedir sizce?
    İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...
    Not: Öteki balığı da didik didik ettim; ama bir tane bile rastlamadım

2. korayandroid

korayandroid Koray

Söyleyeceğim tamamen tahmin bildiğimden değil ama topraktan gelmiş olmasın o kurtlar.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sülük olabilir mi, 1-2 cm. boyunda sülükler?

Bizim burada var öyle bir avlak. Alabalıkların midesi bazen silme sülük dolar. Ağzında canlı sülükle gelen de olur.

4. asiruzgar70

asiruzgar70 Serkan

En İyi Avı:
    Koray Bey, kurtçuklar topraktan gelmiş olabilir; ama şu var iç organlarında ölü kurtçuklar da vardı. Bir de öbür balığım da yanında olmasına rağmen onda hiç birşey yoktu.

M.Nuri Bey,
    Sülük olabilir mi demişsiniz. Balıktaki bulunan sülükle, bizim bildiğimiz şu kan emen sülük aynı şey ise eğer bunlar kıpkızıl, ipince ve 1-2 cm boyu geçmeyen şeylerdi. Bildiğim kadarıyla bizim bildiğimiz sülükler koyu renkli solucan gibi hayvanlar. Bir de bunlara üfleyince uçup gidiyorlar, düşüyorlar yani. Sülük olsa yapışmazlar mı?

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Buysa tarif edilen

contracaecum cinsi bir parazit ,tatlı su ve deniz balıklarında yaşayan türleri mevcuttur.insanda Anisakidosis hastalığına yol açan parazit ailesinde yer alır.

NOT, tüketeceğiniz balıkları ,ister satın aldığınız,isterse tuttuğunuz olsunlar mutlaka kendiniz ayıklayınız,ayıklarkende iç organlarını vs. yi iyice inceleyiniz.

6. asiruzgar70

asiruzgar70 Serkan

En İyi Avı:
    Fatih Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum; fakat bu, "artık o gölden balık alma" anlamına da geliyor mu? Yani zaten iyice tiksindim, iki senelik uğraşımdan bir günde soğudum onları görünce...

7. asiruzgar70

asiruzgar70 Serkan

En İyi Avı:
    Aslında benim bahsettiğim kurtçuklar tam olarak şu resimdeki kan kurtlarına benziyorlardı. Sadece kafa yapılarını hatırlamıyorum.

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    contracaecum KELİMESİNİ görsellerde aratırsanız karşılaştığınız paraziti görürsünüz.çoğu göletlerde,su kaynakları barajlarla kısıtlanmış doğal göllerde, Balıkların yüzde doksanında iç yada dış parazitler mevcuttur.Bazıları insana da geçer.İyi pişirilmiş balık etinde bir tehlike söz konusu değil,temastan sonra elleri iyice yıkamakta diğer bir önlem.

insanın her türlü müdahelesine,doğa kendi silahlarıyla savunma yapar.Mikroplar,virüsler,parazitler vs. hep bu sınıfta canlılar.Amerikanın alabalığını,karamanın göletine salarsan,doğa da bu paraziti balığa musallat edip yok etmeye çalışır,DOĞAL!!! OLARAK...

9. asiruzgar70

asiruzgar70 Serkan

En İyi Avı:
    Teşekkürler...

Konu anlaşılmıştır Fatih Bey, yakın ilginiz ve tecrübelerinizi, bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Maalesef ülkemizde böyle yanlış politikalar izlenebiliyor; fakat bizim elimizden bu konuda pek bir şey gelmiyor.