Alabalık Avı İçin Tavsiye

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Cegok tarafından paylaşıldı.

1. Cegok

Cegok Cengiz Gök

Arkadaşlar balık tutmama yeni başlayacağım nette sporlara bakarken balıkçılık ilgimi çekti, bizim yaylaya 5 yıl önce baraj yapıldı, derede alabalık vardı şimdi barajda vardır diye düşünüyorum. Elimde Shimano marka 5-15 atarlı 180 cm kamış var bir de BİM'den aldığım Ablastar kamış var.
    Link atarak alabalık ve sazan için ayrı ayrı misina ve kaşık tavsiyesi verebilir misiniz.
    Giresun'da avlanmaya gideceğim.
    Şimdiden herkese teşekkür ederim.
    Bu arada forumdaki konuları okudum. Aliexpress'ten alabalık için misina almayı düşünüyorum bir de kaşık sizce yanlış mı yapmış olurum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Alabalık için nippon marka misinayı tavsiye ederim. 0.20 lik nippon işini görür(hem az dolanma olur hemde inanılmaz sağlamdır). Sazan için daha kalınlarını kullanabilirsin ama o konuda tam olarak bilgi sahibi değilim. Kaşık tavsiyesine gelirsek mepps marka tüm döner kaşıklar olabilir. Black fury, fluo tiger, mepps comet, mepps xd, mepps tw gibi ürünlerin tamamı iyidir. Avlanacağın yer baraj olduğu için ben daha çok canlı renkleri olan meppsleri seçmeni tavsiye ederim. Hafiften bulanık yada derin sularda fosfor yeşili, turuncu, pembe tarzı renkler bence daha iyi iş yapıyor. Aliexpress ten alacağın dönerkaşıklar mepps kadar iyi iş görür mü bilemem. Ama paraya kıyacaksan meppsten ayrılma derim abi. 2 numara mepps kullan. Daha uzağa atmak istiyorsan 3 numara da olur(daha az vuruş alabilirsin).

3. Cegok

Cegok Cengiz Gök

Çok teşekkür ederim Mepps kaşık alayım en iyisi 10 tane alacakken 5 tane alırım. Misina tavsiyesi için de teşekkür ederim özellikle misina konusunda bilgiye ihtiyacım vardı.

AhmetKurt29 bunu beğendi.
  4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Kesinlikle en doğrusunu yapmış olursun. Özellikle avlakta ki balık sayısı biraz az ise tam anlamıyla yem seçiyorlar. Rastgele...

5. Cegok

Cegok Cengiz Gök

Arkadaşlar alabalık için BERKLEY WHIPLASH 0.18 örgü misina alsam sizce nasıl olur. Bu markayı kullanan var mı aranızda?

6. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Kullanmadım ama meşhur bir misina türü. Sağlamlığından çokça bahsedildiğini duydum. Ama ip, örgü misina akarsu avlarına genelde pek uygun görülmüyor. Özellikle ip misina kullanmadıysan istemediğin dolanmalar ile karşılaşabilirsin. Normal misina pratiktir. Avlanırken dolanma olayı olursa da hemen düğümlenen kısmı keser geçersin. Sonra da yemi tekrar bağlayıp avlanmaya devam edersin. Ama ip misina düğümlendiğinde daha garip sorunlar ortaya çıkabilir. Pek çok konuştuğum kişi ip misinanın balık avına yeni başlayanlara pek uygun olmadığını söylüyor. Alabalık ustaları da genelde akarsu avcılığında ip misinayı pek tavsiye etmiyor. Benim sana tavsiyem yukarıda da dediğim gibi nippon yada trabucco marka misinalar kullanmandır. Ben bu misinaları kullanarak çok alabalık yakaladım ve bayağı da memnunum.

7. Cegok

Cegok Cengiz Gök

Ahmet kardeşim teşekkür ederim verdiğin bilgiler için, decatlonda o misina bayağı indirime girmiş normalde 185 tl olan ürün orada 120 tl civarı almak isteyen arkadaşlar alabilir:)

AhmetKurt29 bunu beğendi.