SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Alabalık İçin Kamış

Konu, 'Kamışlar' kısmında Sven tarafından paylaşıldı.

 1. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)
  Selamlar sevgili dostlarım, abilerim ve kardeşlerim.

  Amatör olarak oltacılığa başlayalı hemen hemen 5 ay oldu:) bu 5 ayda çok büyük balık ender olsada oldukça balık aldık şükürler olsun ki denizden. Şu aralar tatlı su balıkçılığı gönlümün kapısını çalıyor. Antalya'nın nispeten balık açısından verimsiz denizlerindense manzarasıyla, doğasıyla, huuruyla ve kapm yapma olanığıyla tatlı su beni çağırıyor resmen:) Az biraz deneyim kattıkyine bu konuda kendimize amma velakin buranın tartışma ortamının katacağı ve ustalarımızın yönlendirmesinin katağı bilginin yerini alamaz hiç bir zaman.
  Öncelikle hedef balığım alabalık,bu balığı tatlı suyun levreği gibi görüyorum. Çok geniş bilgi sahibi değilim amma velakinkeşfettiğim avlakta evelsihafta yakaladığım yakışıklıların midelerinden neler çıktı neler:) Faresinden balığına balığından böceğine ve hamuruna kadar her şey:) Ben doğadan topladığım böcekleri kullandım genel olarak ama şuan için aklımda yapay yemler ve mepsler var.
  İşte sorun burda başlıyor mep dene meretler yada kullanacağım meretler 2-10gr arası genel olarak. Bunlar için yeni kamış şart oldu:) Aşağıda ki seçenekler arasında kararsız kaldım.


  http://www.avmarketi.com/asp/product/10419/FLADEN-MICRO-UL-130-1-10G-GRAFIT-KAMIS (en çok buna sıcak bakıyorum, hem ucuz hemde kısa)

  http://www.avmarketi.com/asp/product/10436/FLADEN-MAXXIMUS-TELE-180-3-15G-KARBON-KAMIS

  http://www.avmarketi.com/asp/product/10437/FLADEN-VANTAGE-TELE-180-5-20G-KARBON-KAMIS


  Bu 3 kamışı değerlendirirken fark ediceksiniz ki kısa kamışları tercih ettim. Çünkü avlak bölgem oldukça sık bitki örtüsüne sahip ve 180lik kamışlar bile oldukça zorlayacak beni at-çeklerde.

  Not: Çok ağır kamışları kullanmak istemiyorum. Sağlağım ve askerde şarapnel isabeti sonusu sağ kolumdan ciddi bir yara aldım. İyileşmiş ve kuvveti yerinde olmasına rağmen uzun süreli at-çeklerde hafif kamış sonrası can sıkan kemik sızılarını engel oluyor:)
   
  Son düzenleme: 14 Mayıs 2010
 2. Sponsor

 3. kamil alkan

  kamil alkan kamil

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  131
  Şehir:
  ankara
  misinada önemli..
   
 4. kamil alkan

  kamil alkan kamil

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  131
  Şehir:
  ankara
  en fazla 15 mt atar bu sistem gibi geldi bana.
   
 5. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)
  Kamil Abi elbette misina da önemli. Fakat önce kamışı seçip kamışauygun birmisina tercih edicem:) Belki onun içinde tavsiyelerden yararlanırım:)
   
 6. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  9.028
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Fladen kamış için şu bilgiler var: "130 CM boyunda, grafit malzemeden, 1-10 gram atarlı, tek parçalı, eva saplı, uygun fiyatlı spin kamış"

  Atarı çok iyi de yalnız, 130 cm kapalı boy (tek parça olduğundan) fazla değil mi, taşıma zorluğu olmaz mı?:)
   
 7. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)

  Aslında çok sorun olmaz Nuri Abi. Çünkü gittiğim yere hep arabayla gidiyorum. Bir de huyumdur nereye gidersem gideyim tümtakımlarımı yanıma alırım(9 kamış ve 3 takım çantası:) Eminim buna da bir yer bulurum:) Önemli olan o boyun verimi nasıl olur benim için.
   
 8. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  69
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Ali
  10 adet kadar alabalık avında kullandığım kamışlarım var.
  Ancak son aldığım Shimano Catana 2-8 gr atarlı 1,65 boydaki teleskop kamışım elime çok oturdu ve bana sık bitki örtüsünden geçerken çok kolaylık sağlıyor.Bu kaliteli kamışın bence üstünlüğü tartşılmaz.
  Bazı alabalık kamışlarımın boyu teleskopta olsa 1,20 m.dir ayrıca 90 cm olanı bile vardır.
  Bitki örtüsünün geçit vermezliğiyle orantılı olarak bunlardan birkaçını ava götürürüm.
  Sevgiler
   
 9. modena

  modena

  Mesajlar:
  1.911
  ....Öncelikle hedef balığım alabalık,bu balığı tatlı suyun levreği gibi görüyorum. Çok geniş bilgi sahibi değilim amma velakinkeşfettiğim avlakta evelsihafta yakaladığım yakışıklıların midelerinden neler çıktı neler Faresinden balığına balığından böceğine ve hamuruna kadar her şey....

  fare demişsiniz merakımı maruz görün ama bu balığın boyu neydi...youtube bir video paylaşmıştım...bu videoda da balığın midesinden 10 a yakın fare çıkıyordu...koskocaman bir alabalıktı bu...yani bende de yeni yeni filizlenen bir alabalık sevdası var...yazıyı okuyunca heyecanlandım...
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2010
 10. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)
  Vedat Abim, bir lafını anımsıyorum geçmiş yazılarından hayal meyal. "kişisel zevklerde maddi endişe taşımamalı" Yani bahsettiğin modeli incelmeyi çok isterim. Zira shimano nun kalitesi su götürmez:)
   
 11. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)
  Turgay Abi, o paylaştığın muhteşem fly videosunu çok iyi hatırlıyorum:) Benim avlandığım bölgede hep alabalık çiftlikleri kurulmuş durumda. Bu yakaladığım yakışıklılar benim gözümde 2 grupta. Bir yeni bir dönemde kaçan ve hamura dahi gelen yeni yetmeler ki bunlar genelde 20-25cm civarı oluyor. Ve esas keyifli olan ise kaçalı oldukça vakit geçmiş ve doğaya adapte olmuş olan 30-60cm civarı canavarlar. Benim çıkardığım farenin sadece kafası tırnakları ve tüylerinin bır kısmı kalmıştı ve 58cmlik bir parçaydı...
   
 12. modena

  modena

  Mesajlar:
  1.911
  abisi valla bir ay içerisinde aydın ili çine topçam barajına gideceğim...orada da çiftlik firarisi alabalık varmış...şimdi ihtiyacım kaşık almak...sabah öğle akşam üstü değişik renkleri falan oluyormuş...üzerinde ki beneklerin bile rengi önemli imiş...valla ya nasip olsun bana...helal olsun sana...:)
   
 13. Sven

  Sven Ali Yiğit Özkan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  246
  Şehir:
  Antalya
  En İyi Avı:
  5710gr Levrek(ve hala canlı)
  kesinlikle, beneklerin rengide çok önemli. Tabi bunlar saate göre değişiyordur muhtemelen ama benim avlağımda sadece kırmıı benekliler iş yaptı:)
   
 14. exselance01

  exselance01 mesut adanalı

  Mesajlar:
  69
  Şehir:
  adana
  slm vedat abi beni kırmazsan alabalık için yazmış olduğunu kamışların mepslerin makinelerin linkini gönderir misin takım oluşturacağımda 75-125 ytl arası bütçem var şimdiden teşekkürler.
  Avlak:akıntılı su, sık ağaçlık, su akıntısı oldukça iyi, suyun genişliği 3,5-15m arası,derinliği 30cm ile 3-5m arası yardımcı olursan çok sevinirim abi iyi avlar.