Amasya Yedikır turna

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında sazancıı tarafından paylaşıldı.

1. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    Değerli arkadaşlar ayın 20-23 arası amasyada olacağım yedikır barajına turna için gitmek istiyorum. Sizin önereceğiniz yeri neresi sahte ve kaşıkla at-çek deneyeceğim. Yardımlarınız için sağolun.

2. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Ben bilmiyorum ama arkadaşım biliyor orada 3 göl varmış en son gölde turna varmış ,son göle gitmen lazım...

3. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Cemil çok sağol, yedikır barajı büyük tek bir bara ben barajın hangi bölgesinde turna olduğunu öğrenmek istiyorum.

4. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Amasyalı hemşerilerim yardımlarınızı bekliyorum.

5. cetin5807

cetin5807 M.Z ÇETİN

Favori Kamış:
    Crocadile
    Favori Makine:
    Okuma Zeon
    Geçen yaza doğru yedi kır barajında avlanma şansım oldu.Turna olduğunu söylediler ama bize denk gelmedi.Biz bolca kızıl kanat ve tatlı su levreği yakaladık.Oltamıza arada birde tahta balığı dedikleri çok kılçıklı olan bir balık takılıyordu.Tatlı su levreğinin de en çok geldiği yem yavru canlı balık ve solucan.

Amasya için şöyle bir bilgi daha verebilirim.Şehir merkezin de bir fabrika var.Kum ocağı veya beton fabrikası olabilir.Tam emin değilim.Fabrikanın kenarın da yeşil ırmak var.Orada kaşıkla yayın tutma şansınız olabilir.Ben ilk yayınımı geçen yaz orada tutmuştum.Yine aynı yerde ırmağın kenarından topluyabileceğiniz solucan ve böcekleri de dip oltası yaparak gece yayın ve sazan avında kullanabilirsiniz.Orada büyük sazanların olduğu söyleniyor.Son olarak bu avlağa giderseniz kepçe götürmeyi unutmayın.Yardımcı olabiliydiysem ne mutlu.Saygılar

6. asi05

asi05 asi

En İyi Avı:
    3 kg alabalık
    değerli arkadaaşların ben amasyanın taşova ilçesindenim.yazmiş olduğunuz yorumları dikkatlice okudum. ama bir konuda sizlere katılmıyorum. amasyayı ikiye bölen bir yeşilırmak geçmektedir. fakat orda turna tuttuklarını hiç görmedim.ve duymadımda bu irmakta bolca yayın bulunmaktadır.yayında sizin söylediğiniz gibi kaşıkla veya sahte balıkla tutulmuyor. solucan veya canlı baalıkla tutuluyor.kaşıkla veya sakte balıklaar tutanlarda ben bilmiyorum sizleride yanlış bilgi vernek istemem.
    şayet bu balıkları yani yayın balığını yeşilırmakta kaşıkla veya sahte yemle tutanlar varsa bizlerle paylaşmasını isterim. eğer öyle birşey varsa bende yazın memlekete gittiğimde bende tutayım...
    saygılarımla rasgele...

7. cetin5807

cetin5807 M.Z ÇETİN

Favori Kamış:
    Crocadile
    Favori Makine:
    Okuma Zeon
    Ustam kimse yeşil ırmakta turna tutuluyor demiyor ki zaten.:)
    Benim merkez de tarif ettiğim fabrikayı bulup kenarına bakarsanız eğer.Herkesin kaşık ve sahte balık attığını bizzat göreceksiniz.Şahsen kaşıkla tuttuğumu şuan resimliyemiyorum ama tuttuk yani yalan borcumuz yok ya.:) Saygılar

8. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mehmet çok sağol.
    Bende biliyorum ırmakta bolca yayın var favori yem yayın için kara sülük ve kurbağadır.
    Ben yeşilırmağa değil turna için yedikırdayım İ.Ş.

9. asi05

asi05 asi

En İyi Avı:
    3 kg alabalık
    sevgili çetin kardeşim.
    ben sana yalan söylüyorsun demedim. ben sadece yeşilırmakta kaşıkla veya sahte balıkla balık tutan arkadaşların olduğunu görmedim dedim.ama senin söylediğine göre artık kaşıklada balık tututklarını öğrenmiş oldum.şimdi anlaştık sanırım.peki senden hangi tür balıkları tuttuklarını öğrene bilir miyim.bende senden bir şeyler öğrenmiş olurum.

10. cetin5807

cetin5807 M.Z ÇETİN

Favori Kamış:
    Crocadile
    Favori Makine:
    Okuma Zeon
    Rica ederim.

Abi yanlış anladın heralde.Benim amacım ufak tefek yardımda bulunabilmek.:) Fabrika dediğim yer belediye beton tesisiymiş.Oraya giderseniz mutlaka kaşıkla yayın tutmaya çalışanları göreceksiniz.Abimizin konusu dağılmasın turna için yardım bekliyor ben amasya için bildiklerimi size hemen özel mesaj dan aktarıyım.

11. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    nette video araştırdım hiç turna avı bulamadım sadece levrek mi var yedikırda, hiç turna yok mu?

12. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar yer ve yemiçinsizden yardım bekliyorum.

13. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

14. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar 21 nisanda yedikıra gittik. Yer gök su dolmuş barajda sadece taşlık set var olta atacak onun dışında yer yok tarlalar dahi su dolmuş. vuruş dahi alamadan 2 saat at-çek yaptık, en az 2 ay daha yedikırı unutmak lazım

15. cerbit01

cerbit01 Mehmet

Konuyu hortlatmış olmayayım ama yedikır benim çocukuğumun geçtiği yer. Nice balıklar tuttuk o barajda. Sazanın kiloluklarından tutun kızılkanatın ve turnanın fena boyutlarına kadar o barajda var. tatlısu levreğide fena değil ciddi mana da güzel av veren bir baraj ama zamanında giderseniz. An itibariyle 4 yıl boyunca av yasak yedikır barajında. Geçen yaz bir ağ skandalı olduğunu duydum şu an adanadayım. o yüzden gidemiyorum.sadece kayalıklarından serbest diye biliyorum sahil kesimi yasak şu an . bildiğim o yönde. kayalıklardan da güzel sazan ve kızılkanat alınıyormuş. Gittiğimde memlekette mutlaka uğrayacağım .Adana da cerbitle uğraşıyoruz şu an :) yavaş yavaş cerbite hazırlık :)

16. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    yedikirda nereye gitmeli acep. barajda su cok azalmis ama

17. Engin05

Engin05 Engin

Merhaba

Merhaba arkadaşlar bende sizin gibi aşırı derecede balık hastası biriyim ve amasya merkezde yaşıyorum.Burada gitmediğim yer kalmadı diyebilirim.Bahsettiğiniz baraj gerçekten de amasya civarında en güzel balık veren barajlardan birtanesidir.Yedikır barajında sazan levrek kızılkanat tahta balığı ve turna mevcuttur.Eğer levrek için geldiyseniz taşlıktan atçek yapmanızı tavsiye ederim.Taşlıktan dip oltası ile şansınızı deneyebilirsiniz ama çok takacağından emin olabilirsiniz.Tahta balığı ve sazan için uzun burunları tercih edin sahil gibi olan kısımları.Turna için gideceğiniz tek kısım ağaçların olduğu bölge biz belimize kadar girip at çek yapıyoruz.Kullanacağınız yem sadece yavru balık ve solucan olsun ama yavru balığı şiddetle tavsiye ederim.Sazan için ise karışım hazırlamaya gerek yok ekmek içi atabilirsiniz ama sazan pek çok çıkmıyor turna gibi.Yinede ekmeğe tahta balığıda geliyor.Zevk alacağınızdan eminim.Bir abi yeğen arkadaş tavsiyesi daha vereyim sabah ezanında orada olun 10 a kadar şansınıza ne çıkarsa.10 dan sonra boşa beklemeyin.Akşam hava kararırken de güzel balık çıkıyor.Şansınız bol olsun.Yardımcı olabildiysek ne mutlu sırf cevap yazmak için üye oldum : ) Bu arada şuan yasak olarak biliniyor ve birçok arkadaşımıza burada jandarma tarafından cezai işlem uygulandığı bir gerçektir.Yasaklanma amacı ise yedikır kuş cenneti olarak geçmektedir.Balık avcılarının bu kuşlara zarar verme ihtimali düşünülerek konulan bir yasaktır.Amasya avcılar kulup derneğinin valiliğe bu konuda bildiğim kadarıyla bir başvurusu oldu.Valilikle jandarma arasında konu tıkandı.Son gelişmelerden henüz haberdar değilim.

18. Engin05

Engin05 Engin

Merhaba

Bu arada yeşilırmakta yayın sazan ve bir kaç balık türü daha mevcut.Burada sazan nadir daha sıklıkla yayın çıkıyor.Şahsen ben yayın avına 3-4 tane dip 2 mantar 2 boş ip kullanıyorum.yem olarak buradan büyük solucan ve sülük kullanıyorum.sülüklerin 2 başıda yapıştığı için ikisinide jiletle kesip ortasına kan akacak şeklinde çizik atıyorum çok sağlam şeyler gerçekten :) ama yukarda yazdıklarınıza bakarak söylüyorum kaşıklada yayın avı mümkün ben biraz eringeç oldugumdan pek tercih etmiyorum :) çok çok büyük balıklar tutmanız dileklerimle :)

19. eylmz

eylmz can

Favori Kamış:
    okuma vystem 2.70
    Favori Makine:
    okuma trıo 40 s
    En İyi Avı:
    yaprak 2 cm
    bende avlanıyorum turna var yedıkırda dıyorlar ama daha hıc denk gelemedım