Amatör Balıkçı Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında serdargüven tarafından paylaşıldı.

1. serdargüven

serdargüven Serdar Güven

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    Mitchell Pro Armada
    En İyi Avı:
    Sudak 3,5 kilo
    Arkadaşlar denizde tekne ile avlanırken sahil güvenlik ile sorun yaşamamak için hangi belgeyi almak gerekir? Amatör balıkçı belgesi yeterli olur mu? yoksa amatör balıkçı turizm belgesi mi? yoksa başka bir belge mi?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. balikci

balikci

Sarıkağıt olarak da bilinen av ruhsatı almanız gerekiyor.

3. muratbodrum

muratbodrum MURAT

tekneden kastınız nedir
    ticari olarak kayıtlı balıkçı teknesimi
    yoksa özel teknemi?

4. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    teknenin ölçüleri ve özellikleri neydi.

5. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ticari olmayan tekenelerde ADB aranmaz. Aslında ADB olmasa da olur. En son bilgilerimin üzerine bir değişiklik olmadı ise gerek kıyıda, gerekse teknede ADB aranmıyor.

Tekne ticari ise teknede olduğunuz sürece sarı kağıdı bulundurmak zorundasınız. Arkadaşınızın ticari teknesi ile gezintiye bile çıksanız sarı teskereniz olmak zorundadır.

6. seymensedat

seymensedat SEDAT ERDEM

Favori Makine:
    RYOBİ 6000 VI
    Sevgili hemşerim Serdar bey. Sizi daha iyi aydınlatmak için detaylı olarak anlatmaya çalışayım. Teknenizle nerede balığa çıkıyorsunuz bilmiyorum amma; benim didim akbük limanında bağlı, amatör olta balıkçılarını denize çıkarmak amacıyla almış olduğum ticari teknem mevcut. Bu işe başlarken, tekne için denize elverişlilik belgesi alabilmem için, birtakım belgeler hazırlamak gerekiyor. Bu evraklar'ın içinde de olta balıkçılığı yapacak olan, kişiler adına biz Tarım İl Müdürlüğün'den AMATÖR OLTA BALIK AVCILIĞI yaptırma belgesini gelecek müşteriler adına, tekne sahiplerine aldırttılar. Liman başkanlığına ticari olarak kaydını yaptıran tüm tekneler için zorunludur. Sizin bahsettiğiniz, sarı evrak; ticari olarak balık avlayan kişilerin kullandığı bir evrak türüdür. Yine turizm belgesi ise Günlük koylarda gezinti yaptıran büyük tur teknelerinden istenilen vede zorunlu tutulan, olmadığı zaman yine denize elverişlilik belgesi verilmez. Bu turizm belgesi almaları içinde; tekne sahiplerinin teknelerinde bir takım yeni düzenleme yaptırmaları gerekmektedir. ADB 'si ticari olmayan, yanılmıyorsam 24 mt. ye kadar yelkenli veya motorlu özel tekneleri sevk ve idare etmek için yetkili olan liman bşk.lıklarından verilen ehliyettir. Deniz üzerinde özel tekne ile gezinti veya balık avlamak için bu belgeye sahip olmanız gerekiyor. Özetle şunu söylemek mümkün. Limana geldiğinizde amatör balıkçıları denize çıkaran bir tekneye binip gönül rahatlığı içinde balık avlıyabilirsiniz. Sahil Güvenlik sizden sadece gerekli görürse emniyet açısından sadece kimlik ister. Yanlız şuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Bineceğiniz tekne ticari olarak balık avı yapan küçük veya büyük tekne ise; sahil güvenlik sizden, sarı belgeyi istiyecekdir. Bendeki bilgiler bu kadar. Saygılar sunuyorum.

7. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    ADB ile ABB karışmış anladığım kadarıyla özet:
    ADB : Amatör Denizci Belgesi (belli şartlarda ticari olmayan tekneleri kullanmak için)
    ABB : Amatör Balıkçı Belgesi (alınması ve bulundurulması zorunlu değil)
    Sarı Kart : Su ürünleri Ruhsat Tezkeresi (Ticari teknelerden av yapabilmek için) Ticari teknenin amatör olta balıkçılığı yaptırma yetkisi yoksa işe yarar. Çoğunda böyle bir belge yok.

8. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    :) evet karıştırdık.

9. serdargüven

serdargüven Serdar Güven

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    Mitchell Pro Armada
    En İyi Avı:
    Sudak 3,5 kilo
    Sevgili arkadaşlar konuyu biraz açmak gerekirse; hepimiz zaman zaman rastgele bir tekne kiralayıp balığa çıkıyoruz. Teknenin ticari olup olmadığına dikkat etmiyoruz. Çoğumuzun amatör balıkçı belgesi var ama sirkü gereği bu belgeyi almak da bulundurmak da zorunlu değil. Ancak geçenlerde Antalya Adrasanda tekne kiralayıp balığa çıkan arkadaşlara (4 kişi) sahil güvenlik 100'er TL para çezası kesmiş belgeleri olmadığı için. Sahil güvenliğin belgeden kastı Amatör Balıkçı Belgesi değil çünkü arkadaşların bu belgesi var. Ama sahil güvenlik hangi belge olduğunu söylememiş; bilirsiniz böyle durumlarda kolluk kuvvetleri laf dinlemez cezayı keser gider. Ben de bu gelişmeler üzerine sirküyü iyice taradım. Bizim gibi amatör balıkçıların alabileceği iki belge var gibi gözüküyor. 1- Amatör Balıkçı Belgesi (almak da bulundurma da zorunlu değil) 2-Amatör Balıkçı Turizm Belgesi (bu belge de bana anlamlı gelmedi). Konu ile ilgili başbakanlık bilgi edinme merkezine başvurdum henüz cevap gelmedi. Benim öğrenmek istediğim şuydu; denizde avlanmak için teknenin ne olduğu (ticari mi değil mi) ve hangi belgeleri alması gerektiği bizi ilgilendirmeden, bizim almamız gereken belgeler yani bizim sorumluluğumuz nedir? Bir de bu sarı kağıt nedir? ilginize teşekkür ederim. Bilgi edindikçe sizlerle paylaşacağım. Selamlar.

10. turna

turna

Serdar arkadaş, sahil güvenlik ne olarak 100 tl. ceza kesmiş ? bu ceza makbuzunda bellidir, keyfi olarak hiç bir kanun maddesi göstermeden ceza kesilemez. Bu doğru değil. Bu ceza makbuzunu tarayıcıdan çıkarıp mesaja eklerseniz bizimde fikrimiz olsun.

11. serdargüven

serdargüven Serdar Güven

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    Mitchell Pro Armada
    En İyi Avı:
    Sudak 3,5 kilo
    Denizlerde tekne ile amatör balıkçılık

Denizde tekne ile (tekne ticari olsun veya olmasın) amatör balıkçılık yaparken hangi belgenin alınması gerektiği konusunda bir tartışma yaşamıştık. Konu ile ilgili BİMER vasıtasıyla yaptığım başvuruya Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünden cevap geldi. Özetle şöyle; "Ticari ruhsatlı teknelerle veya özel teknelerle yapılacak amatör balıkçılık faaliyetlerinde 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanuna göre herhangi bir balge alınması zorunluluğu bulunmamaktadır." Moderatör arkadaşlar bir mail adresi verirlerse onlara gönderirim onlar da yayınlar. Mail adresi yazan arkadaşlara da mail olarak gönderirim. Selamlar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Haziran 2011
  12. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Serdar kardesim tamam, aynen sizin dediginiz gibi, zorunluluk yok. Yerden goge kadar haklısınız.

Simdi dusunun, teknedesiniz, acıkta avlanıyorsunuz, sahil guvenlik geldi yanastı. karsınızda, belki vatani gorevini yapan bir er veya bir Uzm.Cvs. Yada bir assubay muhatabınız var. '' Hayır kardesim, belgeniz olmalı, kanun boyle diyor, ben anlamam ''dedi. Takımlarınızı, kimliginizi falan aldı ve cezayı yazdı. Sizi ilgili karakola davet etti. Orada ne yapacaksınız size sorarım. Gırtak gırtlaga kavga mı edeceksiniz ? Sonucda belki sizin haklılıgınız ispatlanacaktır ama, o gun size zehir olacaktır. Sinir, stres sahibi olacaksınız.
    Onun icin benim siz ve diger arkadaslarıma onerim, 15 Tl.verin ve 4 yıllık belgeyi cebinize koyun. '' Ne seytan gor, ne salavat getir.'' derler ya.

13. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Mesela yazın ortasında koca bir ahtapot yakaladınız ve alıkoydunuz.Profesyonel avcıya evvelki sene kasımdan önce ahtapot yasaktı.Siz yazın yakaladığınız ahtapot yüzünden cezaya düşmemek için profesyonel olmadığınızı ispat etmek yönünden amatör balıkçı belgesine sahip olursanız ve yanınızda taşırsanız iyi olur gibime geliyor.
    İzmir'den saygılar ,iyi akşamlar.Rastgele...