Amatör Balıkçı Kimdir Sorusunun Cevabı Kayseride Bulundu

Konu, 'Genel Konular' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Amatör Balıkçılardan Anlamlı Etkinlik

Kırşehir Karaova Baraj Gölünde Gürdal Su Ürünleri İşletmesine ait 800 ton yıl kapasiteli alabalık yetiştiricilik tesislerinde 01 Mart 2013 gecesi ağların kesilmesi sonucu Baraj Gölüne karışan satışa hazır 100 ton civarındaki Gökkuşağı alabalığın vatandaşlarca yakalanıp satılmasını engellemek üzere Karaova Baraj Gölü Balıkçılık ve Su Ürünleri Müdürlüğünce geçtiğimiz günlerde yedi gün süreliğine amatör avcılığa kapatılmıştı.
    Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Amatör Olta Balıkçılığı isminin kötüye kullanıldığından yola çıkan Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği üyeleri örnek bir davranış göstererek ilk önce işletme yetkililerine geçmiş olsun dileklerini iletip sonrasında Bakanlık izniyle bir yarışma tertipledi ve yarışamada yakalanan tüm balıkları tutanakla işletme yetkililerine teslim edip sonrasında teslim edilen balıkların tamamını ücreti karşılığında satın aldılar.
    OLTACILARDER Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada;
    “01 Mart 2013 tarihinde yaşanan bu üzücü olaydan sonra Karaova Baraj Gölünde yapmış olduğumuz incelemelerde göldeki işletmeye ait kaçan balıkların kanunlarla yasaklanmış gereçlerle gölden toplanılmasını bizzat izledik ve bu kişilerin amatör olta balıkçısı ruhuna aykırı hareket ettiğini ilgili kurumlara bildirip önlemler alınması gerektiğini rica ettik.
    Alabalık yetiştiriciliği yapan işletme yetkililerinin talepleri doğrultusunda Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yedi gün süreyle amatör balıkçılığa yasaklanan göl etrafında bilinçli amatör balıkçıların bulunmamasını fırsat bilen kişilerin yasak gereçlerle kaçan balıkları toplaması yedi günlük yasak süresincede devam etmiş olup bu durum bizi bir hayli üzmüştür.
    Sevkiyat sırasında devrilip şoförü yaralanan bir nakliyat aracındaki etrafa saçılan malların yağmalanmasına benzettiğimiz ve biz doğa aşığı amatörlerce asla tasvip edilmeyen bu durum karşısında hem amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlayıp 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ile Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara kamuoyunun dikkatini çekebilmek hem de alabalık üretimi işletmeciliği faaliyetinde bulunup ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayan firmaya amatör balıkçılar olarak geçmiş olsun diyerek bir nebze de olsa dertlerini paylaşmak üzere Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) olarak böyle bir etkinlik düzenlemiş bulunuyoruz.
    Etkinlik esnasında desteklerini bizlerden esirgemeyen Kayseri Amatör Olta Balıkçıları Derneği, Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneği, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akpınar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akpınar İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı ve etkinliğe manen ve maddeten katkı sağlayan ilgili kuruluşlar ile gerçek amatör olta balıkçılarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” denildi.
    (e-ha) Abdullah Ortaç

2. çapari

çapari

Favori Kamış:
    olta,çapari
    En İyi Avı:
    10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
    Balıkları tutup geri verip sonra satınmı aldınız:)))

3. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Bu organizasyonda emeği geçen OLTACILARDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan İNANÇ başta olmak üzere, KOBDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail ARSLAN beye, Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneğine (SİNABDER) Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğün (BSGM) Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akpınar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akpınar İlçe Jandarma Karakol Komutanlığına ve orada olup, Gürdal Balıkçılığın kaçak gökalalarını bir yarışma bahanesiyle avlayarak üretene teslim eden tüm Amatörlere bu camianın bir teşekkür borcu olduğuna inanıyorum.

El birliği ile gerçekleştirilen ve Amatör Balıkçıya yakışan örnek bir organizasyon oldu.

Bir kamyon düşünün ki yükünü teslim etmek için yol alırken kaza yapıp, devrilmiş olsun. Yola saçılan yükünde bir vatandaş olarak ne kadar hakkımız varsa, havuzları patlatılıp, Karaova barajına karışan gökkuşağı alalarda da o kadar hakkımız olabilirdi.
    Yukarıdaki bu cümleyi gerçekleştirilen organizasyona tepki verenlere yazdığımı da belirteyim.

Bu mesajı 3 hafta önce oraya gidip, 3-4 saat avlanıp, 3 kişi 10 gökala avlayan, sonrasındaki amansız talanı görüp, avı bırakan, tek fotoğraf karesinde 107 kişiyi sayınca yapılandan iğrenen bir kişi olarak yazıyorum. :( Havuzların patlatılması ve 100 ton gökkuşağı alanın göle karışması benim oraya vardığım günün bir önceki akşamı gerçekleşmiş. Bunu ertesi gün öğleden sonra öğrendik.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen organizasyon öncesi Serkan Başkandan Gürdal Balıkçılığın sahibi olan İdris beyin cep telefonunu alıp aradığımda konuşurken sesinin titrediğine şahit oldum.
    "Günlerdir 6 aylık emeğimi talan edenleri ben Amatör Balıkçı biliyordum. Amatör Balıkçının ne olduğunu sizlerden öğrendim" dediğine de şahidim.

Bu lafı bir üreticiye söyleten ve o ayazda bu insanımızın yarasına bir nebze olsun merhem süren Amatörlere kucak dolusu selam olsun. :clap2:

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Ayrıca bilenler beni teyid edecektir sanırım, Kırşehir Karaova Barajı iyi bir sazan ve tatlısu kefali avlağıdır.

Malum, kaçak gökalalar en kısa zamanda gölden temizlenebildiğince temizlenmezse Mayıs ve Haziran aylarında sazan ve tatlısu kefallerinin dökecekleri tüm yumurta ve onlardan çıkan yavrular kaçak gökalalara yem olacaktır. ;)

Ancak tüm bu gerçeklere rağmen bu organizasyonda emeği olanların kendine Amatör Balıkçı sıfatını yakıştırıp, yağma yapanlarca ver yansın eleştirilmekte olduğu, hatta tehdit edildikleri bilgisi de ilk ağızdan duyduklarım içindedir. :(

5. balikci_82

balikci_82 nusret

Favori Kamış:
    okuma salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    daiwa windcasst
    En İyi Avı:
    #direnlüfer
    emeği geçen herkesi tebrik ederim torbacılarlar amatör balıkçıların ayrılması için çok güzel bir hareket kerkesi canı yürekten kutlarım: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: clap2: :clap2:

6. canbörü

canbörü ali

Favori Kamış:
    cormoran bull fıghter
    Favori Makine:
    shımano catana 40
    En İyi Avı:
    aranıyor.
    Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu eşref-i mahlukat olma onurunu gösteren değerli hobidaşlarımın büyük küçük gözetmeden ellerinden öperim. Bu şahane hareket amatörlere laf söyleyip kilo sınırlandırmasını 1 kg indireceğiz haberleri yaptıran profesyonel bebek katillerinegelsin...

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ben seni sevduğumi da dünyalara bildurdum.:);)

8. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Yakup hocam, uzun zamandır sizi göremiyorduk forumda, tekrar hoşgeldiniz:)
    Ayrıca çok güzel hareketler bunlar, paylaşım için teşekkürler :thumb:

9. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bizi, ya bizi :( :eek: :D

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yeni iş, yeni eş, yeni aşk buldum İsacan.:D

Evvelkiler mi, gönlümün baştacı.;)

11. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bilmukabele Nuri abim :)

12. iarslan

iarslan İsmail Arslan

En İyi Avı:
    saldığım balıklar en büyük avlarımdır
    İyi günler diliyorum.

Karaova Barajı'nda bir trajedi yaşandı. Ankara'dan Oltacılar Derneği Başkanı İnanç bey, organize edecekleri yarışma ile tutulan tüm alabalıkların tesis sahiplerine iade edileceğini söylediğinde tereddütsüz katkıdan mutlu olacağımızı ifade ettim.

Zaman kısaydı ve hızlı bir haberleşme trafiği ile bir otobüs olta balıkçısı oradaydık. Ne tutuldu ise havuzlara kondu ve tesise teslim edildi.

Tarık bey'in ifade ettiği gibi oldu kısaca.

O baraja ait olmayan, bilakis çiftlik sahibine ait bir tek alabalığı bile eve götürmek kanımca mazur görülemez.

İmkan ve vaktimiz olsaydı da daha büyük organizasyonlar ile daha çok balığı tesis sahiplerine iade edebilseydik.

Saygı ile...