Amatör Balıkçılık Belgesi Zorunlumu ?

Konu, 'Tebliğler' kısmında j0ker tarafından paylaşıldı.

1. j0ker

j0ker Süleyman

Merhaba arkadaşlar.Ben 17 yaşında amatör bir balıkçıyım bu yaz istanbulda avlanmak istiyorum , deniz olarak büyükçekmece ve avcılar sahil , göl olarak bahşayiş gölünde avlanmak istiyorum amatör balıkçılık belgesi zorunlumudur olmasa bir sorun ile karşılaşırmıyım ve 31martta biten yasağın ardından sadece turna avlayabilirmiyim bi sorun çıkar mı ?Şimdiden teşekkürler.

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    İKİNCİ BÖLÜM
    Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları

MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

(2) Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.

(3) Amatör Balıkçı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde amatör balıkçılık avcılığına izin verilen her yerde geçerlidir. Belgenin kaybı halinde beyan üzerine yenisi verilir.

(4) Amatör Balıkçı Belgesi aşağıdaki forma uygun olarak düzenlenir.

Şekil 1- Amatör Balıkçı Belgesi

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Kısacası zorunlu değil;)

4. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    TEBLIG 2/2 yi incelersen yaralı olur.Rasgele.

5. j0ker

j0ker Süleyman

Çok teşekkür ediyorum peki diğer bir konu olan yasaklar konusunda bi sorunla karşılaşırmıyım ?

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php

Linkte ayrıntılı bilgi var. 1 Nisanda turna yasağı bitiyor. Bu tarihten sonra avladığın turnaların raporlarını sitede yayınlamak kaydıyla;) ava çıkabilirsin.

Tebliğde avlanacak balıkların boy ve adet sınırları da yazıyor. İncelemeni öneririm.

7. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bildigim kadarıyla AMATOR OLTA BALIKCILIGINDA bir yasaklama soz konusu degil ama Karsılasacagın gorevlinin bu konu hakkında bilgi seviyesine baglı.

8. j0ker

j0ker Süleyman

çok teşekkür ediyorum inşallah trofeleri yayınlayacağım bu forumda.iyi forumlar

9. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Şu an 15 TL ücretle, Ankaradaki balıkseverler için İvedik metro istasyonu yanındaki il tarım müdürlüğünden temin edilebiliyor.

belge ücreti 15 TL, bir fotoğraf ve nüfus cüzadı fotokopisi yeterli.

burda merak ettiğim husus şudur, kart başına alınan 15 tl ücret nereye harcanmaktadır..

10. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Benim de anlamadığım husus, zorunlu değilse bu belge niçin alınır ya da alınmalıdır?:confused:

11. konevii

konevii veysel

Evet tebliğe göre zorunlu değil.. ama değşik yerlerden denetlemeye gelen ekiplerin sorduğu, ceza kesmeye kalktığına dair haberlerde geliyor. (doğrumudur tam bilemiyorum). Doğru olan bir şey varsa, tebliğlerdeki bilgilerin denetleyiciler ce tam bilinmediğidir. Ben uzun zamandır taşıyorum ama ne soran oldu ne arayan. sadece almaya gittiğimde ilçe tarım müdürü teşekkür etti alakama o kadar.

Sadece belge değil, avlanma zaman ve boyutları ile ilgili de bilgi eksikliği var. o nedenle balığa gidince tebliğimi götürsek yanımızda ne!!!

Eğer sürc-i lisan ettimse affola..

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Zaman zaman özellikle amatör tekneyle ava çıkanlar kontrollerde ticari balıkçıymış muamelelerine uğrayabiliyorlar, cezalar kesilebiliyor. Bu durumda muhtemel bir ceza kesilmesinde itiraz sürecinde bu belge fayda sağlar.

Bunun dışında pratikte bir faydası elbette olmaz.

13. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    Eyvallah kardeş. Açıklama için teşekkür ederim.

14. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    Haklısınız Veysel Bey,
    Birkaç ay önce öyle bir olay benim başıma geldi:
    Doğal alabalık için yasak mevsimi başladıktan sonra bir ava gittim. Gittiğim merada doğal alabalığın yanı sıra gökkuşağı alabalığı, tatlı su kefali ve bıyıklı da mevcuttu. Hanım ve bir arkadaşını da götürmüştüm. Piknik yapar, biraz temiz hava alır, tutabilirsek bir iki balık da tutup geliriz diye düşünmüştük. Birden jandarma damladı. Şikâyet var dediler. Ben "Yahu balık falan tutmadım, üstelik tutsam bile ben doğal alabalık dışındaki balıkları tutacaktım." falan dedim ama laf anlatamadım. Jandarma uzman çavuş "Gökkuşağı alabalığı da neymiş, alabalık alabalıktır ve alabalık yakalama yasağı var." dedi de peygamber demedi. Sonunda çantamdan çıkardım tebliği her şeyi gösterdim, açıkladım, ikna ettim. Sonunda uzman çavuş teşekkür etti ve çay içmek için bir gün karakola da buyurmamızı salık vererek yanımızdan ayrıldı.
    O gün tedbirli davrandığım için Allah'a şükrettim. Yoksa hanımların yanında çok mahcup bir vaziyete düşecektim:rolleyes: