ANAVAŞYA-KATAVAŞYA TAMAM DA PALAMUTLAR NE ALEMDE

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Oltalar hazır,iğneler bilendi.İstanbullu boğaz avcısı dostlar, dönüş lüferini dört gözle beklemekte.
    Peki bu yıl giderken bolca avlanan palamutlar ne zaman dönerler.yokmudur onunda bi ekzantrik adı şöyle vaşyalı falan.yoksa gizlice derinlerden geçip,karadenizin serin sularınamı geçerler.
    Benim bildiğim,duyduğum nisan ortalarında karadenize geçermiş.Nedir işin aslı astarı ,usta boğaz avcıları bu konuda ne söylerler.Aliço,serdar,onnik usta,Aret sevgili CAN,Tarabya fishing team sakinleri,deneyimlerinizi,gözlemlerinizi,bilgilerinizi paylaşırsanız mesut bahtiyar olacağım.(GOOGLE AMCA bu konuda benden cahil çıktı,işin pratiğini yapan dostlar çok daha doğru bilgiler verecektir.Dönüşte avcılığı yapılmazmı bu balığın ciddi merak içindeyim:) )

2. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Fatih abicim palamut akmaya başlamıştır.Fakat balık yemlik balıkların peşinden kanal yoluyla yukarı çıktığından derin sularda deneme yapmak lazım.Yemlik balık bol olduğundan pek av vermez.

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Can,palamut inişte et veriyor tıpkı lüfer gibi de,çıkışta lüfer tutuluyorsa palamut neden et vermiyor(ya da veriyor???).Lüfer de yemliğin peşinde değilmi.Harbiden bir muamma var bu işte,Sizin inişte bakırköyde yaptığınız avın aynısını yapabilmeniz lazım diyor mantığım.Bu işe teknik açıklamayı yapsa yapsa serdar yapar ama o da sessiz duruyor:(

4. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Fatih abi deniz suyu hala tam ısınmadığından yemlik balıklar 20 metreler ve açığında.Palamut ve toriklerde haliyle açıktan hızlıca özellikle adalar etrafından boğaz yoluyla çıkıyorlar.Ayrıca balık genelde marmaranın anadolu kıyısından çıkıyor yukarı o yüzden bu tarafta balık çıkmıyor.

5. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    Bu göçler üstüne tam anlamıyla bilimsel olarak hayvanları etiketleyip izlemek gibi bir çalışma olmuşmudur yada herkez kulaktan dolmamı ( sizleri tenzih ederim ) konuşmaktadır ben oldum olası merak etmişimdir

6. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Ben bu güne kadar , dönüşte kıyıdan palamut alanı görmedim istisnalar hariç. Tekne işi başka tabiki . O kısmı Can anlatmış zaten :) yatı da bugün indirdi ,hazır :D

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fatih abi, Serdar ısrarına bir anlam veremedim desem? Tamam, ismini zikrettiğiniz diğer arkadaşlar en azından tecrübi bilgilerini aktarabilecek konumdalar. Hatta sevgili Vedat üstadı ve Hüseyin Alp Arslan dostumuzu hatta Mahir Reis' de listeye dahil edebilirdiniz ancak Serdar bu konuda ne der, tecrübesi - ki ben şahit olmadım, olan da çıkmaz sanırım- ne düzeydedir orası büyük muamma bence. Daha geçen gün abimiz lüfer için bir sav attı ortaya, sorulan sorular da öyle mahzun bekliyor hala cevaplanmadı, belki de cevaplayamadı. Vaşyalara en çok konu edilen lüfer için durum böyle ise palamut için nasıldır, var gerisini sen tahmin et abim?:)

8. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

Palamutlar Nerede?
    TUDAV Türk Deniz Araştırma Vakfı palamutların göç yollarını izleyebilmek için 4500 palamutu markalayıp denize salmıştı. Son durumu görmek baktım link çalışmıyor. :(
    http://www.tudav.org/

9. Volume34

Volume34 Koray Cangüden

Favori Kamış:
    ProCatch Carbospin Pro-240 Spin Kamış
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av65b
    “Palamutlar Nerede?” projesi ile palamutların göç yollarının güncellenip, palamut türünün devamlılığının koruma altına alınması hedefleniyor.

METRO VE TÜDAV’DAN

YILIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJESİ

Balık türlerinin yok olmasına karşı yürüttüğü çalışmalar ve kampanyalarla ses getiren Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) güçlerini birleştirdi. “Palamutlar Nerede?” projesine hayat veren Metro ve TÜDAV, değişik nedenlere bağlı olarak stokları yıpranan palamut balığının sürdürülebilir avcılığını hedefliyor. Proje kapsamında markalanan ilk palamutlar Beykoz’daki tarihi Dalyan’dan denize bırakıldı.

5 Haziran 2012, İstanbul - Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı “Palamutlar Nerede?” isimli önemli bir sürdürülebilir balıkçılık projesine imza atıyor. Proje vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç eden ve stokları bilinmeyen palamut balığının korunması için uluslararası bir koruma anlayışı geliştirilmesi amaçlanıyor. Yeni bilgilere ulaşmak, sürdürülebilir avcılığa bilimsel katkıda bulunmak ve sadece avlayan değil, tüketenlere de bilgi aktarımında bulunmak hedefleniyor.

Özerkan: “Palamutlar Nerede Projesiyle Verdiğimiz Sözü Tutuyoruz”

5 Haziran 2012 Dünya Çevre Günü’nde markalanan ilk palamutlar tarihi Beykoz Dalyanı’nda, Eski Devlet Bakanı Sn Kürşad Tüzmen, Balıkçı Kooperatifleri Başkanları ve akademisyenlerin yanı sıra Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün katıldığı etkinlikle denize bırakıldı. Etkinlikte konuşan Özerkan projenin önemini “Metro olarak hatırlayacağınız gibi lüfer ile ilgili olarak Kızına Bak Anasını Al sloganıyla bir proje başlatmıştık. Bu projeyle çinekop ve sarıkanatı hiçbir yasal zorunluluğumuz olmadığı halde, ciro kaybını göze alarak satmama kararı almıştık. Bu adımımızla büyük kitlelerden büyük destek aldık. Yine o dönemde balıkla ilgili projelerimizin devam edeceğine dair söz vermiştik. “Palamutlar Nerede” projesiyle bu sözümüzde duruyoruz. TÜDAV ile birlikte 3 yıl sürecek bu büyük projeye imza atıyoruz. İnanıyoruz ki sürdürülebilir balıkçılığa gönül vermiş herkes yine yanımızda olacaktır.” sözleriyle vurguladı.

Öztürk:”55 Yıl Sonra Bu Çalışmayı Yapmak Hem Üzücü Hem de Sevindirici”

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ise “İskenderun, Çanakkale, Gökçeada, Samsun’da yapılacak palamut markalaması ile bu balığın göç yollarını daha iyi anlamış olacağız. Ayrıca 1954’te yapılan ilk markalamanın bu kadar önemli bir balık için 55 sene sonra yeniden yapılması hem üzüntü hem de sevinç kaynağımız.” dedi.

3 Yıl İçinde 4.500 Palamut Markalanıp Denize Bırakılacak

3 yıl sürecek olan proje kapsamında her yıl 1.500 adet olmak üzere, toplam 4.500 palamut markalanıp denize bırakılacak. Boyu ölçülen balıkların üzerindeki markada, TÜDAV’ın irtibat bilgileri ve marka numarası yer alıyor. Bu balıkları bulan kişi, kurum ve balıkçılar TÜDAV ile irtibata geçmeleri durumunda sembolik hediyelerle ödüllendirilecek.

Markalanan balıkların bulunması için bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlanıp balıkçı birlik, kooperatif ve derneklerine dağıtılacak. Proje ile ilgili gelişmeleri öğrenmek, gelen bilgiler ışığında palamutların göç yollarını takip etmek isteyenler için ise projenin internet sitesi olan www.palamutlarnerede.org ziyaret edilebilecek.

Palamut Balığının İklim Değişimine Bağlı Stok Değişimi Tahmin Edilecek

Proje ile Akdeniz ve Karadeniz’deki palamut balıklarının göç yolları güncellenecek, balığın ne zaman, hangi ülkenin sularını dolaştığı ortaya çıkarılacak, kirlenme, iklim değişikliği ve aşırı avcılık sonucu stoklarındaki değişim tahmin edilmeye çalışılacak.

Araştırma sonuçlarını kapsayan ve palamut balığını anlatan bir kitabın çıkarılması da planlanıyor. Balığın korunması ve sürdürülebilir avcılığı ile ilgili, ulusal ve uluslararası birimlere av yasakları ve koruma tedbirlerinin bilimsel verilere göre konulması için tavsiyelerde bulunulacak.

Kaynak: http://www.tudav.org/index.php?option=com_content&view=category&id=62&Itemid=140&lang=tr

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Serdara sempatim var sevgili nuri:) doğum günlerimiz aynı:) mutlaka bu konuda bir cevabi yazısı olacaktır.Vedat ağabeyin,hüseyin kardeşimizin,mahir reisin isimlerini zikretmeye gerek yok,zaten engin bilgilerini bizlere teklifsiz sunacaklardır.
    Konu hakkında bir tane bilimsel çalışmaya rastlamadım(tabi sanal alemle sınırlı),orkinostan,kızıldeniz göçmeni balıklara kadar epey bi çalışma mevcut bilim adamlarımızca yapılmış ,ama bize has (karadenizde üremesi yönünden) palamutun üvey evlat muamelesi gördüğünü düşünüyorum.Bu konuda bilgi akışını biz amatörler sağlayacaz herhalde:)

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    CEK CAK CUK.......... İCRAAT????? YOKKKKKKK....ŞOVU YAPILDI ,REYTİNGLER PATLATILDI .... GERİSİ MÜHİM DEĞİL....BALIK HAFIZALIYIZ YA...
    1500 PALAMUTLA OLAYI ÇÖZÜVERECEKTİK ...BİZİM BURADAKİ VOLİCİ HIDIR ABİ, EKİMDE TUTTU BİN ÇİFT PALAMUT BE...

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Konu hakkinda incelenmesini onerebilecegim Turkce ve yabanci dildeki bazi kaynaklar:

1- Artüz, M.İ. Torik-Palamutlarin (Sarda sarda) Mevsim ve Senelere Bağlı Av Periyotları. Et ve Balık Kurumu Balıkçılık Araştırma Merkezi Raporları. Seri; Deniz Araştırmaları B. No: 3, İstanbul.

2- Akşiray, F. Türkiye Deniz Balıkları Tayin Anahtarı, İstanbul Ün., Fen Fak. Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Yayınları, Sayı No: 1.

3- Demir, M. Migrations of Sarda sarda Bloch in the Marmara and Aegean Seas; The Probable Spawning Places and Time. GFCM Techn. Paper. No: 18.

4- Nuemann, W. Coralance et Migrations des Pelamides (Sarda sarda) Dans les Eaux de la Turqie. CGPM Documents de Travail, 3, Reunion. Doc.

5- Slastenenko, E. Karadeniz Havzası Balıkları. EBK Umum Müd. Yayınları, Rusçadan Çeviren Atlan, H.E.

Bunlarin hepsi de emek urunu, bilimsel calismalarin raporlari. Bulup okumakta fayda var. Ozellikle de Et ve Balik Kurumu yayinlarini.

Bunlara ilaveten, palamut gocune dair guzel bir Ingilizce akademik makale:

http://www.trjfas.org/pdf/issue_6_1/57_62.pdf

Uluslararasi Karadeniz Komisyonu tarafindan yayinlanmis olan Karadeniz baliklari listesi: http://documents.blacksea-commission.org:88/Downloads/IUCN_Status_BS_states.pdf

Bunca bilimsel calisma, rapor, makale arasinda halen bizim meshur Yavru Palamut :laughing: turunu aramaktayim. Komik ve bir o kadar da sinir bozucu bir mevzuydu: http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=42336&highlight=yavru+palamut

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Anavaşya genel olarak çok hızlı gelişir, balıklar boğaza girince oyalanmadan Karadeniz'e çıkar, palamut-torik de öyle.
    Palamut-torik, sular ısındığında kıyılara da gelir, öyle olmasa Beykoz dalyanı nasıl balık alırdı da TÜDAV yumurtalı palamutlarla meşhur markalamasını yapabilirdi, değil mi? :(
    Eskiden şimdi jig dediğiniz seyirtme metodu ile palamut-torik, lüfer-kofana bu mevsimde de yakalanırdı.
    Şimdi, herkesin bildiği gibi, balıkların göçlerini etkileyen pek çok şey eskisinden farklı, balıkların davranışları da öyle.
    Ayrıca bir not da şu, yanılmıyorsam 15 Nisan'dan itibaren 31 Ağustosa kadar bu balıkların avlanması yasak, çünkü yumurtalı dönemdeler.
    Diyebilirsiniz ki bu yasak ticariler için var, amatörler için yok, ben de derim ki her kural mükemmel mi, amatörün tutacağı balık bir tane bile olsa yumurtalı ise insanın vicdanı bunu kabul eder mi?
    Yine de tutmak isteyen yasadışı bir iş yapmış olmaz, ama ...

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Kaynaklar sorumun cevabı değiller pekde... sarı zeybek ilker fenomeni iki saatimi aldı.Okudukça dumur oldum:eek: adam harbi zeybekmiş yahu:( tüm mesajlarını okudum nası yani diye diye.İki ay çerez gibi yemiş alayınızı...NALBURA DÖNMÜŞ ADAM KİLİT ÜSTÜNE KİLİT O NE ÖYLE BE...

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fatih abi yeterli cevabı aldın mı yoksa hala Dedem Korkut'u mu bekliyorsun?:)

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Valla,Mahir reis olayı özetlemiş kısaca ama,Serdarın bu konudaki sessizliğine bi anlam veremedim:( Hadi Aliçoyu kızdırdılar,uzak duruyor forumdan ama,Serdarın bana kızmış olma ihtimali sıfır,E ismen de davet ettim konuya.... YAHU SERDAR... EN AZINDAN BİR MERHABA DER İNSAN... beni mahçup ettin,maytap geçiyor dostlar...

17. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Sevgili Fatih

Şu ara hakikaten bir ilkilem yaşıyorum.

Kendimi attım Avrupanın belkide Dünyanın en büyük Balıkcılık forumu World Sea Fishing forumuna,onbinlerce üye arasında kafama göre yazıp çiziyorum.

Gürültüden,patırdıdan uzak,ama tepkisiz ama tadsız.

Sakın olaki polemik içine düşmeyi sevdiğm sanılmasın.Sevdiğim hani derler ya testi tokuşturmaktır ama hakaretsiz,ama seviyeli,ama kompleksiz.

Başıma gelenlerien iyi sen biliyorsun,buradada,oradada.

Gayem her zaman ümitleri,hayalleri ayakta tutma çabasından öte birşey değildir.66 yaşımdayım tutup yeni yetme birisinin yada destekcilerinin orada,burada aleni yada gizli,güya görmediğimi sandıkları köşelerde adeta benimle dalga geçme teatilerinden hayli yıpranmaktayım.

Burada şu anda 6 tane eski forum gediklisi kardeşim var.Dün birlikte avlandık.

Bence günün şartlarına göre fevkalade bir av gerçekleştirdik.Yanımdan eksik etmediğim fotoğraf makinamı bu kere almadım.Alsaydım dahi resim çekmeme sizlere sunmama mani olacakları kararını,evvelki gece hem yeyip hemde içerken vermişlerdi bile.

Peki gerekce?

İşte son günlerde okudukları,tarafıma hakarete kadar varan,karakter yada şahsımın banlanmasını,konularımın kilitlenmesi,yönetime şikayetler,süreli banlanmalar,süresiz banlanma uyarıları,onları hayli etkilemişti,açıkca ifade ettiler.

Avlarımızın arasında Trança,Fangri ve has mercanlar,dev istavritler vardı.

Hatta birkaç gün öncesinin,işte şimdi konunda ele aldığın palamut ve hatta torik avlarıda vardı.

Daha evvelsinin palamut,lüfer ve sarıkanatlarının av görüntülerini,sırf İstanbul avcısının ümit ve hayallerini ayağa kaldırmak amacıyla rapor dahilinde sunduğumda başıma gelenleri en iyi sen biliyorsun,haksızmıyım.

Hatta dayanamayıp,başka bir platformda kısa ama öz müdahil olmadınmı?

Konularımın kilitlenmesinin kime ne faydası olmuştur.Sadece birkaç genç yada duayen sınıfına geçme aşamasındaki üyeler sevinmişlerdir.

Zaten gücümün son merhalelerine girmiş biri olarak güc ile denizlerle boğuşmaktayım.Beni yıpratmak,hatta banlanmamı istemek yada ümit etmek,yönetime şikayetle, konularımın kimisini kilitlemek neyi sağlarki.

Sağlayacağı,dedim ya hayli eksilen gücümün son zerrelerinide ortadan kaldırmaya yarar.

Serdar ,karşılıklı geldiğinizde değil bir insana,karıncaya, elbetteki balığa bir zerre dahi zarar veremeyeceği adeta bir yafta gibi suratında belli olan sevimli bir kardeştir.

Kimi zaman afaki,hatta onu hayli iyi tanıyan beni bile arada şaşırtan,itiraz etmeme sebep olan ve hatta kızdıran paylaşımların adamı olmuştur.

Ama bilinizki o,yaradanın beyin kıvrımlarını hepimizden çok verdiği müstesna bir kişiliktir.
    Okuduğunu hemen anlayan,hepimizden çok bünyesine sabitleyen,asla unutmayan,bu bakımdan tüm detayları hemen herkesten çok kendisiye özdeştirebilip,üstelik devreler halindede olsa uzun,uzadıya bizlere sunan birisidir.

Yazdıklarının arasında hakikaten çok önemli bilgiler vardır.Gerisini zaten çoğumuz anlayamıyoruz,Esas olan anladıklarımızdan fayda edinmek olmalıdır.

Neyse gelelim sorduğuna.

Palamut şu anda Çanakkale boğazı dışında av vermektedir.Ama nasıl,bugün var yarın yok bir şekilde.

Hızla azimle pekde beslenmeyerek üreme alanlarına akmaya başlamıştır.

İri bireylerinin,birçok badireyi atlatarak Karadenize varması umulmalıdır.

Halen faalmi bilmiyorum ama Beykoz dalyanı büyük tuzaktır.Helede torikler bu dalyana gömülmezse müteakip senenin bol palamutu umulmalıdır.

Bu kadar hızlı,azimli,hem sportif hem ekenomik bir balığın özellikle irilerinin,yani anaçlarının karnı yumurta dolu olanlarının,hatta ağlarda az sıkıştığında karınlarından yumurta fışkıranlarının aptalca kimi dönek ve dediğim gibi dalyanlara toslamasının sebebini yaradan bilir,ben bilmiyorum.

Adam gibi sirküler olsa,yada bu canım ülkemiz başkalarının elinde olsa bu ekenomik balığın göç yolları tüm bu tuzaklardan temizlenirdi ve hersene av sezonunda bil-a istisna herkes doyasıya avlanır ve yiyebilirdi.

Oysa istatitiklerde,martı gibi balık yiyen Japonlar senede 75 kg kişi başına balık tüketirken,ülkemiz onca katliama rağmen sadece senede kişi başı 8 kg balık tüketmekte ve şerefli bir şekilde Avrupa sonunculuğunda yer almaktadır.

Başkaca ne diyeyimki,ne anlatayımki

Sevgimle kal

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Vedat ağabey,öncelikle açtığım konuya verdiğin destek için teşekkür ederim.Lüfer konusunda ,iyi niyetin açıkça belli olsada ,sonuç itibariyle kötü bir örnek olduğu konusunda eleştiri yapanlarla aynı fikirdeyim.
    Ancak üslup çok yanlış geldi bana(bazı eleştiriler).Sanki uzun süredir fırsat kollanıp,linç girişimine geçildiği hissine kapıldım.Haklı olmak ,eleştirileri terbiyesizlik düzeyine getirmeyi gerektirmemeli.Değil sen,herhangi bir 66 yaşında büyüğümüze o şekilde yaklaşmak,benim görgü kurallarıma aykırı bir durum.(Benim ,34 doğumlu,44 ve 46 doğumlu üç av arkadaşım var,beraber olduğumuzda hepimiz 18 yaşındaki halimize döneriz diyologlarımızda ama...)

İnsanız neticede,hatasız olmak mümkün değil.Ama kredisi vardır insanın,kiminin çoktur,kiminin az .konu balık avcılığı olduğunda senin kredinin boyutu bir hayli fazla olsa gerek,iki kasa lüferle bu derece üstüne gelinmesi,haklıda olsa adaletli değil bence...
    HOŞÇAKAL ,RASTGELSİN...

19. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Abi bu makaleleri bulup okudunuz mu? :confused:

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sanırım Serdar bu sıralar(işinde) çok meşgul, üye olduüu diğer forumlarda da görünmüyor.

Ayrıca Serdar kızıp darılacak bir kardeşimiz değil, benim kanaatim öyle.

Selam ve sevgiler.