Ankara Mogan Gölü 2013

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında MuZiP_06 tarafından paylaşıldı.

1. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    değişken enson hangisi balık tutmuş ise...O
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    Merhaba;arkadaslar son zamanlarda Moganda ne yay ile ne şamandıra ile balık alamıyorum,bu durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylasabilirler ise sevinirim.Solucandan hamura , hamurdan ekmeğe ne varsa denedim.Yok hani ,vuruş ta yok.Birde birtek ben olsam iyi sabahlayanlar geceden gelenler kimse alamıyor.Şaştım kaldım dostlarım idk

2. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    en sonunda bitti desene..

3. By AresS

By AresS H.S.E.

En İyi Avı:
    53 Cm Turna, 950 gram
    300-400 metre ağ atılıyor

4. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    4-5 senedir Ankara'da bilen bilmeyen her türlü insanın balık tutma merakını gideriyordu.
    Tavada 10 cm'lik sazan yavrularının kızartıldığını gördüm zamanında.
    Serilen ağlarıda cabası...
    Hem daha güzel balıklar, hemde sessiz sakin bir av için daha uzakları tavsiye ederim... :)

5. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    çok ilginç, birkaç gündür avlağa gidiyorum. avlanırken tanıştığım bir çok kişi mogan gölünü anlatıyor ki bende şaşırıyorum.daha dün bir arkadaş avlaktan mogana her gittiğinde bir kova sazan yakalıyorum diyordu.

6. red-dragon06

red-dragon06 caner

2haftadır bende gidiyorum. bırcok ınsanlada sohbet ettım, geceden gelıp sabahlayanlar hatta solucan mısır hamur vs hepsını deneyenler gördum. 1tane balık bıle vurmadı dıye dert yandılar. bende tutamadım zaten. bu sene balıkmı yok ne anlamadım gıttı...

7. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    Onlar gerçekten AVCI adamlarmış malum avcı adam biraz abartır bilirsin :) Hem zaten şurdan da anlarsın nasıl avcı olduklarını bir kova sazan diyor.Zaten limitinde bir adet sazan bir kovayı doldurur , artık nasıl sazan tutuyorlardı yada sazan diye ne tutuyorlardıysa. :) Yada gunahını almayım adamın kovası bir hayli buyuk sanırsam Şu belediyenin çöp kovalarından aşırmış sanırsam yada bir yerden temin etmiş :)))
    Neyse hocam kusura bakma,seni bu espirili lafların tamamiytle dısında tutuyorum lafım o tutdugunu söyleyen adamlara sen sakın yanlış anlama.

8. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    yok yanlış anlamadım.avlakta görsen balık tutamayınca öyle muhabbetler dönüyor ki ,ankara çevresinde ki heryerde balık kaynıyor,bir bizim gölde yok.)))

9. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    Bizde Dikmenden Gölbaşına balık avı için gidiyoruz ancak sazan dipte oldugu ıcın bizde dahil çogu kişinin oltasına vurmadı ancak ilerideki restaurantlarda müşteriler için aglardan özel balıklar tutuluyo ki saatlerce agları çekmek için ugrasırken gördük sazan ve turnaları (yavrularıda dahil) alıp kızartmaya götürüyolardı. 1 ve 8 haziranda 2defa golbasına gittim ve 40santimin biraz üzerinde 2 adet turna tuttum. Gölde bukadar çok yavru balıgın olmasına ragmen neden tutulabilecek balıklar olmuyor bu işin garip bi yanı... Rastgele ;)

10. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    1TEMMUZDA AÇILIŞI YAPACAGIZ BAKALIM GÖLBAŞINDA BALIGI KOLAY KOLAY DURDURMAZLAR HEM ŞEHİR MERKEZİ HEMDE DUYAN GELİYO OLTA ATACAK YER KALMIYO YAVRULARA KADAR TOPLUYORLAR. ÖZELLİKLEDE RESTORANT SAHİPLERİ AĞ İLE BÜTÜN BALIKLARI TOPLUYOLAR.......

11. MrSyhn

MrSyhn Emre

Favori Kamış:
    c
    Favori Makine:
    d
    En İyi Avı:
    e
    gölbaşında balık yok arkadaslar cumartesi gece sabahladım pazar öglene kadar ama 1 tane bile vurus dahi almadım gölün suyu gecen seneye göre cok temiz ve yükselmiş durumda ayrı olarak aşırı derecede yosunlaşma var yosunlardan dolayı balıklar yemi görmüyo olabilir diye düşünüyorum yani bu sene ordan balık cıkartmak zor

12. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    Balik kalmamis golde 1 temmzda bnde gttm gun boyu bekledk ancak balik tutamadik. Cunku gol de balik kalmamis sadece bi defa vurus yapti ondada yemi bile alamadi. Kurutmuslar gölü........

13. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    Nihayet 2 gün önce birtane aldım 1,5 kg civarlarında küçük bir sazan.Fakat o gun tek tutan ben mişim.Başka tutanı kimse görmemiş.Enazından benim çevremdeki adamlar öyle söyledi.Bakalım bugun de bi yoklama yapıcam bakalım ne derece kurumuş bizim göl.
    İş biyandan da tamamen kurusun 2 bilemedin 3 sene kimse gümüş dahi tutamasın istiyorum belki ozaman ağ atmanın ne demek oldugunu bir oltaya 10 tane iğne takmanın nedemek oldugunu anlarlar diye dusunuyorum.

14. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    küçük balıkların yakalanmaması konusunda sana katılıyorum çünkü gölbaşında sözde (turna için) yavru balıkları tutup oltaya takıyolar (büyük sazan) tutmak içinde bunu yapıyolar. ancak bilmiyolar ki o oltaya takılan balıgın gelecekte cogalıp 1 balık için 1000balıktan olmak gibi bisey yaptıkları. ben anlamıyorum golbası insanı o ilçenin sakinleri hiç mi bu katliam a dur diyemiyolar hiç mi yetkili yok. göle israil sazanı atılmıştı. baktılar gölü kirletiyolar (pis bir balık) oldugu için buna karşılık turna attılar. kızılırmaktan bende 10tane yavru turna yakalamıstım öldürmeden kovanın içinde havasız kalmadan getirdm her nekadar yasal olmasada bi balıklandırma süreci yapıldı gölbasında bende kendimce katkı saglamaya calıstım. ancak tek tük turnanın cıktıgını ögrendiklerinde bütün ankara hatta sehir dısındakiler geldiler kuruttular büyük küçük bütün balıkları avladılar. benım yasım daha 19 neyin ne oldugunu 30-40 yasındaki adamlara anlatıyorum her gittigimde. örnek vermek istiyorum. 30 yasında bi baba geldi ufak cocugu ile. eline pet şişesi almıs biraz kesmiş içine ekmek atmıs ve cocugu ıcın yavru balık tutmaya calısıyo. basarılıda oldu ve en az 20-30 tane yavru balık tuttu. gidip yanına konustum yavru balıklarını neden tuttugunu sordum. kucuk oglu için tutmuş. bak bak bak küçük oglunu düşünen bi baba o balıkları tutmaz ki bi 5sene sonra o oglu o balıkları büyümüş bi şekilde sportif amaçlı tutsun........... konusmamdan sonra balıkları tekrar göle bıraktı. demek istedigim biz kendi üzerimize düşen görevi yerine getirelim hatta 1ay içinde 100-200 adet olacak şekilde bilgilendirici kagıtlar cıkarıp gölbaşında balıga gittigim bı gün oradaki insanlara balık tutanlara dagıtacagım.. *** karşılaşırız abicim yüz yüze konusması nasip olur :) rastgele........

15. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Evet.. Mogan'ın hali içler acısı. İki arkadaş atçeke gidiyorduk birkaç ay önce. Güzelde turna alıyorduk 2 saatte 3-4 tane.. Amma ve lakin balığı saldığımı görenlerin bi sövmediği kalıyordu. Üresin bırakın diyorum ama o 40 cm üzeri diyorlar. Hadi ya bi siz biliyonuz sanki uzunluk ölçülerini! Yanımdaki çocuk yalvarıyor abi nolur bana ver. Yaşı 15-16.. Diyorum sen buralımısın? Buralıyım abi diyor. Diyorumki bak bu göl bana değil sana lazım ben seneye mezun olup gidecem. Balıklar daha yeni salınmış. Herkes günde 1 balığı alıkoysa günde 100 balık yapar. Yılda 36500 balık yapar. Hadi yarısını at 18000 balık. Gölde o kadar balık varmı acaba? Bi gölü kurutmak işte bu kadar kolaydır. Bıraksalardı da 3-5 yıl üreseydi ondan sonra oltayla kurutmak bu kadar kolay olmazdı. Üreme boyuna henüz ulaşmış olan balığı 40 cm i geçti diye illede alıkoymak da nedir? Bu nasıl bir sığ görüştür. Kaldıki 20den fazla balık saldık en son avımızda artık tadına bakmadan memlekete gitmeyelim diye alkoyduk. Bu nasıl bir tattır kuru ekmek ye hiç değilse miden kalkmaz. Beleş balık diye böyle kötü bir balık yanirmi yahu?? Oysa orda seneye ne hayallerimiz vardı.. Su üstü sahtelerle wtd yapıp, popperlarla sığlıklara atıp turna alacaktık... Demek hemen kurutmuş çapulcu takımı... Çok kızdım çok... Kusuruma bakmayın...

16. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr

Kardeş demek senin gibi bikaç kişide geliyormuş Mogan'a. Teşekkür ediyorum bu tavrın için. İnşallah seneye karşılaşırız Mogan'da senle. Tabi turna bırakırsa bu soysuzlar... Kendine iyi bak...

17. MrSyhn

MrSyhn Emre

Favori Kamış:
    c
    Favori Makine:
    d
    En İyi Avı:
    e
    şu an yine mogandan geldim gece saat 2 ve birdaha gitmeyecegim güvenlikleriyle ordaki balıkcılarıyla herkesle konusuyorum bu sene suda bi bozukluk varmış ve her gecen senede kirlenmeye devam ediyormuş güvenliklerin dedigine göreki inanırım cocukluktan gölbaşılı hepsi nerdeyse + gecen seneye göre yosun oranı 10 kat artmıs durumda buda balıgın yemi görmesini kesinlikle engeller ve daha bircok sebep sabaha karşı 4-7 arasında agcılardan gecilmio vs vs vs bidahada gidip bosuna kendinizi yormayın benden söylemesi

18. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    RAMAZAN KARŞILAŞIRIZ MERAK ETME,BEN COK SIK GİDERİM ORAYA HAFTANIN NEREDEYSE 2 BİLEMEDİN 3 GUNU ORADAYIM.HAFTA İÇİ AKSAMLARI HAFTASONUDA HAVA DURUMUNA BAĞLI OLARAK BAZEN TAM GUN BAZEN AKSAM.DÜN GENE OARADAYDIM VE GENE YAKINLARIMDA TEK BALIK ALAN BENDİM.BİRDE GÖLÜN DİĞER UCUNDA 3 ADET KOVADA SAZAN GÖRMÜŞLER.
    YOSUNDAN İLLALLAH ETTİM,FELAKET YOSUN VAR.AMA YOSUNDAN COK CEHALET VAR,MİLLET ÖYLE Bİ CAHİLKİ BALIĞI SALIVERMEYE KALKARKEN Bİ ELİMDEN TUTMADIKLARI KALDI.RAMAZAN SENİN ŞU BİLİNÇLENDİRME BROŞUR İŞİ BAYA AKLIMA YATTIBENCE GUZEL FİKİR HAFTA SONLARI AFİŞ VE EL BROSURU OLARAK DAĞITILA BİLİR BENCE.
    BU KONUDA FORUM YETKİLİLERİ VEYA HALKIMIZDA DESTEK OLUR İSE YAPALIM.

19. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    ÖNCELİKLE ONUR HASSASİYETİNİZE TEŞEKÜR EDİYORUM.GÖZLEMLERİNİZ COK DOĞRU İNSANLAR BAZI ŞEYLERİYANLIŞ ANLIYOR BAZILARINI DA YANLIŞ ANLAMAKLA KALMIYUOR KENDİNE HAK BİLLİYOR.
    ASLINDA BİR GERCEK VARDIR HERKEZ KUÇUK BALIK ALI KONMAZ BİLİR AMA BÜYÜK BALIĞI ALI KOYMAK KÜÇÜK BALIKTAN DAHA TEHLİKELİDİR GÖL İÇİN.ÇÜNKİ SAĞLIKLI VE GÖL ORTAMINA UYUM SAĞLAMIŞ İRİ BALIKLAR SAĞLAM GENLER VE GELECEK NESİLLER DEMEKTİR.ENAZ YAVRU KADAR ONLARINDA SALIN VERİLMESİ GEREKİRKİ GÖLDE DÜZEN BOZULMASIN

20. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    BENDE GÖLDE KONUSTUGUM KİŞİLERDEN DUYDUKLARIMI SÖYLEYİM. GÖLDE SAZAN DAN COK TURNA ÇIKIYO SON 2HAFTADIR GİDİYORUM. YANİ 30 KİŞİ VARSA 5 KİŞİ ZAR ZOR BALIK TUTABİLMİŞ OLUYO. BUNLARDA AT ÇEK İLE TURNA. YANİ GÖLDE EN BASİT TUTULAN SAZAN BİLE OLTAYA GELMİYOR. BİRİNCİSİ GÖLDEKİ TURNALARIN KIYILARA YAKIN YERLERE KADAR GELMESİ BUNA BAGLI OLARAKDA SAZANIN YEMLERE ULASAMAMASI. IKINCISIDE AŞIRI TUTULMUS OLMASINDAN DOLAYI (RESTAURANT VE KAYIK SAHİPLERİ) AG İLE TUTARAK SAZANI AZALTMISLARDIR. BİR GÖLDE SAZANIN AZ OLMASI DEMEK YOSUN ORANINI ARTTIRIR. YOSUNLU BİR GÖLDE SAZAN YEMI GÖREMEZ.. YOSUNU TEMİZLEMENİN EN ÖNEMLİ YOLU DA BÖLGEYE KLOR DÖKMEK. ANKARADA YASAYAN ARKADASLARA BURDAN SESLENİYORUM YETKİLİ KİŞİLERE ULASIP BUNU RAPOR ETMEZSEK BU GÖLÜN GİDİŞİ HİÇ DE İYİ DEGİL.......