Antalyada çıkan balıklar (alıntı değildir)

Konu, 'Bölgeler' kısmında melikcan tarafından paylaşıldı.

1. melikcan

melikcan Melik Can SARIYER

antalyada çıkan balıklar

Liste Olarak
    1- Kupez
    2- Mırmır
    3- Minakop
    4- Mendik (çipura)
    5- Levrek
    6- Zargana
    7- Kefal
    8- Turna
    9- Kuzu Balığı
    10- Balon Balığı
    11- Mercan
    12- Grida
    13- Mavi yengeç
    14- Sokar
    15- Karagöz
    16- Barbun
    17- Çipura
    18- Yaladerma

Kupez

küçük balıkdır tavuk göğsü ile çok rahat yakalanır ve akdeniz sahillerinde doludur okadar fazladırki oltada yem bırakmaz resmi:

Mırmır

çok lezzetlidir antalyada balık deyince akla mırmır gelir tavuk göğsü ile yakalanır büyüklüğü değişir resim

Minakop

ben daha hiç tutmadım ama buralarda çok olduğu söyleniyor nasıl tutulduğunuda bilmiyorum

Mendik

çipuraya burada mendik diyorlar tadı en iyilerindendir tavuk göğsü ile yakalanır resim

Levrek

Genellikle sahte balıkla tutulur yine bazı yerlerde çok bulunur tadı güzeldir

Zargana

Benim tutarken usta olduğum balıktır tadı çok güzeldir en küçüğü 60-65 cm en büyüğü 150-155 cm dir fosfor bakımından en iyi balıkdır

Kefal

sadece ekmekle tutulur yemi yutan bi balıık değildir içine doğru çeker ekmeği içine çekince kanca batar ve çekersiniz Ali Yiğit Özkan'ın söylediklerine göre Kefal için ekmekten çok daha iyi iş yapan 2 yemvarmış, 1.si Antalyaya yeni yeni gelmeye başlayan kırmızı kurt, muazzam avcı bir yem. Ve yine bu forum tavsiyesiyle denediğim boru kurdu. Ekmekle yakalamaktan çok daha kolay ve daha büyük balıkları alıyorsun. :D resim

Turna

genellikle kuzu balığından kaçıp karaya atlar bu balığı sadece elimizle tutabiliyoruz zarganaya benzerler :D resim

Kuzu

buradaki en büyük balıkdır bu balık yüzünden turnalar karaya atlar resim

Balon balığı

civardaki en gıcık balıkdır balıkçıyı kızdırır olta bırakmaz dişleri keskindir oltaları keser tutulunca yenmez yenmesi için ödünü patlatmadan alınması gerekir şişer balon gibi olur kedi köpek bile yemez bunu

Mercan

kayıkla denize açılıp tutulur tadı güzeldir

Grida

kıyıda kayaların yanında olur

Mavi Yengeç

Gece balık tutarsanız yavaş çekerken mavi yengeç yakalayabilirsiniz eti çok güzeldir yakalamak şans işidir :D

Sokar

yosun ekmek gibi şeylerden hoşlanıyor genellikle hamur gibi şeylerle avlanılıyor soktuğu yer balığın üst kısmıdır çok acıtırmış acıyı geçirmek için üstüne çişini yap derler kayalardan tutulur resim

Kaaragöz

sahilden avlanırken küçük çıkar benim sevdiğim balıklardandır rengi ve deseni karizmatikdir :D

Barbun

genellikle kıyıdan avlanmaz kayık ile açıklara gidilip avlanır zaten kayıkla gidince en fazla mercan ve baarbun çıkar

Çipura

yakalaması eğlencelidir lezzetli bir balıkdır resim

Yaladerma

Bizim burada Yalandıra derler asıl adı Yaladermaymış tadı güzeldir sevilen bir balıkdır oltaya geçince çok çeker büyük balık sanarsınız

alıntı değildir kendim hazırladım unuttuklarıkm olabilir sadece minakop yakalayamadık listedeki bütün balıkları yakaladık..

Son düzenleme: 14 Temmuz 2010
  2. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    5710gr Levrek(ve hala canlı)
    Melik ellerine sağlık, güzel çalışma çıkarmışsın. Fakat turna diye koyduğun resimdeki balık "kayış" balığıdır. Normal turnayla alakası pek yoktur. Daha ince yapılı ve çok daha küçük bir ağız yapısına sahiptir. Genelde geceleri yakalanır ve ne hikmetse bu balığın olduğu nywerde çok çok ender başka balık türü bulunur, bunlar geldimi hepsi tüyüyor yani:)
    Kefal içinse ekmekten çok daha iyi iş yapan 2 yem söyleyeyim, 1.si buralara yeni yeni gelmeye başlayan kırmızı kurt, muazzam avcı bir yem. Ve yine bu forum tavsiyesiyle denediğim boru kurdu. Ekmekle yakalamaktan çok daha kolay ve daha büyük balıkları alıyorsun.

Bunlara ek olarak; çipura, sokar, karagöz, barbun gibi balıklarda var...

3. melikcan

abi haklısın zaten bende turnaya benzetemedim ama başka resim çıkkmadı :D ve doğru sokar karagöz ve barbun u unuttum

ekleme yapayım sokar'ı kayalardan falan utuyoruz sahilde , kumsalda olmuyor sokunca çok kötü acıyormuş beni daha sokmadı :D ama anlatıyorlar

babamla avlanırız kıyıdan barbun hiç yakalayamadık kayık ile açılınca baarbun çıkıyor

bunlarıda yukarıya ekliyorum sağol

4. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Rica ederim, sokar kesinlikle kayalık ve nispeten 3-5m derinlikte çıkıyor ve kesinlikle hamur karışımları ve yosundan başka bir şey yemiyor diyebilirim. Ki kıbrıs takımıyla sarma yapıp 1 saatte 2kg den fazla balık alan arkadaşlarım var:) Geçen pazar ki av organizasyonumuzda barbunları 80 metrede bulabildik. Biraz derini seviyor bu arkadaşlar:) Son olarak palamutta aklıma geldi ve tabi orkinos biraz daha açılırsak:)

5. melikcan

abi turna resmini değiştirdim ve senin yazdığın sözleride ekledim

6. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Ellerine sağlık Melik. Çalışman gittikçe dahada güzelleşiyor:) Resimleri kendi yakaladığın balıklarlada değiştir resim çektirdikçe, tıpkı güzel zargana paylaşımlarında olduğu gibi:)

7. melikcan

önerin için sağol abi bu sabah 5 de babamla balığa gidicez bugün tuttuklarımla değiştirmeye başlarım abi bu arada sen antalyanın neresindensin

8. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Lara'da oturuyorum Melik. Kıyıdan av için hep lara taraflarını kullanırım fakat çok vasat buralar ne yazik ki. Memlekim İzmir gibi değil. Fakat tekne organizasyonu olursa Kaleiçi'nde ki limandan yada Demre'den çıkarız. Çok nadir oalrak Ardasan taraflarına gideriz. Madem yarın gideceksiniz barbun ve mercan için ben düden çayının denize döküldüğü yerin 3km açığını tavsiye ederim. Pazar günü palonların istilasına uğramadan önce 30dk kadar avlanma şansımız oldu. Bu sürede 7kg civarı barbun ve mercan aldık. Daha sonra zaten sayısız balon alıp sayısız köstek feda ettik:) Derinliği 30-40m arası değişiyor bu arada bahsettiğim yerin:)

9. Gundogdu

Gundogdu Hasan hüseyin

Güzel çalışma, Fakat 3. resimde Minakop diye belirttiğiniz balık Boğazın incisi, benimde ekimden ocak ayına kadar peşinden koştuğum Lüfer dir.

10. melikcan

abi gece saat 03:28 siz uyumuyormusunuz yaaa :D neyse abi ben Finike de oturuyorum evimin denize uzaklığı 20-30 metre falan denize açılmayacaz kıyıdan zargana tutmaya çalışacaz şu sıralar tam zargana sezonu imzamdaki zargana serüveni 2 deki balığı daha 8 saat önce yakaladık oltayı denize atmamızla yakalamamız bir oldu :D

11. melikcan

düzelttim hasan abi

bu arada balıkdan geldim hiç balık yoktu elim boş.

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Bu güzel çalışma için teşekkürler

Mendik ve Çipura aynı balıktır, yani aynı balığın farklı isimleri bunlar. Marmara'da Alyanak, Ege'de Çipura, Akdeniz'in bazı bölgelerinde Mendik denir.

13. melikcan

bizi aydınlattığın için sağol abi bide burda yalandıra dedikleri bir balık var onu bulamadım google da o ne biliyormusunuz

14. alper.bjk

alper.bjk alper saglam

Favori Kamış:
    shımano
    Favori Makine:
    shımano ultregra 5500 xsb
    En İyi Avı:
    kızım nehir
    selam lütfen yanlış yönlendirmeyelim 3 resimdeki balık minekoptur dogma büyüm istanbulluyum cocuklugumdan beri lüfer familyasından tutarım ama lüferin 3 resimdeg
    ne benzedigini görmedim 3 resim kesinlikle minekoptur

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Saol Melikcan,

Yalandıra denilen balık heralde Akdeniz'de çok rastlanılan Yaladerma'dır. Bu isimle Google'da ararsan pek çok bilgiye ulaşabilirsin.

16. aerateur

aerateur numan ismailoğlu

selam minakop lüfer değildir ayrı bir balıktır.Bizim buralarda(adana) karakulak da denir iyi günler.

17. nedim gürler

nedim gürler Nedim Gürler

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    yok
    En İyi Avı:
    3-4 kg sazan
    Her ne kadar denize uzak olsam da çok güzel bir çalışma. Teşekkürler Melikcan.

18. melikcan

evet abi yaladermaymış ana konuya ekledim

19. melikcan

yok abi başka bi resim vardı onu değiştirdim önceki lüfermiş :D

20. ozan

ozan Ozan

Son düzenleme: 14 Temmuz 2010