Armutlu Kefalleri

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında mesnevi tarafından paylaşıldı.

1. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    İyi günler.Armutlu iskelasinde saat 23:00 dan 02:30'a kadar kendi hazırladığım kıbrıs takımına ekmek takarak aldığım 6 adet iri yapılı (700-800 gr)Kefalleri sizinle paylaşmak istedim.Ayrıca tavada kızaran mezgitleride koydum

Son düzenleme: 27 Temmuz 2009
  2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Tebrik ederim.

Kefalleri ne yaptınız peki?

3. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    temizledikten sonra 1 çay bardağı elma sirkesi 1 su bardağı su ile karıştırıp 6-7 saat buzdolabında beklettim sonra fileto olarak tava ve midede ...

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Tebrik ederim.Armutlu iskelesinde kıbrısı hiç görmemiştim.Orada iki köstekli takıma hamsi takarak avlanırlar.

Bu kıbrıs olayında ekmeğin içini dışına getirip kaç adet iğne doluyorsunuz,iğnelerin boyutları ve birbiri ile mesafeleri ne kadar,iğneleri ekmeğe saplıyor musunuz yoksa dışa dönük mü? Bu gibi sorulara cevap verirseniz sevinirim.Çünkü bende kıbrıs konusunda deneyimli değilim.

5. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    2 numara mustad iğne ve 30 luk misinaya 10 adet iğneyi fazla aralık bırakmadan (aralık çok olursa ilk balıktan sonra iğneleri açmak için çok zaman kaybedersin) közteksiz bağlayıp ekmeğe sarıyorun sonra iğneleri ekmeğe dikine batırp sallıyorum.normal satılan kıbrıs takımlarla av bereketli geçmiyor ama bu yöntemle sabaha kadar en az 10-15 kefal yakalarsın

6. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bahsettiğin on adet iğneler kaç numara? 2 numara mustad iğne en uçta zannedersem takımın ucunu belli ediyor.Diğerleri kefal söz konusu ise çok küçük iğneler olmalı değil mi?

7. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    tüm iğneler 2 numara küçük iğne olaca.onudz kıbrıs mantara bağlayın

8. GYILMAZ

GYILMAZ GÖKHAN

Favori Kamış:
    Shimano
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Minakop 3KG
    Tebrikler,afiyet olsun.
    Rasgele,

9. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2 derken 2/0 iğneyi kastediyorsun.Anladım ok. Teşekkür ederim.

10. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek
    Çok iyi kefaller almışsın devamına rastgele...:)
    Bende sürekli kıbrısla kefal avlarım... Kendi yaptığım takım daha verimli oluyor. Buna katılıyorum... Birde kösteksiz bağlamadan kastın, tüm iğneleri tek misinaya bağlamak mı?

11. fish founder

fish founder Özgür

birkaç bilgide ben eklemek istedim,
    * iğneler mutlaka beyaz olmalı,düz yerine çapraz iğne çok daha verimli oluyor.
    * iğneler ya ekmeğe diklemesine batırılıyor yada serbest bırakılıyor.
    * iğnelerin ekmeğe diklemesine batırılmasının en büyük avantajlarından biri suda süzülen martının parlayan metalden dolayı takıma saldırmaması.
    * yarı karışık,kirli sularda dip kıbrıs daha iyi iş çıkartıyor.
    * kıbrıs'a ayrıca hırsız eklendiğinde avlanma oranı yükseliyor.
    * yüzey sular henüz ısınmadığı dönemlerde hamsi,sardalya dip kıbrıs'da çok verim veriyor,aynı zamanda başka balık alma sansıda artıyor.
    * üst sular ısındığında su üstü takım iyi iş çıkartıyor.
    * en verimli kullanım saatleri gün batımına 2 saat kala başlayıp gün batımı alaca karanlıkda verim düşmeye başlıyor.
    * sahil kasabalarında denize yakın sokak lambalarının ışıttığı noktalarda su üstü takım ile güzel av verebiliyor.
    * genelde istanbul kıyılarında yakalanan kefallerde oluşan kokuyu gidermek için daha evvel bahsedilen sirkeli suda bekletmek fayda ediyor.ayrıca bu kokuyu yayan balığın dış derisi.temizleme esnasında deriyi sıyırıp filato çıkarıldığında koku kalmıyor.
    paylaşmak istedim,

12. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    tbler,nası koku varmı barı balıkta

13. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    tebrikler..:)

14. RainboW

RainboW Sertan

Öncelikle avınız için tebrikler. Bu konu ile ilgili aklıma takılan - aslında takılmak değil de sizlerin de görüşünü almak istediğim - bir konuyu da sorayım müsadenizle;

Kıbrıs takımı -ben de dahil- çoğumuz kullanıyoruz, ben 8 iğneli yapıyorum karıştığında kolay açılması bakımından... Genellikle de kullanılan veya hazır satılan kıbrıs takımlarında en az 10 adet iğne oluyor. Tebliğ'de " Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez." denilmiş. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

15. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    koku yoktu ama yinede sirkede beklettim

16. mesnevi

mesnevi

Favori Kamış:
    tekne-olta-sasi-kepçe
    En İyi Avı:
    Turna 1200 gr
    iğneler birbirine yakın olursa dolaşmaz.tebliğler hakkında bilgim yok ama satılanlarda 1"0 iğneli demekki yasal

17. RainboW

RainboW Sertan

Avınızı veya neden 10 iğne kullandığınızı eleştirmek için yazmadım. Bu şekilde anlaşıldıysa özür dilerim. Ancak her satılan şey yasal olacak diye bir şey yok. Kaldı ki "tırıvırı" denilen illet de yasak ancak el altından satıldığı biliniyor. Benim sorum direkt olarak size değil de bu konuyu okuyan ve kıbrıs takımı kullanan arkadaşlaraydı. Sonuçta kanuna göre çapari harici hangi takım olursa olsun 6 iğne sınırlaması var. Kıbrıs takımı ise daha fazla sayıda iğneden oluşuyor. Ben bu konu hakkındaki düşünceleri merak etmiştim.

Tebiliğ hakkında bilginiz olmadığını belirtmişsiniz. Aşağıdaki amatör balık avcılarının uyması gereken kuralları düzenleyen ve 2008-2012 yılları arasında geçerli olan tebliğe bakabilirsiniz.

18. GEZGİNBALIKÇI

GEZGİNBALIKÇI birkan

Favori Kamış:
    Okuma eı 80 makina,effe carbonflex kamış
    En İyi Avı:
    Henüz avladığım en büyük balık yok
    Bende Çanakkale de el kadar ekmeği içini dışına çeviriyorum kıbrıs iğnelerini
    bir uçtan dik olarak gömdukten sonra
    ekmeğin etrafında doluyorum en son iğneği gererek ekmeğin sonuna takıyorum,arada kalan iğneleri gömmek gerekiyor.Mantarın ucuna 50 gr kurşun takıp doru dibe kefale birebir,arkadaşlarında belirttiği gibi iğne byaz olmalı ve düz olmalı sırt kısmı bıraz uzun iğneler dha iyi iş yapıyor.Kurşunu çıkardığınız zaman ise sarpa avında süper oluyo.Ekmek yerine sardalya takabilrsiniz.Geçen yaz sardalya sarması ile çok sayıda melanur tuttum.Saygılar.Bol şanslar.:)

19. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    elinize sağlık kefaller tam sırtı boyunda gerçekten..afiyet olsun

20. heckar31

heckar31 kerim

tebrikler şu kıbrıs takımını anlatırsanız çok seviniriz