At-çek'te; hangi renk/aksiyon'da sahte ile hangi saatte denemeli?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Atçekte forumumuz sağolsun çok ilerledi, bunda katkısı olan şüphesiz bir çok değerli arkadaşımız var aramızda.

Konu balığı kandırmak olunca oldukça kapsamlaşıyor. Bizler aynı zamanda tüketiciler olarak bilinçli davranmak zorundayız, forumların bu yüzden çok önemi var.

Bazen görüyorum bir çok kişi sahte alıyor, bunlar belirli tavsiyeler veya hevesler sonucu, mesela örnek levrek sahtesi.... evet balık yakalamış forumda tescilli ama o sahte her zaman iş yapmaz ki.... yani havanın durumu, güneşin konumuna, suyun bulanıklığına/berraklığına göre balığın su içindeki görüşü saatler ilerledikçe farklılaşıyor. A sahtesine sabah saatlerinde vuran balık, öğleye doğru vurmuyor.. ama B sahtesini denediğinizde işe yarıyor. Akşam saatlerinde B sahtesini deniyorsunuz ama sonuç hüsran, halbuki C sahtesiyle inanılmaz sonuçlar çıkabiliyor. Eh dünya kadar farklı desende ve renkte sahte modeli var, bunları keyiflerinden yapmamışlar değil mi?

Bu yüzden bir çok kişinin avı başarısız oluyor, çünkü denediği tek bir sahte var ve belirli kriterleri göz önünde bulundurmadan kullandığı için büyük oranda başarısız oluyor. Keyif kaçıyor, heves gidiyor.... takip bile etmiyor balık, hemen oradan kaçmak istiyorsunuz.

Şimdi biz, bu konu altında hangi renk/aksiyonda sahteyi, günün hangi saati ve suyun durumuna göre (bulanık/berrak/dalgalı/düz/lodos) kullandığımızı yazalım ki, sahte seçimi konusunda daha bilinçli davranabilmemiz adına güzel bir içerik oluşturalım.

NOT: Lütfen sadece başarılı olduklarımızı yazalım, kafadan; ben bunu kullanıyorum gibi şeyler olmasın....

Konunun daha anlaşılabilir olması için örnek bir şablon yazıyorum, ister şablona uygun ister kendinizce yazın, ama şablonda yazan herşeye mesajınızda değinin...yoksa hiç bir faydası olmaz. Ve LÜTFEN ama LÜTFEN sadece BAŞARILI olduklarınıza değinin...

Hedef balık: (yakalanarak başarılı olunmuş balığın adı)
    Saat: (24 saatlik dilime göre)
    Sahtenin Rengi: (Sırt rengi/karın rengi)
    Sahtenin tipi: (Yüzen/batan/popper)
    Sahtenin boyu: (cm cinsinden)
    Sahtenin kodu: (satıştaki marka/model ve kodu)
    Suyun durumu: (bulanık/berrak/dalgalı/düz/lodos)
    Havanın durumu: (bulutlu/güneşli/yağmurlu)
    Mevsim: (ilk bahar/yaz/son bahar/kış)
    Bölge: (Akdeniz/karadeniz/ege/marmara)
    Aksiyon: (Sahteye suda verdiğiniz aksiyon varsa)

Bunlar harici unuttuklarım olabilir, hatırladıkça ekleriz... hepsini yazmak zorunda değilsiniz... ama mutlaka şunlar olsun: hedef balık, sahtenin rengi ve saat.

Katkı sağlayacak tüm arkadaşlarıma teşekkürler.

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Kimse bişey yazmadığına göre demek ki herkes kafasına estiği gibi eline ne geçerse o an onu kullanıyor :D :D :D

3. modena

modena

avlandığım alanlarda genellikle o esnada orada bulunan yemlik balıkların rengine ve büyüklüğüne uygun sahte kullanıyorum...akşam üstü ve gece üzerinde holografik desenler bulunan sahtelerle yada gece bazen trans flash renkleri tercih ediyorum...eğer gece ay varsa ve azmak yada akarsu ağzında isem mutkala sonuç alıyorum...bunun dışında yine balığın dikkatini çekecek karın altı parlak su üstü sahtelerini gece avlarında kullanıp verim aldım...örnek vermek gerekirse bir tanesini hariç geri kalan tüm kofanaları gece su üstü sahtesi ile aldım...

yağmu sonrası yine akarsu ağzında avlanıyor isem ve su bulanıksa yada çok çarpıntılı bulanık suda pastel turuncu renkli sahte kullanıyorum...

ayrıca tüm avlarımda su üstü sahteler hariç ortak özellik olarak yaydıkları titreşimin çok etkili olmasına dikkat ediyorum...

ayrıca son zamanlarda lazer green renk tercih ediyorum...takip aldım ancak sonuca ulaşamadım...fakat eminim bu renkle de güzel bir av yapacağım...

bu arada unutmadan bir sahte renginden daha bahsetmek istiyorum...yan tarafları holografik sırt kısmı sarı olan sahtelerde gece ve bulanık sularda oldukça etkili oluyor...

sahtelere normal aksiyonun yanı sıra kamışla sert hareketler yaparak kontrolsüz yüzmesi sağlıyorum...bu aksiyon özellikle gece ve sabaha karşı çok etkili oluyor...

genellikle az batarlı yani floating sahteler kullanıyorum...nadir olarakta suspending yani askıda kalan modelleri tercih ediyorum...

dalgalı ve çok sığ suda sub-surface yani çok az batarlı (minimum 20 cm) sahteler seçiyorum...

av alanım ege suları...avlanan balıklar agresif avcılar olan kofana ıskarmoz ve palaska...bunun yanı sıra son zamanlarda levrekte yakaladım...

rüzgarlı ve sert rüzgarlı havalarda boyu 12-13 cm arası aero-dinamik yapısı ve ağırlık transfer mekanizmaları rüzgara karşı atışlar için geliştirilmiş sahteler kullanıyorum...

mevsim durumuna göre sahte ayırmıyorum...yemlik balık durumuna göre seçim yapıyorum...yani gamet varsa buna uygun sahte,sardalye varsa buna uygun sahte ile avlanıyorum...

tercih ettiğim ve maximum verim aldığım sahteler maria euro stlye-daiwa saltiga serisinin bazı modelleri-rapala max-rap silver ve flake ayu renk kodlu olanlar ve yine rapala x-rap sub walk silver...

ayrıca yine kırmızı kafa sırtı beyaz holografik renki sahteler ki yo-zuri en sevdiğim oluyor...oldukça etkili av veriyor...ortamda yeter ki az miktarda ay ışığı ve avcı balık olsun...bu şartlarda boşu olmuyor nerede ise...

aşağıda ki resim bir avıma aittir yo-zuri ile alınmıştır...

bunun dışında aynı şekilde sırtı sarı yanları holografik sahte ile alınan bu ıskarmoz aynen geri iade edilmiştir...

avlar aynı gece bahsetmiş olduğum şartlarda yapılmıştır...yani ışık hava ve deniz durumu olarak...

Son düzenleme: 24 Ekim 2010
  4. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

7 ekim 2010 tarihinde güney egede sabah saat 0700 civarında hafif parcalı bulutlu kuzeyden orta dereceli rüzgarın estiği bir havada ve bulanık suda dudaksız yüzen duel marka aile magnet neo db 125mm boyunda pembe kafalı CHPH kodlu sahte ile hızlı sarıp-durdurup ani çekiş yapıp durdurup tekrar hızlı sararak aksiyon kazandırarak bu iskarmozu yakaladım.aksiyondan cok etkilenmiş olacak ki sahte durduğu anda atlayarak iki iğneyide almış. detaylı rapor denizlerimizden güncel av raporları bölümündedir.

Uploaded with ImageShack.us

Son düzenleme: 24 Ekim 2010
  5. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    bende acemi görüşlerimi bildireyim:)

öncelik ile bu yıl sezon başı nisan civarı yine içime at çek kurdu düştü,gittim bizim balıkçıya buna yozuri nin pins minnow M113 BABY BROOK modelini önerdi,bununla levrek tutamazsan getir paranı al dedi:) ertesi günlerde balığa çıktım söylediği gibi balığı kaptım,onun dışında başka balıklar da aldım aynı gün,saat sabah 8 civarları idi ve hava açık yaz günü,

dedimya o vakit hep den acemiyim:) burnumun dibine gelipde geri dönen balığın haddi hesabı yok,takılıp kaçanları saymıyorum,çekerken arada bir kamışın ucu ile hafif sert çekince arkadan gelen balıklar deli oluyor:D sahte bir sağa bir sola direksiyonu kırıyor arkadan gelen haramide aynı şekilde:D hiç bir yerde yok bu rapala dan,eğer bulursanız rapala çantanızın giriş kapısına bundan koyun:)

sonra bu rapalayı aldım,bununla çok güzel işler yapacağım ileride,hava şartları aynı,tatlı su girişi,

palaska balığı,kullanılan sahte yozuri nin cristal minnow black silver serisi,turna da aldım bununla gece,

river98 su üstü sahtem,bununla çok takip aldım ama yakalıyamadım su dalgalı olmadığın dan,:confused: çünkü bu sahte ile levreği aldığım vakit su bulanık ve kabararak geliyordu kıyıya ayrıca hava kapalı idi,,şimşek gibi geldi çaktı sahteye levrek,

levrek ile son maceram bu gün idi,deniz sakin idi,top ara beden 180cm civarı ucuna ragot roglo 65ml silikon sahte sırtı yeşil olanı,ben bu sahteyi çok sevdim vallah,kankam hep den acemi o bile bununla levrek tutmuş heyecanlı heyecanlı beni aradı tel den:)

daha deneyip de henüz sonuç alamadığım rapalalarım mevcut,onların da bir imzaları olsun istiyorum ileride:)

saygılarımla

6. ycan

ycan Yalın CAN

Favori Kamış:
    Shakespeare-Balzac
    Benimde bir sorum olucak müsadeyle, bu RIVER2SEA BUBBLE POP 88 serisi ile daha hiçbir şey yapamadım, bu sahteyi hangi saatlerde, hangi hava denizde, hangi hız ve aksiyon ile çekmek gerekir, düz çekip ara ara wtd yapıyorum su atsın diye, ne yapmak lazım levrek için? , saygılar.

7. fume

fume ismail

Öncelikle konu gerçekten çok güzel
    Bende at çek olayına merak sardım
    Eminim burda paylaşılan teccübeler
    Hepimiz için çok faydalı olucak.
    Saygılar...

8. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

yüzeyde kullanılan bir sahte olduğu icin havanın durumunda gunesin parlaklıgına gore karnı koyu renkli olanlar iş yapacaktır. kısaca suyun altından yukarı bakıldıgında güneşin suya yansıyan ışınları arasında kaybolmayacak tonda olmalı. gece ise yine diger su üstü sahtelerdeki prensipler gecerli, Turgay ağabeyin belirttiği renk tonlarını kullanıyorum bende. popper kullanırken aksiyon vermeye gelince ben mesela 2-3 kez kamısla sert cekip,bekliyorum sonra sarıyorum sonra yine 2 defa sert cekip, bekliyorum, yine sarıyorum bunu balıkla oynamak icin daha aksak bir ritimle yapıyorum ama eğer balığın hemen almasını istiyorsam belirli bir ritmi bozmuyorum cunku balık atlayacagı zamanı ona göre ayarlıyor, çbür türlü kafası karışıyor sanırım. bu kamışla verdigim sert hareket denizin durumuna göre değişiyor eger durgunsa okadar abanmıyorum ancak sert dalgalı bir durum soz konusuysa daha agresif yapıyorum. tüm olay balıgın dikkatini cekerken ürkütmemek. bu sadece benim kullandıgım ve basarılı oldugum bir yontem kesinlikle herzaman her sartta herkesin boyle yapması gerekmiyor tabiki. zamanla herkes kendine gore bir stil yaratıyor.

mesela buradaki gibi http://www.youtube.com/watch?v=tGFlRs-VAB0 veya http://www.youtube.com/watch?v=HVmlscB9xmk&feature=related daha seri..

Son düzenleme: 25 Ekim 2010
  9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hocam çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. Sahtelerle ilgili pek fazla bilgim olmamasına rağmen bu konudaki detayları ifade ettiğin başlıklara uygun olacak şekilde merak ediyorum doğrusu.

Sevgili Selim abimizin (balıkci34) daha önceki bir paylaşımı, sahtelerdeki renk durumunun günün belli saatlerindeki ışığa göre nasıl bir değişime tabi olduğu hakkında idi. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28709 Sorularının bütün cevapları olmasa da bir kısmının karşılığı olabilecek ipuçlarını ihtiva ediyordur diye düşünüyorum.

Selamlarımla.:)

10. ycan

ycan Yalın CAN

Favori Kamış:
    Shakespeare-Balzac
    Teşekkür ederim sayın Doğan zahmet oldu. Saygılar

11. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Cok guzel paylasimlar olmus bende denedigim ve sonuc aldiklarimi yazmak istiyorum.

Urladaki ogrencilik donemimde bu forumla yeni tanismistim ve bizim malzemecilerdeki urun cesitliligi cok kisitliydi, mantik yuruterek renk ve desenleri secmeye calisiyordum.

Kiyidan avlandigim icin kullandigim boylar genelde 7cm gecmezdi, aksam saatlerinde 13cm civari kullandiklarim olurdu. Pesinde oldugum balik levrekti.

Sabah saatlerinde kullandigim sirt renkleri, koyu mavi ve yesil olurdu.

Karin desenleri duz beyaz, gumus.

Aksam saatlerinde kullandigim sirt renkleri, siyah ve sari.

Karin desenleri yine ayni.

Bu renkler urlada hep basarili olduklarimdi.

7cmlik modellerim hep yozuri pins minnowlardı, 13cm olanlar rapala husky jerk serileriydi.

Bunlar su ustu degil yuzen ve batan tipler. Benim hic su ustu rapalam olmamisti ama ihtiyacta duymadim.

Turgay agbi ve diger arkadaslar sayesinde farkli seylerinde ise yaradigini gorduk. Simdilerde artik cok daha iyi durumdayiz, inaniyorum dahada iyi olacak.

Bu konu biraz detaylandikca yeni baslayan arkadaslara guzel kaynak olacaktir.

12. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Gidebildiğim meralarda at-çek ile yakalayabildiğim balık sadece levrek'tir. Bir yılı aşkın at-çekçiliğim'de tamamen bütçemle alakalı olarak görece ucuz sahtelere yönelmişimdir. Bu tercihin bir "bütçe" meselesi olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Fakat bu görece bütçe dostu sahtelerle pek güzel av maceraları yaşayabilmişliğim vardır. Özellikle sevgili av partnerim Turgay Karaaslan (modena) ile tanıştıktan sonra tecrübe ettiğim, daha özellikli ama daha pahalı kandırıcıların, söz gelimi atım kolaylığı ve mesafesi bakımından daha rahat ve kullanıcı dostu olduklarını belirtebilirim. Yine de, aşağıya yazacağım kandırıcıları biraz eforla layıkıyla kullanabilirseniz, İzmir yakın çevresinde avcılıkları defalarca kanıtlanmış bu sahtelerle siz de harika avlara imza atabilirsiniz. Yine, buraya şimdilik kullanıp verim aldığım maket balıkları yazacağım sadece; bu işin bir de silikonu, spinner'ı, falanı filanı var ki, onları da ayrıca yazmaya gayret edeyim. Ayrıca, gece avlarında maket balıkları hiç aksiyonsuz veya minimal bir aksiyonla, sadece sahtenin kendi doğal aksiyonunu almasına yetecek bir hızda, pek yavaş çektiğimi söylemeliyim; sabah gün ağarıp da ortalık hareketlendi mi ve gündüzleri genel olarak, kamışla türlü aksiyon denerim ve bu konuda sınır o anki hayal gücüm, hissiyatım ve tabir caizse sezgimden ibarettir, belli bir stil beni balığa kavuşturursa, sonraki atışlarda bu stilde ısrar ederim, stil hala başarılı ise ne ala, fakat stil tekrar başarılı olmazsa bir süre sonra farklı stilleri denemeye yeniden başlarım.

(Aklıma gelmişken, aşağıya yazacağım sahteleri örneğin "en avcıdan en az avcıya" gibi herhangi özel bir sıralamaya göre yazMIyorum)

River2Sea Rover 98 ve River2Sea Bubble Pen 80:

İlk Levreğimi 16 Ağustos 2009'da, Gümüldür Azmak'ta (Tahtalı Deresi) akşam suyuna doğru (gün yavaş yavaş sararmaya başlamıştı) hafif dalgalı havada River2Sea Rover 98 g-15r ile aldım (2 kg civarı, 57-58 cm.lik pek güzel bir şeydi, sonradan da iflah olamadık zaten:) )

Daha sonraları, Rover 98 ve Bubble Pen 80'in farklı renkleri ile sabah suyunda, özellikle görece yatık havada ve ciddi levrek combakları varken, çok farklı hava ve ışık koşullarında, parmak kadar levrek bebesi'inden 1.5 kg'ı aşkın levreklere kadar avlarım olmuştur. Bu avlarda kullandığım Rover 98 renkleri g-15r ve buna yakın olanlar iken, Bubble Pen 80 renkleri hd-13 ile ha-16 r'dir.

Her iki sahteyi de WTD aksiyonuyla kullandığımı söylememe sanırım gerek yok.

River2Sea Triho Minnow 120 F:

HB06 renk kodlu olanı ile, geceleyin farklı ay koşullarında ama az veya çok yapay ışık varken, 25 cm.liğinden 2.5 kg.ına kadar levrek avlarım olmuştur. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=34975 linkli konuda anlatılan av macerasındaki levrekler bu sahte ile alınmış, http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=35023 linkli konuda benim tuttuğum levrek yine bu sahte ile alınmıştır.

Strike Pro Arc-Minnow Serisinden 9 cm’lik JL-120F ve 10.5 cm’lik JL-092F:

Bu kandırıcıların 061 renk kodlu olanları ile gün batımından gün doğumuna kadar, farklı hava ve ay koşullarında, 20 cm.den yaklaşık 5 kg.a kadar sayısız levrek avım olmuştur. Örneğin http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=35023 linkli konuda İbrahim'in balığı bu sahtenin bu rengi iledir; yine, http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=34975
    linkli konuda 3., 4. ve 6. fotoğraflardaki balıklar bu sahtenin bu rengi iledir. Suda hamsiyi andıran bu kandırıcı ve bu renk, gündüz açık denizde bot ile yapılan sırtıda palamut ve lambuka'da da başarılı olmuştur. Bu kandırıcının 096 renk kodlusunun özellikle çok iyi bir gece kandırıcısı olduğunu düşünmekteyim ve bu renk ile güzel gece avlarım da oldu; amma ve lakinne ne zaman bu rengi alsam bir yere taktırıyorum (bu renge çok güvendiğimden bu renk kandırıcıyı olmadık yerlere attığım için oluyor bu:) ) Yine bu renk, bir palamut sırtımızda çok başarılı olduydu. (Hele o sırtıda buna binen ve bir süre sonra kurtulduğu için ne olduğunu da göremediğimiz bir balık vardı ki, mevzu aklıma geldi mi hala kalbim güm güm eder ve midem ekşir:( :( ). Aynı kandırıcının 010 renk kodlusu ise hem gece hem de biraz karışık suda sabahleyin çok başarılıdır. Av partnerim Turgay Karaaslan'ın (modena) http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=35624 linkli konusunda yakalandığı anların videosunu ve fotoğraflarını görebileceğiniz baba levrek de bu kandırıcının 010 reklisi ile alınmıştır. Yeri gelmişken, Strike Pro'nun 010 kodlu rengi, bizim sularımızda çok farklı koşullarda ve balıklarda iş görebilecek muhteşem bir renk bence. Yine aynı kandırıcının A44E renk kodlu olanı ile eşim liman içinden, ayın tepsi gibi olduğu bir gecede saat 3.00 civarı ay batma menziline girip sarardığında 1.5 kg.lık bir levrek almış (http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=34975
    linkli konuda 7. fotoğrafta eşimin elinde görülen balık) o gecenin sabahında ben de bu kandırıcıyla liman dışında akıllara zarar bir levrek azmanından bir takip almakta olduğumu son anda fark edip bocalayınca balığı ürkütüp kaçırmışımdır (amaaaan, gene midem ekşidi:( :( :) )

Strike Pro eg-063f:

8.5 cm.lik bu kandırıcının yine 010 renk kodlu olanı, aramızda kalsın:) , dar gün dostu bir gece levrek avcısı olmuştur hep benim için - özellikle de az-çok ay ışığı veya biraz yapay ışık varsa. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=35115 linkli konuda da görüldüğü üzere, hayatında ilk defa at-çek avı yapan ve bu kandırıcıyı kullanan canım arkadaşım Nurdan, o gün hepimizden çok levrek yakalamıştı:)

Maria Euro Style Chase SW (105 mm, Floating):

Av partnerim Turgay Karaaslan sayesinde tanıştığım bu kandırıcının Strike Pro'nun 010 kodlu rengine benzeyen (üst siyah, yanlar çok çarpıcı bir deseni olan holografik gümüş) ve yanılmıyorsam WKLH renk kodlu olanı ile (WBLH kodlu mavi rengin siyahı) eşim iki hafta kadar önceki lodoslarda köpüren havalarda gündüz güzel bir levrek aldı. Aynı kandırıcının üstü limon sarısı/yeşili, yanları holografik gümüş/beyaz, altı kırmızı/kremit rengi olanı ile (Strike Pro'nun iyi bir gece rengi olduğunu düşündüğüm 096 renk koduna çok benzeyen bir renk bu) bir hafta kadar önce dalgalı, derin ve görece bulanık suda liman ağzında ve gün ağarmadan öyle bir levrek kaçırdım ki sormayın (inanmayanlar Bahadır Abi'ye (Bahadır Sarıca) sorabilir; yok ya, midem iyice tarumar oldu şimdi:) :D )

Değerli Dostlar, şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar; sizlere en güzel balık avı tecrübelerini diliyorum.

Son düzenleme: 17 Aralık 2010
  13. OMMG

OMMG OKAN

Çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş.Teşekkürler ve başarılı avlarının devamını diliyorum...

14. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Eline sağlık Aykut kardeşim:) River2Sea Triho Minnow 120 F tavsiyen üzerine 2 adet almıştım,yavru balıkların bol olduğu dönemde denemiştim pek randıman alamadım,ama çok güzel bir sahte,şimdi en favori sahtelerimin arasın da o da var,hatta bir tanesinin gagasının yarısını kestim,suyun hemen altın dan geliyor,yüzüşünde hiç bir değişiklik yok,çok ağır çekersem suyun üstün den geliyor:)

diğer sahtelerine gelince kardeşim,iyi seçimler yapmış olduğumu senin tutduğun levrekler ispatlamış oldu sayende:)

15. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Okan Bey, doğru mu anladım bilemiyorum, fakat sözlerinizi üzerime aldığım için teşekkür ediyorum:)

Kadir Bey teşekkür ederim. Modifiye Triho minnow'unuzun resimlerini paylaşırsanız çok seviniriz, zira bu sahte biraz çok daldığı için sığ sularda böyle bir modifikasyon çok faydalı olabilir. Laf aramızda, gerek yurt dışında gerek Türkiye'de sportif balık avcılarının kendi ihtiyaç ve tecrübeleri doğrultusunda maket balık sahtelerinin gagalarını kesip biçtiklerini biliyorum. Hatta bu işi belli temel kaidelere oturtmak da mümkün (gaganın şekil, uzunluk ve açısına dair belli kurallar sahtenin batar ve aksiyonunu belli şekillerde etkiliyor, dahası buna dair İngilizce bir yazı da bulduydum bir ara).

Ama bence en önemlisi Henry Gilbey'in de temas ettiği bir mevzu: Sahtenizi (ve diğer ekipmanınızı) severek kullanıyorsanız, bu, sahtenizi (ve diğer ekipmanınızı) daha avcı kılar; kuşkuyla kullandığınız bir sahtenin (veya ekipmanın) avcılığı azalır. "Olur mu öyle şey!" demeyin, bence kesinlikle doğru bir tepit bu. Dolayısıyla, bu konuda paylaşılan sahtelere sahip avcılar sanırım sahtelerine biraz daha güvenecek ve daha avcı olacaklardır. Bu yüzden Caner Bey'e bir kez daha teşekkür ediyorum.

16. onurSah

onurSah onur

çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim avlarınızı ayrıca :)

17. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aykut kardeşim ben River2Sea Triho Minnow 120 F gagasını rasgele kestim:) ama tam isabetli kesim olmuş:) sahtenin alt dudağının ordan aşağı doğru in,gaganın başlangıncından itibaren toplam uzunluğu 1,5 cm şuan da,
    gaganın altın dan ölçersen 2 cm geliyor şuanki uzunluğu,söylediğin gibi bu sahte çok dalıyor,şuan bu sorunu aştık,yüzüşünde değişiklik yok aynı aksiyon,

diğer sahte savagear floting uzunluk 13cm,ağırlık 21gr,bu sahtede çok dalıyor idi,ve çekişinde ağırlığı bariz hissediyorsun,bunun da gagasını kökden kestim:) şimdi su üstünden geliyor,aksiyonunda hiç bir değişiklik yok,ayrıca bu sehte nin yüzüşüne hayranım:) bu sahtede favorilerim arasında,

Henry Gilbey'in sözlerine tamamen katılıyorum,örneğin ben strike pro sahtelere pek alışamadım,bu yüzden çabuk geçişler yapıyorum,ancak görüyorumki sizlerin yapmış olduğu avlarda strike prolar boy gösteriyor,artık onlar da bir müddet daha ısrarlı atçekler yapacağım,

yakın zamanda ebay dan strike pro nun Hunchback kendin den aksiyonlu sahtesini aldım, şuan denemelerim sürüyor,ancak her ne ettiysem youtube deki yüzdüremedim,sahte gelirken hafif sağa sola yalpa yaparak geliyor,bilemiyeceğim balık belkide böyle olunca atlıyordur,hızlı çektim,yavaş çektim,sahte nin halkasını çıkarıp denedim hep aynı yüzüyor,üstdeki saver in sahtesi de yapısı ile kendin den aksiyonlu ama her 2 sahtenin aksiyonunu ele alırsam saverinki çok daha başarılı,levreği gördüğüm yere özellikle bunu çıkarıp atacağım testini yapacağım,son çare bunun gagasına da bir el atarım :) yalpa yapmasının sebebi gaga yapısından kaynaklanıyor,gagası yapı itibari ile,aşağı doğru dik duruyor,ve gasasıda geniş yapıya sahip,bundan dolayı çekerken gaganın önüne biraz daha yük biniyor

Son düzenleme: 17 Aralık 2010
  18. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Kadir hemserim. Bem bi strike pro su üstü aldım geçenlerde.
    aldıgım günde denemeye gittim ve yan yan geliyodu.
    river2sea rover98 le, riwer2sea buble walkerla karsılastırdım onlarda böyle bi yüzüş yok.
    yüzmüyor sanki debeleniyor suda.
    yan yan gelişine ilk başta sinir oldum basbayagı sahte yantarafına yatık geliyor.
    evde kovada bütün suüstü sahteleri koyup denedim suda duruşlarını evet bunda bir problem var.
    hemen değiştirdim flooting bi sahteyle aldıgım yere gidip.
    şimdide aklım takıldı kaldı o sahteye acaba diyorum turbo takılmış 88 serçe gibi yan vere vere gelen o sahte dahamı dikkat çekerdi diye..
    ve savagerden bende verdim sipariş bugün olmazsa yarın elime gececek.
    en çok merak ettiğim sahte o.
    SAVAGEAR 4 PLAY HERRİNG LOWRIDER 13CM blue silver renk kodu olanını aldım bakalım göreceğiz gelince.
    sanırım sendekide aynı.
    nasıl verim alabiliyomusun bundan..?

19. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yan yan geliyor derken?bu sahte gagalımı?
    ben bu sahteyi yaz ayların başında almıştım,o dönem deyim yerinde ise kum gibi kefal sürüleri vardı derede,dereye giren avcı balığa 15 20 kilo kefal düşüyor desem abartmış olmam,,pek randıman alamadım o dönemlerde,şimdi zamanı,favori sahtelerimin içinde yerini aldı,belki farklı meralarda iş yapardı,kefallerin daha az olduğu bölgelerde,yüzüşü çok güzel,can alıcı rengi de var,geriye peşine balık takmak kalıyor,onunda üstesin den gelmiye çalışacağız:)

şimdi tekrar baktım da video ya,aynı yüzüş sistemi,ben boşuna tasalanmışım:)
    sahtenin kenarkısmı mavi tonta,adam sahteyi çekerken,mavi tonlu kenar kısmı ara ara üst tarafa geliyor,söylediğim gibi bu sahte yalpa yaparak geliyor,aslında kaşıkla levrek tutanları göz önüne getirdikçe,ona atlıyan buna haydi haydi atlar:)

http://www.youtube.com/watch?v=bwSZFMpXRKo

20. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    müsadenizle konuya genişlik kazandıraracak bir sorum olacak
    Kaşıkları hangi deniz ve hava şartlarında kullanırsak verim artar???