Avlanırken ıslak mendil kullanmak

Konu, 'Genel Konular' kısmında bilac tarafından paylaşıldı.

1. bilac

bilac Cemal Bilaç

Arkadaşlar, av sırasında eller kirlendiği için sık sık silme-temizleme ihtiyacı oluyor. Ben bunun için alkol içermeyen ıslak mendil kullanıyorum.

Islak mendil kullanmayan diğer arkadaşlara göre balığın oltaya vurması açısından ben bir fark görmedim. Ama malum, balıkların koku alma duyusu da oldukça güçlü...

Sizce avlanırken ıslak mendil kullanmak, kokunun yemi etkilemesi yoluyla balığın yemden uzak durmasına neden olabilir mi? idk idk idk

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bir el havlusu(ıslak) en uygunu olur.Islak mendil,avlakta kirlilik yaratıcı bir madde.Ha ben çerimi çöpümü bırakmam deniyorsa,yeme geçecek anlık koku,suya girdiğinde etkisini yitirecektir,neticede çok kalıcı esanslar kullanılmaz bu tür ürünlerde.

3. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Ben şahsen ellerimi kovaya aldığım su ile yıkıyorum. Fakat kokusuz ıslak mendiller mevcut şüphen varsa onlardan da kullanabilirsin.

4. icemaster

icemaster Hüseyin

Özellikle yemli avlarda her yem takılması sırasında silme ihtiyacı olduğundan ben mikrofiber bez kullanıyorum. Her av dönüşü bu bezi güzelce yıkayıp gelir gelmez kurumaya asıyorum. Pamuklu ya da naylon olmadığı için oldukça kullanışlı. Tavsiye ederim. İndirim marketlerinde 3'lü 5'li satılıyor uygun fiyata.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kolonya, parfüm, parfümlü sabun, çeşitli kremler, sigara, pastırma, sucuk vs. şeyler filan derken, ellerinde balığı ürkütecek bir sürü koku var olacaktır zaten.

Hal böyleyken, ıslak mendilin kokusu olsa ne olur, olmasa ne olur?

Ama ellerinden kokuyu uzaklaştırır veya maskelersen, o zaman kötü koku bir anlam ifade edebilir.

Koku meselesi cidden önemlidir. Çözümü ise, avlağa gidince, elleri oradaki çamur, yosun vs. ile, ezilmiş midye, balık vs. ile ovalamak, sonra kabaca oradaki suyla durulamak olacaktır. Bu işlemden sonra, elinizde kötü koku kalmamışken, durumu değerlendirmek gerekir. Eliniz muhtemelen kötü kokarken bir değerlendirme yapmak çok anlamlı olmaz.

6. bilac

bilac Cemal Bilaç

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.
    Kıyıdan avlanırken sorun yok, elleri suda yıkamak mümkün. Ben aslında tekneden avlanırken ıslak mendil kullandığım için konuyu danışmak istemiştim.
    Mikrofiber bez kullanmak benim de aklıma yattı. İlle de ıslak mendil kullananlar için alkolsüz, kokusuz bir ıslak mendil kullanıp, sonrasında kurulamak uygun olabilir.
    Avlanırken yanımda hep bir çöp poşetim olur, bence herkesin de olması gerek. Çevreyi temiz tutmaya özen göstermemiz şart.

7. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Ben bunların hiç birini dikkate almıyordum. Galiba neden balık yakalayamadığımı anladım ;)

Kaptım taktiği. Bundan sonra bir daha o 1TL lik ıslak mendilleri alırsam iki olsun !