SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Ay halleri takvimi&balıkavı ilişkisi?

Konu, 'Genel Konular' kısmında cemil sarihan tarafından paylaşıldı.

 1. cemil sarihan

  cemil sarihan cemil sarihan

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  964
  Şehir:
  istanbul
  Alışveriş yaptığım bir internet sitesinde hava durumu,denizcilik tahmini bölümleri var , bu olası bir durum,bunlar biz balık avcıları ,yada avcılar için önemli,ancak benim tuhafıma giden ay halleri takvimininde oluşu,mutlaka bir alakası vardır diye düşünüyorum,acaba bu konuda bilgisi olan varmı?

  http://www.avdeposu.com.tr/icerik.asp?inf=26
   
 2. Sponsor

 3. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  9.028
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
 4. Aret

  Aret Aret

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.438
  Şehir:
  İstanbul
  En İyi Avı:
  Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
  Eski balıkçıların bir sözü vardır: "Ay ayakta balıkçı yatakta, ay yatakta balıkçı ayakta".

  Bu söze bakıp da ay ışığı balık avının düşmanıdır diye düşünmeyin. Bu yapacağınız avın şekline göre değişir. Ancak şu bir gerçek ki, gece avcılığında ay durumu yapacağınız avı etkileyen çok önemli bir faktördür.

  Ay ışığının balık avcılığına etkisi yakamoz ismi verilen doğa olayı ile bağlantılıdır. Bir çeşit plankton kendisine değildiği anda zayıf bir ışık yayar. Bu planktonların binlercesi bir arada bulunduğundan geceleri denizde bulunan nesnelerin etrafı bu ışıkla kaplanıp gözle görülür bir hal alır ve bu olaya yakamoz denir. Ancak yakamozun farkedilmesi için ortamda hiç ışık bulunmaması gerekir. Şehir ışıkları, tekneden yakılan ışık veya ay ışığı, bu çok zayıf ışığı hemen bastırır ve görünmez kılar. Yakamoz olayı yapılan avcılığın türüne göre avantaj veya dezavantaj sağlar. Ay ışığı ise yakamozu yok ettiğinden dolayı bu avantaj veya dezavantajları tam tersine çeviren bir faktördür.

  Örneğin en başta bahsettiğimiz söz, eski gırgır avcılarının sözüdür. Çünkü onlar sonar gibi aletlerin olmadığı dönemde avlayacakları balıkları yakamoza bakarak bulurlardı. Teknenin güvertesinden denize bakarlar, denize taş atma veya ayaklarını güverteye vurma gibi yöntemlerle aşağıdaki balık sürülerini korkuturlardı. Eğer aşağıda balık sürüsü varsa hepsi birden ürkerek bir anda hareket ederler ve denizin altı bir anda pırıl pırıl parlardı. Böylece aşağıda balık sürüsü olduğunu anlayarak ağları ile orayı çevirirlerdi. Ay olan günlerde ise ay ışığı yüzünden yakamozu göremeyecekleri için balık sürülerini tespit edemezlerdi.

  Bırakma avı yapan ağcılarda ise durum tam tersidir. Onlar için yakamoz balık tutmayı engelleyici bir faktördür çünkü denize atılan ağın iplikleri yakamoz yüzünden halat gibi gözükür ve parlayan ağı kolayca farkeden balıklar ağa vurmazlar. Bu yüzden gece ağ atanlar yakamozun olmayacağı ay ışığı olan havalarda ağlarını atarlar.

  Gelelim olta balıkçılığına. Denize gönderdiğimiz oltanın misinesi de aynen ağlar gibi, yakamoz yüzünden parmak kalınlığında gözükür. Tekrar edelim, yakamozun oluşması için zifiri karanlık ortam gereklidir. Böyle bir ortamda avcılık yaparsanız sonuç alma şansınız çok azdır. Ay ışığı ise yakamozun etkisini yok ettiğinden dolayı bu sorunu ortadan kaldırır. İstanbul Boğazı gibi yerlerdeki yol ışıkları da yine yakamoz etkisini yok edip avcılığı mümkün kılar. Örneğin biri, "hiç ay olmayan zamanda gittim iyi balık yakaladım" deyip ay ışığının balık avını olumsuz etkilediğini düşünebilir. Halbuki, avlandığı yerdeki yol ışıkları veya bir tekneden gelen ışık yakamozu yok ediyordur ve o sayede avlanmıştır. Geceleri tekne ile yapılan avda da en çok kullanılan yöntem tekneden lüks lambası ile denize ışık vermektir. Çoğu kişi ışığın balıkları çağırmak için yakıldığını düşünür, oysa bu ışıkları yakmanın amacı olta ipinde ve yemde oluşup balığı kaçıracak yakamozu yok etmektir.

  Kısacası geceleri yapılan olta balıkçılığında ay ışığı veya onun yerini tutabilecek bir ışık kaynağının bulunması gereklidir.
   
 5. mufi

  mufi Muvaffak İŞMEN

  Mesajlar:
  3.332
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
  Favori Makine:
  Daiwa GS 9
  En İyi Avı:
  her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  Birde şu var . aydınlık gecelerde mıkro boydaki canlılar ışıga dogru yukarı çıkar mı?

  bunuda bilen istavritler yüzeye yakın toplanırmı? hele birde teknede ışık olursa ,

  kuyrukaltı yemle . tekneden koçan istavritler tutulurmu ?

  bence olur..:)

  ne dersiniz?
   
 6. yalçın1984

  yalçın1984 fatih

  Mesajlar:
  64
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  linea effe 360cm spirit surf
  Favori Makine:
  captain troya 60 5+1 bilyalı
  bu derin bilgileri bizlerle paylaştığın için çok teşekkürler.
   
 7. Mr.Fish

  Mr.Fish Yusuf

  Yaş:
  32
  Mesajlar:
  127
  Şehir:
  Malta
  En İyi Avı:
  2kg Torik
  ayi bilmem de, atmosfer hava basinci balik yakalamada buyuk rol oynuyor sanki...
   
 8. greenfish

  greenfish q

  Mesajlar:
  313
  Şehir:
  q
  ben ay takvimi olarak bahsedilen programı indirdim.iyi balık günlerini takip ediyorum.Mesela bugün iyi balık günü :D geçtiğimiz 2 gün kötü balık günü olarak gösteriliyordu sahile çıkıp bütün balıkçılara baktım gerçekten de kimse birşey yakalayamadı 2 gün boyunca.bakalım bugün neler getirecek :D


  (programın adı moonphase)
   
 9. cemil sarihan

  cemil sarihan cemil sarihan

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  964
  Şehir:
  istanbul
  Çok teşekkürler,derin,çok değerli bilgiler var burada ve çok iyi fikirler de:).Ben de gece avlarına gidiyorum,açıkçası bir çok farklı hava ve ay durumunda farklı avlar yaptım.Ancak hiç not etmedim,yani bugece ayın durumu hilal,hava durumu 3,5 kuzey tamamen atıyorum,yağış yok,kullanılan olta takımı şu,tutulan balıklar şunlar ,geri salınanlar bunlar :) gibi bir istatistik oluşturmadım.
  Bundan sonra yapacağım....
  Mreak ettiğim böyle bir data biriktiren arkadaşımız varmıdır acaba?
   
 10. genarex

  genarex İlker virlan

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  31
  Şehir:
  Muğla
  Balık tutmak için en uygun günleri gösteren Moonphase 3.3 adlı programın linkini veriyorum. İşe yaradığını tahmin ediyorum, deneyelim görelim.
  Buradan

  Programı indirip kurduktan sonra çalıştırıyoruz. Sonra açılan ekranın üst kısmından saat dilimini seçiyoruz. Haritadan yerimizi işaretliyoruz.Takvimimizin ayarını kontrol edip takvimin altında siyah zemin üzerine beyaz harflerle yazılmış Show Good Fish Days'in yanına bir tik koyuyoruz. Balık avlamak için uygun olan günler takvim üzerinde yeşil renkle gösteriliyor.
  Haydi rastgele.
   
  Son düzenleme: 27 Ekim 2011
 11. orhan kucukbicmen

  orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

  Yaş:
  68
  Mesajlar:
  5.555
  Şehir:
  Sivrice/Çanakkale
  Favori Kamış:
  El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
  Favori Makine:
  penn
  En İyi Avı:
  32 kilo Akdeniz kılıcı.
   
 12. Seydihan

  Seydihan seydihan

  Yaş:
  34
  Mesajlar:
  665
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  lineaeffe extreme siyah 4.30
  Favori Makine:
  okuma bluehawk 765
  sonucunu yazmadın daha merakla beklıorum :D