balık bulucu denen aletler gerçekten işe yarıyor mu??

Konu, 'Takım Çantası' kısmında inci45 tarafından paylaşıldı.

1. inci45

inci45 inci onak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    küçük bir kaya balığı(şimdilik)
    herkese merhaba. profilimden de anlayacağınız üzere ben acemiyim henüz.avmarketi.com da balık bulucu denen aletlere rastladım. gerçekten işe yarıyorlar mı? eğer işe yarıyorlarsa kıyı ve tekneden oltayla avlanan birine hediye olarak alsam işe yarar bir hediye olur mu??
    şimdiden teşekkürler...

2. balikci

balikci

Merhaba,

Elbette işe yarıyor, son yıllarda ülkemizde kullanımı yaygınlaştı.. iyi özellikleri barındıran modellerin pahalı olmasına karşın çok ilgi görüyor.

Önceleri profesyonel balıkçılık için planlanan bu cihazları artık amatörlerde kullanıyor. Alıcı verici uçları var, bu uç suya sokularak bölge ses dalgalarıyla taranıyor. Ekranda balık varmı yokmu, varsa büyüklüğü ve miktarı, suyun derinliği gibi özellikler bulunuyor, ışıklandırması sayesinde gecede kullanılabiliyor. Tekne hareket halindeyken dibi tarayabildiklerinide söyleyebilirim. Aslında bu cihazı dibin yapısını ve suyun derinliğini öğrenmek için amaca uygun kullanılabilir, dip taşlıkmı, yapısı düzmü olta atmaya elverişlimi gibi bilgiler edinebilmek mümkün. "Balıklara birazda şans verelim" düşüncesiyle bir amatör balıkçı olarak ben şahsen almadım ve kullanmıyorum.

"Hediye olarak alınır mı?" sorusuna cevap olarak tabiki alınır, ama bence bir amatör balıkçıya alınacak en güzel hediye bir olta takımı olur kanaatindeyim, tercihiniz bu yönde olursa "Kamış ve Makine Tavsiyeleri" kategorisine bir konu açarak tavsiye isteyebilirsiniz.

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Murat arkadaşıma katılıyorum.İşe tabiki yarıyorlar.Fakat güzel bir makina ve kamış daha makbul ve daha amatörce bir hediye olurdu. Kendinin de acemi olduğunu belirtmişsin.Sana tavsiyem mazlemeciye uğrayıp hevesine yenik düşerek bilmediğin malzemeleri çantana doldurma.Her şey yavaş ama sağlam olsun.SAğlıcakla kal.

4. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Kimi kullananlar çok işe yarıyor derken kimi kullanıcılar ise işe yaramadı derler...Sonuçta bu cihazlar derinlik, hız, zemin bilgisi ve balıkların yoğunluğunu gösterir. 50 USD'den başlar 5000 USD'ye kadar fiyat çeşitliği gösterir. Bu cihaz balıkları tespit etti diyelim o zaman onu yakalama ustalığı gene size kalıyor. Profesyonel balıkçılar, küme haklinde yakaladıkları için ağ ile çeviriyorlar ve onların işine yarıyor. Biz amatörler için durum bu şekilde değil. O cihazda balığı görseniz bile yakalama şansınız ustalık, tecrübe ve şansınıza kalmış. Mercan avına gidiyor iseniz, derinlik ve taşlık yapısını seçerek yakalama oranınız artar ama bu tabiki gene tecrübe ve şansa bağlı.

Sonuç olarak, bu cihaz balıkları yakalamıyor ve ne amaç ile alacaksınız ona göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.